"08" липня 2024 р. Справа № 363/2183/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2024 року м. Вишгород
Вишгородський районний суд Київської області у складі: головуючої суддіДьоміної О.П., присяжних:Кучера А.В., Сологуба А.О., за участі секретаряЩур А.Б., заявника ОСОБА_1 , , особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 , представника особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною адвоката Швець А.О., представника заінтересованої особи Виконавчого комітету Вишгородської міської ради Черепан С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Вишгород цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник адвокат Швець А.О., Виконавчий комітет Вишгородської міської ради, про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки і призначення опікуна, -
ВСТАНОВИВ:
03.05.2024 року до Вишгородського районного суду Київської області надійшла вказана заява у якій заявник просив суд визнати недієздатним громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця с. Тамбовка, Мелітопольського району, Запорізької області та призначити заявника його опікуном.
Крім того, до заяви долучено клопотання заявника про призначення судово-психіатричної експертизи, проведення якої доручити експертам ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України», попередивши експертів про кримінальну відповідальність по ст. ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків. На вирішення експертів просив поставити такі питання: чи страждає ОСОБА_2 будь-яким психічним розладом? Якщо так, то чи є цей розлад хронічним чи стійким?; Чи здатен ОСОБА_2 за своїм психічним станом здоров`я усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ними?; Якщо ОСОБА_3 на будь-який психічний розлад, то чи є істотним вплив цього розладу на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ними, в тому числі брати участь у судових засіданнях?
Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 06.05.2024 року прийнято заяву ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки і призначення опікуна до розгляду та відкрито провадження по справі.
Відповідно до ч. 1ст. 299 ЦПК України- справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною,її адвокатата представника органу опіки та піклування.
Відповідно до ч. 5ст. 293 ЦПК Україниу випадках, встановлених п. п. 1, 9 і 10 ч. 2 цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа.
Відповідно дост. 25 ЗУ «Про психіатричну допомогу»- особи, яким надається психіатрична допомога, мають права і свободи громадян, передбачені, Конституцією України та законами України. Обмеження їх прав і свобод допускається лише у випадках, передбачених Конституцією України, відповідно до законів України. Особи, яким надається психіатрична допомога, можуть піклуватися про захист своїх прав та свобод особисто або через своїх представників у порядку, встановленому Цивільним кодексом України, Цивільним процесуальнимкодексом України та іншими законами України. Особи, яким надається психіатрична допомога, мають право, зокрема, на безоплатну юридичну допомогу з питань, пов`язаних з наданням їм психіатричної допомоги.
Згідно з п. 24 ч. 1 ст. 14Закону України«Про безоплатнуправничу допомогу» -право набезоплатну вториннуправничу допомогузгідно зцим Закономта іншимизаконами маютьтакі категоріїфізичних осіб,а самеособи,стосовно якихсуд розглядаєсправи прообмеження цивільноїдієздатності фізичноїособи,визнання фізичноїособи недієздатною;поновлення цивільноїдієздатності недієздатнихфізичних осібта фізичнихосіб,цивільна дієздатністьяких обмежена,звільнення відповноважень опікунівчи піклувальниківтаких осіб,-на правничіпослуги,передбачені п.п.2і 3ч.2ст. 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді.
Зі змісту ч. 5ст. 293 ЦПК Українислідує, що у разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.
Аналіз вищевикладених положень чинного законодавства дає можливість зробити висновок, що розгляд і вирішення цивільних справ за заявою про визнання фізичної особи недієздатною проводиться за обов`язкової участі адвоката такої особи. У випадку, якщо особа, стосовно якої вирішується питання про визнання недієздатною, не залучила такого адвоката, то суд залучає його самостійно через орган, уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги.
Під час судового розгляду судом встановлено, що для здійснення представництва прав, свобод та законних інтересів ОСОБА_2 укладено договір про надання правової допомоги з адвокатом Швець А.О. Таким чином, на даному етапі судового розгляду особа, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною, має адвоката, у присутності якого буде проводитися судовий розгляд, а відтак суд вважає недоцільним давати доручення центру з надання безоплатної правової допомоги для залучення ОСОБА_2 адвоката.
В судовому засіданні 08.07.2024 року заявник ОСОБА_1 підтримав заявлене ним клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи та просив його задовольнити.
Особа, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 та його адвокат Швець А.О. проти клопотання не заперечували. Представник заінтересованої особи Виконавчого комітету Вишгородської міської ради теж заявлене клопотання щодо призначення по справі вказаної експертизи підтримала.
Вирішуючи питання про призначення заявленої експертизи, суд виходить з наступного:
Так, відповідно до ч. 1ст. 39 ЦК України- фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ч. 1ст. 103 ЦПК України- суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Частина 3ст. 103 ЦПК Українизазначає, що при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Відповідно до ч. 4ст. 103 ЦПК Українипитання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Зі змісту ст. 298 ЦПК Українислідує, що суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Частиною 1ст. 21 ЗУ «Про психіатричну допомогу»передбачено, що судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3ст. 7 ЗУ «Про судову експертизу»- виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.
Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.03.1972 року за №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» зазначено, що судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним.
За результатами дослідження наданих заявником до заяви та витребуваних судом медичних документів, судом встановлено, що ОСОБА_2 має першу групу інвалідності «Б» з 14.02.2022 року довічно, потребує постійного стороннього догляду, страждає на хворобу фенілкетонурія Е70 з судомним синдромом по анамнезу, симптоматична епілепсія Е71ю, розумова відсталість помірна, у зв`язку з чим потребує постійного стороннього догляду. Заявником до клопотання щодо призначення експертизи надані відповідні копії медичних документів, крім того, судом витребувано історії хвороби та амбулаторні картки.
Таким чином, у матеріалах справи наявні достатні докази того, що ОСОБА_2 страждає на психічний розлад здоров`я, що відповідно дост. 298 ЦПК Україниє підставою для проведення судово-психіатричної експертизи, а для вирішення питання про те, чи може останній розуміти значення своїх дій та керувати ними, суд потребує спеціальних знань в області психіатрії, а відтак є необхідність призначення судово-психіатричної експертизи.
Відповідно до ч. 1ст. 299 ЦПК України- для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Враховуючи, що учасниками судового провадження висловлено сумнів щодо можливості ОСОБА_2 брати участь у судовому засіданні, суд вважає за доцільне поставити це питання на експертне дослідження.
Згідно п. 5 ч. 1ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Згідно з ч. 2 ст.299ЦПК України - судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст. ст.103,252,260 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання заявника ОСОБА_1 щодо призначення по справі експертизи задовольнити.
Призначити по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник адвокат Швець А.О., Виконавчий комітет Вишгородської міської ради, про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки і призначення опікуна судово-психіатричнуекспертизу, проведення якої доручити експертам Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання» (08631, Київська область, Васильківський район, смт. Глеваха, вул. Вокзальна, 8).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. ст.384,385 КК України.
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
1) Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , психічним захворюванням, та чи потребує у зв`язку з цим лікування?
2) Чи є психічний розлад ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , хронічним та стійким?
3) Чи здатний ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
4) Чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , у встановленні опіки або піклування над нею?
5) Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , за станом свого здоров`я самостійно брати участь у судовому засіданні та особисто дати пояснення по суті справи?
Зобов`язатизаявника забезпечитиявку домедичного закладу ОСОБА_2 для проведенняпризначеної судово-психіатричноїекспертизита надати медичну документацію в оригіналах.
Для проведення експертизи надати:
- матеріали цивільної справи №363/2183/24;
- витребувані судом оригінали: медичної картки амбулаторного хворого ОСОБА_2 ; медичної карти амбулаторного хворого ОСОБА_2 №ФКУ-01/2022.
Проведення експертизи провести за рахунок держави.
Провадження по справі зупинити на час проведення експерти.
Ухвала може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Головуюча суддя О.П. Дьоміна
Присяжні: А.В. Кучер
А.О. Сологуб
Суд | Вишгородський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2024 |
Оприлюднено | 10.07.2024 |
Номер документу | 120231729 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Вишгородський районний суд Київської області
Дьоміна О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні