ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
"10" липня 2024 р. Справа № 903/290/24
Суддя (суддя-доповідач у справі) Північно-західного апеляційного господарського суду Гудак А.В., перевіривши матеріали апеляційної скарги Житлово-комунального підприємства №2 на рішення Господарського суду Волинської області від 28.05.2024 у справі №903/290/24 (суддя Шум М.С., м.Луцьк, повни текст складено 28.05.2024)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління «ВОЛИНЬЛІФТ», м.Луцьк
до відповідача: Житлово-комунального підприємства №2, м.Луцьк
про стягнення 39 707 грн. 72 коп.
ВСТАНОВИВ:
Житлово-комунальне підприємство №2 звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою на рішення Господарського суду Волинської області від 28.05.2024 у справі №903/290/24.
Автоматизованою системою документообігу суду визначено колегію суддів для розгляду справи № 903/290/24 у складі: головуючий суддя Гудак А.В., суддя Мельник О.В., суддя Філіпова Т.Л.
Листом №903/290/24/4339/24 від 26.06.2024 витребувано у Господарського суду Волинської області матеріали справи №903/290/24.
05 липня 2024 року матеріали справи №903/290/24 надійшли на адресу суду апеляційної інстанції.
Розпорядженням В.о.Керівника апарату суду від 08.07.2024 №01-05/424 у зв`язку з перебуванням у відпустці судді-члена колегії по справі № 903/290/24 - Філіпової Т.Л. у період з 03 липня 2024 р. по 02 серпня 2024 р. включно, відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України, статті 155 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Положення про автоматизовану систему документообігу суду та п. 8.5 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Північно-західному апеляційному господарському суді, призначено заміну судді-члена колегії у судовій справі №903/290/24.
Автоматизованою системою документообігу суду визначено колегію суддів для розгляду справи № 903/290/24 у складі: головуючий суддя Гудак А.В., суддя Мельник О.В. , суддя Олексюк Г.Є.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, суддя дійшов висновку, що подана апелянтом апеляційна скарга не відповідає вимогам Глави 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу (ГПК) України з огляду на таке.
Згідно п.2 ч.2 ст.258 ГПК України, в апеляційній скарзі мають бути зазначені повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає апеляційну скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв`язку та електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
На виконання вимог пункту 2 частини другої статті 258 ГПК України Житлово-комунального підприємства №2 у апеляційній скарзі зазначило про те, що у нього відсутній електронний кабінет.
Однак суд апеляційної інстанції зазначає про обов`язок юридичної особи зареєструвати електронний кабінет в силу статті 6 ГПК України.
При цьому реєстрація в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.
Таким чином, обов`язок Житлово-комунального підприємства №2 зареєструвати електронний кабінет встановлений відповідно до абзацу першого частини шостої статті 6 ГПК України.
Згідно ч.2 ст. 260 ГПК України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави, визначеної абзацом другим частини першої цієї статті, суд у такій ухвалі зазначає про обов`язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу, що передбачено абзацом другим частини другої статті 174 ГПК України.
Отже, для усунення недоліків апеляційної скарги в даному випадку відповідачу необхідно зареєструвати електронний кабінет відповідно до вимог статті 6 ГПК України, надавши до Північно-західному апеляційному господарському суду відповідні відомості.
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 258 Господарського процесуального кодексу України, до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору.
Згідно із частиною другою 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Порядок і розмір сплати судового збору в Україні встановлено Законом України "Про судовий збір".
Згідно підпункту 4 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду; апеляційних скарг у справі про банкрутство; заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами; встановлюються у таких розмірах - 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Тобто, за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Волинської області від 28.05.2024 у справі №903/290/24 скаржнику необхідно було сплатити судовий збір у розмірі 4542,00 грн (3028,00 х 150% = 4542,00 грн).
Проте, до апеляційної скарги, яка подана до суду апеляційної інстанції поштовим зв`язком не надано доказів сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Суд зазначає, що згідно ч.2 ст.260 ГПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.174 ГПК України встановлено, що якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Зазначений недолік апеляційної скарги має бути усунений шляхом направлення до Північно-західного апеляційного господарського суду - оригіналу платіжного документа (квитанції, платіжного доручення, тощо) про сплату (доплату) судового збору на реквізити: отримувач коштів ГУК у Рівн.обл/Рiвнен.міс.тг/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38012494, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA878999980313151206082017527, Код класифікації доходів бюджету 22030101, Призначення платежу *;101;
Відповідно до п.3 ч.3 ст.258 ГПК України до апеляційної скарги додаються докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі.
В силу ст. 259 ГПК України особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, з урахуванням положень ст. 42 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 7 ст. 42 ГПК України, якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Проте, до матеріалів апеляційної скарги додано лише фіксальний чек про направлення рекомендованого листа Товариству з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління «ВОЛИНЬЛІФТ» з якого неможливо ідентифікувати, що саме надіслано позивачу.
Таким чином, скаржником до апеляційної скарги не додано належних доказів направлення копії апеляційної скарги із доданими до неї документами Товариству з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління «ВОЛИНЬЛІФТ».
Частиною 2 ст. 260 ГПК України встановлено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, на підставі ст.ст. 174, 260 Господарського процесуального кодексу України, з метою надання стороні можливості усунути протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки, шляхом подачі заяви про усунення недоліків апеляційної скарги до якої долучити: докази реєстрації електронного кабінету Житлово-комунальним підприємством №2 відповідно до статті 6 цього Кодексу; докази сплати судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 4542,00 грн; докази надсилання копії апеляційної скарги з додатками іншій стороні у справі позивачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління «ВОЛИНЬЛІФТ» з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно абз.1 ч.1 ст.256 ГПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Згідно абз.2 ч.1 ст.256 ГПК України, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Проте, судом апеляційної інстанції встановлено, що справа №903/290/24 розглядалась без виклику (повідомлення) представників сторін.
Таким чином, в даному випадку строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення Господарського суду Волинської області від 28.05.2024 у справі №903/290/24 складено 28.05.2024.
В свою чергу, судом апеляційної інстанції встановлено, що апеляційну скаргу Житлово-комунального підприємства №2 на рішення Господарського суду Волинської області від 28.05.2024 у справі №903/290/24 надіслано засобами поштового зв`язку до суду апеляційної інстанції - 19.06.2024, що підтверджується поштовим конвертом в якому апеляційна скарга надійшла до суду апеляційної інстанції, тобто з пропуском встановлених законом процесуальних строків на апеляційне оскарження рішення суду передбаченого ч.1 ст.256 ГПК України. Поряд з цим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що в даному випадку останній двадцятий день строку на апеляційне оскарження з дня складення повного оскаржуваного судового рішення є 17.06.2024.
Разом з тим, судом апеляційної інстанції встановлено, що скаржником в апеляційній скарзі заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Волинської області від 28.05.2024 у справі №903/290/24.
В обґрунтування вказаного клопотання скаржник посилається на те, що оскаржуване рішення відповідачем отримано 30.05.2024, що підтверджується трекінгом відправлень Укрпошта згідно штрихкоду на конверті, тому відповідно до п.1 ч.2 ст.256 Г`ПК України наявні підстави для поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Проте, копію конверту з рішенням суду у даній справі і трекінгу відправлення Укрпошта, який зазначає скаржник в якості додатку до апеляційної скарги, скаржником до апеляційної скарги не додано.
Вказане, підтверджується актом Північно-західного апеляційного господарського суду про втрату документів або перепідшивання справи, відсутність вкладень або порушень цілісності, пошкодження конверта (пакування) від 25.06.2024 року.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому ст. 261 цього Кодексу (ч. 4 ст. 260 ГПК України).
Нормами ГПК України не передбачається автоматичного та безумовного поновлення строку на апеляційне оскарження. Дійсно, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку, проте для цього необхідно заявити відповідне клопотання, обґрунтувати поважність причин пропуску такого строку та надати суду відповідні докази.
Слід зауважити, що можливість поновлення пропущеного процесуального строку пов`язується із наявністю саме поважних причин його пропуску. Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій.
Відповідно до частини другої статті 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на вказане, суд вважає за необхідне надати можливість апелянту надати належні докази, які підтверджують обставини пропущення строку викладені в апеляційній скарзі або вказати інші підстави для поновлення строку з посиланням на відповідні докази.
Керуючись статтями 174, 234, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Житлово-комунального підприємства №2 на рішення Господарського суду Волинської області від 28.05.2024 у справі №903/290/24 - залишити без руху.
2. Зазначити про обов`язок Житлово-комунального підприємства №2 зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу.
3. Запропонувати Житлово-комунальному підприємству №2 усунути протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки, шляхом подачі заяви про усунення недоліків апеляційної скарги до якої долучити:
- докази реєстрації електронного кабінету Житлово-комунальним підприємством №2 відповідно до статті 6 цього Кодексу;
- докази сплати судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 4542,00 грн;
- докази надсилання копії апеляційної скарги з додатками іншій стороні у справі позивачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління «ВОЛИНЬЛІФТ» з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
4. Запропонувати Житлово-комунальному підприємству №2 надати протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали до суду апеляційної інстанції належні докази, які підтверджують обставини пропущення строку на апеляційне оскарження викладені в апеляційній скарзі або вказати інші підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження з посиланням на відповідні докази.
5. Ухвалу направити Житлово-комунальному підприємству №2 за поштовою адресою: бульвар Дружби Народів, 13А, Луцьк, Волинська область, 43000.
Суддя Гудак А.В.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120312753 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Гудак А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні