УХВАЛА
16 липня 2024 року
м. Київ
cправа № 906/470/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий суддя, судді: Бакуліна С.В., Баранець О.М.
розглянувши матеріали касаційної скарги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру 23Б"
на рішення Господарського суду Житомирської області
(суддя - Сікорська Н.А.)
від 23.10.2024
та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду
(головуючий суддя - Олексюк Г.Є., судді: Петухов М.Г., Мельник О.В.)
від 14.02.2024
у справі № 906/470/23
за позовом ОСОБА_1
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру 23Б"
про зобов`язання не чинити перешкоди та про визнання недійсним п. 2 рішення загальних зборів,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 23.10.2023 у справі №906/470/23 позов задоволено. Зобов`язано ОСББ "Миру 23Б" не чинити перешкоди ОСОБА_1 у користуванні належним їй майном - компресором QUATTRO з осушувачем повітря та аспіраційної установки Тyscor-VS2, шляхом надання вільного доступу до підвального приміщення в будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Визнано недійсним п. 2 рішення загальних зборів ОСББ "Миру 23Б", оформлене протоколом № 8 від 14.12.2022. Здійснено розподіл судового збору.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 14.02.2024 рішення Господарського суду Житомирської області від 23.10.2023 у справі №906/470/23 залишено без змін.
Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Житомирської області від 23.10.2023 та постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 14.02.2024 у справі №906/470/23, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру 23Б" подало касаційну скаргу на зазначені судові рішення.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.04.2024 справу №906/470/23 передано на розгляд колегії суддів Касаційного господарського суду у складі: Вронська Г.О. (головуючий), судді: Баранець О.М., Кролевець О.А.
Ухвалою Верховного Суду від 01.05.2024 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру 23-Б" на рішення Господарського суду Житомирської області від 23.10.2023 та постанову Північно-Західного апеляційного господарського суду від 14.02.2024 у справі № 906/470/23 та призначено її до розгляду в судовому засіданні.
Відповідно до розпорядження Заступника керівника Апарату-керівника секретаріату Касаційного господарського суду № 32.2-01/1215 від 26.06.2024 у зв`язку з відпусткою судді Вронської Г.О. для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №906/470/23. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.06.2024 визначено колегію суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду для розгляду справи №906/470/23: Студенець В.І. - головуючий, судді: Бакуліна С.В., Баранець О.М.
Положеннями частини другої статті 232 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що процедурні питання, пов`язані з рухом справи, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Враховуючи вищенаведене, з метою дотримання забезпечення належного балансу між дотриманням судом розумних строків розгляду справи та забезпеченням реалізації процесуальних прав сторін і засад господарського судочинства, гарантованих статтею 2 ГПК України, колегія суддів вважає за необхідне прийняти до свого провадження та призначити до розгляду справу №906/470/23 за касаційною скаргою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру 23-Б" на рішення Господарського суду Житомирської області від 23.10.2023 та постанову Північно-Західного апеляційного господарського суду від 14.02.2024.
Крім того до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від ОСОБА_1 надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Відповідно до частин першої, другої статті 197 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, які набули чинності 05.10.2021 (далі - Положення).
Положення визначає порядок функціонування в судах та органах системи правосуддя окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС), зокрема підсистем "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистеми відеоконференцзв`язку; порядок вчинення процесуальних дій в електронній формі з використанням таких підсистем; особливості використання в судах та органах системи правосуддя іншого програмного забезпечення в перехідний період до початку функціонування ЄСІТС у складі всіх підсистем (модулів) (пункт 2 розділу І Положення).
Згідно з пунктом 45 глави 3 розділу ІІІ Положення підсистема відеоконференцзв`язку забезпечує учасникам справи можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, зокрема поза межами приміщення суду за допомогою свого Електронного кабінету та власних технічних засобів.
Інструкція користувача підсистеми відеоконференцзв`язку розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою https://wiki.court.gov.ua.
Відповідно до пунктів 46, 49, 50 глави 3 розділу ІІІ Положення за наявності в суді технічної можливості учасник справи у порядку, встановленому процесуальним законом, може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів. Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватися в Електронному кабінеті. Учасник справи також повинен перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, визначеним Інструкцією користувача підсистеми відеоконференцзв`язку, для роботи із системою відеоконференцзв`язку.
Суд ухвалює рішення про можливість проведення засідання в режимі відеоконференції за умови наявності в суді відповідної технічної можливості (наявність обладнання та можливість його використання у визначені день і час).
Враховуючи те, що право сторони на участь у розгляді своєї справи гарантоване Конвенцією, Конституцією України та Господарським процесуальним кодексом України, з огляду на наявність у Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду технічної можливості для проведення засідання суду в режимі відеоконференції та необхідність забезпечення своєчасного розгляду господарської справи, суд вважає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_1 у цій справі та провести судове засідання Верховного Суду у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з урахуванням технічних можливостей у суді, з використанням системи відеоконференцзв`язку за посиланням на офіційний вебпортал судової влади України vkz.court.gov.ua.
Також від Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру 23Б" на адресу електронної пошти Верховного Суду надійшла заява про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, яку підписано електронним підписом представника - адвокатом заявника - Соломонюк С.А.
Дослідивши матеріали заяви, Верховний Суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам ст.170 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.170 ГПК будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити, зокрема, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником (ч.2 ст.170 ГПК).
Згідно з ч.4 ст.170 ГПК суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини 1 або 2 цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
За змістом ст.6 ГПК у господарських судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (далі - ЄСІТС).
ЄСІТС відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції (ч.4 ст.6 ГПК).
Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку (ч.6 ст.6 ГПК).
Реєстрація в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі. Особа, яка зареєструвала електронний кабінет в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, може подавати процесуальні, інші документи, вчиняти інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не передбачено цим Кодексом (ч.8 ст.6 ГПК).
Положення про ЄСІТС та/або положення, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), розробляються Державною судовою адміністрацією України та затверджуються Вищою радою правосуддя після консультацій з Радою суддів України (ч.13 ст.6 ГПК).
Відповідно до п.16 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) ЄСІТС, затвердженим рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21 (далі - Положення) процесуальні документи та докази можуть подаватися до суду в електронній формі, а процесуальні дії - вчинятися в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС, за винятком випадків, передбачених процесуальним законом, цим положенням, а також випадків, коли суд до якого подаються документи та докази не інтегровано до ЄСІТС.
Електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС (п.26 Положення).
Отже, альтернативою звернення учасників справи до суду з позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов`язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи через підсистему "Електронний кабінет".
Надсилання процесуальних документів до Верховного Суду в електронному вигляді передбачає використання сервісу "Електронний суд", розміщеного за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua/login, з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (електронного кабінету) та з обов`язковим використанням власного електронного підпису.
В постанові від 13.09.2023 у справі №204/2321/22 Велика Палата Верховного Суду підтвердила необхідність дотримання вищевикладених положень адвокатами, нотаріусами, приватними виконавцями, судовими експертами, державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання державного та комунального секторів економіки, які реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов`язковому порядку.
Матеріали заяви про проведення судового засідання в режимі відеоконференції не містять відомостей про його підписання електронним цифровим підписом та доказів перевірки електронного цифрового підпису, накладеного на заяву, із використанням підсистеми "Електронний суд", що позбавляє суд можливості встановити дотримання заявником вимог щодо обов`язкового підписання процесуального документа особою, яка його подає, та свідчить про використання заявником непередбаченого чинним процесуальним законодавством способу звернення до Верховного Суду з заявою.
З огляду на викладене та враховуючи те, що заяву про проведення судового засідання в режимі відеоконференції надіслано до Верховного Суду не у спосіб, передбачений ГПК (у паперовій формі або в електронній формі через підсистему "Електронний кабінет"), то вона підлягає поверненню на підставі ч.4 ст.170 ГПК.
Керуючись статтями 170, 197, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Касаційний господарський суд, -
У Х В А Л И В:
1. Прийняти до свого провадження справу №906/470/23 за касаційною скаргою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру 23-Б" на рішення Господарського суду Житомирської області від 23.10.2023 та постанову Північно-Західного апеляційного господарського суду від 14.02.2024.
2. Призначити до розгляду справу №906/470/23 на 21 серпня 2024 року о 10:15 у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О.Копиленка, 6, в залі судових засідань №209.
3. Участь у судовому засіданні для учасників справи не є обов`язковою.
4. Довести до відома учасників справи та інших осіб, визначених статтею 6 ГПК, щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами та попередити про передбачені процесуальні наслідки недотримання вимог вказаної норми.
5. Заяву ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні у справі №906/470/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задовольнити.
6. Проведення судового засідання в режимі відеоконференції здійснити поза межами приміщення суду з використанням представником ОСОБА_1 власних технічних засобів за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку за посиланням на офіційний вебпортал судової влади України vkz.court.gov.ua.
7. Для участі у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду представнику ОСОБА_1 необхідно за допомогою свого електронного кабінету використовувати власні технічні засоби (комп`ютерну техніку або смартфони) з доступом до мережі Інтернет, які дозволяють передавати аудіосигнал та відеозображення.
8. Довести до відома учасників справи, що їх представники мають право з`явитися до зали судового засідання суду касаційної інстанції та брати участь у судовому засіданні у загальному порядку.
9. Попередити заявника, що відповідно до частини п`ятої статті 197 Господарського процесуального кодексу України, пункту 46 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженої рішенням Вищої ради правосуддя № 1845/0/15-21 від 17.08.2021, ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи.
10. Заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру 23Б" про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду у справі №906/470/23 повернути без розгляду.
11. Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за веб адресою: https://supreme.court.gov.ua/supreme/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий В. Студенець
Судді С. Бакуліна
О. Баранець
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2024 |
Оприлюднено | 17.07.2024 |
Номер документу | 120395253 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Студенець В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні