УХВАЛА
05 серпня 2024 року
м. Київ
Справа № 910/31605/15
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Багай Н. О. - головуючого, Дроботової Т. Б., Чумака Ю. Я.,
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаст Білд"
про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду
та заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробізнесбуд"
про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі
за позовом заступника Генерального прокурора в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України та Міністерства оборони України
до: 1) Дочірнього підприємства Державної компанії "Укрспецекспорт" - Державного госпрозрахункового зовнішньоторговельного підприємства "Спецтехноекспорт", 2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаст Білд", 3) Товарної біржі "Земельно-універсальна біржа",
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробізнесбуд",
про визнання недійсними договорів та результатів конкурсних торгів,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Верховного Суду від 03.07.2024 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою прокурора Офісу Генерального прокурора на постанову Північного апеляційного господарського суду від 07.02.2024 і рішення Господарського суду міста Києва від 12.01.2023 у справі № 910/31605/15, розгляд справи призначено у відкритому судовому засіданні на 13.08.2024.
05.08.2024 до Верховного Суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаст Білд" надійшла заява про участь у судовому засіданні 13.08.2024 режимі відеоконференції поза межами приміщення суду надіслана представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаст Білд" - адвокатом Проскуріним Дмитром Олександровичем 19.07.2024 до Верховного Суду засобами поштового зв`язку.
Також 05.08.2024 до Верховного Суду надійшла заява від Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробізнесбуд" про участь у судовому засіданні 13.08.2024 режимі відеоконференції надіслана представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробізнесбуд" - адвокатом Карасір Анною Ігорівною 26.07.2024 до Верховного Суду засобами поштового зв`язку.
Верховний Суд, розглянувши подані заяви, дійшов висновку про повернення їх без розгляду з огляду на таке.
З 18.10.2023 введено в дію Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами" від 29.06.2023 № 3200-IX (далі - Закон від 29.06.2023 № 3200-IX).
Одночасно із введенням в дію Закону від 29.06.2023 № 3200-IX внесені зміни до Господарського процесуального кодексу України (в тому числі до статей 6, 170 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до частини 3 статті 3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з приписами статті 6 Господарського процесуального кодексу України Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судово інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (частина 5 в редакції Закону від 29.06.2023 № 3200-IX). Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку. Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат (абзац 1 та 2 частини 6 в редакції Закону від 29.06.2023 № 3200-IX).
Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю "Джаст Білд" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпробізнесбуд" як юридичні особи згідно з наведеними приписами Господарського процесуального кодексу України зобов`язані зареєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі) в обов`язковому порядку, навіть якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Однак при зверненні із заявами про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції Товариство з обмеженою відповідальністю "Джаст Білд" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпробізнесбуд" не зареєстрували електронні кабінети в підсистемі "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, про що свідчать відповідь № 2702304 (про відсутність зареєстрованого Товариством з обмеженою відповідальністю "Джаст Білд" електронного кабінету Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, перевірка здійснювалася за кодом ЄДРПОУ: 36727056) та відповідь № 2702162 (про відсутність зареєстрованого Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпробізнесбуд" електронного кабінету Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, перевірка здійснювалася за кодом ЄДРПОУ: 33127602), які сформовані засобами підсистеми "Електронний суд".
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення з процесуальних питань та наслідки недотримання таких вимог визначені у статті 170 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом абзацу 2 частини 4 статті 170 Господарського процесуального кодексу України Суд повертає письмову заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду у разі, якщо її подано особою, яка відповідно до частини 6 статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його (в редакції Закону від 29.06.2023 № 3200-IX).
З урахуванням наведеного Верховний Суд дійшов висновку про повернення без розгляду заяв Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаст Білд" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробізнесбуд" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, оскільки вони подані адвокатами від імені осіб, які відповідно до частини 6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України зобов`язані зареєструвати електронний кабінет, навіть якщо інтереси таких осіб у справі представляє адвокат, але не зареєстрували його.
Суд також звертає увагу заявників на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Джаст Білд" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпробізнесбуд" не позбавлені права повторного звернення із заявою про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, з урахуванням вимог, викладених у статтях 170, 197 Господарського процесуального кодексу України, після усунення обставин, наведених у цій ухвалі.
Керуючись статтями 6, 170, 197, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Джаст Білд" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду у справі № 910/31605/15 повернути заявнику без розгляду.
2. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробізнесбуд" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі № 910/31605/15 повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий Н. О. Багай
Судді Т. Б. Дроботова
Ю. Я. Чумак
ДО УВАГИ УЧАСНИКІВ СУДОВОГО ПРОЦЕСУ!
Суди продовжують працювати, проте в умовах воєнного стану проведення судових засідань має особливості щодо явки до суду та необхідності забезпечення безпеки відвідувачів.
Просимо поєднати дотримання процесуальних норм з повагою до суду та інших учасників справи, у зв`язку з чим:
- про намір участі в судовому засіданні у приміщенні Касаційного господарського суду завчасно повідомити суд;
- максимально реалізувати право на участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, передбачене статтею 197 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, згідно з новою редакцією частин 5 - 9 статті 6 Господарського процесуального кодексу України, яка чинна з 18.10.2023 відповідно до Закону України від 29.06.2023 № 3200-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами" суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку.
Інші особи (це, зокрема, фізичні особи, у тому числі фізичні особи - підприємці) реєструють такі кабінети в добровільному порядку.
Процесуальні наслідки, передбачені Господарським процесуальним кодексом України у разі звернення до суду з документом особи, яка зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Разом з цим, суд вручає будь-які документи особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Такі учасники справи також мають можливість ознайомитися з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль).
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120828747 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Багай Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні