Справа № 522/14677/21
Провадження № 2/522/1451/24
УХВАЛА
16 серпня 2024 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Павлик І.А., розглянувши заяву ОСОБА_1 про врученнясудових документівзакордоном у справі за позовом Управління обласної ради з майнових відносин до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету спору Комунальна установа «Одеський академічний театр музичної комедії ім. М. Водяного» про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора, скасування запису про реєстрацію права власності, визнання права власності на нежитловий будинок та витребування майна із чужого незаконного володіння,
ВСТАНОВИВ:
В провадженнісудді Приморськогорайонного судум.Одеси ПавликІ.А.перебуває справаза позовомУправління обласноїради змайнових відносиндо ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету спору Комунальнаустанова «Одеськийакадемічний театрмузичної комедіїім.М.Водяного» про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора, скасування запису про реєстрацію права власності, визнання права власності на нежитловий будинок та витребування майна із чужого незаконного володіння.
01.08.2024 до канцелярії суду від ОСОБА_1 через його представника адвокатаКукуруза Д.С.надійшла заявапро врученнясудових документівза кордоном.
Суд, дослідивши заяву, дійшов висновку про її задоволення шляхом направлення копій документів ОСОБА_1 у м. Баку Республіки Азербайджан, для чого необхідно звернутися до Міністерства юстиції України з відповідним клопотанням, виходячи з наступного.
Приписами статті 129Конституції України до основних засад судочинства віднесено, зокрема, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Європейський суд з прав людини акцентує увагу на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких-не допустити судовий процес у безладний рух. Разом з тим, суд зазначає, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Жоффр де ля Прадель проти Франції" від 16.12.1992).
У справі "Белле проти Франції" Суд зазначив, що стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які ставлять втручання у її права.
Згідно з ч. 2 статті 10ЦПК України суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 2 ст.12ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст.498ЦПК України у разі якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
В силу ч. 2 ст.498ЦПК України доручення суду України надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Відповідно до Закону України «Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах» від 19 жовтня 2000 року № 2052-ІІІ Верховна Рада України постановила приєднатися від імені України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, укладеної 15 листопада 1965 року в м. Гаага.
Відповідач, ОСОБА_1 громадянинАзербайджанської Республіки зазначає, що йому стало відомо про те, що відносно нього розглядається цивільна справа № 522/14677/21 про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора, скасування запису про реєстрацію права власності, визнання права власності на нежитловий будинок та витребування майна із чужого незаконного володіння та просить надіслати йому документи цивільної справи № 522/14677/21.
Відповідно до пункту 2.1 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої спільним наказом Міністерства юстиції України та Державної судової адміністрації від 27.06.2008 № 1092/5/54, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 02.07.2008 № 573/15264, у разі, якщо при розгляді цивільної справи у суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном.
Таким чином, виникла необхідність у зверненні з судовим дорученням про надання правової допомоги до компетентного органу Республіки Азербайджан згідно п. 2.1. Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень.
Згідно ст.5Конвенції провручення закордоном судовихта позасудовихдокументів уцивільних абокомерційних справах,центральний Органзапитуваної Держави власноручновручає документабо забезпечуєйого врученнявідповідним органом: a)у спосіб,визначений йоговнутрішнім правомдля врученнядокументів,складених вцій державі,особам,що перебуваютьна їїтериторії,або b)в особливийспосіб,обумовлений запитуючиморганом,якщо такийспосіб неє несуміснимз законамизапитуваної Держави. З урахуванням положень пункту (b) частини першої цієї статті документ може завжди бути вручений шляхом безпосередньої доставки одержувачу, який приймає його добровільно.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність направлення судового доручення про надання правової допомоги до компетентного суду Республіки Азербайджан через Міністерство юстиції України з проханням вручити судові документи у справі за кордоном громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 .
Як зазначено в положенні пункту 8 частини 1 статті 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст.253ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 8 частини першої статті 252 цього Кодексу, - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
Здійснення перекладу документів на азербайджанську мову суд покладає на позивача - Управління обласної ради з майнових відносин.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що до надходження відповіді на судове доручення про надання правової допомоги провадження у даній справі слід зупинити.
Керуючись ст.ст.252,260,261,353,354,498ЦПК України,суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 про вручення судовихдокументівзакордоном у справі за позовом Управління обласної ради з майнових відносин до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Комунальна установа «Одеський академічний театр музичної комедії ім. М. Водяного» про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора, визнання недійсним договору іпотеки, скасування рішення про державну реєстрацію іпотеки, витребування майна із чужого незаконного володіння та усунення перешкод у праві користуванням задовольнити.
Направити судове доручення через Міністерство юстиції України (вул. Архітектора Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001) до компетентного суду м. Баку Республіки Азербайджан про надання правової допомоги у цивільній справі № 522/14677/21 за позовом Управління обласної ради з майнових відносин до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Комунальна установа «Одеський академічний театр музичної комедії ім. М. Водяного» про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора, визнання недійсним договору іпотеки, скасування рішення про державну реєстрацію іпотеки, витребування майна із чужого незаконного володіння та усунення перешкод у праві користуванням.
Доручити компетентному суду в м. Баку Республіки Азербайджан вручити судові документи у справі за кордоном громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ).
Зупинити провадження у справі за позовом Управління обласної ради з майнових відносин до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Комунальна установа «Одеський академічний театр музичної комедії ім. М. Водяного» про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора, визнання недійсним договору іпотеки, скасування рішення про державну реєстрацію іпотеки, витребування майна із чужого незаконного володіння та усунення перешкод у праві користуванням, до надходження відповіді від компетентного суду Республіки Азербайджан.
Зобов`язати позивача Управління обласної ради з майнових відносин здійснити переклад на азербайджанську мову даної ухвали суду, прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів (Додаток 10 до Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень), ухвали про відкриття провадження у справі від 10.08.2021, заяви Управління обласної ради з майнових відносин про зміну предмету позову від 31.07.2023, ухвали від 03.10.2023 про прийняття заяви про зміну предмету позову, протокольної ухвали суду від 03.10.2023 про залучення співвідповідача ОСОБА_1 , та надати їх у відповідній кількості примірників до канцелярії Приморського районного суду м. Одеси в строк до 09.09.2024. Копію ухвали направити Міністерству юстиції України (вул. Архітектора Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001) для організації виконання судового доручення, а також учасникам справи для відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду, протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя І.А. Павлик
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2024 |
Оприлюднено | 19.08.2024 |
Номер документу | 121043548 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Павлик І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні