УКРАЇНА
Харківський апеляційний г осподарський суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2010 р. Сп рава № 13/167-08
Колегія суддів Харківсь кого апеляційного господарс ького суду у складі: головуюч ого судді Фоміної В.О., судді Г ончар Т.В., судді Шутенко І.А.,
при секретарі - Горба човій О.А.,
за участю представників с торін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - не з' яв ився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщ енні Харківського апеляційн ого господарського суду апел яційну скаргу ОСОБА_1 ( вх. № 2048С/2-5) на рішення господарського суду Сумської області від 03.06.2 010 р. по справі № 13/167-08,
за позовом ОСОБА_1, А ДРЕСА_1,
до Товариства з обмеж еною відповідальністю «Боче чківське», АДРЕСА_1, -
встановила:
Позивач, згідно подан ої позовної заяви та уточнен ь до неї, просив визнати не чин ним рішення зборів учасникі в Товариства з обмеженою від повідальністю «Бочечківськ е» від 15.06.2007 р. (протокол №4) в част ині п. 2 порядку денного щодо р озміру визначеної зборами ва ртості майна товариства в су мі 2350,00 грн. для сплати ОСОБА_1 у зв' язку з виходом його із товариства. Також просив стя гнути з товариства частку пр и виході в розмірі 149 510,00 грн. і с удові витрати, пов' язані з р озглядом справи.
Рішенням господарського с уду Сумської області від 03.06.2010 р . (суддя Соп' яненко О.Ю.) в зад оволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодився з вка заним рішенням суду, подав ап еляційну скаргу, в якій проси ть рішення господарського су ду Сумської області по даній справі від 03.06.2010 р. скасувати та прийняти нове, яким позовні в имоги задовольнити, посилаюч ись на те, що оскаржуване ріше ння прийнято судом першої ін станції при порушенні і непр авильному застосуванні норм матеріального і процесуальн ого права. До канцелярії суду позивач надав клопотання пр о долучення до справи архівн их документів: копії установ чого договору від 18.03.200р.; копії Статуту затвердженого збора ми засновників 10.03.2000р., щодо ств орення і діяльності сільсько господарського ТОВ «Бочечкі вське»; копію виписки з прото колу зборів колгоспників від 10.03.2000р.; розпорядження районної держадміністрації від 03.03.2000р. № 93 про реєстрацію сільськогос подарського ТОВ «Бочечківсь ке».
В апеляційній скарзі апел янт зазначав, що прийняте від повідачем рішення про виділе ння ОСОБА_1 вартості части ни майна згідно протокол № 4 зб орів учасників від 15.06.2010 р. не ві дповідає вимогам ст.148 ч.2 ЦК Укр аїни та ст.54 Закону України «П ро господарські товариства» , тому що визначена цим рішенн ям за ОСОБА_1 вартість час тини належного йому майна яв но не є пропорційною його час тці у статутному фонді ТОВ «Б очечківське».
На думку апелянта тверджен ня відповідача про те, що ОС ОБА_1 не вніс свою частку у ст атутний фонд ТОВ «Бочечківсь ке»повністю спростовуються статутом ТОВ «Бочечківське» , даними бухгалтерського обл іку даного товариства, висно вком судово - економічної екс пертизи від 12.04.2010 р.
Апелянт вказував, що відпов ідно до пунктів 6.2 та 6.3 Статуту ТОВ «Бочечківське»учасник, який виходить з товариства, м ає право одержати вартість ч астини майна, пропорційну йо го частці у статутному фонді та за домовленістю між учасн иком та товариством виплата частини майна товариства мож е бути замінена переданням м айна в натурі.
Отже, приймаючи рішення за протоколом № 4 від 15.06.2007 р., яким ОСОБА_1 визначена частина м айна, не пропорційна його час тці у статутному фонді, відпо відач порушив вимоги зазначе них пунктів виділивши ОСО БА_1 частину майна в натурі (м отокосу), без його на те згоди.
Апелянт звертав увагу на те , що суд першої інстанції не за стосував положення п. 30 Постан ови Пленуму Верховного суду України № 13 від 24.10.2008 р., в якій заз начено, що при визначенні пор ядку і способу обчислення ва ртості частини майна та част ини прибутку, яку має отримат и учасник при виході з ТОВ, а т акож порядку і строків їх вип лати господарські суди мають застосовувати відповідні по ложення установчих документ ів товариства.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому вв ажав рішення господарськог о суду Сумської області від 03. 06.2010 р. законним та обґрунтован им і підстав для його скасува ння не вбачав, в зв' язку з чим просив рішення суду першої і нстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задов олення.
Відповідач вказував, що ві дповідно до свідоцтва про п раво власності на майно сері ї НОМЕР_1 виданого Бочечкі вською сільськоюрадою 01.03.2007р., я ке знаходиться у ОСОБА_1 н а руках він на сьогоднішній д ень є власником майнового па ю колгоспу-асоціації пайовик ів «Колос»у розмірі 7058,00 грн. і н е має частини майна товарист ва.
Також, у п. 12 листа Міністерс тва аграрної політики Україн и від 05.05.2001р. №37-25-3-11/3923 «Щодо порядку видачі, обліку та погашення с відоцтв про право власності на майновий пай члена колект ивного сільськогосподарськ ого підприємства (майновий с ертифікат)», зазначено, що при видачі майна в натурі у спіль ну часткову власність групі співвласників, які уклали до говір про спільне володіння, користування і розпорядженн я майном, співвласники перед ають підприємству-правонаст упнику один примірник цього договору і копію рішення заг альних зборів співвласників про виділення майна. Підприє мство-правонаступник (корист увач) одночасно з підписання м акта приймання-передавання майна вилучає свідоцтво ціє ї групи співвласників і роби ть на них записи про видачу ма йна в натурі. При цьому вказує ться номер та дата акта прийм ання-передавання майна, став иться підпис керівника підпр иємства та печатка підприємс тва. Підприємство, яке видало майно в рахунок майнового па ю, протягом п'яти днів із дня п ідписання акту приймання-пер едавання майна передає сільс ькій (селищній, міській) раді, яка видала свідоцтво, копію а кта приймання-передавання ма йна та свідоцтво з відміткою про видачу майна у натурі. Сі льська (селищна, міська) рада н а підставі цих документів ро бить відмітку про отримання майна в натурі в книзі обліку та в списку осіб, які мають пр аво на майновий пай реоргані зованого підприємства, і на о снові якого видано свідоцтво .
Виходячи з цього, ОСОБА _1 не може бути одночасно і вл асником майнового паю вартіс тю 7058,00 грн. згідно свідоцтва се рії НОМЕР_1 виданого Бочеч ківською сільською радою 01.03.200 7р. і учасником (засновником) т овариства, до якого він вніс ц ей майновий пай в розмірі 6730,00 г рн. згідно Статуту, оскільки о соба може бути лише власнико м одного майнового паю.
Відповідач вказував щодо посилання апелянта на висно вок судово-економічної експе ртизи № 209/09 від 12.04.2010р., що відпові дно до ч. 5 ст. 142 ГПК України висн овок судового експерта для г осподарського суду не є обов 'язковим і оцінюється господ арським судом за правилами, в становленими ст. 43 цього кодек су, відповідно до якої господ арський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанн ям, що ґрунтується на всебічн ому, повному і об'єктивному ро згляді в судовому процесі вс іх обставин справи в їх сукуп ності, керуючись законом; нія кі докази не мають для господ арського суду заздалегідь вс тановленої сили.
Окрім того, експертом не дос ліджувалися документи щодо в ідображення протягом 2000-2007р.р. в бухгалтерському обліку ТОВ «Бочечківське»основних та о боротних засобів у зв'язку з ї х ненаданням. Також, експерту не були надані у зв'язку з їх в ідсутністю та знищенням перв инні документи та облікові р егістри щодо відображення у бухгалтерському обліку госп одарської операції з формува ння статутного капіталу за р ахунок внесків учасників Тов ариства.
А ст.ст. 9 та 11 Закону України « Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україн і»передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку г осподарських операцій є перв инні документи, які фіксують факти здійснення господарсь ких операцій.
В зв' язку з чим відповідач вважав, що висновком судово-е кономічної експертизи не дов едено внесення позивачем до статутного фонду сільського сподарського ТОВ «Бочечківс ьке»в момент його створення у 2000 р. майнового внеску в розмі рі 6730,00 грн. та відображення ціє ї господарської операції в б ухгалтерському обліку товар иства. Наявним в матеріалах с прави свідоцтвом підтверджу ється, що з 01.03.2007р., тобто ще до ви ходу з ТОВ «Бочечківське», по зивач є власником свого майн ового паю вартістю 7058,00 грн. в по вному обсязі.
На підставі викладеного в ідповідач зазначав, що відпо відно до п. 30 Постанови Пленум у Верховного Суду України № 13 від 24.10.2008р. «Про практику розгля ду судами корпоративних спор ів»зазначено, що у разі, якщо у часник не повністю вніс (не по вністю оплатив) свій вклад до статутного капіталу товарис тва, йому виплачується дійсн а вартість частки пропорційн о внесеній (оплаченій) частин і вкладу, а у даному випадку по зивач взагалі не вносив свій вклад до статутного капітал у товариства, тому і виплачув ати йому нічого.
Розглянувши матеріали с прави, заслухавши пояснення представника позивачів, досл ідивши доводи апеляційної ск арги, перевіривши правильні сть застосування норм проце суального права, колегія суд дів Харківського апеляційно го господарського суду пого джується з висновками госпо дарського суду Сумської обла сті по даній справі, оскільки вони базуються на нормах чин ного законодавства та матері алах справи.
Судом першої інстанції бу ло встановлено, що відповідн о до Установчого договору, за твердженого установчими збо рами засновників 10.03.2000 р. проток ол № 1, було створено Сільськог осподарське товариство з обм еженою відповідальністю «Бо чечківське»(шляхом виділенн я з колгоспу-асоціації пайов иків (КАП) «Колос»), яке заснов ане шляхом об'єднання майна т а підприємницької діяльност і його засновників.
З акту розподілу балансу КА П «Колос»Конотопського райо ну Сумської області, в якому з азначено, що «головним бухга лтером управління АПК Коното пської райдержадміністраці ї на підставі рішення зборів уповноважених КАП «Колос»ві д 10.03.2000р. про результати інвента ризації та оцінки майна, ріше ння та створення СТОВ «Бочеч ківське»проведено розподіл балансу між: КСП «Колос»та ТО В «Бочечківське», керуючись «Рекомендаціями про порядок відображення в бухгалтерськ ому обліку операцій, пов'язан их з реформуванням колективн их с/г підприємств», розгляну тих і схвалених на засіданні відділення фінансів і фінан сової інфраструктури Інстит уту аграрної економіки, УААН та секції економіки і реформ ування відносин власності на уково-технічної ради Мінагро прому України (протокол № 19 ві д 24.12.1998р.)
В результаті такого розпо ділу СТОВ «Бочечківське»бул о передано на баланс:
а) основні засоби бал ансовою вартістю 2 569 967,00 грн. (пер вісна вартість - 9 901 005,00 грн., знос 7 331 038,00 грн.), в т.ч.:
- майно засновників б алансовою вартістю 116 597,00 грн. (п ервісна - 381 453,00 грн., знос - 264 856,00 грн. );
-майно комітету співвласн иків балансовою вартістю 2 453 370 ,00 грн. (первісна -9 519 552,00 грн., знос-7 066 182,00 грн.);
б) оборотні активи за гальною вартістю 1 290 310,00 грн., в т. ч.:
- майно загальною в артістю 1 210 394,00 грн.;
- дебіторську забо ргованість в розмірі 79 916,00 грн.;
в) кредиторську забор гованість в загальному розмі рі 301 500,00 грн.
г) статутний фонд в роз мірі 142 114,00 грн.
Статутний фонд товариства формується за рахунок вклад ів його учасників. Вкладами у часників товариства є майно (виробничі приміщення, облад нання, техніка, тварини, готов а продукція, інші матеріальн і цінності), які належать на пр авах спільної часткової влас ності його засновникам. Перс ональним вкладом кожного уча сника є його майновий пай (час тина), оцінений в гривнях (т. 2, а .с. 46-53).
Додатком до Установчого до говору є список засновників (учасників), в якому зазначени й і позивач - ОСОБА_1, розмір майнового внеску - 6464 грн. Анал огічні положення були зазнач ені і в Статуті Товариства.
Розпорядженням голови Кон отопського районної державн ої адміністрації від 18.03.2000р. № 93 б уло зареєстроване Сільсько господарське товариство з об меженою відповідальністю «Б очечківське».
Відповідно до Свідоцтва пр о державну реєстрацію юридич ної особи Товариство з обмеж еною відповідальністю «Боче чківське»зареєстровано Кон отопською районною державно ю адміністрацією Сумської об ласті 18.03.2000 р. з номером запису п ро зміну свідоцтва 1 613 105 0002 000047 (т. 1, а.с. 55).
Згідно з ч. 1 ст. 51 Закону Укра їни «Про господарські товари ства»(в редакції від 27.05.1999 р., що д іяла на момент створення тов ариства) установчі документи товариства з обмеженою відп овідальністю, крім відомосте й, зазначених у статті 4 цього Закону, повинні містити відо мості про розмір часток кожн ого з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкл адів.
Відповідно до ст. 52 вказаног о Закону у товаристві з обмеж еною відповідальністю створ юється статутний фонд, розмі р якого повинен становити не менше суми, еквівалентної 100 м інімальним заробітним плата м, виходячи із ставки мінімал ьної заробітної плати, діючо ї на момент створення товари ства з обмеженою відповідаль ністю. До моменту реєстрації товариства з обмеженою відп овідальністю кожен з учасник ів зобов'язаний внести не мен ше 30 відсотків вказаного в уст ановчих документах вкладу, щ о підтверджується документа ми, виданими банківською уст ановою. Учасник зобов'язаний повністю внести свій вклад н е пізніше року після реєстра ції товариства. У разі невико нання цього зобов'язання у ви значений строк учасник, якщо інше не передбачено установ чими документами, сплачує за час прострочки 10 відсотків рі чних з недовнесеної суми. Уча снику товариства з обмеженою відповідальністю, який повн істю вніс свій вклад, видаєть ся свідоцтво товариства.
27.04.2005 р. державним реєстратор ом Конотопської районної дер жавної адміністрації за №1 613 105 002 000047 зареєстровані зміни до Ст атуту шляхом викладення Стат уту в новій редакції в частин і зміни назви товариства, скл аду засновників та перерозпо ділу часток між засновниками (а.с. 13 -33, т. 1).
Пунктом 1.2 Статуту в редакці ї 2005 р. назву товариства було зм інено на Товариство з обмеже ною відповідальністю «Бочеч ківське», яке є правонаступн иком Сільськогосподарськог о товариства з обмеженою від повідальністю «Бочечківськ е».
Відповідно до розділу 4 Стат уту ОСОБА_1 зазначений уча сником цього товариства із ч асткою 6730 грн., що становить 4,7% с татутного капіталу.
Згідно з п. 4.9 Статуту на суму майнових паїв фізичних осіб - Учасників Товариства, вид ілене майно єдиним майновим комплексом, яке забезпечує с татутний капітал Товариства , а саме: 1. Сарай №14, 1975року, вартіс тю 41 034 грн.; 2. Токарня, 1964року, варт істю 4 533 грн.; 3. Мельнщя, 1991 року, ва ртістю 12 774 грн.; 4. ЗАВ - 20, 1977року, вар тістю 3 200 грн.;5. Сіносховище, 1985ро ку, вартістю 4 379 грн.;6. Основне ст адо у кількості 9 голів, загаль ною вагою 4 050 кг, вартістю 9 948 грн .; 7. Автомобіль ТАЗ - 53, інвентарн ий №50-61, 1989року, вартістю 4 760 грн.; 8. А втомобіль ГАЗ - 52, інвентарний №45-55, 1980 року, вартістю 1 718 грн.; 9. Тр актор МТЗ - 80, інвентарний №38-32, 1992 року, вартістю 9 862 грн.; 10. Комбай н СК-5 "Нива", 1988року, вартістю 15 431 г рн.; 11. ЖаткаЖРБ-4,2, 1991 року, вартіс тю 1 540 грн.; 12. Сівалка СЗ-3,6, 1986року, в артістю 1 232 грн.; 13. Плуг пН- 2-30, 1993рок у, вартістю 264 грн.; 14. Культивато р КРН- 4,2, 1991 року, вартістю 1 290 грн.; 15. Причеп 2 -ПТС - 4а, 1991 року, вартіс тю 1 819 грн.; 16. Токарний станок, 1984р оку, вартістю 2 813 грн.; 17. Оборотн і засоби на суму 25 517 грн. ВСЬОГО : 142 114 грн.
01.03.2007 р. позивач отримав у Боче чківській сільській раді Сві доцтво серії СУ- V № 856 про право власності на майновий пай (ма йновий сертифікат) колгоспу- асоціації пайовиків «Колос» , с. Бочечки в розмірі 7058 грн. (том 2, а.с. 106). Отримання ОСОБА_1 Св ідоцтва про право власності на майновий пай підтверджуєт ься також довідками, виданим и Бочечківською сільською ра дою, № 153 від 17.08.2009р., № 138 від 19.05.2010р.
17.03.2007р. відповідач отримав но таріально посвідчену заяву ОСОБА_1 від 15.03.2007р. з прохання м вивести його із складу засн овників ТОВ «Бочечківське»т а протягом одного місяця з дн я нотаріального посвідчення цієї заяви здійснити остато чний розрахунок щодо його уч асті в підприємстві та повер нути в грошовій формі чи нату ральній формі суму в межах йо го частки в статутному капіт алі ТОВ «Бочечківське»та при бутку з дня утворення товари ства.
Зборами учасників ТОВ «Боч ечківське», які відбулися 15.06.20 07 р. (протокол № 4), було прийнято рішення про задоволення зая ви позивача про вихід із това риства та про виділення йому майна товариства на суму 2350 гр н., а саме мотокоси на суму 2115 гр н., решту 235 грн. виплатити гроши ма та віддати майно на протяз і 5 днів (п. 2 протоколу № 4).
Відповідно до приписів ст. 1 44 ЦК України статутний капіта л товариства з обмеженою від повідальністю складається з вартості вкладів його уч асників.
Відповідно до статутного к апіталу визначається мініма льний розмір майна товариств а, який гарантує інтереси йог о кредиторів. Розмір статутн ого капіталу товариства не м оже бути меншим розміру, вста новленого законом (п. 1). До моме нту державної реєстрації тов ариства з обмеженою відповід альністю його учасники повин ні сплатити не менше ніж п'ятд есят відсотків суми своїх вк ладів. Частина статутного ка піталу, що залишилася неспла ченою, підлягає сплаті протя гом першого року діяльності товариства. Якщо учасники пр отягом першого року діяльнос ті товариства не сплатили по вністю суму своїх вкладів, то вариство повинно оголосити п ро зменшення свого статутног о капіталу і зареєструвати в ідповідні зміни до статуту у встановленому порядку або п рийняти рішення про ліквідац ію товариства (п. 3). Якщо після з акінчення другого чи кожного наступного фінансового року вартість чистих активів тов ариства з обмеженою відповід альністю виявиться меншою ві д статутного капіталу, товар иство зобов'язане оголосити про зменшення свого статутно го капіталу і зареєструвати відповідні зміни до статуту в установленому порядку, якщ о учасники не прийняли рішен ня про внесення додаткових в кладів. Якщо вартість чистих активів товариства стає мен шою від визначеного законом мінімального розміру статут ного капіталу, товариство пі длягає ліквідації (п. 4).
Враховуючи, що про отриманн я ОСОБА_1 Свідоцтва про ма йновий пай Товариство дізнал ося у серпні 2009 р., 03.12.2009 р. відбули ся збори учасників ТОВ «Боче чківське»(протокол № 7), на яки х статутний капітал Товарист ва був зменшений з 228 818 грн. до 222 0 88 грн. на розмір невнесеної ча стки ОСОБА_1 - 6730 грн., при цьо му були пропорційно зменшені частки учасників товариства у грошовому вираженні без зм іни відсотків кожного учасни ка. Відповідна інформація бу ла внесена до Єдиного держав ного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців , що підтверджується Витягом № 4515686 станом на 03.12.2009 р.
Дослідивши матеріали спр ави, колегія суддів Харківсь кого апеляційного господарс ького суду вважає висновки с уду першої інстанції стосовн о недоведені позовних вимог правомірним та обґрунтовани м, з нижченаведених підстав.
Відповідно до «Методичн их рекомендацій по приватиза ції майна колективних сільсь когосподарських підприємст в»Міністерства сільського г осподарства і продовольства України та Української акад емії аграрних наук від 02.10.1992 р.: м айновий пай - це грошовий (варт існий) еквівалент трудового внеску кожного працівника в колективне надбання (майно) з а період роботи в господарст ві (або за період, взятий до ро зрахунків).
Право на майновий пай у коле ктивному сільськогосподарс ькому підприємстві мають усі члени його трудового колект иву - працюючі, пенсіонери за в іком, інваліди, незалежно від того, де вони працюють (працюв али) і які функції виконують (в иконували): працівники полів , ферм, переробних цехів, обслу говуючих виробництв, керівни ки, спеціалісти, а також зайня ті в об'єктах соціально-побут ової сфери.
Такого права можуть набути також колишні члени колекти вного господарства у випадку їх повернення на роботу в ньо му і поновлення у членстві (дл я пенсіонерів - при поверненн і їх на постійне проживання в даному селі).
Правом на пай користуютьс я також призвані для проходж ення дійсної (строкової) війс ькової служби, обрані на вибо рні державні посади, направл ені підприємством на навчанн я та на роботу в інші підприєм ства і організації (за умови ї х повернення для роботи в гос подарстві і послідуючої робо ти у ньому один - два роки). За зг одою членів трудового колект иву майнові паї можуть бути в изначені також працівникам о б'єктів соціальної і комунал ьно-побутової сфери, які не є в ласністю господарства, але о бслуговують безпосередньо д ане господарство.
Майнові паї гарантуються їх власникам наявним на час п риватизації колективним над банням даного господарства, а також його щорічним прирос том.
Відповідно до Закону Украї ни «Про колективне сільськог осподарське підприємство»д о пайового фонду підприємств а включається вартість основ них виробничих і оборотних ф ондів, створених за рахунок д іяльності підприємства, цінн і папери, акції, грошові кошти і відповідна частка від учас ті в діяльності інших підпри ємств і організацій.
Право на майновий пай у кол ективному сільськогосподар ському підприємстві визнача ється законодавством Україн и, зокрема Законами України « Про власність»та «Про колект ивне сільськогосподарське п ідприємство». Таке право маю ть усі члени колективного сі льськогосподарського підпр иємства, які були такими стан ом на 01.03.1992 р., у тому числі пенсіо нери та тимчасово відсутні ч лени господарства, не позбав лені членства в колективному сільськогосподарському під приємстві.
Пунктом 4 Порядку визначенн я розмірів майнових паїв чле нів колективних сільськогос подарських підприємств та їх документального посвідченн я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України в ід 28.02.2001 р. N 177 (згідно з п. 1, дія яког о поширюється в тому числі і н а реорганізовані підприємст ва, у яких не завершено процес паювання майна і не здійснен о належного оформлення та ре алізації цих прав відповідно до законодавства) встановле но, що до списку осіб, які мают ь право на майновий пай, включ аються всі члени підприємств а та особи, за якими відповідн о до законодавства зберігаєт ься право на майновий пай, у то му числі особи, які припинили трудові відносини з підприє мством, але не отримали при ць ому належного їм майнового п аю натурою, грошима або цінни ми паперами, а також спадкоєм ці померлих осіб, які мали пра во на майновий пай.
Згідно з Порядком розподіл у та використання майна реор ганізованих колективних сіл ьськогосподарських підприє мств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політ ики України від 14 березня 2001 р. № 62, зареєстрованого в Міністер стві юстиції України 4 квітня 2001 р. за №305/5496 (згідно з п. З, дія яко го поширюється на підприємст ва, у тому числі реорганізова ні, у яких не завершено процес паювання майна і не здійснен о належного оформлення цього процесу та не реалізовано пр ава селян відповідно до зако нодавства), кожен із співвлас ників має право скористатися своїм майновим паєм шляхом о б'єднання свого майнового па ю з паями інших співвласникі в, отримати майно у натурі у сп ільну часткову власність та передати його до статутного (пайового) фонду новостворюв аної юридичної особи (п. 8). Виді лення із складу пайового фон ду майна у натурі окремим вла сникам чи групам власників з а їх бажанням у процесі виріш ення майнових питань здійсню ється підприємством-правона ступником (користувачем) на п ідставі рішення зборів співв ласників (п. 9).
При виділенні майна у нату рі групі співвласників, які у клали договір про спільне в олодіння, користування і розпорядження майном, спів власники передають підприєм ству-правонаступнику (корист увачу) один примірник цього д оговору і копію рішення збор ів співвласників про виділен ня майна в натурі (п. 15).
В листі Міністерства аграр ної політики України від 05.05.2001 р . №37-25-3-11/3923 «Щодо порядку видачі, о бліку та погашення свідоцтва про право власності на майно вий пай члена колективного с ільськогосподарського підп риємства (майновий сертифіка т)»зазначено:
П. 12. При видачі майна в нату рі у спільну часткову власні сть групі співвласників, які уклали договір про спільне в олодіння, користування і роз порядження майном, співвласн ики передають підприємству-п равонаступнику один примірн ик цього договору і копію ріш ення загальних зборів співвл асників про виділення майна. Підприємство-правонаступни к (користувач) одночасно з під писанням акта приимання-пере давання майна вилучає Свідоц тва цієї групи співвласників і робить на них записи про вид ачу майна в натурі.
При цьому вказується номе р та дата акта приймання-пере давання майна, ставиться під пис керівника підприємства т а печатка підприємства.
Підприємство, яке видало м айно в рахунок майнового паю , протягом п'яти днів із дня пі дписання акта приймання-пере давання майна передає сільсь кій (селищній, міській) раді, я ка видала Свідоцтво, копію ак та приймання-передавання май на та Свідоцтво з відміткою п ро видачу майна у натурі.
Сільська (селищна, міська) р ада на підставі цих документ ів робить відмітку про отрим ання майна в натурі в Книзі об ліку та в списку осіб, які мают ь право на майновий пай реорг анізованого підприємства, і на основі якого видано Свідо цтво.
П. 13. При переході права власн ості на майновий пай, яке здій снено на підставі Свідоцтва, орган місцевого самоврядува ння, який видав та зареєструв ав його, видає нове Свідоцтво новому власнику, реєструє но ве Свідоцтво у Книзі обліку, р обить відповідний запис у сп иску осіб, які мають право на м айновий пай. Старе Свідоцтво долучається до справи.
Виходячи з наведеного, тіль ки Свідоцтва про отримання м айна в натурі підтверджує на лежність майнового паю як ва ртісного виразу частини майн а розпайованного сільського сподарського підприємства к онкретній особі, у даному вип адку ОСОБА_1
Позивач відповідно до ст. 3 3 ГПК України на вимогу суду а пеляційної інстанції не нада в оригіналу Свідоцтва про от римання майна в натурі.
Таким чином, позивач на сь огоднішній день є власником майнового паю колгоспу-асоці ації пайовиків «Колос» у роз мірі 7058,00 грн., але не має частин и майна ТОВ «Бочечківське»в натурі.
Також колегія суддів погод жується з судом першої інста нції щодо відхилення висновк у судово-економічної експерт изи № 209/09 від 12.04.2010 р., оскільки дан им висновком не доведено вне сення позивачем до статутног о фонду Сільськогосподарськ ого ТОВ «Бочечківське»в моме нт його створення у 2000 році май нового внеску в розмірі 6730 грн . та відображення цієї господ арської операції в бухгалтер ському обліку товариства, і н аявним в матеріалах справи С відоцтвом підтверджується, щ о з 01.03.2007 р., тобто ще до виходу з Т ОВ «Бочечківське», позивач є власником свого майнового п аю вартість 7058 грн. в повному об сязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 42 ГПК Укр аїни висновок судового експе рта для господарського суду не є обов'язковим і оцінюєтьс я господарським судом за пра вилами, встановленими статте ю 43 цього Кодексу, відповідно до якої господарський суд оц інює докази за своїм внутріш нім переконанням, що ґрунтує ться на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судо вому процесі всіх обставин с прави в їх сукупності, керуюч ись законом; ніякі докази не м ають для господарського суду заздалегідь встановленої си ли.
На підставі викладеного, ко легія суддів Харківського ап еляційного господарського с уду, дійшла висновку, що рішен ня господарського суду Сумсь кої області від 03.06.2010 р. по спра ві № 13/167-08 прийнято у відповідно сті до матеріалів справи та н орм чинного законодавства і підстави для його скасування відсутні, у зв' язку з чим ріш ення суду першої інстанції п ідлягає залишенню без змін. А пеляційна скарга є необґрун тованою і не може бути підста вою для скасування рішення с уду першої інстанції.
Керуючись ст. 75, ст. 99, ст. 101, п. 1 ст .103, ст. 105 ГПК України, колегія су ддів Харківського апеляційн ого господарського суд одног олосно, -
постановила:
Апеляційну скаргу зал ишити без задоволення.
Рішення господарського су ду Сумської області від 03.06.2010 р . по справі № 13/167-08 залишити без задоволення.
Постанова набирає законно ї сили з дня її підписання і мо же бути оскаржена протягом д вадцяти днів до касаційної і нстанції Вищого господарськ ого суду України.
Головуючий суддя В.О. Фоміна.
Суддя Т.В. Гончар.
Суддя І.А. Шу тенко.
Повний текст постанови підписано 20.09.2010р.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2010 |
Оприлюднено | 11.11.2010 |
Номер документу | 12126950 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Гончар Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні