20/334
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12.12.07 р. Справа № 20/334
Суддя господарського суду Донецької області Донець О.Є.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго”, м.Горлівка, в особі Донецьких електричних мереж, м.Донецьк
до відповідача Приватного підприємства „Донтехпром”, м.Донецьк
про стягнення 1819,12 грн.
За участю представників сторін:
від позивача Калитвянська С.А. – за довіреністю
від відповідача не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
До господарського суду Донецької області звернулося Відкрите акціонерне товариство „Донецькобленерго”, м.Горлівка, в особі Донецьких електричних мереж, м.Донецьк, із позовом до Приватного підприємства „Донтехпром”, м.Донецьк, про стягнення 1819,12 грн. заборгованості, з яких 1342,84 грн. – сума недорахованої електричної енергії, яка нарахована по акту № 022412, 382,47 грн. – сума інфляції, 93,81 грн. – сума 3% річних.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на договір № 111 про постачання електричної енергії від 02.12.2003р.; акт № 022412 від 01.09.2006р. про порушення „Правил користування електричною енергією”; протокол № 159 від 08.09.2006р.; розрахунок об'єму та вартості недорахованої електричної енергії; рахунок – фактуру № 111 від 11.09.2006р.; розрахунок компенсації за інфляцію; розрахунок 3% річних.
Під час розгляду справи позивач надав суду клопотання від 12.12.2007р., у якому просив суд залучити до матеріалів справи квитанцію про сплату відповідачем 1342,84 грн. – суми недорахованої електричної енергії, яка нарахована по акту № 022412.
Дослідивши матеріали справи, та вислухавши пояснення представника позивача, суд ВСТАНОВИВ:
02.12.2003р. між Відкритим акціонерним товариством „Донецькобленерго”, м.Горлівка, в особі Донецьких електричних мереж, м.Донецьк (Постачальник), та Приватним підприємством „Донтехпром”, м.Донецьк (Споживач), був укладений договір про постачання електричної енергії № 111 (далі – договір).
Пунктом 2 договору передбачено, що під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією.
01 вересня 2006 р. представниками позивача у присутності представника відповідача складено акт № 022412 про порушення Правил користування електричною енергією (далі-Акт), яким зафіксовано факт самовільного підключення до електромережі поза розрахунковим прибором обліку без порушення схеми обліку.
Протоколом № 159 від 08.09.06 р. оформленого рішенням комісії позивача щодо нарахування відповідно до постанови НКРЕ України № 562 від 04.05.06 р. за параметрами, зазначеним в Акті, за період з 20.03.06 р. по 01.09.06 р.
Відповідно до п. 6.41. Правил користування електричною енергією (в редакції, що діяла на час складання акту № 022412), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Пунктом 6.42. Правил користування електричною енергією передбачено, що на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків та виписуються споживачу додаткові розрахункові документи для сплати відповідно до законодавства України. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу, за винятком випадків оскарження цього рішення в судовому порядку.
Згідно із ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог та заперечень.
Згідно із ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Позивач звернувся до суду із позовом, у якому просить суд стягнути з відповідача 1342,84 грн. – суми недорахованої електричної енергії, яка нарахована по акту № 022412, 382,47 грн. – суми інфляції, 93,81 грн. – суми 3% річних.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Під час розгляду справи відповідач сплатив 1342,84 грн. – суму недорахованої електричної енергії, що підтверджено наявною у матеріалах справи квитанцією від 30.11.2007р., у зв'язку з чим відповідно до п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, провадження по справі в цій частині позову слід припинити за відсутністю предмету спору.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України за порушення грошового зобов”язання, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно із п.1.2 Правил користування електричною енергією, недоврахована електрична енергія – це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але неврахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.
За змістом п.п.6.41, 6.42, 6.43 вищезазначених правил, визначенню обсягів недоврахованої електричної енергії мають передувати певні процедури – складання акту порушень, прийняття рішення комісією, направлення споживачеві розрахункових документів.
При цьому, електропостачальній організації зазначеними Правилами або будь-якими іншими підзаконними актами та діючим законодавством України не надано право самостійно виконувати рішення комісій щодо визначення обсягу недоврахованої електричної енергії, тобто стягувати зі споживача, який порушив Правила, вартість недоврахованої електричної енергії, що є прерогативою суду.
Отже, саме по собі рішення комісії позивача про визначення вартості недоврахованої електричної енергії безпосередньо не тягне за собою виникнення у відповідача грошового зобов”язання щодо сплати нарахованих сум, внаслідок чого нарахування на зазначені суми сум інфляції та 3% річних до набрання відповідним рішенням суду законної сили не є обґрунтованим.
Таким чином, у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Судові витрати покладаються на позивача та відповідача пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 43, 44, 49, п.1-1 ст.80, ст.ст.82–85 Господарського процесуального кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 509, 525, 526, 530, 625 Цивільного кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
Провадження по справі в частині вимог Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго”, м.Горлівка, в особі Донецьких електричних мереж, м.Донецьк, до Приватного підприємства „Донтехпром”, м.Донецьк, про стягнення 1342,84 грн. – припинити.
У задоволені решти позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з Приватного підприємства „Донтехпром” (83003, м.Донецьк, вул. Калузька, 32/95, поточний рахунок 260071045 в ТОВ КБ „Донбіржбанк”, МФО 334840, ЄДРПОУ 32011484) на користь Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” (84601, м.Горлівка, Донецька область, пр. Леніна, 11), в особі Донецьких електричних мереж (83000, м.Донецьк, вул. Постишева, 99, поточний рахунок 26004301745393 у філії ГУ ПІБ України в Донецькій області, МФО 334635, ЄДРПОУ 00131469) 75,29 грн. – витрати по сплаті державного мита, 87,10 грн. – витрати на інформаційно – технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ у встановленому порядку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів або в касаційному порядку через місцевий чи апеляційний господарський суд протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Вступну та резолютивну частини рішення оголошено 12.12.07 р.
Повний текст рішення підписано 17.12.07 р.
Суддя Донець О.Є.
Надруковано 3 прим.
1. позивачу
2. відповідачу
3. у справу
Вик. Марченко Ю.О.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2007 |
Оприлюднено | 21.12.2007 |
Номер документу | 1213471 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Пархоменко Наталія Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Пархоменко Наталія Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Пархоменко Наталія Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Пархоменко Наталія Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Пархоменко Наталія Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Пархоменко Наталія Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Пархоменко Наталія Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Пархоменко Наталія Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні