Ухвала
від 06.09.2024 по справі 518/1121/21
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-з/813/383/24

Справа № 518/1121/21

Головуючий у першій інстанції

Доповідач Кострицький В. В.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

06.09.2024 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд, у складі судді Кострицького В.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про відвід судді Комлевої О.С. у справі за апеляційною скаргою адвоката Кокарєва Андрія Павлович, представника ОСОБА_2 на рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 19 березня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визначення способу участі батька у вихованні дитини, а також за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, про визначення способу участі батька у вихованні дитини,-

встановив:

В провадженні судді Одеського апеляційного суду Комлевої О.С. перебуває цивільна справа за апеляційною скаргою адвоката Кокарєва А.П., представника ОСОБА_2 на рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 19 березня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визначення способу участі батька у вихованні дитини, а також за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, про визначення способу участі батька у вихованні дитини.

24 липня 2024 року до суду апеляційної інстанції від ОСОБА_1 надійшла заява про відвід судді Комлевій О.С..

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 02 вересня 2024 року відвід судді визнано необґрунтованим, справу передано до канцелярії Одеського апеляційного суду для виконання вимог, передбачених ч.3 ст. 40 ЦПК України.

Автоматизованою системою документообігу суду в порядку, встановленому ч. 1 ст. 33 ЦПК України, визначено суддю Кострицького В.В. для вирішення питання про відвід судді .

Розглянувши заяву про відвід, приходжу до висновку про необхідність відмови в задоволенні відводу, виходячи з наступних підстав.

Із заяви про відвід вбачається, що вона обґрунтована тим, що судові розгляди між нею, матір`ю малолітньої дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та громадянином Республіки Вірменія, батьком дитини ОСОБА_2 тривають з 2018 року. За період розгляду справи судами першої та апеляційної інстанції у ОСОБА_1 склалася стала думка про відношення суддів, які брали участь у розгляді справи до обставин справи, та до учасників судового процесу, зокрема до неї особисто. Суддя Одеського апеляційного суду Комлева О.С. брала участь у судових процесах де ОСОБА_1 захищала інтереси своєї дитини, за участю цих же учасників судового процесу ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи) що і в справі, яка зараз розглядається. За період розгляду справи щодо визначення місця проживання дитини в неї склалися стійкі сумніви щодо неупередженості судді, а також в повній антипатії судді Комлевої О.С. до неї особисто, яку вона відчувала під час судових засідань..

З метою виключення будь-яких сумнівів в неупередженості суддів судової колегії щодо спростування доводів такої заяви під час розгляду справи, заявник зазначив про наявні підстави для відводу головуючого судді Комлевої О.С..

Відповідно до вимог ст. 36 ЦПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: 1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі; 3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи; 4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи; 5) є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.

Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених ст. 37 ЦПК України. До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім`ї, родичами між собою чи родичами подружжя.

Питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.

Отже, для підтвердження порушення (або можливого порушення) суддями принципу неупередженості, заявнику потрібно довести наявність відповідних зазначених вище суб`єктивних та/або об`єктивних елементів стандарту неупередженості, зокрема, але не винятково, йдеться про такі ознаки як особисте переконання та поведінка конкретного судді, що вказують на його безпосередню зацікавленість у результатах розв`язання справи, неналежне забезпечення конкретним судом та його складом, визначеним для розгляду справи, дотримання процесуальних прав і свобод сторін та осіб, які беруть участь у справі тощо.

Сприйняття об`єктивності визначається за допомогою критерію "розумного спостерігача". У разі, коли є підстави передбачати, що суддя є необ`єктивним (з різних причин) - це дискредитує суспільну довіру до судової влади. Тому, суддя мусить уникати будь-яких дій, які дають підставу передбачати, що на його рішення можуть вплинути сторонні чинники, зокрема такі як зацікавленість у розв`язанні конкретної справи. З огляду на це, навіть прояви неупередженості мають значення.

Відповідно до ч. 6 ст. 36 ЦПК України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.

Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) свідчить, що при об`єктивному підході до встановлення наявності упередженості суду (суддів) повинно бути визначено окремо від поведінки судді, чи існують очевидні факти, що можуть поставити під сумнів його безсторонність. У вирішенні питання щодо існування легітимних причин сумнівів у неупередженості конкретного судді (п. 45-50 рішення ЄСПЛ у справі «Морель проти Франції»; п. 23 рішення ЄСПЛ у справі «Пескадор Валеро проти Іспанії») або органу, що засідає у вигляді суду присяжних (п. 40 рішення ЄСПЛ у справі «Лука проти Румунії»), позиція зацікавленої сторони є важливою, але не вирішальною. Вирішальним є наявність обґрунтованості сумніву в неупередженості суду (п. 44 рішення ЄСПЛ у справі «Ветштайн проти Швейцарії»; п. 30 рішення ЄСПЛ у справі «Пабла Кю проти Фінляндії»; п. 96 рішення ЄСПЛ у справі «Мікалефф проти Мальти»).

В рішенні по справі «Білуха проти України» (Заява № 33949/02) від 09 листопада 2006 року, ЄСПЛ зазначив, що «особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного».

Згідно практики ЄСПЛ, несприятлива позиція суду з питань права сама по собі не породжує сумнівів в неупередженості (Castillo Algar 44). Сумніви мають бути засновані на фактичних обставинах; неприпустимими є гіпотези про можливий розвиток подій (Bulut).

Таким чином, враховуючи, що доказів, які б вказували на упередженість або необ`єктивність головуючого судді Комлевої О.С. в цій справі відсутні, а тому на думку суду є припущеннями сторони які необґрунтовані належними та допустимими доказами у справі, а є лише незгодою з процесуальною думкою викладеною у іншій справі №521/16839/18, а тому підстави для відводу головуючого судді Комлевої О.С. у справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 33, 36, 37, 40, ч.2 ст.258, ст.ст.261, 381, 389 ЦПК України, суддя

ухвалив:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід головуючого судді Комлевої О.С. - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання і касаційному оскарженню не підлягає.

Суддя Одеського апеляційного суду В.В. Кострицький

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення06.09.2024
Оприлюднено11.09.2024
Номер документу121474217
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про відвід судді

Судовий реєстр по справі —518/1121/21

Постанова від 05.11.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Постанова від 05.11.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Кострицький В. В.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Ухвала від 05.06.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Ухвала від 23.05.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Ухвала від 10.05.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Рішення від 19.03.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Кисельов В. К.

Рішення від 19.03.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Кисельов В. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні