Постанова
від 10.09.2024 по справі 520/2026/24
ДРУГИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Біленський О.О.

10 вересня 2024 р.Справа № 520/2026/24Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,

Суддів: Бегунца А.О. , Курило Л.В. ,

за участю секретаря судового засідання Колесник О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю «ВОСТОК КМК» адвоката Савіна Олега Сергійовича на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ВОСТОК КМК» до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В с т а н о в и в:

23.01.2024 позивач товариство з обмеженою відповідальністю «ВОСТОК КМК» (далі - ТОВ «ВОСТОК КМК», підприємство) звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (далі- ГУ ДПС у Харківській області, контролюючий орган), в якому просить суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення - рішення № 0427750411 від 25.12.2023, яким щодо платника податків (ТОВ «ВОСТОК КМК») встановлено штраф на суму 607 496.11 грн.

Вимоги мотивував тим, що Шевченківська територіальна громада Куп`янського району Харківської області, в якій розташоване с. Борівське де розташоване підприємство в період з кінця лютого 2022 по вересень 2022 знаходилось в окупації збройними силами російської федерації, в зв`язку з чим позивач не проводив свою діяльність, підприємство не працювало, а тому не могло реєструвати податкові накладні. Після звільнення (деокупації) Шевченківська територіальна громада ще тривалий час залишалась без електроенергії, не працював інтернет. Вказані обставини не дали можливості своєчасно зареєструвати податкові накладні/рахунки коригувань.

Також позивач зазначив, що штрафні санкції не могли бути застосовані, з огляду на приписи пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового Кодексу України (далі ПК України) та форс-мажорних обставин (воєнний стан), тому вважає вказане повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати у повному обсязі.

Посилається на те, що штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 01.03.2020 і до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються.

Заперечуючи вимоги адміністративного позову, відповідач зазначає, що п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі Закон № № 2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022, визначено, що у разі виявлення порушення законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПК України та законами контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажор), що звільняють від фінансової відповідальності.

Посилається на те, що вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються. Отже, тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022, переважають норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов`язків у випадках та за умов, передбачених п. 69 підрозділ 10 розд. ХХ ПК України.

Також зазначає, що стосовно позивача відсутнє рішення податкового органу згідно з Наказом № 255, яке б свідчило про відсутність можливості підприємством своєчасно виконувати свої податкові обов`язки у терміни, визначені кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 (розгляд справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відмовлено у задоволенні адміністративного позову ТОВ «ВОСТОК КМК».

Судове рішення вмотивовано тим, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України, а саме з 01.03.2020 по 26.05.2022.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позивач не спростував правомірності прийняття контролюючим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі представника ТОВ «ВОСТОК КМК» адвокат Савін О.С., посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Аргументи, наведені позивачем в обґрунтування вимог апеляційної скарги, по сутті аналогічні викладеним у позовній заяві.

Зазначає, що позивачем до позову був наданий лист № 177 від 04.01.2023 з повідомленням про неможливість своєчасного виконання своїх обов`язків у зв`язку з обставинами, що не залежать від підприємства, який був проігнорований судом першої інстанції.

У відзиві на апеляційну скаргу ГУ ДПС у Харківській області, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, обґрунтовуючи таке прохання доводами, які по сутті аналогічні викладеним в відзиві на позов.

Зазначає, що рішення суду першої інстанції є законним, обґрунтованим і вмотивованим, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на основі повного і всебічного з`ясування обставин справи, що мають істотне значення для правильного вирішення спору, при повному дослідженні усіх наявних у справі доказів.

За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).

Відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судовим розглядом справи встановлено, що в листопаді 2023 ГУ ДПС в Харківській області на підставі пункту 20.1.4 пункту 20.1 ст. 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ ПК України, у порядку визначеному пунктом 76.2 ст. 76 розділу ІІ ПК України, проведено камеральну перевірку дотримання поряду реєстрації податкових накладних ТОВ «ВОСТОК КМК» за період лютий-вересень 2022.

За результатами перевірки складено Акт від 15.11.2023 № 34649/20-40-04-11-04/34172441 ( а.с. 7-9).

Перевіркою встановлено порушення ТОВ «ВОСТОК КМК» граничні строки реєстрації податкових накладних за лютий - вересень 2022 а саме :

№ 1711 від 21.02.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК - 687.97 грн (дата реєстрації - 10.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 96);

№ 1712 від 21.02.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК - 2 720.54 грн (дата реєстрації - 10.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 96);

№ 9 від 25.02.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 336.00 грн (дата реєстрації - 24.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 101);

№ 13 від 28.02.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 21 690.53 грн (дата реєстрації - 24.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 101);

№ 10 від 28.02.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 38 919.00 грн (дата реєстрації - 24.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 101);

№ 14 від 28.02.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 166.67 грн (дата реєстрації - 27.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 104);

№ 12 від 28.02.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 201 814.08 грн (дата реєстрації - 01.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 109);

№ 11 від 28.02.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 246 054.05 грн (дата реєстрації - 25.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 102);

№ 1 від 01.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 900.00 грн (дата реєстрації - 01.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 109);

№ 2 від 02.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 800.00 грн (дата реєстрації - 01.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 109);

№ 3 від 03.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 8 000.00 грн (дата реєстрації - 01.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 109);

№ 4 від 04.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 820.00 грн (дата реєстрації - 01.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 109);

№ 5 від 10.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 940.00 грн (дата реєстрації - 01.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 110);

№ 8 від 15.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 600.00 грн (дата реєстрації - 02.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 110);

№ 443 від 15.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК - 55 997.76 грн (дата реєстрації - 18.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 95);

№ 445 від 16.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК - 93 868.95 грн (дата реєстрації - 27.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 104);

№ 9 від 16.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 6 400.00 грн (дата реєстрації - 02.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 110);

№ 10 від 17.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 1 140.00 грн (дата реєстрації - 02.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 110);

№ 1059 від 18.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК - 83 333.33 грн (дата реєстрації - 27.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 104);

№ 11 від 25.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 1 630.00 грн (дата реєстрації - 02.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 110);

№ 12 від 25.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 342.00 грн (дата реєстрації - 02.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 110);

№ 54 від 29.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК - 10 797.20 грн (дата реєстрації - 25.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 102);

№ 13 від 31.03.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 166.67 грн (дата реєстрації - 02.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 110);

№ 1 від 01.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 8 280.00 грн (дата реєстрації - 07.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 115);

№ 2 від 05.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 8 164.00 грн (дата реєстрації - 07.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 115);

№ 3 від 06.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 800.00 грн (дата реєстрації - 07.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 115);

№ 4 від 08.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 020.00 грн (дата реєстрації - 07.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 115);

№ 5 від 11.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 6 816.00 грн (дата реєстрації - 07.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 115);

№ 6 від 12.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 260.00 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 7 від 13.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 616.00 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 8 від 14.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 6 960.00 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 9 від 15.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 6 240.00 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 10 від 18.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 6 840.00 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 11 від 19.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 4 552.00 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 12 від 20.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 4 600.00 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 136 від 20.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК - 29 926.03 грн (дата реєстрації - 27.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 104);

№ 13 від 25.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 841.79 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 4191 від 29.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК - 84 039.80 грн (дата реєстрації - 28.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 105);

№ 14 від 30.04.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 166.67 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 1 від 25.05.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 5 672.00 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 2 від 24.05.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 12 461.00 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 3 від 25.05.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 920.00 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 4 від 27.05.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 10 616.00 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 5115 від 31.05.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК - 18 317.60 грн (дата реєстрації - 31.10.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 108);

№ 5 від 31.05.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 166.67 грн (дата реєстрації - 08.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 2 від 01.06.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 66 340.40 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 30.06.2022; кількість днів порушення строків - 131);

№ 1 від 01.06.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 6 164.00 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 30.06.2022; кількість днів порушення строків - 131);

№ 3 від 02.06.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 5 040.00 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 30.06.2022; кількість днів порушення строків - 131);

№ 4 від 23.06.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 30 946.44 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 5 від 25.06.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 4 680.00 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 7 від 25.06.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 2 461.91 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 6 від 25.06.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 1 886.67 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 9 від 26.06.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 111 130.32 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 8 від 26.06.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 4 680.00 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 15.07.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 10 від 30.06.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 166.67 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 30.06.2022; кількість днів порушення строків - 116);

№ 2 від 04.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 12 331.03 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 31.07.2022; кількість днів порушення строків - 100);

№ 1 від 04.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 8 008.00 грн (дата реєстрації - 09.11.2022; термін реєстрації - 31.07.2022; кількість днів порушення строків - 100);

№ 5 від 18.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 553.33 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 4 від 18.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 3 150.56 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 3 від 18.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 8 240.00 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 6 від 22.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 8 300.00 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 7 від 22.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 24 592.23 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 10 від 25.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 617.21 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 9 від 25.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 41 661.28 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 8 від 25.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 13 160.00 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 11 від 26.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 32 537.65 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 12 від 26.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 11 400.00 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 13 від 27.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 10 020.00 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 14 від 31.07.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 166.67 грн (дата реєстрації - 10.11.2022; термін реєстрації - 15.08.2022; кількість днів порушення строків - 86);

№ 2 від 25.08.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 273.33 грн (дата реєстрації - 11.11.2022; термін реєстрації - 15.09.2022; кількість днів порушення строків - 56);

№ 1 від 25.08.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 932.00 грн (дата реєстрації - 11.11.2022; термін реєстрації - 15.09.2022; кількість днів порушення строків - 56);

№ 3 від 26.08.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 8 040.00 грн (дата реєстрації - 11.11.2022; термін реєстрації - 15.09.2022; кількість днів порушення строків - 56);

№ 4 від 30.08.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 6 941.00 грн (дата реєстрації - 11.11.2022; термін реєстрації - 15.09.2022; кількість днів порушення строків - 56);

№ 5 від 21.09.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 7 400.00 грн (дата реєстрації - 20.10.2022; термін реєстрації - 15.10.2022; кількість днів порушення строків - 4);

№ 6 від 22.09.2022 сума (ПДВ або обсяг постачання) на яку зареєстровано ПН/РК 9 294.00 грн (дата реєстрації - 19.10.2022; термін реєстрації - 15.10.2022; кількість днів порушення строків - 3).

Вказаним актом встановлено порушення суб`єктом господарювання граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних складених з 21.02.2022 по 22.09.2022 на загальну суму податку на додану вартість 1 542 934.77 грн.

29.11.2023 позивачем було подано до відповідача заперечення на Акт про результати камеральної перевірки з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.11.2023 № 34649/20-40-04-11-04/34172441 (а.с. 14-15).

За результатами розгляду заперечень від 29.11.2023 № 73 ГУ ДПС у Харківській області прийнято рішення щодо правомірності висновків акту камеральної перевірки ТОВ «ВОСТОК КМК», заперечення залишено без задоволення, а висновки акту - без змін (а.с. 17).

На підставі висновків проведеної перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0427750411 від 25.12.2023, яким на підставі статті 120-1 ПК України за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН застосовано штраф (в розмірі 10, 30, 40 відсотків) у сумі 607 469.11 грн (а.с.10).

В матеріалах справи міститься розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення рішення № 0427750411 від 25.12.2023 (а.с. 11-13).

Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Згідно з п.п. 16.1.2, 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Підпунктом 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПК України встановлено, що контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Згідно з п. 76.1 ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Підпунктом 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що єдиний реєстр податкових накладних (далі - ЄРПН) є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, що ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пункт 201.10 ст. 201 ПК України також установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом

Зважаючи на викладене, у період спірних правовідносин ПК України закріплював обов`язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України.

Згідно із п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

З аналізу вказаних правових норм слідує, що на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої п. 201.10 ст. 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

Установлено, що позивач порушив терміни реєстрації податкових накладних, складених у період лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2022, сума штрафних (фінансових) санкцій 607 496.11 грн.

18.03.2020 набрав чинності Закон України від 17.03.2020 № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 533-IX).

У зв`язку з набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Законом України від 13.05.2020 № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: - обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; - обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; - здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; - порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Верховний Суд за результатами аналізу наведених норм у постанові від 10.12.2021 у справі № 420/10367/20 сформував такий правовий висновок:

«Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01.03. 2020 і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Отже, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 01.03.2020 і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються».

Кабінет Міністрів України установив карантин на підставі постанови від 11.03.2020 № 211 з 12.03.2020. Постановою від 27.06.2023 № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30.06.2023 з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі і за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.

До завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

03.03.2022 прийнято Закон України «Про внесення змін до ПК України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» № 2118-IX, який набрав чинності 07.03.2022, яким підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Разом з цим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-ІХ (далі Закон № 2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до пп. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Перехідних положень ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Відповідно до пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу Перехідних положень ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022, подання податкової звітності до 20.07.2022 та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31.07.2022.

Згідно з пп. 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Перехідних положень ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Тобто, Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

При цьому, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розділу ХХ Податкового кодексу України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались п. 52-1 підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень Податкового кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 26.06.2024 у справі № 580/10149/23, від 21.08.2024 у справі № 440/8796/23

Отже, враховуючи викладене вище платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого п. 52-1 підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень ПК України, а саме з 01.03.2020 по 26.05.2022.

При цьому, у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена (ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (після 26.05.2022), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період, у якому підстави для звільнення від відповідальності відпали.

Відповідно до п. 69.1 підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень ПК України платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки зокрема щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.

Законом України від 13.12.2022 № 2836-IX, який набрав чинності 03.01.2023 підп. 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п`ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31.05.2022, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15.07.2022; реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20.07.2022.

Таким чином, до 03.01.2023 платники податків звільнялись від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов`язків, зокрема в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку подання на реєстрацію таких накладних в період з 24.02.2022 до 26.05.2022 (до дня набрання чинності Законом № 2260-IX), а з 03.01.2023 - в період з 01.02.2022 до 31.05.2022 та за умови їх реєстрації до 15.07.2022.

Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 11.04.2024 у справі № 380/14133/23, від 02.04.2024 у справі № 520/18349/23, 12.03.2024 у справі № 160/13661/23.

У постановах від 07.02.2024 у справі № 380/7070/23 та від 22.02.2024 у справі № 420/19335/22 суд касаційної інстанції зазначив, що фактично з 27.05.2022 платники податків, які не зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, складені з 1 лютого 2022 до травня 2022, отримали додатковий час для їх реєстрації в ЄРПН без застосування штрафних санкцій до 15.07.2022, тобто близько 1.5 місяці.

З матеріалів справи вбачається, що податкові накладні/розрахунки коригування складені позивачем в період з 21 лютого по 22 вересня 2022, а зареєстровані в ЄРПН в період з 19 жовтня по 11 листопад 2022 (тобто, у всяк випадку після 15.07.2022), а тому у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Що стосується можливості застосування в межах цих правовідносин розміру штрафних санкцій, передбачених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, колегія суддів зазначає таке.

Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ (далі Закон № 2876-ІХ), який набрав чинності 08.02.2023 (тобто діяв на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення), підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктами 89 та 90 наступного змісту:

« 89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.»

Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.1997 № 1-зп/1997 зазначив, що стаття 58 Конституції України 1996 закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 30.01.2024 по справі № 280/4484/23, щодо застосування розміру штрафних санкцій, передбачених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, суд касаційної інстанції сформував такі висновки:

«Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов`язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08.02.2023)».

Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 21.08.2024 у справі № 440/8796/23, від 22.05.2024 у справі № 500/5361/23, від 11.04.2024 у справі № 380/14133/23, від 06.02.2024 у справі № 160/10740/23, від 12.03.2024 у справі № 160/13661/23, щодо вирішення спорів цієї категорії.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен врахувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Колегія суддів зазначає, що у постанові від 28.02.2024 у справі № 160/5531/23 Верховний Суд зазначив, що : «Ухвалюючи рішення, суди попередніх інстанцій не з`ясували в контексті вищезазначених положень законодавства, чи звертався контрагент позивача, до контролюючого органу із відповідною заявою про відсутність можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, зокрема, щодо реєстрації податкових накладних та чи приймалося за наслідками її розгляду вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку.

Також, судами не досліджувались обставини щодо наявності/відсутності у контрагента позивача можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені законодавством».

При притягненні до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган згідно з п. 112.1 ст. 112 ПК України повинен врахувати, що особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 112.2 ст. 112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Приписами п. 112.7 ст. 112 ПК України встановлено, що у разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.

Порядок доведення обставин, за яких особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинене податкове правопорушення, в межах судового провадження визначається процесуальним законодавством.

Усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи.

За визначенням, наведеним у пп. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Враховуючи, що штрафні (фінансові) санкцій (штрафи) є різновидом фінансової відповідальності, саме на відповідача покладено обов`язок доведення обставин, що платник податків мав можливість дотримання правил та норм, однак не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання.

Згідно з пп. 112.8.9 п. 112 ст. 112 ПК України обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію № 067319 ТОВ «ВОСТОК-КМК» зареєстроване за адресою : Харківська область, Шевченківський район, село Борівське, вул. 40 років Перемоги, 6 (а.с. 6).

КВЕД виду діяльності (основний) : 01.41 розведення великої рогатої худоби молочних порід.

Колегією суддів встановлено, що наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за № 453/37789 затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), станом на 29.06.2022 (Заголовок із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 80 від 28.04.2022, № 82 від 01.05.2022, № 85 від 06.05.2022, № 89 від 11.05.2022, № 92 від 14.05.2022, № 98 від 20.05.2022, № 100 від 25.05.2022, № 104 від 31.05.2022, № 105 від 01.06.2022, № 113 від 10.06.2022, № 119 від 14.06.2022, № 125 від 21.06.2022, № 132 від 22.06.2022, № 134 від 24.06.2022, № 138 від 29.06.2022, № 143 від 01.07.2022) (далі Перелік № 75).

Так, підпунктом 8 пункту 4 розділу VІІ Переліку № 75 в редакції наказу від 01.07.2022 Шевченківська селищна територіальна громада Куп`янського району Харківської області віднесена до територій, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

В подальшому, у період з липня по грудень 2022 Перелік № 75 також містив підпункт 8 пункту 4 розділу VІІ щодо віднесення Шевченківська селищна територіальна громада Куп`янського району Харківської області до територій, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 втратив чинність на підставі наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі Перелік № 309), відповідно до підпункту 1.8 розділу І якого з 24.02.2022 по 08.09.2022 село Борівське Шевченківської селищної територіальної громади віднесене до території активних бойових дій.

Тобто, село Борівське Куп`янського району Харківської області було деокуповано 08.09.2022, що також підтверджується листом Харківської обласної військової адміністрації від 16.08.2024 № 08-30/05/1733 (а.с. 172).

При цьому колегія суддів зазначає, що згідно Переліком № 309, в редакції станом на 22.08.2024 з 08.09.2024 с. Борівське Шевченківської селищної територіальної громади відноситься до території можливих бойових дій.

Згідно з ч. 3 ст.78 КАС України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Вищенаведене дозволяє колегії суддів визнати, що віднесення села Борівське Куп`янського району Харківської області з 24.02.2022 по 08.09.2022 до території активних бойових дій, є загальновідомою обставиною, оскільки зазначені накази своєчасно оприлюднені на сайті вищевказаного Міністерства.

Як вбачається з наданого до суду ТОВ «ВОСТОК-КМК» листа АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» від 20.08.2024 № 16-48/6100 (а.с. 169-170) останнє надає ТОВ «ВОСТОК-КМК» послуги з розподілу електричної енергії на договірних засадах. Між АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» та ТОВ «ВОСТОК-КМК» з 01.01.2019 діє публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який діє на умовах договору про постачання електричної енергії 65-318 від 15.11.2006.

АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» зазначило, що 18.04.2022, внаслідок бойових дій на території Шевченківської територіальної громади Куп`янського району Харківської області, пов`язаних із військовим вторгненням військ РФ на територію України відбулося, зокрема, знеструмлення споживача ТОВ «ВОСТОК-КМК».

У подальшому, після обстеження стану обладнання та мереж товариства, виконання відповідних ремонтних робіт та режимних заходів, з 09.10.2022 електропостачання споживачу ТОВ «ВОСТОК-КМК» було відновлено.

Також, як вбачається з листа ТОВ «ЧКС» від 15.08.2024 № 15-08/08-24-01 (а.с. 171) у зв`язку з воєнними діями у країні, оптична мережа ТОВ «ЧКС» зазнала значних пошкоджень, в тому числі магістральні лінії між населеними пунктами. Через бойові дії на території Куп`янської та Чугуївської громади, не було можливості здійснювати ремонтні роботи. Проведення ремонтних робіт на деяких магістральних ділянках, ускладнено наявністю загрози мінування на відкритих ґрунтових ділянках.

Зазначає, що у зв`язку з цим, надання послуг з доступу до мережі Інтернет за адресою :село Борівське. Вул. 40 років Перемоги, буд. 6 було не можливо у період з 24.02.2022 та по 07.02.2023.

Згідно з листа ПАТ «КИЇВСТВР» від 16.08.2024 № 10358957/03/03/02 (а.с. 168) роботи з відновлення мобільного зв`язку та інтернету на території Шевченківської територіальної громади Куп`янського району Харківської області, після її деокупації в 2022, здійснювались з середини вересня 2022 до вересня 2023.

Також ТОВ «ВОСТОК-КМК», до суду надано лист Харківської обласної військової адміністрації від 16.08.2024 № 08-30/05/1733 в якому зазначено, що більшість населених пунктів Шевченківської селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області були деокуповані 08.09.2022, окрім сіл Богодарівка, Гроза, Колісниківка, Кравцівка, Максимівка, Олександрівка, Олексіївка, Петропілля, Самарське, Семенівка, Ставище, Сумське, які були деокуповані 07.09.2022, та села Великі Хутори, що деокуповане 10.09.2022.

Від зазначених дат деокупаціії всі зазначені населені пункти Шевченківської селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області включені в Перелік територій до підрозділу : 1. «Території можливих бойових дій» розділу І. «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» (дата припинення можливих бойових дій не визначена).

Також в листі Харківської обласної військової адміністрації від 16.08.2024 № 08-30/05/1733 зазначено, що рішенням Харківської обласної ради від 14.02.2023 № 502-VIII «Про наявність обставин непереборної сили та затвердження переліку суб`єктів господарювання юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили» ТОВ «ВОСТОК-КМК» включено до переліку суб`єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.

Колегія суддів зазначає, що також позивачем надано до суду заяву ТОВ «ВОСТОК-КМК» № 177 від 04.01.2023 про неможливість виконання податкових обов`язків (а.с. 166-167), відповідно до якої позивач повідомив ГУ ДПС у Харківській області про те, що підприємство не мало можливості виконувати свої податкові обов`язки : реєструвати податкові накладні, розрахунки коригування, подавати податкову звітність та сплачувати податки та збори, гранична дата виконання яких припадає на період. Починаючи з 24.02.2022 за весь період дії воєнного стану та тимчасової окупації території, на якій знаходиться ТОВ «ВОСТОК-КМК». Підприємство знаходиться на території села Борівське, Куп`янського району, Харківської області, Шевченківської ОТГ, яке тимчасово було окуповане збройними формуваннями рф згідно Переліку № 309.

В заяві позивач зазначив, що здійснити релокацію бізнесу, вивести первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність немає можливості, оскільки це пов`язано з ризиком для життя та здоров`я працівників, а також з тим, що підприємство займається вирощуванням сільськогосподарських культур та вирощуванням великої рогатої худоби.

Також колегія суддів зазначає, що позивачем до суду надано Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження : 12022221100001551 відповідно до якого 06.12.2022 о 23:00 військові країни агресора РФ здіійснили ракетний обстріл села Борівське Купянського району Харківської області, внаслідок чого було пошкоджено нежитлову будівлю розташовану за адресою : вул. Миру (40 років Перемоги) села Борівське, Куп`янського району Харківської області (а.с. 160).

Крім того, ТОВ «ВОСТОК-КМК» до суду надано фото руйнації приміщень ТОВ «ВОСТОК-КМК» (а.с. 174-175).

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що згідно положення пункту 3 розділу 2 Порядку № 225 у разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, платник податків подає не пізніше 30.09.2022 заяву про відсутність такої можливості, проте, як вже було зазначено вище село Борівське Куп`янського району Харківської області де провадить свою господарську діяльність ТОВ «ВОСТОК КМК» було деокуповано лише 08.09.2022.

Колегія суддів враховує, що загальновідомою є інформація щодо необхідності здійснення ряду заходів після деокупації населеного пункту, зокрема необхідність обстеження та розмінування будівель, пошуку ворожих ДРГ тощо.

При цьому, колегія суддів зазначає, що ТОВ «ВОСТОК КМК» не допустив необ`єктивного зволікання та виконав свій податковий обов`язок щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань.

Податкові накладні/розрахунки коригувань складені позивачем в період з 21 лютого 22 вересня, були зареєстровані в ЄРПН в період з 19 жовтня по 11 листопад 2022, тобто позивач у незначний (короткий) строк з моменту проведення деокупиції села Борівське Куп`янського району Харківської області зареєстрував спірні податкові накладні.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що як вже було зазначено вище електропостачання споживачу ТОВ «ВОСТОК-КМК» було відновлено лише - 09.10.2022.

Доступу до мережі Інтернет за адресою : село Борівське. Вул. 40 років Перемоги, буд. 6 було не можливо у період з 24.02.2022 та по 07.02.2023. Відновлення мобільного зв`язку та інтернету на території Шевченківської територіальної громади Куп`янського району Харківської області, після її деокупації в 2022, здійснювались з середини вересня 2022 до вересня 2023.

Також, рішенням Харківської обласної ради від 14.02.2023 № 502-VIII «Про наявність обставин непереборної сили та затвердження переліку суб`єктів господарювання юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили» ТОВ «ВОСТОК-КМК» включено до переліку суб`єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.

Колегія суддів зазначає, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами (ч. 1 ст. 617 ЦК України, ч.2 ст.218 ГК України та ст.14-1 Закону «Про Торгово промислові палати в Україні»).

Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості.

Невідворотними є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належного ступеня обачливості та застосуванню розумних заходів із запобігання таким наслідкам. Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов`язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести (п.38 постанови Верховного Суду від 21.07.2021 у справі №912/3323/20), а не лише таким, що викликає складнощі, або є економічно невигідним.

Такими доказами, в даному випадку, є обставини проведення на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області (с. Борівське), в межах якої розташоване ТОВ «ВОСТОК-КМК», активних бойових дій у період з 24.02.2022 по 08.09.2022, що підтверджені частиною 2 «Території активних бойових дій» розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» оприлюдненого Переліку № 309, а також вищезазначені документи, що підтверджують пошкодження нежитлових приміщень ТОВ «ВОСТОК-КМК», відсутність електропостачання, мобільного та інтернет зв`язку, внаслідок військової агресії РФ.

Зазначений період саме активних бойових дій, на який припадає порушення позивачем строку реєстрації податкових накладних, підтверджений Переліком № 309, у сукупності з іншими документами, на які посилається позивач, на думку колегії суддів свідчить про об`єктивні перешкоди господарській діяльності позивача, що включає в себе і обов`язок реєстрації податкової звітності, тобто форс-мажорні обставини.

Водночас, відповідач не довів суду, що вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків, який здійснював господарську діяльність на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області (с. Борівське), яка з 24.02.2022 по 08.09.2022 віднесена до території активних бойових дій, діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

З огляду на вищевикладене, наявні підстави для застосування до позивача пп. 112.8.9 п. 112.8 ст.112 ПК України в розрізі звільнення його від фінансової відповідальності з підстав наявності форс-мажорних обставин в частині порушення строків реєстрації податкових накладних, які припадають на період проведення активних бойових дій на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області (с. Борівське).

Наведене не враховано судом першої інстанції , що призвело до невірного вирішення справи, а тому колегія суддів дійшла висновку, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 0427750411 від 25.12.2023, яким щодо платника податків ТОВ «ВОСТОК КМК» встановлено штраф на суму 607 496.11 грн підлягає скасуванню.

Інші доводи апеляційної скарги означених висновків колегії суддів не спростовують.

При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 317 КАС України установлено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Згідно із п. 4 ч. 3 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, порушення норм процесуального права є обов`язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо суд прийняв рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки осіб, які не були залучені до участі у справі.

При цьому, порушення судом першої інстанції норм процесуального права, передбачених ст. 49 КАС України, що з урахуванням приписів п. 4 ч. 3 ст.317 КАС України, є обов`язковою підставою для скасування судового рішення, та ухвалення нового рішення про задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду з адміністративним позовом, згідно платіжних інструкцій від 10.01.2024 (а.с. 25) та платіжної інструкції № 5015 від 30.01.2024 (а.с. 34), які міститься в матеріалах справи, сплатив судовий збір в сумі 9 112.44 грн, також позивач при зверненні до суду з апеляційною скаргою згідно платіжної інструкції № 5168 від 13.03.2024 (а.с. 95) та платіжної інструкції № 5243 від 28.03.2024 (а.с. 114) сплатив судовий збір у розмірі 13 668.66 грн.

З урахуванням того, що позов підлягає задоволено, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судові витрати в сумі 22 781.10 грн.

Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю «ВОСТОК КМК» адвоката Савіна Олега Сергійовича задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року скасувати з прийняттям нового судового рішення про задоволення вимог адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ВОСТОК КМК».

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області № 0427750411 від 25.12.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (ЄДРПОУ 43983495) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ВОСТОК КМК» (ЄДРПОУ 34172441) судовий збір у розмірі 22 781 (двадцять дві тисячі сімсот вісімдесят один) грн 10 коп.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л.В. МельніковаСудді А.О. Бегунц Л.В. Курило Повний текст постанови складено 16.09.2024 року

СудДругий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення10.09.2024
Оприлюднено18.09.2024
Номер документу121638725
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них