Справа № 761/38036/23 Суддя в І-й інстанції ОСОБА_1
Провадження № 21-з/824/72/2024 Суддя в 2-й інстанції ОСОБА_2
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2024 року м. Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:
головуючого - судді ОСОБА_2 ,
суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
секретар - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві заяву захисника обвинуваченого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_7 про роз`яснення ухвали Київського апеляційного суду від 05 червня 2024 року,
в с т а н о в и л а :
05 червня 2024 року ухвалою Київського апеляційного суду апеляційну скаргу захисника обвинуваченого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_8 та апеляційні скарги захисників обвинуваченого ОСОБА_9 - адвокатів ОСОБА_10 і ОСОБА_11 залишено без задоволення, а ухвалу Солом`янського районного суду м. Києва від 21 травня 2024 року щодо ОСОБА_6 та ОСОБА_9 залишено без змін. Рішення мотивоване тим, що висновки суду першої інстанції про те, що саме запобіжний захід у виді тримання під вартою може забезпечити виконання обвинуваченими процесуальних обов`язків у цьому кримінальному провадженні є обґрунтованими.
08 липня 2024 року до Київського апеляційного суду надійшла заява захисника обвинуваченого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_7 про роз`яснення ухвали Київського апеляційного суду від 05 червня 2024 року.
В обґрунтування доводів поданої заяви захисник обвинуваченого ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_7 вказав про те, що вживання судом апеляційної інстанції у мотивувальній частині формулювання «обставини вчинених ними кримінальних правопорушень» при обґрунтуванні неможливості визначення розміру застави є незрозумілим для сторони захисту, оскільки не зрозуміло, які саме обставини свідчать про неможливість застосування до обвинуваченого ОСОБА_6 запобіжного заходу, а також зазначив, що таке формулювання фактично констатує доведеність вчинення ним кримінального правопорушення. Просить заяву про роз`яснення ухвали Київського апеляційного суду від 05 червня 2024 року задовольнити та роз`яснити, які саме обставини, зазначені в мотивувальній частині ухвали від 05.06.2024 року свідчать про неможливість визначення розміру застави відносно обвинуваченого ОСОБА_6 , а також роз`яснити формулювання суду «обставини вчинених ними кримінальних правопорушень».
Захисник ОСОБА_7 до суду апеляційної інстанції не з`явився, надіславши заяву, в якій просив заяву задовольнити та проводити розгляд справи за його відсутності.
Неявка учасників, відповідно до вимог ч. 4 ст. 405 КПК України, не перешкоджає розгляду справи.
Перевіривши матеріали судового провадження, обговоривши доводи поданої заяви,колегія суддів приходить до наступного висновку.
Підстави та порядок роз`яснення судового рішення визначені ст. 380 КПК України. Відповідно до положень цієї статті, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою учасника судового провадження чи органу виконання судового рішення ухвалою роз`яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його зміст. Тобто, роз`яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, що викликає суперечки щодо його розуміння та порядку виконання.
Як вбачається з матеріалів провадження, в ухвалі Київського апеляційного суду від 05 червня 2024 року, якою апеляційну скаргу захисника обвинуваченого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_8 та апеляційні скарги захисників обвинуваченого ОСОБА_9 - адвокатів ОСОБА_10 і ОСОБА_11 залишено без задоволення, а ухвалу Солом`янського районного суду м. Києва від 21 травня 2024 року щодо ОСОБА_6 та ОСОБА_9 залишено без змін, вказано про те, що «вирішуючи питання щодо можливості визначення застави саме в кримінальному провадженні щодо ОСОБА_6 та ОСОБА_9 , колегія суддів вважає, що з огляду на обставини вчинених ними кримінальних правопорушень та даних про особи обвинувачених, які мають приватну власність за кордоном, численні рахунки в банках, поручителів, визначений розмір застави не буде достатньою мірою гарантувати виконання покладених на них обов`язків та не зможе запобігти заявленим ризикам, оскільки ризик його втрати не достатній для того, аби утримати обвинувачених від втечі.».
Відповідно до положень ст. 62 Конституції України, ч. 2 ст. 17 КПК України особа вважається невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.
Відтак колегія суддів вважає, що вживання в ухвалі Київського апеляційного суду від 05 червня 2024 року формулювання «обставини вчинених ними кримінальних правопорушень» при обґрунтуванні неможливості визначення розміру застави є незрозумілим та нечітким за своїм змістом, адже тягне за собою помилкове розуміння вказаного виразу як такого, що місить категоричний висновок суду про доведеність вини обвинувачених ОСОБА_6 та ОСОБА_9 , що є неприпустимим, а тому ухвалу слід роз`яснити, зазначивши про те, що під формулюванням «обставини вчинених ними кримінальних правопорушень» розуміється сукупність всіх обставин, які характеризують об`єктивну та суб`єктивну сторону кримінальних правопорушень, у вчиненні яких обвинувачується ОСОБА_6 та ОСОБА_9 .
Разом з цим, не вбачається підстав для роз`яснення ухвали в порядку ст. 380 КПК України в частині того, які саме обставини, зазначені в мотивувальній частині ухвали від 05.06.2024, свідчать про неможливість визначення розміру застави відносно обвинуваченого ОСОБА_6 , оскільки вказані обставини наведені по тексту ухвали та не викликають сумнівів щодо їх розуміння чи порядку виконання.
Керуючись ст.ст. 380, 419 КПК України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Заяву захисника обвинуваченого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_7 про роз`яснення ухвали Київського апеляційного суду від 05 червня 2024 року задовольнити.
Роз`яснити, що у мотивувальній частині ухвали Київського апеляційного суду від 05 червня 2024 рокуформулювання «обставини вчинених ними кримінальних правопорушень» при обґрунтуванні неможливості визначення розміру застави розуміється як сукупність всіх обставин, які характеризують об`єктивну та суб`єктивну сторону кримінальних правопорушень, у вчиненні яких обвинувачується ОСОБА_6 та ОСОБА_9 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
СУДДІ:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2024 |
Оприлюднено | 19.09.2024 |
Номер документу | 121673103 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти основ національної безпеки України |
Кримінальне
Київський апеляційний суд
Свінціцька Олена Петрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні