Ухвала
від 18.09.2024 по справі 385/456/24
КРОПИВНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

18 вересня 2024 року м. Кропивницький

справа № 385/456/24

провадження № 22-ц/4809/1106/24

Кропивницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючий суддя - Дьомич Л. М. (суддя - доповідач),

судді Письменний О. А., Чельник О. І.,

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Гайворонського районногосуду Кіровоградськоїобластівід 22травня2024року у цивільнійсправі запозовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ спільного майна,-

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 22 травня 2024 року задоволено клопотання позивача; постановлено тимчасово вилучити через державного виконавця Гайворонського відділу державної виконавчої служби у Голованівському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у ОСОБА_1 оригінали правовстановлюючих документів на наступне майно: 1) на 1/2 нежитлової будівлі магазину, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , набутого на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, серія та номер: 50660000, виданий 23 грудня 2015 року; 2) на земельну ділянку з кадастровим номером 3521110100:02:000:2227, площею 2 га, за адресою: Кіровоградська область, Гайворонський район, Гайворонська міська рада, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства; 3) на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 ;Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_3 оскаржив його в апеляційному порядку; зазначені документи надати суду до 03 червня 2024 року; стягнуто з ОСОБА_1 в дохід державного бюджету, де стягувачем виступає Державна судова адміністрація України, штраф у розмірі 1,5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 4 542,00 грн.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.

Відповідно до ухвали Кропивницького апеляційного судувід 20 серпня 2024 року апеляційну скаргу залишено без руху; запропоновано скаржнику у встановлений строк надати до суду: належні докази на підтвердження повноважень представника, який підписав апеляційну скаргу; належні докази надсилання апеляційної скарги з доданими документами позивачу - ОСОБА_2 .

У межах встановленого судом строку скаржником усунуто недоліки апеляційної скарги, зокрема, надано ордер серії ВА № 1078981, у якому в графі «Назва органу, у якому надається правова допомога» зазначено: у Гайворонському районному суді, Кропивницький апеляційний суд.

04 вересня 2024 року до апеляційного суду в системі «Електронний суд» надійшла заява представника позивача, відповідно до якої останній просить апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Гайворонського районногосуду Кіровоградськоїобластівід 22травня2024року повернути скаржнику. В обґрунтування заяви зазначено, що представник скаржника адвокат Савранчук Сергій Леонідович не уповноважений представляти інтереси скаржника у суді апеляційної інстанції, оскільки, враховуючи приписи Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, один згенерований бланк ордеру, якому присвоєна серія і номер є оригіналом і повинен існувати в єдиному примірнику. Використання бланку ордера повторно для представництва різних клієнтів, в різних органах, в різний період часу не допускається. Також звертає увагу, що в ордері не вказаний орган, який видав посвідчення адвоката.

Розглянувши подану заяву, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі Закон № 5076-VI) під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 26 Закону № 5076-VI адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Ордером є письмовий документ, що у випадках, установлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням і повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера. Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Отже, єдиною підставою для здійснення адвокатської діяльності чинним законодавством визнається договір про надання правової допомоги, тоді як ордер на надання правничої (правової) допомоги є підтвердженням наявності підстави для представництва адвокатом інтересів клієнта в судових органах.

Як вбачається зі змісту ордеру серії ВА № 1078981, правнича (правова) допомога ОСОБА_1 надається адвокатом Савранчуком Сергієм Леонідовичем на підставі договору про надання правової допомоги від 18 січня 2024 року № 1.

Пунктами 1.1., 2.1. та 2.2. договору про надання правової допомоги від 18 січня 2024 року № 1, укладеного між ОСОБА_4 (Адвокат) та ОСОБА_1 (Клієнт), передбачено, зокрема, наступне: «Адвокат приймає доручення Клієнта та бере на себе зобов`язання надати Клієнту правову допомогу щодо … представництва та захисту інтересів Клієнта в будь яких органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях всіх форм власності та підпорядкування, а також в судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного, кримінального та конституційного судочинства, провадження у справах про адміністративні правопорушення, органах державної виконавчої служби, органах Національної поліції України, прокуратури, органах Державної фіскальної служби України та усіх інших правоохоронних органах, органах Державної реєстраційної служби, міністерства юстиції тощо з будь-яких питань; Клієнт надає Адвокату наступні повноваження: …оскаржувати рішення (ухвали, постанови) суду та користуватись іншими процесуальними правами, що передбачені законом; отримувати рішення (ухвали, постанови) суду (їх завірені у встановленому порядку копії); подавати виконавчі документи до стягнення, а також отримувати, підписувати та подавати від імені Клієнта та у його інтересах усі необхідні документи (серед іншого, але не виключно, заяви, заперечення, замовлення, клопотання, скарги, у тому числі апеляційну та касаційну, доповнення до них, додаткові документи тощо; представляти інтереси Клієнта усіма законними способами у судових органах та перед іншими органами, діяльність яких пов`язана із вирішенням питань, передбачених

Договором…;безпосереднє представництво інтересів Клієнта від імені Адвоката за цим договором здійснює адвокат Савранчук С.Л.».

Викладене свідчить, що надання Адвокатом правової допомоги ОСОБА_1 включає представництво інтересів останнього у суді апеляційної інстанції.

Відповідно до пп. 12.4. п. 12 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 листопада 2020 року № 118 зі змінами та доповненнями (далі - Положення) ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно дост.19Закону України«Про адвокатурута адвокатськудіяльність». Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначенихп. 2ч.1 ст. 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо).

Зазначений реквізит ордеру, згідно з пп. 12.14. п. 12 Положення, не генерується автоматично, а заповнюються адвокатом самостійно з метою збереження адвокатської таємниці.

Відповідальність за достовірність вказаних в ордері даних несе адвокат (особа, яка видала ордер). У ордері на надання правової допомоги, який видається адвокатом або адвокатським бюро чи адвокатським об`єднанням, не забороненоздійснювати виправленняі дописки,у разіякщо обсягповноважень адвокатазмінюється вмежах такогодоговору (п.15 Положення).

Колегією суддів враховано, що наданий до суду апеляційної інстанції ордер серії ВА № 1078981 виданий адвокатом Савранчуком С.Л. в межах наданих йому повноважень на представлення інтересів тієї ж особи, на тій же підставі та у тій же судовій справі, що і ордер, наданий до суду першої інстанції.

Отже, у суду відсутні підстави погодитись із твердженням заявника, що бланк ордеру серії ВА № 1078981 використаний повторно для представництва різних клієнтів, в різних органах, в різний період часу.

Як неодноразово зазначав у своїх судових рішеннях Верховний Суд, посилаючись на відповідну практику Європейського суду з прав людини, під час застосування процесуальних норм належить уникати як надмірного формалізму, так і надмірної гнучкості, які можуть призвести до скасування процесуальних вимог, встановлених законом. Надмірний формалізм у трактуванні процесуального законодавства визнається неправомірним обмеженням права на доступ до суду як елемента права на справедливий суд згідно зіст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Виходячи з викладеного, стверджувати про відсутність у представника повноважень на подання апеляційної скарги та повертати апеляційну скаргу скаржнику виключно з підстав відсутності у ордері на надання правничої (правової) допомоги інформації про орган, який видав посвідчення адвоката, на переконання колегії суддів, було б проявом надмірного формалізму.

Оскільки судові процедури повинні бути справедливими, а особа безпідставно не може бути позбавлена права на апеляційне оскарження судового рішення, апеляційний суд визнає неспроможними доводи поданої представником позивача заяви та не приймає їх до уваги.

Апеляційна скарга подана у межах строку, встановленого ч. 1 ст. 354 ЦПК України.

За формою і змістом апеляційна скарга відповідаєвимогам ст. 356 ЦПК України.

Таким чином, відсутні обставини, які перешкоджають відкриттю апеляційного провадження за поданою апеляційною скаргою.

Згідно з ч.1 ст. 368 ЦПК України, справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими главою І розділу V Цивільного процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 354, 359, 360, 361 Цивільного процесуального кодексу України, апеляційний суд,-

У Х В А Л И В:

Відкрити апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Гайворонського районногосуду Кіровоградськоїобластівід 22травня2024року.

Позивач у строк до 04жовтня 2024року має право подати до суду апеляційної інстанції в письмовій формі відзив на апеляційну скаргу разом з доказами надіслання копії відзиву та доданих до нього документів відповідачу.

Відзив має відповідати вимогам ст. 360 Цивільного процесуального кодексу України.

Відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду судового рішення. Апеляційний розгляд справи може здійснюватись судом за наявними матеріалами також у разі, якщо відзив подано особою, яка відповідно доч. 6ст. 14 ЦПК України зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов`язку.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Л. М. Дьомич

Судді О. А. Письменний

О. І. Чельник

СудКропивницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення18.09.2024
Оприлюднено24.09.2024
Номер документу121780095
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —385/456/24

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дьомич Л. М.

Ухвала від 13.12.2024

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

ПАНАСЮК І. В.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

ПАНАСЮК І. В.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

ПАНАСЮК І. В.

Ухвала від 03.10.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дьомич Л. М.

Ухвала від 18.09.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дьомич Л. М.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

ПАНАСЮК І. В.

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дьомич Л. М.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дьомич Л. М.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дьомич Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні