Ухвала
від 25.09.2024 по справі 914/1722/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

25.09.2024 р. Справа № 914/1722/24

Господарський суд Львівської області у складі судді У.І.Ділай, розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про залучення третьою особою із самостійними вимогами у справі №914/1722/24

За позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Перший Париж», м.Червоноград

до відповідача: Червоноградська міська рада, м.Червоноград

про: визнання незаконним та скасування рішення Червоноградської міської ради№2188 від 16.11.2023 «Про замовлення виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 4611800000:02:012:0016»

встановив:

У провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа № 914/1722/24 за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Перший Париж», до відповідача: Червоноградська міська рада, про визнання незаконним та скасування рішення Червоноградської міської ради№2188 від 16.11.2023 «Про замовлення виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 4611800000:02:012:0016».

Ухвалою від 09.07.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

20.09.2024 від ОСОБА_1 до суду надійшла заява, в якій вона просить залучити її третьою особою із самостійними вимогами у справі №914/1722/24. В обґрунтуванні поданої заяви зазначено, заявниця є законним власником квартири АДРЕСА_1 . Відтак, спірне рішенням Червоноградської міської ради «Про замовлення виготовлення технiчної документацiї iз землеустрою щодо подiлу земельної ділянки з кадастровим номером 4611800000:02:012:0016» ОСОБА_1 вважає незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки порушує право власності заявника в силу прямих вимог законодавства України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Як встановлено судом, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, оскільки вважає, що оскаржуване рішення Червоноградської міської ради№2188 від 16.11.2023 «Про замовлення виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 4611800000:02:012:0016» - порушує права співвласників ОСББ «Перший Париж» як власників нерухомого майна, яке розташоване на спірній земельній ділянці.

Водночас ОСОБА_1 , будучи одним із співвласників ОСББ «Перший Париж» та подаючи заяву про залучення її третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, просить визнати незаконним та скасувати рішення Червоноградської міської ради від 16.11.2023 № 2188 «Про замовлення виготовлення технiчної документацiї iз землеустрою щодо подiлу земельної ділянки з кадастровим номером 4611800000:02:012:0016».

Слід зазначити, що ОСОБА_1 подала заяву як фізична особа, відтак заявлені позовні вимоги є не підвідомчими господарському суду, з огляду на таке.

Згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, подавши позов до однієї або декількох сторін. Про прийняття позовної заяви та вступ третьої особи у справу суд постановляє ухвалу.

При визначенні предметної та/або суб`єктної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

За приписами ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб`єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб`єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем; й інші справи у спорах між суб`єктами господарювання (пункти 6, 10, 15 частини першої статті 20 цього Кодексу).

Для віднесення справи до господарської юрисдикції суду необхідно визначити, чи правовідносини та спір є господарськими. Зокрема, господарський спір підвідомчий господарському суду за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Таким чином, господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб`єктами господарської діяльності, а також спори і в тому разі, якщо сторонами в судовому процесі виступають фізичні особи, що не є суб`єктами підприємницької діяльності, якщо це прямо передбачено процесуальним законом.

Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Частиною другою статті 13 Конституції України унормовано, що кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Громадяни та юридичні особи у визначеному законом порядку набувають права власності та користування земельними ділянками відповідно до їх цільового призначення для ведення господарської діяльності або задоволення особистих потреб. Відносини, пов`язані з набуттям і реалізацією громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та з цивільним оборотом земельних ділянок, є цивільно-правовими.

Рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимога про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимогу про визнання рішення незаконним можна розглядати як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 ЦК України та пред`являти до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред`явлення такої позовної вимоги є оспорювання цивільного права особи.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 01.10.2019 у справі №911/2034/16 зазначила, що вимога про скасування рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин, ухваленого на користь фізичної особи, в якої з цього рішення виникли відповідні права та обов`язки, безпосередньо стосується прав та обов`язків цієї особи, тому відповідний спір має розглядатися судом за правилами ЦПК України. Наведене відповідає висновкам, викладеним раніше Великою Палатою Верховного Суду в постановах від 04 липня 2018 року у справі №361/3009/16-ц, 07 листопада 2018 року у справах № 488/6211/14-ц та № 488/5027/14-ц, від 30 січня 2019 року у справі № 485/1472/17, від 15 травня 2019 року у справах № 522/7636/14-ц та № 469/1346/18, від 26 червня 2019 року у справі № 911/2258/18, від 21 серпня 2019 року у справі № 911/3681/17.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 5 ст. 236 ГПК України).

Аналогічна норма передбачена ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», зокрема, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Зважаючи на викладене, Господарський суд Львівської області дійшов висновку, що заяву ОСОБА_1 , з огляду на суб`єктний склад та характер спірних правовідносин, необхідно розглядати в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку відмовити у прийнятті поданої позовної заяви.

Керуючись п.1 ч.1 ст.175, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження у справі № 914/1722/24 за заявою ОСОБА_1 (вх.№2560 від 19.09.2024) відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до розділу 4 Господарського процесуального кодексу України.

Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.

Суддя Ділай У.І.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення25.09.2024
Оприлюднено26.09.2024
Номер документу121858167
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин

Судовий реєстр по справі —914/1722/24

Ухвала від 13.01.2025

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Кравчук Наталія Миронівна

Ухвала від 30.12.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Кравчук Наталія Миронівна

Ухвала від 17.12.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

Ухвала від 13.12.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

Ухвала від 10.12.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

Ухвала від 19.11.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

Ухвала від 01.11.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

Ухвала від 29.10.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

Ухвала від 29.10.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

Ухвала від 25.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні