Справа № 638/1731/18
Провадження № 1-кп/638/173/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2024 року Дзержинський районний суд м. Харкова
у складі головуючого: судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря: ОСОБА_2 ,
з участю прокурора: ОСОБА_3 ,
з участю захисника: ОСОБА_4 ,
з участю обвинуваченого: ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду об`єднане кримінальне провадження відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, українця, громадянина України, з середньою освітою, офіційно не працюючого, не одруженого, який є інвалідом 3-ої групи, має на утриманні сина ОСОБА_6 , 2016 року народження, раніше неодноразово судимого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
у вчиненні кримінальних правопорушень-злочинів, передбачених частиною 2 статті 15 частиною 1 статті 185, частиною 1 статті 263 Кримінального кодексу України,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Дзержинського районного суду м. Харкова перебуває на розгляді об`єднане кримінальне провадження відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень-злочинів, передбачених частиною 2 статті 15 частиною 1 статті 185, частиною 1 статті 263 Кримінального кодексу України.
12.01.2018, приблизно о 17:50 годин, ОСОБА_5 , маючи корисливий мотив та умисел на таємне викрадення чужого майна, знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 , побачив припаркований автомобіль «Toyota Land Cruiser» д.н. НОМЕР_1 . Реалізуючи свій злочинний та корисливий умисел, впевнившись, що за його діями ніхто не спостерігає, за допомогою свердла, розбив вікно автомобіля «Toyota Land Cruiser» д.н. НОМЕР_1 . Після чого взяв з сидіння автомобіля сумку шкіряну чорного кольору «Clarks», вартість якої згідно висновку судово-товарознавчої експертизи №187 від 18.01.2018 складає 1400 гривень, з майном, а саме: USB кабелем для «iPhone», вартість якого згідно висновку судово-товарознавчої експертизи №187 від 18.01.2018 року складає 486 гривень; портативною батареєю «Energea» 10000 mAH (ALUPAC), вартість якої згідно висновку судово-товарознавчої експертизи №187 від 18.01.2018 складає 700 гривень; грошовими коштами у сумі 1000 гривень, двома купюрами номінальною вартістю 500 гривень; фотоальбом, який належить ОСОБА_7 . Продовжуючи реалізовувати свій злочинний та корисливий умисел ОСОБА_5 направився з вказаним майном в напрямку вулиці Тобольської в м. Харкові, маючи на меті залишити місце події та розпорядитись майном ОСОБА_7 на власний розсуд, але не міг довести свій злочинний намір до кінця з обставин, що не залежали від його волі, так як він був зупинений співробітниками Національної поліції України.
Органом досудового розслідування дії ОСОБА_5 кваліфіковані за частиною 2 статті 15, частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу України крадіжка, тобто закінчений замах на таємне викрадення чужого майна.
В судовому засіданні захисником обвинуваченого ОСОБА_5 адвокатом ОСОБА_4 заявлено клопотання про закриття кримінального провадження на підставі статті 49 Кримінального кодексу України, оскільки строк притягнення до кримінальної відповідальності сплив.
Обвинувачений ОСОБА_5 клопотання захисника підтримав та просив задовольнити, розуміє наслідки закриття провадження з нереабілітуючих підстав.
Прокурор Шевченківської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 не заперечував проти закриття провадження у справі.
Потерпілий ОСОБА_7 в судове засідання не з`явився, причину неявки не повідомив, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином.
В матеріалах кримінального провадження наявна заява від потерпілого, в якій вказано, що останньому в повному обсязі відшкодовано завдану злочином шкоду, будь-яких претензій матеріального, морального та іншого характеру до обвинуваченого ОСОБА_8 не має, від заявленого цивільного позову відмовляється.
Суд, вислухавши думку учасників судового провадження, ознайомившись з матеріалами кримінального провадження та заявленим клопотанням, приходить до наступного висновку.
Як визначено у частині 4 статті 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно частини 1 статті 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законодавством України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 49 Кримінального кодексу України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років; 3) п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини; 4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; 5) п`ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 15, частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу України, який у відповідності до статті 12 Кримінального кодексу України відноситься до кримінального проступку (станом на час розгляду справи).
Згідно частини 5 статті 49 Кримінального кодексу України, давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених у статтях 109-114-2, проти миру та безпеки людства, передбачених у статтях 437-439 і частині першій статті 442 цього Кодексу.
У відповідності до частини 1 статті 49 Кримінального кодексу України, ОСОБА_5 має бути звільнений від кримінальної відповідальності, оскільки з часу вчинення кримінального правопорушення-проступку, а саме з 12.01.2018 року минуло понад 3 роки та вказане правопорушення не пов`язане зі злочинами проти основ національної безпеки України, передбачених у статтях 109-114-2, проти миру та безпеки людства, передбачених у статтях 437-439 і частині першій статті 442 цього Кодексу.
Суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для дослідження зібраних у кримінальному провадженні доказів, встановлення наявності або відсутності події і складу кримінального правопорушення та винуватості ОСОБА_5 у його вчиненні.
Таким чином, у зв`язку із встановленням підстав, передбачених статтею 49 Кримінального кодексу України, обвинувачений ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення-проступку, передбаченого частиною 2 статті 15, частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу України, підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження відносно нього закриттю на підставі пункту 1 частини 2 статті 284 КПК України.
Вирішуючи питання щодо розподілу процесуальних витрат, суд зазначає наступне.
Положеннямистатті 118 КПК Українивизначено, що процесуальні витрати складаються із: витрат на правову допомогу; витрат, пов`язаних із прибуттям до місця досудового розслідування або судового провадження; витрат, пов`язаних із залученням потерпілих, свідків, спеціалістів, перекладачів та експертів; витрат, пов`язаних із зберіганням і пересиланням речей і документів, виготовленням дублікатів і копій документів.
У кримінальному провадженні наявні витрати за проведення судово-товарознавчої експертизи №187 від 18.01.218 року.
Згідно з приписами частини 1статті 122 КПК Українивитрати, пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та експертів, несе сторона кримінального провадження, яка заявила клопотання про виклик свідків, залучила спеціалістів, перекладача чи експерта, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З аналізу положень кримінального процесуального закону, які регулюють питання розподілу та стягнення процесуальних витрат, слідує, що у разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого на користь потерпілого всі здійснені ним документально підтверджені процесуальні витрати, а на користь держави - документально підтверджені витрати на залучення експерта. При цьому суд вирішує питання щодо процесуальних витрат у вироку суду або ухвалою.
Разом з цим, кримінальним процесуальним законом прямо не передбачено стягнення процесуальних витрат з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на підставі пункту 1 частини 2статті 284 КПК Україниу зв`язку зі звільненням від кримінальної відповідальності.
Згідно правового висновку Об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду викладеного у постанові від 12.09.2022 у справі №203/241/17, якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставіст. 49 КК Україниу зв`язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов`язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов`язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.
Оскільки суд дійшов висновку про необхідність звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення-проступку, передбаченого частиною 2 статті 15, частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу України зв`язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, при цьому ініціатором проведення судових експертиз у цьому кримінальному провадженні був орган досудового розслідування, тому відповідно до приписів частини 2 статті 122, статті 124 КПК Українивитрати на проведення вищенаведених експертиз необхідно віднести на рахунок держави.
В матеріалах справи наявний цивільний позов від потерпілого ОСОБА_9 про стягнення матеріальної шкоди у розмірі 10000,00 грн. та моральної шкоди у розмірі 30000,00 грн.
В матеріалах справи від потерпілого є заява про відмову від цивільного позову.
Відповідно до частини 5статті 128 КПК Україницивільний позов в кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми ЦПК України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Згідно з пунктом 4 частини 1статті 255 ЦПК Українисуд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмова прийнята судом.
Оскільки, цивільний позивач (потерпілий) відмовився від цивільного позову, суд вважає за необхідне прийняти відмову, провадження за цивільним позовом закрити.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
Запобіжний захід відносно обвинуваченого не обирався.
Відповідно до ст. 49 КК України, керуючись ст. ст. 284-286, 370-372 КПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною 2 статті 15, частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу України на підставі статті 49 Кримінального кодексу України у зв`язку із закінченням строків давності.
Кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 15, частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу України - закрити.
Витрати за проведення судово-товарознавчої експертизи №187 від 18.01.2018 року - віднести за рахунок держави.
Прийняти відмову від цивільного позову потерпілого ОСОБА_7 до ОСОБА_5 про стягнення матеріальної та моральної шкоди.
Закрити провадження за цивільним позовом ОСОБА_7 до ОСОБА_5 про стягнення матеріальної та моральної шкоди.
Ухвала може бути оскаржена до Харківському апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Головуючий:
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2024 |
Оприлюднено | 27.09.2024 |
Номер документу | 121877541 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Хайкін В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні