ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"30" вересня 2024 р. м. Київ
Справа № 911/2345/24
Суддя А.Р. Ейвазова, розглянувши матеріали
за позовом ОСОБА_1
( АДРЕСА_1 )
до Компанії «МАРСФІЛД ЛІМІТЕД»
(1077, Карпенісіу, 30, Нікосія, Республіка Кіпр),
Товариства з обмеженою відповідальністю «МЛП-ЧАЙКА»
(08135, Київська обл., Бучанський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, буд. 1-А)
про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до Компанії «МАРСФІЛД ЛІМІТЕД» (далі відповідач 1, Компанія «Марсфілд Лімітед»), Товариства з обмеженою відповідальністю «МЛП-ЧАЙКА» (далі відповідач 2, ТОВ «МЛП-Чайка») про визнання протиправним та скасування рішення загальних зборів учасників ТОВ «МЛП-Чайка», що оформлено протоколом від 03.08.2022 №03-08-22, про звільнення ОСОБА_1 з посади генерального директора ТОВ «МЛП-Чайка» (далі спірне рішення).
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на такі порушення при прийнятті спірного рішення: у засновників ТОВ «МЛП-Чайка» відсутнє право голосу на таких зборах, так як на кінцевих бенефіціарних власників таких товариств рішеннями Ради національної безпеки і оборони України від 09.06.2022 №401/2022, 19.10.2022 №726/2022 накладені санкції; позивача не повідомлено про проведення загальних зборів з даного питання.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 09.09.2024 відповідна позовна заява залишена без руху та позивачу встановлено строк для усунення виявлених недоліків - 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Копія ухвали від 09.09.2024 направлена позивачу рекомендованим поштовим відправленням №0600960141943 за адресою, яка відповідає адресі, зазначеній у поданій позовній заяві, однак, доказів вручення відповідного поштового відправлення станом на 27.09.2024 суд не отримав.
Поряд з цим, вказана ухвала доставлена 13.09.2024 до електронної скриньки відповідно до адреси, яку позивач - ОСОБА_1 вказав у поданій позовній заяві та заяві про забезпечення позову (ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Окрім того, ухвала 18.09.2024 о 11:45 доставлена до електронного кабінету представника позивача - адвоката Бориса С.А., який на підставі ордеру ВО №1077701 від 06.09.2024 представляє інтереси позивача, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Згідно ч.1 ст.61 ГПК України представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки.
Ухвала суду, за змістом п.1 ч.1 ст. 232 ГПК України, є видом судового рішення.
Як визначено п.2 ч.6 ст.242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Відповідно до ч. 7 ст.242 ГПК України, якщо копію судового рішення вручено представникові, вважається, що його вручено й особі, яку він представляє.
Отже, вказана ухвала вважається врученою позивачу 18.09.2024.
25.09.2024 до Господарського суду Київської області надійшло клопотання про долучення документів на виправлення недоліків позовної заяви з додатками та доказами направлення такої заяви та додатків відповідачам (здано 20.09.2024 відділенню поштового зв`язку №14 м. Києва для відправлення до суду поштовим відправленням №0101417776894).
Оскільки виявлені недоліки усунуто у встановлений строк, суд вважає за необхідне відкрити провадження у справі за поданим позовом.
В силу ст.12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказового або позовного (загального або спрощеного) провадження.
Як визначено ч.ч.1,2 ст.247 ГПК України: у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи; у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Так, згідно п.3 ч.4 ст.247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах, які виникають з корпоративних відносин, та спорах з правочинів щодо корпоративних прав (акцій).
Отже, відповідна справа підлягає розгляду виключно у порядку загального позовного провадження.
Відповідно до ч.1 ст.181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне призначити дату і час підготовчого засідання та встановити строки для вчинення певних процесуальних дій учасниками справи.
Окрім того, з матеріалів позовної заяви вбачається, що відповідач 1 Компанія «МАРСФІЛД ЛІМІТЕД» (реєстраційний номер НЕ 163838) є іноземною юридичною особою, яка зареєстрована на території Республіки Кіпр, інформації щодо наявності на території України офіційно зареєстрованого представництва такої особи у суду немає, а тому про розгляд даної справи відповідача належить повідомити в порядку, передбаченому чинними міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Так, відповідно до ст. 365 ГПК України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Як установлено ч.1 ст.367 ГПК України, у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно ч.2 ст.367 ГПК України судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
06.09.2004 між Україною та Республікою Кіпр підписано Угоду про правову допомогу в цивільних справах (далі Угода), яка ратифікована Законом України № 2910-IV від 22.09.2005.
Відповідно до чч.1, 3 ст.1 Угоди: громадяни однієї Договірної Сторони користуються на території іншої Договірної Сторони таким самим правовим захистом щодо своїх особистих та майнових прав, що й громадяни цієї іншої Договірної Сторони; положення цієї Угоди застосовуються до юридичних осіб, які мають своє місцезнаходження на території будь-якої з Договірних Сторін і які були створені відповідно до її законодавства.
Згідно із ст.2 Угоди: Договірні Сторони призначають Центральні органи з метою надання правової допомоги одна одній згідно з цією Угодою; центральним органом з боку України є Міністерство юстиції України, а з боку Республіки Кіпр - Міністерство юстиції і громадського порядку Республіки Кіпр; з метою виконання цієї Угоди компетентні органи Договірних Сторін зносяться через свої Центральні органи.
Положеннями ст.3 Угоди визначено, що: запити про надання правової допомоги та додатки до них складаються мовою запитуючої Договірної Сторони, до них також додаються завірені копії перекладу мовою іншої Договірної Сторони або англійською мовою; документи, отримані при виконанні запитів про надання допомоги, складаються мовою запитуваної Договірної Сторони.
Згідно ст.5 Угоди правова допомога включає виконання судових процесуальних дій, передбачених законодавством запитуваної Договірної Сторони, зокрема опитування сторін, свідків та експертів, проведення експертиз, вручення та передачу документів, визнання та виконання судових рішень, а також інші дії відповідно до законодавства Договірних Сторін
Частиною 3 ст.7 Угоди визначено, що Центральний орган запитуваної Договірної Сторони надсилає центральному органу запитуючої Договірної Сторони документи, складені в результаті виконання запиту, або, в разі невиконання запиту, повідомляє про причини цього.
Кожна Договірна Сторона несе всі витрати, що виникають на її території у зв`язку з виконанням запиту, і не вимагає за це відшкодування (ст.9 Угоди).
Оскільки в укладеній Угоді держави - сторони не встановили певних форми доручення, не визначили застережень щодо заборони застосування форм, визначених національним законодавством України, суд при вирішені питання щодо форми доручення про вручення документів та підтвердження про вручення документів, застосовує примірники, що визначені спільним наказом Міністерства України та Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 №1092/5/54 «Про затвердження Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень» (далі Інструкція).
Отже, з метою належного повідомлення відповідача 1 про дату, час і місце розгляду справи з урахуванням наведених положень Угоди та Інструкції, суд має направити доручення про вручення документів з додатками у встановленому порядку для чого необхідно перекласти документи на грецьку або англійську мови.
Перелік обов`язків позивача, який відповідно до ч.1 ст. 41 ГПК України є учасником справи, визначений, зокрема, ст.42 ГПК України, в силу п.7 ч.2 якої, учасники справи, зобов`язані виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
З огляду на зазначене, суд покладає на позивача обов`язок надати суду в трьох примірниках нотаріально засвідчений переклад на грецьку або англійську мови доручення про вручення документів, підтвердження про вручення документів, виклику (повідомлення) про день судового розгляду, цієї ухвали та позовної заяви.
У відповідності до п.4 ч.1 ст.228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
З урахуванням необхідності звернення з судовим дорученням, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 176, 181, 228, 229, 234-235, 365, 367 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.Відкрити провадження у справі за поданою позовною заявою.
2.Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
3.Призначити проведення підготовчого засідання на 11.06.2025 о 14:00.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Київської області (м.Київ, вул. С.Петлюри, 16/108).
Участь у підготовчому засіданні учасників справи не є обов`язковою.
4. Встановити строки для подання:
-відповідачам - відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а також доказів направлення відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи - двадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
5.Роз`яснити учасникам справи, що:
докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подала, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї;
копії доказів, що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи; суд не бере до уваги докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними;
докази, які раніше не додані до позовної заяви чи відзиву на неї, якщо інше не передбачено ГПК України, подаються через канцелярію суду або в судовому засіданні з клопотанням про їх приєднання до матеріалів справи;
клопотання про витребування доказів судом надається у строки, визначені в ч.ч.2, 3 ст.80, ст.81 ГПК України;
письмові докази відповідно до ч.2 ст.91 ГПК України подаються в оригіналі або належним чином засвідченій копії.
клопотання про продовження встановленого судом процесуального строку, в силу ч.2 ст.119 ГПК України, подається до закінчення такого строку.
6. Роз`яснити відповідачам, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи в силу ч.2 ст.178 ГПК України, а у разі ненадання копії відзиву на позов іншому учаснику справи постановити ухвалу про стягнення штрафу відповідно до п.4 ч.1 ст.135 ГПК України.
7. Зобов`язати позивача протягом 14 днів з дня отримання ухвали з додатками надати у трьох примірниках нотаріально засвідчений переклад на грецьку або англійську мови доручення про вручення документів, підтвердження про вручення документів, виклику (повідомлення) про день судового розгляду, цієї ухвали та позовної заяви.
8. Провадження у справі зупинити до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на доручення про вручення документів.
9.Повідомити, що у суду наявна технічна можливість проведення судових засідань в режимі відеоконференції.
10.Ухвалу направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена окремо протягом 10 днів з дня її складання в частині зупинення провадження у справі в порядку, визначеному ст.257 ГПК України.
Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет (http://court.gov.ua/fair/).
Суддя А.Р. Ейвазова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 01.10.2024 |
Номер документу | 121952885 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Ейвазова А.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні