ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.09.2024 рокум. ДніпроСправа № 908/2693/21
головуючого судді Паруснікова Ю.Б. (доповідач),
суддів Іванова О.Г., Мороза В.Ф.,
секретар судового засідання Саланжій Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Центрального апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НД-58» на рішення Господарського суду Запорізької області від 27.07.2023 (суддя Левкут В.В.; повне рішення складено 10.08.2023) у справі № 908/2693/21
за позовом позивача-1 ОСОБА_1 , м. Запоріжжя
позивача-2 ОСОБА_2 , м. Запоріжжя
позивача-3 ОСОБА_3 , м. Запоріжжя
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НД-58», м. Запоріжжя
про визнання недійсними рішення загальних зборів, -
ВСТАНОВИВ:
1.Короткий зміст позовних вимог і рішення суду першої інстанції.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 і ОСОБА_3 звернулися до Господарського суду Запорізької області з позовом про визнання недійсними рішень загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НД-58» від 14.07.2021, оформлених протоколом № 11.
Позов мотивовано порушенням вимог законодавства щодо порядку скликання, проведення загальних зборів ОСББ та порядку оформлення рішення загальних зборів.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 27.07.2023 позов у справі № 908/2693/21 задоволено. Рішення загальних зборів ОСББ «НД-58» від 14.07.2021, оформлене протоколом № 11 визнано недійсним.
Місцевий господарський суд дійшов висновку, що внаслідок недотримання відповідачем встановленого законодавством та статутом товариства порядку скликання зборів, порушені права позивачів на участь у засіданні зборів і права належним чином підготуватися порядку денного, що є самостійною підставою для визнання недійсними рішень, прийнятих на цих зборах.
2.Короткий зміст вимог та узагальнені доводи апеляційної скарги.
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НД-58» звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Запорізької області від 27.07.2023 у справі № 908/2693/21 скасувати і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Скаржник не погоджується з висновком місцевого господарського суду, що процедура скликання загальних зборів об`єднання порушена, оскільки про обізнаність з часом та місцем проведення зборів, питаннями, включеними до порядку денного, належним чином повідомлені всі члени об`єднання, що підтверджується жвавою дискусією у застосунку Viber під назвою «ОСББ НД-58», де активними учасниками були ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які брали участь у засіданні зборів.
Скаржник вважає, що недоліки в оформленні протоколу загальних зборів є несуттєвими і не призвели до порушення прав позивачів та не вплинули на законність рішення загальних зборів.
3.Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи.
ОСОБА_1 і ОСОБА_3 у відзиві заперечили проти доводів апеляційної скарги, просили залишити її без задоволення, а оскаржене рішення місцевого господарського суду без змін.
Позивачі зазначили, що доводи апеляційної скарги аналогічні доводам, викладеним відповідачем у відзиві на позов, тому не спростовують правильність висновків верховного суду.
Позивачі вважають, що повідомлення членів ОСББ «НД-58» за допомогою застосунку Viber не є належним засобом повідомлення, визначеним законодавством та статутом об`єднання, тому відповідач не спростував висновки місцевого господарського суду про порушення порядку скликання зборів, що є самостійною підставою для визнання рішення таких зборів недійсним.
4.Рух справи в суді апеляційної інстанції.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 27.09.2023 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НД-58» на рішення Господарського суду Запорізької області від 27.07.2023 у справі № 908/2693/21.
У судовому засіданні 18.09.2024 оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
5.Встановлені судом першої та апеляційної інстанції обставини справи.
Відповідно до пунктів 1, 4 статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НД-58», затвердженого установчими зборами від 16.03.2016, ОСББ створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується реєстрація Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НД-58» 12.09.2016.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є власниками квартир АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 (частки у загальній площі становлять 1,9%, 2,0%, 2,5% відповідно).
Згідно з протоколом № 4/21 від 30.06.2021 засідання правління ОСББ «НД-58» вирішило: 1) скликати загальні збори співвласників будинку 14.07.2021 на 19:00 год; місце проведення майданчик перед входом у будинок зі сторони Немировича-Данченка; 2) матеріали підготовлені до загальних зборів (порядок денний, інформація, проект нової редакції статут ОСББ «НД-58», проект договору про оренду частини даху, проект рішення зборів в основному схвалити та завчасно вручити співвласникам будинку в кожну квартиру та нежитлове приміщення особисто в руки або через поштову скриньку. Оголошення про проведення зборів розмістити на дошці оголошень та інформації ОСББ до 06.07.2021.
Рішення, прийняті загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НД-58» 14.07.2021, оформлені протоколом № 11.
Загальні збори ОСББ «НД-58», зокрема вирішили затвердити запропоновану нову редакцію статуту товариства; надати згоду на передачу в оренду орієнтовно 180 м2 даху будинку.
6.Оцінка аргументів учасників справи і висновків суду першої інстанції.
Предметом спору у даній справі є рішення загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Предметом позову є матеріально-правова вимога про визнання рішення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку недійсним через порушення порядку скликання та проведення загальних зборів співвласників будинку.
Положеннями статті 385 Цивільного кодексу України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Статтею 1 цього Закону встановлено, що ОСББ це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність ОСББ полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Таким чином, вищезазначений Закон визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Встановленими судом обставинами справи підтверджується скликання правлінням ОСББ «НД-58» загальних зборів (протокол № 4/21 від 30.06.2021) і проведення загальних зборів 14.07.2021.
За змістом статей 15, 16 Цивільного кодексу України правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.
Предмет позову у даній справі стосується правовідносин щодо управління ОСББ, зокрема права співвласників на участь у загальних зборах.
Статтею 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що співвласник багатоквартирного будинку (далі співвласник) власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.
Предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку. Положення цього Закону застосовуються до відносин, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників житлових та нежитлових приміщень у гуртожитках, на які поширюється дія Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» (стаття 2 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава. Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Якщо квартира або нежитлове приміщення належить більш як одному співвласникові, реалізація прав та виконання обов`язків співвласниками квартири або нежитлового приміщення, включаючи участь в управлінні багатоквартирним будинком, здійснюються в порядку, передбаченому законодавством для реалізації права спільної власності (ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Співвласники мають право: 1) вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників; 2) брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника; 3) одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; 4) безоплатно одержувати інформацію про суб`єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом; 5) ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії; 6) на відшкодування винною особою збитків, завданих спільному майну багатоквартирного будинку, у розмірі, що відповідає частці кожного співвласника; 7) інші права, визначені законом. Реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників (стаття 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Частини перша, сьома і восьма статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» встановлюють, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Повідомлення про проведення зборів співвласників направляється ініціатором зборів співвласників не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зборів. Повідомлення в письмовій формі надається кожному співвласнику під власноручний підпис або надсилається рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку. За складеною у довільній формі письмовою заявою (у тому числі у формі електронного документа) співвласника до ініціатора зборів співвласників, отриманою не пізніше ніж за 15 календарних днів до дня проведення зборів співвласників, повідомлення про проведення зборів співвласників надсилається такому співвласнику на іншу поштову адресу або на адресу електронної пошти чи з використанням інших технічних засобів електронних комунікацій, зазначених у такій заяві.
У повідомленні про проведення зборів співвласників повинна міститися інформація про:
1) ініціатора зборів співвласників;
2) дату, час та місце проведення зборів співвласників;
3) порядок денний зборів співвласників;
4) наявність/відсутність технічної можливості для участі співвласників у зборах співвласників дистанційно в режимі відеоконференції із зазначенням інформації щодо підключення до неї.
До повідомлення про проведення зборів співвласників можуть додаватися додаткові матеріали або інформація, що розглядатимуться на зборах.
Наведеними вище нормами чинного законодавства та визначеними чинним на час скликання загальних зборів умовами статуту ОСББ «НД-58» (пункт 5 розділу III) передбачалось, що про проведення зборів співвласники повідомляються не менш ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів шляхом вручення письмового повідомлення про проведення загальних зборів кожному співвласнику під розпис або направлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в будинку.
Вказана норма права імперативно визначає порядок і спосіб повідомлення власників: форма повідомлення обов`язково письмова; повідомляється кожен власник; таке повідомлення вручається власнику або під розписку, або шляхом поштового відправлення рекомендованим листом. Повідомлення співвласників ОСББ про збори в будь-який інший спосіб не відповідають вимогам законодавства.
Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.04.2018 у справі №904/2796/17.
Відповідно до викладеного у пункті 7.54 постанови Великої Палати Верховного Суду від 02.02.2021 у справі № 906/1308/19 висновку, якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно з законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
У постанові від 14.07.2022 у справі № 756/7632/18 Верховний Суд виклав правову позицію, відповідно до якої нормою статті 6 Закону України «Про ОСББ» визначено лише способи повідомлення співвласників про проведення загальних зборів, а нормою статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» встановлено саме порядок здійснення такого повідомлення (шляхом надсилання на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику у багатоквартирному будинку). Аналогічний висновок викладено в постановах Верховного Суду від 02.12.2020 у справі № 916/86/20 та від 22.06.2021 у справі № 910/9672/20.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ статуту ОСББ «НД-58», затвердженого установчими зборами ОСББ «НД-58» (протокол № 1 від 16.03.2016), тобто в редакції на момент проведення загальних зборів 14.07.2021, загальні збори скликаються і проводяться правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Правління (ініціативна група) не менш ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів вручає кожному співвласнику під розпис або направляє рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в будинку, письмове повідомлення про проведення загальних зборів. У повідомленні про проведення загальних зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення загальних зборів обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.
Пункт 1 розділу VII статуту ОСББ «НД-58» встановлював, що внесення змін до статуту об`єднання здійснюється виключно за рішенням загальних зборів. Якщо інше не визначено рішенням загальних зборів, ініціатор загальних зборів (правління або ініціативна група) надає кожному співвласнику текст пропонованих змін до статуту об`єднання не пізніше ніж за 14 днів до проведення загальних зборів.
Таким чином, процедура скликання загальних зборів ОСББ передбачає не тільки належне повідомлення про дату і місце, але й ще надання всім співвласникам матеріалів з достовірною і повною інформацією щодо питань порядку денного, на підставі яких приймаються рішення, тому належними і допустимими доказами дотримання процедури скликання загальних зборів ОСББ «НД-58» в тому числі щодо внесення змін до установчого документу є наявність доказів вручення під розписку чи направлення відповідного повідомлення за 14 днів до проведення зборів кожному з членів ОСББ рекомендованим листом на його адресу, а також проекту нової редакції статуту всім співвласникам, зокрема і позивачам.
В протоколі № 4/21 засідання правління ОСББ «НД-58» від 30.06.2021 зазначено, що оголошення про проведення зборів необхідно розмістити на дошці оголошень та інформації ОСББ до 06.07.2021, тобто за 8 днів, а не за 14 днів, як того вимагають норми чинного законодавства та статуту ОСББ «НД-58». Крім того, матеріали справи не містять доказів завчасного надання кожному із співвласників будинку порядку денного загальних зборів та проекту нового статуту ОСББ.
Місцевий господарський суд правомірно відхилив посилання відповідача на скриншоти в вайберчаті ОСББ «НД-56» дискусії стосовно загальних зборів, оскільки вони не є належним, допустимим і достовірним доказом дотримання процедури скликання загальних зборів їх ініціатором в розумінні частини першої статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 21.06.2023 у справі № 916/3027/21 дійшла висновку, що надані відповідачем роздруківки скриншотів листування у месенджері не можуть бути використані як докази у справі, оскільки не відповідають вимогам Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», а зміст таких документів не захищений від внесення правок та виправлення.
Дотримання процедури повідомлення ініціативною групою ОСББ усіх співвласників будинку є свідченням правомірності проведення зборів і не ставиться Законом в залежність від можливості/неможливості впливу голосу певної особи на сам результат голосування.
Не повідомлення співвласника про скликання та проведення загальних зборів є порушенням його корпоративних прав брати участь в управлінні ОСББ, оскільки, участь у загальних зборах ОСББ є одним зі способів реалізації права співвласника на участь в управлінні справами ОСББ, вплив співвласника на прийняття загальними зборами рішень не вичерпується лише голосуванням, він може здійснюватися і шляхом переконання «За» чи «Проти» прийняття певного рішення співвласниками.
Внаслідок порушення порядку скликання загальних зборів, зокрема завчасним повідомленням позивачів про дату й час проведення загальних зборів та надання їм інформації про порядок денний та проект статуту, останні не могли належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, тому що вплив на прийняття загальними зборами рішень не вичерпується лише голосуванням, місцевий господарський суд дійшов правильного висновку, що порушення внаслідок недотримання вимог закону під час скликання загальних зборів є самостійною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 12.04.2018 у справі № 914/1968/16.
Оскільки наведені обставини свідчать, що внаслідок порушення ініціатором зборів порядку та процедури скликання загальних зборів позивачі були позбавлені можливості реалізувати свої права співвласників на управлінням спільним майном будинку ОСББ «НД-58», не могли ознайомитися з порядком денним, підготуватися до проведення зборів, надати свої пояснення щодо питань порядку денного, що є самостійною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів.
Вищенаведені мотиви колегія суддів вважає вирішальними при розгляді даного спору, у звязку з чим апеляційна скарга не підлягає задоволенню. Інші обставини справи є похідними від вищезазначеного.
Апеляційний господарський суд зауважує, що Європейський суд з прав людини у справі «Проніна проти України» (Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006) зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.
7.Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.
Відповідно до частини першої статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до статті 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення місцевого господарського суду зміні або скасуванню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 129, 269, 275, 276, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НД-58» на рішення Господарського суду Запорізької області від 27.07.2023 у справі № 908/2693/21 залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 27.07.2023 у справі № 908/2693/21 залишити без змін.
Витрати зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги покласти на Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НД-58».
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 01.10.2024
Головуючий суддяЮ. ПАРУСНІКОВ
СуддяО. ІВАНОВ
СуддяВ. МОРОЗ
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2024 |
Оприлюднено | 02.10.2024 |
Номер документу | 121989939 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні