Ухвала
від 26.09.2024 по справі 542/799/24
НОВОСАНЖАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа № 542/799/24

провадження № 2/542/311/24

26 вересня 2024 року Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі

головуючого судді Кашуби М.І.,

за участю секретаря судового засідання Журавель О.В.,

прокурора Хутченко Я.О.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні матеріалицивільної справиза позовомпершого заступникакерівникаРешетилівськоїокружної прокуратуриПолтавськоїобласті вінтересах державив особіоргану,уповноваженого державоюздійснювати відповідніфункції успірних правовідносинах Драбинівськоїсільської радиПолтавського районуПолтавської областідо ОСОБА_1 про поверненнябезпідставно збереженихкоштів,-

в с т а н о в и в:

В провадженні Новосанжарського районного суду Полтавської області перебуває зазначена справа.

Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 ЦПК України, збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Частиною першою статті 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із ч. 7 ст. 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Статтею 58Земельного кодексуУкраїни визначено,що доземель водногофонду належатьземлі,зайняті: морями,річками,озерами,водосховищами,іншими воднимиоб`єктами,болотами,а такожостровами,не зайнятимилісами; прибережнимизахисними смугамивздовж морів,річок танавколо водойм,крім земель,зайнятих лісами; гідротехнічними,іншими водогосподарськимиспорудами таканалами,а такожземлі,виділені підсмуги відведеннядля них; береговимисмугами воднихшляхів; штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.

Статею 51 Водного кодексу України, зокрема, визначено, що типовий договіроренди землів комплексіз розташованимна нійводним об`єктомзатверджується КабінетомМіністрів України. Умови використання водних об`єктів, розмір орендної плати та строк дії договору оренди визначаються у договорі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом.

Постановою Кабінету Міністрів України №220 від03.03.2004 «Про затвердження Типового договору оренди землі» затверджено форму Типового договору оренди землі.

Пунктом 10 Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою КМУ №220 від03.03.2004 визначено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Постановою Кабінету Міністрів України №572 від02.06.2021 «Про затвердження Типового договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом» затверджено форму Типового договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом.

Пунктом 9 Типового договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, затвердженого Постановою КМУ №572 від02.06.2021 визначено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється за:

- водний об`єкт - відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об`єкти, що затверджується Міндовкіллям;

- рибогосподарську технологічну водойму - відповідно до Методики визначення розміру плати за використання на умовах оренди частини рибогосподарського водного об`єкта, рибогосподарської технологічної водойми, що затверджується Мінагрополітики;

- земельну ділянку - з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди.

З01.04.2014узв`язку з набранням чинності Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни допп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, яким передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки.

Чинна редакціяпідпункту288.5.1пункту288.5статті288Податкового кодексуУкраїни визначає,що розмірорендної плативстановлюється удоговорі оренди,але річнасума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку:

-для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

З огляду на те, що земельним законодавством таПК Українине обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом з Державного земельного кадастру, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно достатей 102-108 ЦПК України, які містять інформацію щодо предмета спору в цій справі.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у справі № 905/1680/20, постанова від від 09.11.2021.

З урахуванням викладеного, враховуючи необхідність витребування доказів для правильного вирішення справи, оскільки вони сприятимуть забезпеченню повноти та об`єктивності розгляду справи по суті, суд приходить до висновку про необхідність витребування від позивача документів, що підтверджують розмір грошової оцінки земельної ділянки, який вказаний у наданому до позовної заяви орієнтовному розрахунку нарахування орендної плати за користування земельною ділянкою під водним об`єктом площею 36, 40 га за періоди з 01.01.2021 по 31.12.2021, з 01.01.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2023, який, в свою чергу, використаний позивачем для цілей повернення безпідставно збережених грошових коштів фактичним землекористувачем без оформлення орендного договору

Прокурор в судовому засіданні не заперечувала проти витребування вказаних документів.

Згідно з частиною 2статті 258 ЦПК України, процедурні питання, пов`язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.

На підставі викладеного і керуючись статтями 2, 10, 258 261, ЦПК України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Витребувати у позивача документи, що підтверджують розмір грошової оцінки земельної ділянки, який вказаний у наданому до позовної заяви орієнтовному розрахунку нарахування орендної плати за користування земельною ділянкою під водним об`єктом площею 36, 40 га за періоди з 01.01.2021 по 31.12.2021, з 01.01.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2023, який, в свою чергу, використаний позивачем для цілей повернення безпідставно збережених грошових коштів фактичним землекористувачем без оформлення орендного договору.

Роз`яснити позивачу, що у разі неподання учасником справи з неповажних причин або без повідомлення причин доказів, витребуваних судом, суд залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання, а також яке значення мають ці докази, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у його визнанні, або може здійснити розгляд справи за наявними в ній доказами, або, у разі неподання таких доказів позивачем, - також залишити позовну заяву без розгляду.

Копію ухвали направити першому заступнику керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області для виконання.

Розгляд справи відкласти на 22.10.2024 на 10 год 30 хв.

В судове засідання викликати учасників справи.

Ухвала оскарженню не піддягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.

Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаютьсядоапеляційноїскаргина рішеннясуду.

Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області Кашуба М.І.

Повний текст ухвали складений 30.09.2024.

СудНовосанжарський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.09.2024
Оприлюднено03.10.2024
Номер документу121993676
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —542/799/24

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Кашуба М. І.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Кашуба М. І.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Кашуба М. І.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Кашуба М. І.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Кашуба М. І.

Ухвала від 18.07.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Кашуба М. І.

Ухвала від 18.07.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Кашуба М. І.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Кашуба М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні