Справа №2-5942/10
2-зз/295/31/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.10.2024 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Єригіної І.М.,
при секретарі судового засідання Барашивець Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву адвоката Галагуз Дарини Миколаївни, що діє в інтересах ОСОБА_1 про скасування заходів забезпечення позову,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Галагуз Д.М., що діє в інтересах ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просить скасувати заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою суду від 03.11.2010 року у вигляді накладення арешту на квартиру АДРЕСА_1 (реєстраційний номер обтяження 10448178) та на гараж № НОМЕР_1 в ГК «Кам`янка» по АДРЕСА_2 (реєстраційний номер обтяження 10448223).
Заява про скасування заходів забезпечення позову обґрунтована тим, що ОСОБА_2 в 2010 році звернулася до суду з позовом про поділ майна подружжя. Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 24.11.2010 року за заявою позивачки було залишено без розгляду її позовну заяву до ОСОБА_1 про поділ майна. Але нещодавно ОСОБА_1 виявив, що на квартиру АДРЕСА_1 та на гараж № НОМЕР_1 в ГК «Кам`янка» по АДРЕСА_2 було накладено арешт в порядку забезпечення вищевказаного позову за ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 03.11.2010 року і у Єдиний реєстр заборон відчуження об`єктів нерухомого майна було внесено відомості про відповідні обтяження. Через наявність вказаного арешту порушено одну із складових права власності ОСОБА_1 - право розпорядження майном.
Заявник зауважує, що спір був вирішений сторонами в добровільному порядку за домовленістю, проте арешт, накладений відповідно до ухвали суду від 03.11.2010 р., не скасований.
В судове засідання заявник та його представник не з`явились, адвокат Галагуз Д.М. подала заяву про проведення судового розгляду в її відсутність.
ОСОБА_3 надала через канцелярію суду заяву про розгляд заяви щодо зняття арешту з майна без її участі.
Дослідивши заяву про скасування заходів забезпечення позову, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що у провадженні Богунського районного суду м. Житомира перебувала цивільна справа №2-5942/10 за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 про поділ майна подружжя.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 03.11.2010 року накладено арешт на квартиру АДРЕСА_1 та на гараж № НОМЕР_1 в ГК «Кам`янка» по АДРЕСА_2 .
Рішенням суду від 24.11.2010 року позовну заяву ОСОБА_4 до ОСОБА_1 про поділ майна подружжя залишено без розгляду.
Згідно з відомостями з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 12.09.2024 року щодо квартири АДРЕСА_1 та гаражу № НОМЕР_1 в ГК «Кам`янка» по АДРЕСА_2 зареєстровано обтяження, накладене ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 03.11.2010 року.
Забезпечення позову в цивільному процесі є одним з інститутів цивільного процесу, що сприяє реалізації конституційних прав завдання цивільного судочинства, яким, згідно зі статтею 3 ЦПК України, є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Забезпечення позову по суті - це тимчасове обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних із ним інших осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).
Частиною ч. 1 ст. 158 ЦПК України передбачено, що суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.
За правилами ч.ч. 9, 10 ст.158ЦПКУкраїни у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повноївідмови узадоволенні позову суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову. У такому разі заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним рішенням або ухвалою суду.
Згідно п.10 постанови Пленум Верховного Суду України №9 від 22.10.2006 року «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» заходи забезпечення позову мають тимчасовий характер і діють до виконання рішення суду, яким закінчується розгляд справи по суті.
Аналіз зазначених правових норм і роз`яснення Пленуму Верховного Суду дає можливість зробити висновок про те, що підставою для скасування заходів забезпечення позову на розсуд суду можуть бути будь-які обставини, які свідчать про відсутність потреби у забезпеченні позову, про неефективність вжитих заходів, про невідповідність вжитих заходів дійсним обставинам справи, про наявність зловживань з боку позивача при вирішенні питання про забезпечення позову тощо.
Втручання у право власності може бути виправданим згідно зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод йбуде відповідати усталеній прецедентній практиці Європейського суду з прав людини (рішення від 23 вересня 1982 року у справі «Спорронґ і Льоннрот проти Швеції», рішення від 21 лютого 1986 року у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства»), якщо воно здійснено: з метою врегулювання спору і врахування права власності іншого співвласника (суспільний інтерес); на підставі закону; з дотриманням вимог співмірності і пропорційності.
Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою гарантується право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
З матеріалів справи судом встановлено, що застосовані заходи забезпечення позову діють протягом тривалого часу - з 03.11.2010 року, ухвала суду про залишення позову без розгляду від 24.11.2010 набрала законної сили, а тому суд вважає, що подальший арешт майна є неправомірним втручанням у право ОСОБА_1 на користування своїм майном, яке підлягає захисту, а відтак суд дійшов висновку, що у подальшому застосуванні заходів забезпечення позову потреба відсутня, заява про скасування заходів забезпечення позову є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Керуючисьст. ст. 149, 155, 259, 268, 354 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву про скасування заходів забезпечення позову, задовольнити.
Скасувати заходизабезпечення позову застосовані ухвалоюБогунського районногосуду м.Житомира від03.11.2010року, а саме: скасуватиарешт з квартири АДРЕСА_1 (реєстраційний номер обтяження 10448178), та арешт з гаража № НОМЕР_1 в ГК «Кам`янка» по АДРЕСА_2 ( реєстраційний номер обтяження 10448223).
Відповідно до положень ч. 1 ст. 261 ЦПК України ухвала набирає законної сили негайно з моменту її складення.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Cуддя І.М. Єригіна
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 09.10.2024 |
Номер документу | 122140586 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Єригіна І. М.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Круговий О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні