Справа № 755/9274/24
2/368/754/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" жовтня 2024 р. Кагарлицький районний суд Київської області у складі:
головуючого суддіШевченко І.І.
за участю секретаряВарлам Є.Р.
під час підготовчого засідання в залі суду в м. Кагарлику Київської області цивільної справи загального позовного провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит Капітал»»</a>, треті особи: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Баршацький Ігор Вікторович, приватний виконавець виконавчого округу Київської області Валявський Олександр Анатолійович про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, -
встановив:
В провадженні Кагарлицького районного суду Київської області перебуває на розгляді цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит Капітал»»</a>, треті особи: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Баршацький Ігор Вікторович, приватний виконавець виконавчого округу Київської області Валявський Олександр Анатолійович про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, підсудність якого визначеного ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 13.08.2024 р.
Позивач ОСОБА_1 подав до Дніпровського районного суду міста Києва клопотання про звільнення від сплати судового збору, мотивуючи тим, що відповідач в порушення ст.19 Закону України «Про захист прав споживачів», вчиняв відносно нього нечесну підприємницьку діяльність, а саме веде агресивну підприємницьку практику, яка фактично містить елементи примусу, докучання та неналежного впливу, яка істотно впливає на мою поведінку стосовно отримання фінансових послуг: за допомогою виконавчого напису, складеного в порушення законодавства, з нього стягуються соціальні виплати та арештовано нього банківський рахунок, що позбавило його коштів на існування. У зв`язку з цим, він звільнений від сплати судового збору на підставі ч. 3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів», що також підтверджено судовою Практикою Постанова ВП Верховного Суду від 27.03.2019 по справі № 520/17304/15-ц.
У зв`язку з цим заявив клопотання до суду та просить суд звільнити його від сплати судового збору за подачу позовної заяви. Частиною третьою статті 42 Конституції України зазначено, що «Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів». Права споживачів також захищаються Законом України «Про захист прав споживачів», прийнятим 12 травня 1991 року, а також прийнятим 15.11.2016 р. Законом України «Про споживче кредитування».
Проте суд вважає за необхідне залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 , виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 18 Цивільного кодексу України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Вчинення нотаріусом виконавчого напису це нотаріальна дія, яка полягає в посвідченні права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. При цьому нотаріус здійснює свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції і не встановлює прав або обов`язків учасників правовідносин, не визнає і не змінює їх, не вирішує по суті питань права. Тому вчинений нотаріусом виконавчий напис не породжує права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, а підтверджує, що таке право виникло в стягувача раніше. Мета вчинення виконавчого напису надання стягувачу можливості в позасудовому порядку реалізувати його право на примусове виконання зобов`язання боржником. Правовому регулюванню процедури вчинення нотаріусами виконавчих написів присвячена Глава 14 Закону України «Про нотаріат» та Глава 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій.
При цьому нотаріус вчиняє нотаріальні дії від імені держави, тому в нього не можуть бути спільні чи однорідні права і обов`язки з особами, які звернулися до нього, або з особами, які вирішили, що їх права порушені нотаріальними діями. Це суперечить правовому статусу нотаріуса, визначеному у статтях 1, 9 Закону № 3425-ХІІ.
При стягненні за виконавчим написом нотаріуса боржник не позбавлений права на захист своїх прав. Стягнення провадиться в рамках виконавчого провадження, яке дозволяє боржнику користуватися правом захисту, в тому числі судового. Предметом позову в таких справах є спір про право, зокрема позивач заперечує наявність у нього суми заборгованості перед кредитором, яка вказана у виконавчому написі.
Таким чином,позов про визнання виконавчого напису про стягнення заборгованості за кредитним договором таким, що не підлягає виконанню, стосується кредитних правовідносин.
У постанові Верховного Суду від 12.08.2020 у справі № 638/6060/18 (провадження № 61-2657св/19) зверталась увага, що для застосування ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» має бути встановлено, що позов пов`язаний з порушенням прав споживача.
Отже, для того, щоб особа була звільнена від сплати судового збору, недостатньо зазначити, що це є позов про захист прав споживачів, оскільки такий позов повинен містити предмет та обставини, які вказують на порушення прав позивача як споживача послуг. Тобто, предмет та підстави позову повинні вказувати на те, що такий позов пов`язаний з порушенням права споживача, з зазначенням такого права та способу захисту відповідно до положень, передбачених Законом України «Про захист прав споживачів».
Проте, якщо позивач не зазначає жодних доводів та не додає доказів того, на які саме потреби було надано кредит, чи здійснювалось кредитування з метою задоволення позивачем особистих економічних та побутових потреб, в чому полягає порушення прав позивача як споживача фінансових послуг, то позов не пов`язаний з порушенням прав споживача.
Так, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч. 2ст. 133 ЦПК України).
Згідност. 4 Закону України «Про судовий збір»за подання до суду позовної заяви немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становий в сумі 1211,20 грн.
Закон України «Про судовий збір»визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно дост. 1 Закону України «Про судовий збір»судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно ч. 2ст. 9 Закону України «Про судовий збір»суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно з ч. 4ст. 177 ЦПК Українидо позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Отже, враховуючи положення зазначених норм статей, а також те, що відповідно дост. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік»прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028 грн., за заявлену у позовній заяві вимогу немайнового характеру позивачу необхідно сплатити 1211,20 грн. (рахунок: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи позивача), Кагарлицький районний суд Київської області (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 02892155 (суд, де розглядається справа), отримувач: ГУК у Київській області/Кагарлицька міс/22030101, ККДБ:22030101, код ЄДРПОУ: 37955989, рахунок: UA808999980313171206000010816, код класифікації доходів бюджету: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
У зв`язку з вищевикладеним необхідно слід позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху, надавши можливість позивачу подати до суду документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 175-177, 185, 193, 339-341 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит Капітал»»</a>, треті особи: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Баршацький Ігор Вікторович, приватний виконавець виконавчого округу Київської області Валявський Олександр Анатолійович про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню залишити без руху і надати позивачу ОСОБА_1 строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали для усунення недоліків позовної заяви, які зазначені в мотивувальній частині ухвали та попередити позивача, якщо вона не усуне недоліки позовної заяви в зазначений вище термін, то позовна заява буде визнана не поданою і буде їй повернута.
Підготовче засідання відкласти до 05.11.2024 р. до 11 год. 00 хв.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 09.10.2024 р.
Суддя І.І. Шевченко
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 11.10.2024 |
Номер документу | 122178119 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Кагарлицький районний суд Київської області
Шевченко І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні