БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4
Справа №730/1097/24
Провадження № 2-о/730/47/2024
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" жовтня 2024 р. м.Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді - Данько О.В.,
з участю секретаря судового засідання - Граб С.О.
заявниці - ОСОБА_1
представника заявника - адвоката Лук`яненко Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Бахмацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту реальної дати народження, -
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою у якій просить встановити факт, що вона ОСОБА_2 має реальну дату народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона звернулася до Бахмацького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиціїіз заявою про внесення змін до її актового запису про народження ОСОБА_3 , у якій просила виправити дату народження з 15.03.1955 на 15.02.1955, доповнити графи по батькові дитини « ОСОБА_4 » та місце народження «Україна, Чернігівська область, Борзнянський район, село Миколаївка». За результатами розгляду її заяви їй було відмовлено, з огляду на відсутність доказів на підтвердження допущеної помилки, зокрема підтверджуючих первинних документів щодо дати народження чи первинного свідоцтва про народження. Для доведення її реальної дати народження просить узяти до уваги її паспорт, картку платника податків, свідоцтво про шлюб, пенсійне посвідчення, документи про освіту, витяг із домової книги, де її дата народження зазначена ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказана розбіжність не дає їй право скористатися своїм свідоцтвом про народження.
Заявниця у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити та вказала, що встановлення вказаного факту їй необхідне для оформлення спадщини після смерті сестри та підтвердження родинного зв`язку з нею. Вона втратила своє свідоцтво про народження, а коли звернулася до відділу ДРАЦС, щоб отримати дублікат, їй відмовили, оскільки, у паспорті її дата народження вказана ІНФОРМАЦІЯ_2 , тоді як у актовому записі ІНФОРМАЦІЯ_3 . Однак, відомості актового запису є неправильними, оскільки її реальна дата народження є ІНФОРМАЦІЯ_1 . У актовому записі є посилання на довідку від акушерки датовану 01.03.1955, вказана довідка не могла бути видана раніше ніж вона народилася. Також, вказані обставини підтверджуються довідкою зі школи, де вона навчалася, згідно якої вона була зарахована до першого класу як ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Представник заявника у судовому засіданні заявила клопотання про витребування доказів та оголошення перерви у судовому засіданні. Після перерви у судове засідання не з`явилась, про причини неявки суд не повідомила, заяви про відкладення розгляду справи не подала.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився у поданих письмових поясненнях по справі просили проводити розгляд справи без їх участі. Також, під час розгляду справи просили врахувати вимоги чинного законодавства. Зокрема, що у разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану висновок відповідного органу може бути оскаржений в судовому порядку. Зазначають, що підставою внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування paніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду. З посиланням на п.2.16.7, розділу II, абзацу першого пункту 3.17 розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, ст.ст. 22, 23 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» вказують, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, зазначені в рішенні суду. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану. Також вказують, що суд розглядає, справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження. Рішення суду про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану є підставою для поновлення актового запису цивільного стану у відділі ДРАЦС за місцем його первинного складання, крім випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України. Поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом ДРАЦС у разі його відсутності, і підтверджується документально.
Ухвалою судді від 27.08.2024 заява прийнята до розгляду відкрите окреме провадження по цивільній справі.
Ухвалою суду від 19.09.2024 задоволене клопотання представника заявника про витребування доказів, у судовому засіданні оголошена перерва.
Заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Згідно із ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 ст.293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.Перелік фактів, що мають юридичне значення та які встановлюються в судовому порядку передбачений ч.ч.1,2 ст.315 ЦПК України.
У пункті 1 постанови Пленум Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" (зі змінами і доповненнями) зазначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.
Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи за заявою фізичних осіб про встановлення фактів, якщо встановлення фактів не пов`язується із наступним вирішенням спору про право, і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення /див. пункт 30 постанови Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2020 року в справі № 287/167/18-ц, провадження № 14-505цс19/.
В ініційованій ОСОБА_1 заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, вона просить встановити її реальну дату народження, оскільки, дата народження у всіх документах значиться « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а в актовому записі про народження « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Відповідно до ч.5 ст.9 цього Закону правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджується Міністерством юстиції України.
Внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно із пунктом 2.13.3 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема, є висновок районного, районного у містах, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України.
Пунктом 1.15 Правил визначено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні або анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку. Тобто, законом визначений спеціальний, позасудовий порядок внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення або анулювання.
Згідно з матеріалами справи, Бахмацький відділ ДРАЦС у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відмовив ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису цивільного стану про народження Бичок Ніни №12 від 20.03.1955, щодо дати народження та змінити дату народження з 15.03.1955 на 15.02.1955, оскільки, відсутні підтверджуючі документи.
У вищевказаному актовому записі про народження заявниці зазначена її дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , тоді як у паспорті, картці платника податків, свідоцтві про шлюб, пенсійному посвідченні, довідці Миколаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів, додатку до диплому про вищу освіту, домовій книзі, її дата народження зазначена ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Абзацом другим пункту 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" роз`яснено, що у кожному разі суддя зобов`язаний перевірити підвідомчість даної заяви суду. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у прийнятті заяви, а коли справу вже порушено - закриває провадження в ній.
Таким чином, питання внесення виправлень у записи актів цивільного стану слід вирішувати в адміністративному порядку та у випадку виникнення спору у спосіб оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних органів реєстрації актів цивільного стану чи їх посадових осіб, як суб`єктів владних повноважень, в порядку адміністративного судочинства, що відноситься до компетенції адміністративних судів.
Закриття провадження у справі з тих підстав, що дана категорія справ не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 05 лютого 2020 року справа № 500/1136/16-ц.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З врахуванням вищезазначеного, вказана заява не може бути розглянута в порядку окремого провадження, а тому провадження у справі підлягає закриттю.
При цьому суд вважає за необхідне роз`яснити заявниці, що порушене нею питання може бути вирішено шляхом звернення до відповідного органу з метою обміну паспорта (за наявності до цього підстав).
Крім того, ОСОБА_1 стверджує, що встановлення цього факту їй необхідне для підтвердження родинного зв`язку та оформлення спадщини після померлої сестри, але вона не може отримати дублікат свого свідоцтва про народження. За таких обставин вона не позбавлена можливості звернутися до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 3, 19, 23, 76-89, 141, 258-268, 315-319 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Бахмацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції про встановлення факту реальної дати народження - закрити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у п`ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складений 10 жовтня 2024 року.
Суддя О.В. Данько
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122216227 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Данько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні