Ухвала
від 16.10.2024 по справі 922/3182/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

про перехід до загального провадження

"16" жовтня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/3182/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Жигалкіна І.П.

розглянувши клопотання (вх. №25905 від 15.10.2024) про розгляд справи в порядку загального позовного провадження

позовної заяви Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут", м. Харків до Приватного акціонерного товариства "Харківський плитковий завод", м. Харків про стягнення 868 728,86 грн

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" (надалі - Позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області 09 вересня 2024 року із позовною заявою про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Харківський плитковий завод" (надалі - Відповідач) про стягнення суми у розмірі 868 728,86 грн (де: - заборгованість за спожиту електричну енергію за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 65 від 01.01.2019 у сумі 805 379,12 грн; - 3% річних у сумі 22 485, 95 грн.; - інфляційні втрати у сумі 40 863,79 грн.), а також суму судового збору у розмірі 10 424,75 грн.

Судом постановлено 10.09.2024 року ухвалу про залишення позову ПрАТ "Харківенергозбут" (вх. № 3182) без руху та встановлено строк на усунення недоліків позовної заяви - 5 (п`ять) дні з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду доказів cплати судового збору.

Позивачем подано до суду заяву (вх. №23258 від 16.09.2024) про усунення недоліків разом з доказами про сплату судового збору.

Ухвалою суду від 23.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №922/3182/24, розгляд якої вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

На адресу Господарського суду Харківської області надійшло клопотання (вх. №25905 від 15.10.2024) від Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Дане клопотання обґрунтовано тим, що після ознайомлення з відзивом на позовну заяву з певними доказами Відповідача у Позивача виникла необхідність з`ясування всіх обставин справи, зокрема кола учасників справи, оскільки Відповідачем оспорюється навіть факт існування Договору та факт належності об`єкту нерухомого майна якому здійснюється постачання, а отже потребується розгляд за участю сторін та надання пояснень. Крім того потребує залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача - АТ «Харківобленерго», НЕК "Укренерго".

Дослідивши матеріали справи та наді учасниками справи докази, суд вирішив наступне.

Суд звертає увагу на те, що розумність строків розгляду справи судом є одним із основних засад (принципів) господарського судочинства (пункт 10 частини третьої статті 2 ГПК України).

Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) неодноразово вказував на необхідність дотримання принципу розумності тривалості провадження.

Так, у рішення "Вергельський проти України" ЄСПЛ вказав, що розумність тривалості провадження має оцінюватися у світлі конкретних обставин справи та з урахуванням таких критеріїв, як складність справи, поведінка заявника та відповідних органів.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно з ч. 2 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Учасники справи мають право: ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти; оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках; користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами (ст. 42 ГПК України).

Відповідно до ст. 161 ГПК України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у передбачених цим Кодексом випадках. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день. Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здані на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку (ч. 1, 4, 7 ст. 116 ГПК України).

Право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку (ч. 1 ст. 118 ГПК України).

За змістом ст. 129 Конституції України до основних засад судочинства належить, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Положеннями ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства України з 1997 року, кожному гарантовано право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Проте, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави та з боку держави може бути піддане обмеженням, зокрема шляхом встановлення певної процедури розгляду справи.

Заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь у справі на всіх етапах розгляду, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (рішення Європейського суду прав людини від 07 липня 1989 року у справі "Юніон Аліментаріа проти Іспанії").

Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі Пономарьов проти України, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Таким чином, не лише на суд покладається обов`язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки (п. 6 ч. 2 ст. 42 ГПК України).

В ході розгляду даних клопотань, Господарський суд Харківської області, у відповідності до п. 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України, створює учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ГПК України, а отже вважає за доцільне задовольнити клопотання Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" та призначає розгляд справи в порядку загального провадження.

Статтею 250 ГПК України встановлено вирішення питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.

Частиною 6 ст. 247 ГПК України передбачено, у разі якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.

Будь-які дії в суді пов`язані зі строками їх здійснення, регламентованими відповідним процесуальним законодавством.

З аналізу положень ст. 250 ГПК України вбачається, що розгляд справи починається, а не продовжується, і тому строки розгляду справи розпочинаються з моменту відкриття провадження у справі (ч. 6 цієї статті).

Дослідивши матеріали позовної заяви та заяви про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, заявлених відповідно до вимог ст. ст. 171, 249, 250 ГПК України, суд дійшов висновку про перехід до розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Також, Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" звернувся з заявою (вх. № 25915 від 15.10.2024) про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача - АТ «Харківобленерго», НЕК "Укренерго".

Заявник посилається у своїй заяві на відзив Відповідача, у якому останній вказує, що не є суб`єктом споживання електричної енергії за адресою: м. Харків, вул. Миру, 54/1, та те що Відповідач фактично не споживає електричну енергію. При цьому, заявник вказує, що об`єкт споживача ПрАТ «Харківський плитковий завод», яка міститься в Додатку до Заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №65 від 01.01.2019, операторами з якими Споживач уклав договір розподілу/передачі є: 1) АТ «Харківобленерго» для об`єкта «житловий будинок», за адресою: м. Харків, вул. Миру, буд. 54/1 (EIC код точки комерційного обліку за об`єктом споживача 62Z0519739083246) та НЕК «Укренерго» для об`єкта «гуртожиток», за адресою: м.Харків, пр-т. Героїв Харкова, буд. 297 (EIC код точки комерційного обліку за об`єктом споживача 62Z1938088572571).

Досліджуючи викладені у відзиві на позовну заяву обставини, судом встановлено, що Відповідач посилається на обставини відсутності розпорядження динним майном, так, останній зазначив, що не є розпорядником і користувачем об`єкту Споживача, а саме: житловий будинок № 54/1 по вул. Миру в місті Харкові Розпорядженням №190 Управління комунального майна та приватизації від 28.02.2007 р. переданий в господарське відання КП «Жилкомсервіс» (після перейменування КП «Житлокомсервіс») посилаючись на наданий до суду Лист № 9237/2/07-05 від 26.09.2024 р. та Рішення Орджонікідзевської районної ради м. Харкова ІХ сесії ХХІV скликання від 20.02.2003 р., де згідно рішення вбачається, що об`єкт Споживача переданий в комунальну власність територіальної громади Орджонікідзевського району.

Статтею 50 ГПК України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі.

Частиною 2 ст. 50 ГПК України визначено, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Частинами 4 та 5 ст. 50 ГПК України передбачено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.

З підстав, вказаних Позивачем у заяві про залучення третіх осіб та викладених Відповідачем у відзиві, суд вважає за належне залучити до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - АТ «Харківобленерго» (код ЄДРПОУ: 00131954, місцезнаходження: 61037, м. Харків, вул. Плеханівська, буд. 149) та Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ: 00100227, місцезнаходження: 01032, місто Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25), а також залучити до участі в справі в якості третьої особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Житлокомсервіс" (код ЄДРПОУ: 34467793, місцезнаходження: 61052, м. Харків, вул. Конторська, 35), оскільки потенційне судове рішення у цій справі може вплинути на їх права, законні інтереси та обов`язки.

Керуючись статтями 12, 50, 120, 232 - 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання (вх. №25905 від 15.10.2024) Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" про розгляд справи за правилами загального позовного провадження - задовольнити.

2. Справу №922/3182/24 розглядати за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін.

3. Призначити підготовче засіданні на "31" жовтня 2024 р. об 11:45

Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під`їзд, 1-й поверх, зал № 105.

4. Заяву (вх. № 25915 від 15.10.2024) Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - АТ «Харківобленерго», НЕК "Укренерго".

5. Залучити до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача:

- АТ «Харківобленерго» (код ЄДРПОУ: 00131954, місцезнаходження: 61037, м. Харків, вул. Плеханівська, буд. 149)

- Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ: 00100227, місцезнаходження: 01032, місто Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25).

6. Залучити до участі в справі в якості третьої особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Житлокомсервіс" (код ЄДРПОУ: 34467793, місцезнаходження: 61052, м. Харків, вул. Конторська, 35).

7. Позивачу надіслати третім особам позовну заяву з додатками, відповідні докази надіслання подати суду.

8. Відповідачу надіслати третім особам відзив з додатком, відповідні докази надіслання подати суду.

9. Третім особам надати протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання позовної заяви/відзиву на позов письмові пояснення, у яких викласти свої аргументи і міркування з правовим обґрунтуванням щодо поданого позову. Пояснення надати з урахуванням вимог ст.168 ГПК України, направити їх іншим учасникам справи, докази направлення надати суду.

10. Запропонувати Позивачу та Відповідачу надати відповіді на пояснення третіх осіб протягом п`яти днів з дня отримання таких пояснень.

11. Повідомити учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі «Електронний суд», поштою на офіційну адресу суду або дистанційними засобами зв`язку.

Суд звертає увагу сторін, що документи, отримані судом електронною поштою без електронного цифрового підпису або каналами факсимільного зв`язку, не належать до офіційних. Враховуючи зазначене, такі документи є неналежно оформленими, відтак не належить до офіційних і судом залишаються без розгляду.

12. Учасникам справи необхідно письмово повідомити суд про оптимальний для них спосіб отримання інформації щодо розгляду справи.

Суд звертає увагу учасників процесу, що для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, доцільно зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (створити поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua та подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді по конкретній справі, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України.

Суд зазначає, що учасники справи (їх представники) мають право доступу до матеріалів даної справи в електронному вигляді в системі Електронний суд після реєстрації своїх офіційних електронних адрес в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі.

13. З урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю - рекомендувати у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці представників учасників справи подавати до суду заяви про розгляд справи в їхній відсутності за наявними матеріалами в порядку ч.3 ст.196 ГПК України. А отже судове засідання може бути проведено у разі закінчення загрози життю, здоров`ю та безпеці всіх учасників судового процесу, у зв`язку з чим суд нагадує сторонам по справі, що потрібно надавати докази, висновки експертів, клопотання, заяви та пояснення до суду у найкоротші строки, що стосуються розгляду судових справ, без особистого прибуття в приміщення суду.

14. Інформацію щодо роботи суду та щодо розгляду конкретних судових справ можна отримати на сайті суду, а також за допомогою Телеграм-бота Господарського суду Харківської області https://t.me/GospSud_kh_bot.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від

Ухвалу складено та підписано 16.10.2024.

Суддя Жигалкін І.П.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення16.10.2024
Оприлюднено22.10.2024
Номер документу122428436
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —922/3182/24

Ухвала від 05.12.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жигалкін І.П.

Ухвала від 14.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жигалкін І.П.

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жигалкін І.П.

Ухвала від 08.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жигалкін І.П.

Ухвала від 16.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жигалкін І.П.

Ухвала від 23.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жигалкін І.П.

Ухвала від 10.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жигалкін І.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні