Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/796/20
Провадження № 2/499/1/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
10 жовтня 2024 року смт Іванівка
Іванівський районний суд Одеської області у складі головуючого судді Кравчука Олександра Олександровича, з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_1 , представника позивача адвоката Племениченка Геннадія Вячеславовича (далі також представник позивача), представника відповідача адвоката Смирнової Лариси Петрівни (далі також представник відповідача) розглянув у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в режимі відеоконференції, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовною заявою Приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні орендованою земельною ділянкою,
В С Т А Н О В И В:
1.Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача такий.
09 вересня 2020 року ОСОБА_3 (далі також представник позивача) в інтересах Приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» подав до суду позовну заяву до ОСОБА_2 (далі також відповідач), в якій просить усунути перешкоди в користування орендованою земельною ділянкою (далі також позовна заява), яка розташована на території Коноплянської сільської ради Іванівського району Одеської області, кадастровий номер 5121882000:01:001:0198 (далі також земельна ділянка).
У позовній заяві представник позивача зазначає таке: відповідач є власником земельної ділянки; 01 вересня 2015 року позивач та відповідач уклали договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у встановленому законом порядку (далі також договір оренди), зі строком дії договору оренди 10 років; 30 жовтня 2018 року позивач та відповідач уклали додаткову угоду, відповідно до якої змінився розмір орендної плати та строк дії договору, який становить до 15 років; Іванівський районний суд Одеської області рішенням від 14 січня 2020 року відмовив у задоволенні позовної заяви відповідача до позивача про визнання договору оренди недійсним; 21 серпня 2020 року складений акт, який свідчить, що відповідач самостійно обробляє земельну ділянку, засіває та збирає урожай; позивач позбавлений можливості використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору оренди; позивач є законним орендарем земельної ділянки (а.с. 1-3).
Відповідач не подала до суду відзив проти позову.
2. Мотиви проведення судового засідання за відсутності учасників справи такі.
Відповідач до судового засідання не з`явилася, про причини своєї неявки суд не повідомила, заяв та клопотань до суду не подавала, хоча повідомлена належно про час, дату та місце судового розгляду справи.
3. Учасники судового провадження висловили таке.
Представник позивача у судовому засіданні 31 травня 2021 року, підтвердив обставини зазначені в позовній заяві, просив її задовольнити та додатково пояснив таке: договір оренди є чинним, а позивач позбавлений можливості навіть натепер обробляти земельну ділянку (том 1, а.с. 161-163).
Представник відповідача в судовому засіданні 31 травня 2021 року просила відмовити в задоволенні позовної заяви та пояснила таке: відповідач є власником земельної ділянки; відповідач та позивач уклали договір оренди земельної ділянки; 30 жовтня 2018 року додатковою угодою змінений розмір, форма орендної плати та термін дії договору; протягом 2015-2018 років позивач не здійснював орендну плату в повному обсязі; позивач відмовив відповідачу в 2019 році у видачі сільськогосподарської продукції в присутності свідків; відповідач звернулася до позивача з заявою про припинення використання земельної ділянки, через істотне порушення умов договору оренди; натепер відповідач самостійно обробляє земельну ділянку.
4. Процесуальні рішення та дії у справі такі.
29 вересня 2020 року постановлена ухвала про відкриття провадженняу справів порядкузагального позовногопровадження, й визначено дату, час і місце проведення судового засідання (том 1, а.с. 21-22).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 26 жовтня 2020 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, відклав розгляд справи за клопотанням представника відповідача, через її зайнятість в іншому судовому засіданні ( том 1, а.с. 33).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 30 листопада 2020 року, відклав розгляд справи визнав явку сторін у судове засідання обов`язковим (том 1, а.с. 52-53).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 23 грудня 2020 року, постановленою, без виходу до нарадчої кімнати, відклав розгляд справи, через встановлення карантинних обмежень (том 1, а.с. 58).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 01 лютого 2021 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, відклав розгляд справи, за клопотанням представника відповідача щодо неможливості прибуття до суду, через ускладнені погодні умови (том 1, а.с 71).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 10 березня 2021 року відклав розгляд справи за клопотанням представника відповідача, для надання часу підготовки процесуальних документів, через неприйняття до спільного розгляду зустрічної позовної заяви (том 1, а.с 97-99).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 05 квітня 2021 року закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду (том 1, а.с. 107-109).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 26 квітня 2021 року відмовив у задоволенні заяви представника відповідача про відвід судді (том 1, а.с. 163-165).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 26 квітня 2021 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, оголосив перерву в розгляді справи, представнику позивача надано час для ознайомлення з клопотанням про зупинення провадження у справі (том 1, а.с 157-160).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 12 травня 2021 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, відклав розгляд справи, визнав неявку відповідача та представника відповідача до судового засідання неповажною (том 1, а.с 174).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 31 травня 2021 року відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі (том 1, а.с. 187-189).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 31 травня 2021 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, оголосив перерву в розгляді справи для забезпечення прибуття свідків (том 1, а.с 182-185).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 07 червня 2021 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, оголосив перерву в розгляді справи, надав сторонам час для підготовки до судових дебатів (том 1, а.с. 196-200).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 22 червня 2021 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, відклав розгляд справи, визнав неявку відповідача та представника відповідача до судового засідання неповажною (том 1, а.с. 206).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 29 червня 2021 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, відклав розгляд справи, визнав неявку відповідача та представника відповідача до судового засідання неповажною та обов`язковим прибуттям позивача для надання особистих пояснень (том 1, а.с. 223).
Іванівський районнийсуд Одеськоїобласті ухвалоювід 05липня 2021року зупинивпровадження всправі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №499/896/19 за позовною заявою ОСОБА_2 до Приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» про розірвання договору оренди (том 1, а.с. 230-232).
Іванівський районний суд Одеської області ухвалою від 23 вересня 2024 року поновив провадження у справі (том 2, а.с. 34-35).
5. Фактичні обставини встановлені судом та зміст спірних правовідносин такі.
5.1. Відповідач відповідно до державного акту на право власності на землю ІІІ-ОД №067338 є власником земельної ділянки (том 1, а.с. 5).
Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно свідчить, що договір оренди 01 вересня 2015 року зареєстрований державним реєстратором реєстраційної служби по Іванівському району Роздільнянського міжрайонного управління юстиції в Одеській області (том 1, а.с. 8-9).
Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пункт 1 договору оренди, том 1, а.с. 6-7).
Договір укладений на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (пункт 8 договору оренди, том 1, а.с. 6-7).
Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 1,6 т. - зернових; олія - 20 літрів; цукор - 25 кілограмів; крупи - 10 кілограмів; овочі - 40 кілограмів; силос - 1 пт.; оранка городів - до 0,25 гектарів (пункт 9 договору оренди, том 1, а.с. 6-7).
Орендна плата вноситься до грудня місяця (пункт 11 договору оренди, том 1, а.с. 6-7).
Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у трьох денний строк після державної реєстрації договору за актом приймання-передачі (пункт 20 договору оренди, том 1, а.с. 6-7).
Права орендодавця: передати земельну ділянку, що відповідає договору, не вчиняти дій які б перешкоджали використання земельної ділянки (пункт 29 договору оренди, том 1, а.с. 6-7).
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (пункт 34 договору оренди, том 1, а.с. 6-7).
Дія договору оренди припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав визначених законом (пункт 36 договору оренди, том 1, а.с. 6-7).
По п. 8 договору оренди сторони дійшли згоди, що договір укладено на 15 років. Після закінчення строку дії Договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк, якщо орендодавець письмово за 30 днів до закінчення договору не заперечує (пункт 2 Додаткової угоди).
06 серпня 2019 року відповідач звернувся до позивача з заявою, за якою просила звільнити земельну ділянку, після збирання врожаю 2019 року, тому що має намір самостійно її обробляти (том 1, а.с. 9).
Акт від 21 серпня 2020 року №08/21/2020/2, складений керівником Приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» Іскрою О.І., головним агрономом ОСОБА_4 , завідувачем ремонтною майстернею ОСОБА_5 , свідчить, що під час проведеного виїзду та обстеження земельної ділянки встановлено, що відповідач самовільно використовує земельну ділянку для власних потреб, а саме особисто обробляє і засіває ділянку, збирає врожай (а.с.10).
5.2. Іванівський районний суд Одеської області рішенням від 14 січня 2020 року відмовив у задоволенні позовної заяви відповідача до позивача про розірвання договору оренди (том 1, а.с. 11-13).
5.3. Свідок ОСОБА_6 показала таке: приблизно в кінці липня, чи на початку серпня в 2019 року, точної дати не пам`ятає, приїхала до складу отримувати зерно; бачила як приїхала відповідач з чоловіком, які отримати зерно не змогли, оскільки у відомостях вже стояв підпис відповідача; відповідач приїжджали разом з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 для отримання зерна; комірник порадила відповідачу звернутися до директора; відповідач не отримувала зерно в той день.
Свідки ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , надали аналогічні пояснення, що надала свідок ОСОБА_6 .
6. Норми права, які застосував суд в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин такі.
6.1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (частина 1 статті 15 Цивільного кодексу України, далі ЦК).
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина 1 статті 16 ЦК).
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 ЦК).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (частина 1 статті 629 ЦК).
За договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату (частина 1 статті 792 ЦК).
6.2. Сільськогосподарські підприємства, установи та організації, особисті селянські і фермерські господарства, які об`єднуються в асоціації та інші організаційно-правові форми, зберігають право на свої земельні ділянки, якщо інше не передбачено договором (частина 1 статті 27 Земельного кодексу України, далі ЗК).
Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом (частина 2 статті 95 ЗК).
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (частина 2 статті 152 ЗК).
6.3. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (частина 1 статті 13 Закону України «Про оренду землі», далі Закон).
Орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону. Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об`єднаннями та організаціями (частина 1, 2 статті 27 Закону).
7. Норми процесуального права, які застосував суд такі.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (частина 1, 5, 6 статті 81 ЦПК).
8. Мотиви застосування норм права такі.
Суд зазначає, що особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника. Серед способів захисту речових прав цивільне законодавство виділяє витребування майна з чужого незаконного володіння та усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном, яке може реалізовуватися поданням негаторного позову. Позивач за негаторним позовом вправі вимагати усунути існуючі перешкоди чи зобов`язати відповідача утриматися від вчинення дій, що можуть призвести до виникнення таких перешкод упродовж всього часу тривання відповідного правопорушення. Означений спосіб захисту спрямований на усунення порушень прав, які не пов`язані з позбавленням його володіння майном.
Суд зауважує що зайняття земельної ділянки фактичним користувачем (тимчасовим володільцем) є таким, що не є пов`язане із позбавленням власника його права володіння на цю ділянку. В цьому разі ефективним способом захисту права, яке позивач, вважає порушеним, є усунення перешкод у користуванні орендованим майном, що може реалізовуватися способом подання вимоги про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Отже, правовідносини щодо витребування земельної ділянки, які виникли між сторонами є правовідносини з користування земельною ділянкою, й титульний володілець спірної земельної ділянки може вимагати усунення порушення його права користування цією ділянкою, зокрема вимагаючи повернути таку ділянку способом усунення відповідних перешкод.
Суд наголошує, що позивач є законним орендарем земельної ділянки (титульним володільцем), тому відповідно до положень статті 27, частини другої статті 152 ЗК має право звертатися до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, навіть від власника цієї земельної ділянки для захисту свого майнового права.
Суд констатує, що, на момент звернення позивача до суду є чинним договір оренди, угода про його розірвання не укладалася, який не розривався і не визнавався недійсним, а відповідач, як власник земельної ділянки, якою користувався позивач чинить перешкоди в користуванні орендованою земельною ділянкою, оскільки відповідач самостійно обробляє земельну ділянку й не заперечує існування таких обставин.
9. Суд застосовує таку практику Верховного Суду.
Такі висновки, узгоджуються з правовою позицією, яку виклав Верховний Суд у постанові від 26 червня 2024 року в справі № 499/794/20.
10. Висновок суду такий.
З огляду на зазначене суд доходить висновку, що позовну заяву належить задовольнити повністю.
11. Розподіл між сторонами судових витрат такий.
Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (частина 1 статті 141 ЦПК).
Позивач під час звернення до суду сплатив судовий збір у загальному розмірі 2102 гривні, який суд стягує з відповідача на користь позивача, оскільки позовна заява задоволена повністю.
Керуючись статтями 141, 259, 263-265, 273 ЦПК, суд,
У Х В А Л И В:
Задовольнити позовну заяву Приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» (місцезнаходження: будинок 70, на вулиці 30-річчя Перемоги, села Конопляне, Березівського району, Одеської області, ЄДРПОУ 03769304) до ОСОБА_2 (проживає в будинку АДРЕСА_1 ) про усунення перешкод у користуванні орендованою земельною ділянкою.
Усунути перешкоди в здійсненні права користування земельною ділянкою, способом заборони ОСОБА_2 вчиняти будь-які дії, що перешкоджають Приватному сільськогосподарському підприємству «Дружба» здійснювати користування земельною ділянкою кадастровий номер 5121882000:01:001:0198, площею 11,895 гектарів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Коноплянської сільської ради Іванівського (натепер Березівського) району Одеської області, до моменту припинення дії укладеного 01 вересня 2015 року договору оренди земельної ділянки.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» сплачену суму судового збору в розмірі 2102 гривні.
Рішення суду може бути оскаржене способом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційної скарги.
Повне судове рішення складене 21 жовтня 2024 року.
СуддяОлександр КРАВЧУК
Суд | Іванівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2024 |
Оприлюднено | 23.10.2024 |
Номер документу | 122453134 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Іванівський районний суд Одеської області
Кравчук О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні