Справа №567/887/24
Провадження №2/567/347/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2024 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі :
головуючий суддя - Василевич О.В.
секретар - Клімович О.О.
з участю представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Дяденчука А.І.
представника відповідача ОСОБА_2 - адвоката Гуль Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа - ТОВ «ГРЕЙНЕСКОМПАНІ»,про визнаннянедійсним договорукупівлі-продажута актуприймання-передачічастки устатутному капіталі,-
в с т а н о в и в :
В провадженні Острозького районного суду Рівненської області перебуває на розгляді цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа - ТОВ «ГРЕЙНЕС КОМПАНІ», про визнання недійсним договору купівлі-продажу та акту приймання-передачі частки у статутному капіталі.
Ухвалою суду від 20.09.2024 р. прийнято позовну заяву до розгляду та постановлено розгляд справи здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Іншою ухвалоюсуду від20.09.2024р.задоволено заявупредставника позивача ОСОБА_1 -адвоката ПавлюкаМ.Г.про забезпеченняпозову та накладено арешт на корпоративні права, належні ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у статутному капіталі ТОВ «ПЛЮМПЕ АГРО» (код ЄДРПОУ 37437248), розмір частки в сумі 105 513,00 грн., що складає 100 % статутного капіталу товариства.
Ухвалою суду від 23.10.2024р. задоволено клопотання представника позивача про залучення до участі у справі в якості співвідповідача ОСОБА_4 .
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_4 є громадянином Узбекистану, що підтверджується його паспортом НОМЕР_2 , та який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
У зв`язку із залученням в якості співвідповідача громадянина Узбекистану ОСОБА_4 суд вважає необхідним звернутися до компетентного органу Республіки Узбекистан із судовим дорученням про надання правової допомоги та вручення відповідачу відповідних процесуальних документів.
Представник позивача та представник відповідача проти звернення до компетентного органу Республіки Узбекистан із судовим дорученням не заперечили.
Суд, ознайомившись з матеріалами справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.2 ст.10 ЦПК України суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.2 ст.12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Положення Цивільного процесуального кодексу України передбачають необхідність вручення відповідачу позовної заяви із доданими до неї документами, надання можливості відповідачу подати відзив на позов, докази по справі, скористатись іншими процесуальними правами, визначеними законом.
Принцип рівності сторін у процесі у розумінні «справедливого балансу» між сторонами вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно до другої сторони (рішення у справах «Dombo Beheer B.V. v the Netherlands» від 27 жовтня 1993р., п.33, та «Ankerl v Switzerland» від 23 жовтня 1996 р., п.38).
Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що принцип рівності сторін один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом (див., серед інших рішень та mutatis mutandis, «Кресс проти Франції» (Kress v France), [GC], № 39594/98, п.72, ECHR 2001-VI; «Ф.С.Б. проти Італії» (F.C.B. v Italy) від 28 серпня 1991 року, та «Кайя проти Австрії» (Kaya v Austria), №54698/00, п.28, від 8 червня 2006 року).
Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (рішення у справі «Ruiz-Mateos проти Іспанії», п. 63).
Відповідно до ст.87ЦПК України суд,який розглядаєсправу абозаяву прозабезпечення доказів,в разівиникнення потребив збираннідоказів замежами йоготериторіальної юрисдикціїдоручає відповідномусуду вчинитипевні процесуальнідії.В ухвалі про судове доручення коротко викладається суть справи, що розглядається, зазначаються особи, які беруть у ній участь, обставини, що підлягають з`ясуванню, докази, які повинен зібрати суд, що виконує доручення, зокрема перелік питань, поставлених учасниками справи та судом свідку.
Відповідно до ч.1 ст.80 Закону України «Про міжнародне приватне право»у разі якщо при розгляді справи з іноземним елементом у суду виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд може направити відповідне доручення компетентному органу іноземної держави в порядку, встановленому процесуальним законом України або міжнародним договором України.
Відповідно до ч.1 ст.498 ЦПК України у разі якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Стаття 499 ЦПК України містить вимоги до судового доручення. Відповідно до частини 3 вказаної статті судове доручення про надання правової допомоги оформлюється українською мовою. До судового доручення додається засвідчений переклад офіційною мовою відповідної держави, якщо інше не встановлено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність фактичних та правових підстав для вручення документів по справі відповідачу, а саме громадянину Узбекистан, на території Республіки Узбекистан.
Згідно ст.3 Закону України «Про міжнародне приватне право» якщо міжнародним договором України передбачено інші правила, ніж встановлені цим Законом, застосовуються правила цього міжнародного договору.
В рамках Гаазької конвенції з питань цивільного процесу Україна має отримувати допомогу від таких країн як Аргентина, Австрія, Білорусь, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Китай (адміністративна область Макао), Хорватія, Македонія, Кіпр, Чехія, Данія, Єгипет, Фінляндія, Франція, Германія, Угорщина, Ізраїль, Італія, Японія, Латвія, Люксембург, Марокко, Нідерланди (королівство у Європі), Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Суринам, Швеція, Швейцарія, Туреччина, Вірменія, Ватикан, Киргизія, Ліван, Молдова, Росія, Узбекистан.
Відповідно до ч.1 ст.4 Договору між Україною та Республікою Узбекистан про правову допомогу та правові відносини у цивільних та сімейних справах (дата підписання 19.02.1998, дата ратифікації 05.11.1998, дата набуття чинності 19.06.1999) установи юстиції Договірних Сторін надають правову допомогу у цивільних та сімейних справах відповідно до положень цього Договору.
Згідно ст.6 вказаного Договору установи юстиції Договірних Сторін надають одна одній правову допомогу шляхом виконання процесуальних та інших дій, передбачених законодавством запитуваної Договірної Сторони, в тому числі вручення документів, допит сторін, третіх осіб, свідків, експертів.
Згідно ст.5 Договору між Україною та Республікою Узбекистан про правову допомогу та правові відносини у цивільних та сімейних справах при наданні правової допомоги установи юстиції Договірних Сторін зносяться одна з одною через Міністерство юстиції України і Міністерство юстиції Республіки Узбекистан, якщо цим Договором не встановлено інший порядок зносин.
Порядок звернення суду України з дорученням за кордоном унормовано в розділі ІІ Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень (надалі Інструкція), яка затвердження наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 року №1092/5/54.
Відповідно до п.п.2.1, 2.2, 2.3 вищевказаної Інструкції, у разі, якщо при розгляді цивільної справи у суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном. У разі надіслання судом України доручення для виконання за кордоном цивільна справа, у зв`язку з якою складається доручення, призначається до розгляду з урахуванням розумних строків пересилання документів та виконання направленого доручення за кордоном. У разі можливості судом України призначається дата наступного судового засідання, на яке може прибути особа, що викликається. Доручення та документи, що до нього додаються, складаються мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України. Якщо доручення чи документи, що до нього додаються, складено українською мовою, слід додавати завірений переклад на мову запитуваної держави або на іншу мову, передбачену міжнародним договором України. Документи, що підлягають врученню згідно з дорученням суду України, складаються мовою запитуваної держави чи іншою мовою, передбаченою міжнародним договором України, або супроводжуються завіреним перекладом на таку мову.
Враховуючи наявну у справі інформацію про місце проживання відповідача ОСОБА_4 за межами території України, на території Республіки Узбекистан, що позбавляє суд можливості повідомити його про місце, день та час проведення судового засідання та вручити йому копію позовної заяви з додатками, копію ухвали про відкриття провадження, копію ухвали про залучення до участі у справі в якості співвідповідача тощо, суд приходить до висновку про наявність фактичних та правових підстав про необхідність звернення суду України із судовим дорученням до іноземного компетентного органу Республіки Узбекистан для здійснення відповідних процесуальних дій, у порядку, передбаченому Договором між Україною та Республікою Узбекистан про правову допомогу та правові відносини у цивільних та сімейних справах, що ратифікований 05.11.1998 року.
Згідно п.8 ч.1 ст.252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Згідно п.12 ч.1 ст.253 ЦПК України суд може зупинити провадження у справі до надходження відповіді від іноземного суду або компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
Таким чином, з огляду на те, що для виконання судового доручення потрібен значний проміжок часу, суд вважає за необхідне провадження у цивільній справі зупинити до надходження відповіді від іноземного суду або компетентного органу іноземної держави на судове доручення.
На підставі викладеного та керуючись п.8 ч.1 ст.252, ст.ст.498, 499 ЦПК України, -
у х в а л и в :
Звернутися до компетентного органу Республіки Узбекистан із судовим дорученням про надання правової допомоги.
Доручити компетентному органу Республіки Узбекистан, юрисдикція якого поширюється на територію місця проживання відповідача ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ), вчинити наступні процесуальні дії :
1) вручити відповідачу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є громадянином Узбекистану та проживає за адресою: АДРЕСА_1 :
- копію позовної заяви з доданими до неї документами;
- копію ухвали про відкриття провадження у справі;
- копію ухвали про залучення до участі у справі в якості співвідповідача ОСОБА_4 ;
- повідомлення про судовий розгляд справи Острозьким районним судом Рівненської області 23 січня 2025 року о 14 годині, 24 лютого 2025 року о 14 годині, 24 березня 2025 року о 14 годині, 24 квітня 2025 року о 14 годині, 23 травня 2025 року о 14 годині, 24 червня 2025 року о 14 годині;
- копію даної ухвали;
Після виконання доручення про надання правової допомоги всі документи, складені у зв`язку з виконанням такого доручення (підтвердження про вручення документів, протоколи та інші документи) направити на адресу Острозького районного суду Рівненської області (Україна 35800, Рівненська область, місто Острог, вулиця Східна, 82).
У випадку неможливості виконання доручення про надання правової допомоги, прохання повідомити про обставини, що перешкоджають виконанню такого доручення.
Визначити дати судових засідань у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа - ТОВ «ГРЕЙНЕС КОМПАНІ», про визнання недійсним договору купівлі-продажу та акту приймання-передачі частки у статутному капіталі : 23 січня 2025 року о 14 годині, 24 лютого 2025 року о 14 годині, 24 березня 2025 року о 14 годині, 24 квітня 2025 року о 14 годині, та резервні дати судових засідань : 23 травня 2025 року о 14 годині, 24 червня 2025 року о 14 годині.
Зупинити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа - ТОВ «ГРЕЙНЕСКОМПАНІ»,про визнаннянедійсним договорукупівлі-продажута актуприймання-передачічастки устатутному капіталі - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня оголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст ухвали складено 24.10.2024 року.
Суддя Острозького районного суду Василевич О.В.
Суд | Острозький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122565202 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Острозький районний суд Рівненської області
Василевич О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні