Ухвала
від 07.10.2024 по справі 202/7618/22
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 202/7618/22

Провадження № 1-кс/202/6663/2024

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2024 року м. Дніпро

Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника заявника ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Індустріального районного суду м. Дніпропетровська клопотання представника заявника ОСОБА_3 , подану в інтересах ОСОБА_5 , про встановлення строку виконання слідчих (розшукових), процесуальних дій у кримінальному провадженні № 12022041660000624 від 14.10.2022 року, -

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання ОСОБА_3 , в інтересах ОСОБА_5 , про встановлення строку виконання слідчих (розшукових), процесуальних дій у кримінальному провадженні № 12022041660000624 від 14.10.2022 року в порядкуст. 114 КПК України.

Особа, якою подано клопотання, просить встановити старшому органу досудового розслідування Головному слідчому управлінню Національної поліції України процесуальний строк в один місяць на проведення всіх процесуальних дій, необхідному групи та процесуальному керівникові у кримінальному провадженні №12022041660000624 від 14.10.2022 року строк для проведення слідчих (розшукових), процесуальних дій, необхідних та достатніх для закінчення досудового розслідування та ухвалення відповідного процесуального рішення у кримінальному провадженні. Свої вимоги мотивує тим, що досудове розслідування у даному кримінальному провадженні тримає більше двох років, а свою чергу сторона обвинувачення упродовж усього часу досудового розслідування, маючи у своєму розпорядженні всі необхідні ресурси для ефективного розслідування, використала їх украй неефективно. На думку заявника, принцип розумності дотримання строків у даному кримінальному провадженні був порушений та існують об`єктивні підстави для встановлення розумного строку для проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, необхідних для закінчення досудового розслідування.

ОСОБА_3 в судовому засіданні скаргу підтримав та пояснив, що досудове розслідування у даному кримінальному провадженні здійснюється вже більше ніж два роки, при цьому обмежуються права особи, яка не має статусу підозрюваної у кримінальному провадженні. Просив задовольнити клопотання.

Прокурор ОСОБА_4 в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні клопотання та пояснила, що досудове розслідування даному кримінальному провадженні триває, кримінальне провадження має багато епізодів та потребує проведення значного об`єму слідчих (розшукових) та процесуальних дій. Просила відмовити у задоволенні клопотання.

Слідчий суддя дослідивши клопотання та додатки до нього, приходить до такого висновку.

Згідно з п. 18ст. 3 КПК України, до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні.

Відповідно до ч.6 т.28КПК України, підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування ,мають право на звернення до прокурора, слідчого судді або суду з клопотанням, в якому викладаються обставини, що обумовлюють необхідність здійснення кримінального провадження (або окремих процесуальних дій) у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені цим Кодексом.

При цьому положенняглави 19 КПК Українивизначають форму та регламентують порядок проведення досудового розслідування, під час якого слідчий, здійснюючи свої повноваження, є самостійним у своїй професійній діяльності і несе відповідальність згідно з ч. 1ст. 40 КПК Україниза законність та своєчасність здійснення процесуальних дій, водночас прокурор, здійснюючи свої повноваження у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, уповноважений, як про це зазначено в п. 4 ч. 2ст.36 КПК України, доручати слідчому, органу досудового розслідування проведення у встановлений ним строк слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій або давати вказівки щодо їх проведення чи брати участь у них, а в необхідних випадках - особисто проводити слідчі (розшукові) та процесуальні дії в порядку, визначеному цим Кодексом.

У клопотанні, заявник, посилаючись наст. 114 КПК України, просить встановити органу дізнання (прокурору у вказаному кримінальному провадженню та дізнавачу у вказаному кримінальному провадженні) процесуальний строк в один місяць на проведення всіх процесуальних дій, необхідних та достатніх для закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12022041660000624 від 14.10.2022 року.

Відповідно до п. 5 ч. 1ст. 3 КПК України, досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Як слідує ізст. 113 КПК Українипроцесуальні строки - це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії.

Положеннямист. 114 КПК Українипередбачено, що для забезпечення виконання сторонами кримінального провадження вимог розумного строку слідчий суддя, суд має право встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченогоКПК України, з урахуванням обставин, встановлених під час відповідного кримінального провадження.

Відповідно до вимогст. 28 КПК Українипід час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.

Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.

За змістом ч. 2ст. 28 КПК Українипроведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.

Наведене узгоджується із висновком Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду у постанові від 16.05.2019 р. № 761/20985/18, де вказано, що жодною з норм кримінального процесуального закону не передбачено повноваження слідчого судді про встановлення слідчому процесуального строку для закінчення досудового розслідування. Ухвалюючи таке рішення слідчий суддя виходить за межі КПК України, адже таке рішення кримінальним процесуальним законом не передбачено.

Крім того, згідно з ч. 1 ст.36та ч. 5 ст.40 КПК Українислідчий, прокурор, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цьогоКодексу, є самостійними у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється.

Отже, зміст та вимоги поданого клопотання за межі судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні відповідно до повноважень слідчого судді.

Відтак слідчий суддя вважає, що законні підстави для встановлення слідчому і прокурору - процесуальному керівнику у кримінальному провадженні № 12022041660000624 строку проведення слідчих (розшукових), процесуальних діи? для закінчення досудового розслідування відсутні.

Слідчий суддя також бере до уваги, що критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є: 1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; 2) поведінка учасників кримінального провадження; 3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.

Конституційний Суд України у своєму рішенні№ 3-рп/2003від 30.01.2003 щодо розумності строків досудового слідства зазначив, що поняття "розумний строк досудового слідства" є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідності проведення експертиз та отримання висновків тощо. Але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчено у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляді права на ефективний засіб захисту, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини та основних свобод.

Слідчий суддя враховує, що кримінальне провадження № 12022041660000624 було розпочато 14.10.2022, тобто після введення в Україні воєнного стану.

В цьому кримінальному провадженні проведений ряд слідчих і процесуальних дій, але на цей час жодній особі не повідомлено про підозру.

В даному випадку тривалість досудового розслідування не суперечить загальному строку досудового розслідування, який був визначений для даного виду проваджень законодавством, зокрема Законом України№ 3341-IX від 23.08.2023,тане є нерозумною як у контексті національного законодавства, так і практики Європейського суду з прав людини.

Також слідчий суддя враховує, що ОСОБА_5 у кримінальному провадженні не має статусу підозрюваної чи потерпілої, а є особою, на нерухоме майно якої накладено арешт шляхом заборони його відчуження та розпорядження. Вона не позбавлена права користування таким майном. Відповідно її права суттєво не обмежуються здійсненням досудового розслідування.

За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання.

Керуючись ст.ст. 303, 114, 309 КПК України, слідчий суддя

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання представника заявника ОСОБА_3 , подану в інтересах ОСОБА_5 , про встановлення строку виконання слідчих (розшукових), процесуальних дій у кримінальному провадженні № 12022041660000624 від 14.10.2022 року відмовити.

Відповідно до ч. 3ст. 309 КПК Україниухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудІндустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення07.10.2024
Оприлюднено30.10.2024
Номер документу122617902
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення процесуальних строків

Судовий реєстр по справі —202/7618/22

Ухвала від 16.12.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Марченко Н. Ю.

Ухвала від 16.12.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Марченко Н. Ю.

Ухвала від 26.11.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Марченко Н. Ю.

Ухвала від 26.11.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Марченко Н. Ю.

Ухвала від 22.11.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Марченко Н. Ю.

Ухвала від 12.11.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Марченко Н. Ю.

Ухвала від 12.11.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Марченко Н. Ю.

Ухвала від 04.11.2024

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Рябчун О. В.

Ухвала від 28.10.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Марченко Н. Ю.

Ухвала від 07.10.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Логвіненко Т. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні