Дата документу 30.10.2024 Справа № 334/10145/23
Єдиний унікальний № 334/10145/23
Провадження № 22-ц/807/2177/24
У Х В А Л А
30 жовтня 2024 року м. Запоріжжя
Запорізький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з цивільних справ:
головуючого Полякова О.З.,
суддів Кочеткової І.В.,
Кухаря С.В.,
під час вирішення питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької обласної ради про стягнення завданої шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою Ленінськогорайонного судум.Запоріжжявід 29листопада 2023 року в позовну заяву визнано неподаною і повернуто позивачу.
Не погоджуючись із вищезазначеним судовим рішенням, 17 жовтня 2024 року ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу з клопотанням ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали Ленінського районногосуду м.Запоріжжявід 29листопада 2023 року.
В обґрунтування поважності причини пропуску строку скаржниця зазначає причини непереборної сили у зв`язку з воєнним станом, що позбавило її можливості користуватися поштовим зв`язком у 15-денний період, визначений для подання апеляційної скарги, що не пов`язано з її особистим бажанням чи можливістю. Посилаючись ст. 129 Конституції України, ОСОБА_1 просить поновити їй строк на апеляційне оскарження ухвалу Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2023 року.
Розглянувши зазначене клопотання, колегія суддів вважає, що його слід задовольнити з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справі, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 354 ЦПК України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповіднодо статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Частиною першою статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина перша статті 129 Конституції України).
Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (стаття 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
У пункті 8 частини другої статті 129 Конституції України визначено, що до основних засад судочинства належить забезпечення права на апеляційний перегляд справи.
Ці засади є конституційними гарантіями права на судовий захист.
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) наголошує на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. Разом із тим не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (§ 59 рішення ЄСПЛ у справі «De Geouffre de la Pradelle v. France» від 16 грудня 1992 року, заява № 12964/87).
У § 36 рішення у справі «Bellet v. France» від 04 грудня 1955 року, заява № 23805/94, ЄСПЛ зазначив, що «стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду.Рівень доступу, наданий національнимзаконодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права».
При цьому складовою правової визначеності є передбачуваність застосування норм процесуального законодавства. ЄСПЛ зазначає, що сторони судового провадження повинні мати право очікувати застосування до їхньої справи чинних норм процесуального законодавства (рішення ЄСПЛ у справі «Дія 97 проти України» від 21 жовтня 2010 року).
Аналогічні правові висновки щодо застосування норми права у подібних правовідносинах містяться в постанові Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 06 лютого 2019 року в справі № 361/161/13-ц (провадження № 61-37352сво18).
06 вересня 2024 року ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу на ухвалу Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 10 листопада 2023 року про залишення позовної заяви без руху в цій справі, за якою ухвалою Запорізького апеляційного суду від 16 вересня 2024 року відмовлено у відкритті апеляційного оскарження на підставі вимог п. 1 ч. 1 ст. 358 ЦПК України, оскільки її подано на судове рішення, що не підлягає апеляційному оскарженню окремо від рішення суду, передбаченого ст. 353 ЦПК України. Також скаржниці роз`яснено, що повернення апеляційної скарги у цій справі при вищевикладених обставинах не перешкоджає її повторному зверненню у подальшому із апеляційною скаргою на ухвалу Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 29 листопада 2023 року про повернення її позовної заяви у цій справі.
Таким чином, враховуючи означені обставини, для забезпечення можливості реалізації ОСОБА_1 її конституційного права на апеляційне оскарження апеляційний суд вбачає підстави для поновлення строку.
До апеляційної скарги ОСОБА_1 також додала клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв`язку з тим, що не має жодного доходу та зазначає: «скаржник вкотре звертається до суду з вимогою звільнити від сплати судового збору, а всі витрати з цього приводу покласти на відповідача, бо він є головною причиною цих перешкод та порушив всі права та всі можливі норми моралі та права. До цього скаржник ОСОБА_1 і досі не має ніякого доходу і в підтвердження цього продає довідку з ПФ України, де за 2023, 2022, 2021, 2020 та 2019 і частково 2018 рік стоїть прочерк тобто нічого не має і скаржник повністю позбавлений всілякого прибутку…»
Розглянувши зазначене клопотання, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024» встановлено, що у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2023 року становить 3028 грн.
Відповідно до вимог п.п. 9 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір за подання апеляційної скарги на ухвалу суду фізичною особою складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином,за подання апеляційної скарги у цій справі підлягає сплаті судовий збір у сумі 605,60 грн.
Разом з тим, за приписами ч.ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
При розгляді справ ЄСПЛ встановлює, чи був, з однієї сторони, дотриманий баланс між інтересом держави у стягненні судового збору за розгляд справи, та з іншої - правом заявника на доступ до правосуддя, зокрема, правом представити свою позицію по суті та захистити інтереси в суді; для того, щоб гарантувати такий справедливий баланс, та, власне, зберегти безперебійне функціонування судової системи, суди мають можливість звільнити від судового збору тих заявників, які можуть довести свою погану фінансову ситуацію (справа "Шишков проти Росії" (Shishkov v. Russia), заява № 26746/05). Крім того, на переконання ЄСПЛ, при оцінюванні розміру судового збору слід обов`язково враховувати питання фінансової спроможності заявника його сплатити, а також обставини конкретної справи та стадію провадження (справа "Креуз проти Польщі" (Kreuz v. Poland), заява № 28249/95).
З огляду на вищевикладене, враховуючи те, що ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до КП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької обласної ради про стягнення шкоди, завданої внаслідок шкоди її здоров`ю, тобто, предметом позову в цій справі є захист її соціальних прав та відшкодування шкоди здоров`ю, колегія суддів вважає за можливе звільнити її від сплати судового збору у цій справі для забезпечення можливості реалізації ОСОБА_1 її конституційного права на апеляційне оскарження та права доступу до правосуддя в контексті ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Заслухавши суддю - доповідача Полякова О.З., беручи до уваги, що апеляційну скаргу подано з додержанням вимог, встановлених ст.ст. 354, 356 ЦПК України, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 274 ЦПК України з урахуванням вимог ч.2 ст. 369 ЦПК України, колегія вважає за можливе відкрити апеляційне провадження та призначити справу до розгляду в порядку спрощеного провадження.
Згідно з ч. 13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.
За положенням ч.2 ст. 369 ЦПК України апеляційні скарги на ухвали суду, зазначені в п. 6 ч. 1 ст. 353 цього Кодексу, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Керуючись п. 13 ст. 7, ст.ст. 274, 359, 360, 361, 369 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали Ленінськогорайонного судум.Запоріжжявід 29листопада 2023рокув цій справі задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження ухвали Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2023 року.
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2023 року задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання апеляційної скарги наухвалу Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2023 року.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької обласної ради про стягнення завданої шкоди.
Надіслати учасникам справи разом з копією цієї ухвали копії апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів.
Надати учасникам справи строк до 22 листопада 2024 року для надання відзиву на апеляційну скаргу разом з доказами надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Справу призначити до розгляду без повідомлення учасників справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді:
Суд | Запорізький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122707636 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Запорізький апеляційний суд
Поляков О. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні