Ухвала
від 07.11.2024 по справі 177/2585/24
КРИВОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 177/2585/24

Провадження № 2/177/1290/24

У Х В А Л А

07.11.2024 м. Кривий Ріг

Суддя Криворізького районного суду Дніпропетровської області Суботіна С. А. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заінтересована особа: Центрально-Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту батьківства, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку звернувся до суду з указаним позовом, отриманим судом 01.11.2024, та просить встановити факт батьківства зниклого безвісті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зобов`язати Центрально-Міський відділ ДРАЦС у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести відомості до актового запису про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначивши батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України, суд відкриває провадження в справі за позовною заявою за відсутності підстав для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження.

Однак, ознайомившись з позовною заявою та долученими до неї матеріалами, суд приходить до висновку про необхідність залишення її без руху, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175, 177 ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 ЦПК України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Згідно з п.п. 4, 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Як передбачено ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 № 3 визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері (ч. 1 ст. 135 СК).

Пунктом 9 вказаної постанови визначено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них.

Оскільки ОСОБА_2 є безвісті зниклою особою, і, як наслідок, судовий розгляд буде здійснюватися за його відсутності, останній позбавляється права заперечувати проти вимог позивача, або їх визнавати.

Суд враховує, що заяви про встановлення факту батьківства (материнства) суд розглядає у разі смерті особи, яку заявник визнає батьком (матір`ю) дитини, і вирішує їх з огляду на обставини, передбачені статтями 125, 130 СК України.

Так, правила ст. ст. 125, 130 СК України передбачають встановлення факту батьківства за рішенням суду, а ст. 128 СК України - визнання батьківства за рішенням суду.

При цьому, справи за заявами про встановлення фактів батьківства розглядаються за правилами окремого провадження, а відповідно до ст. 128 СК України, справи про визнання батьківства - за правилами позовного провадження. У першому випадку передумовою звернення до суду за заявою про встановлення факту батьківства є смерть особи, батьківство якої встановлюється, а в другому - особа, батьківство якої встановлюється в судовому порядку, є відповідачем у справі.

Суд звертає увагу, що згідно зі ст. 42 ЦПК України, у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи. У справах окремого провадження учасниками є заявник, інші заінтересовані особо. Так, звертаючись до суду з позовною заявою, позивачем у позові вказано Центрально-Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) як заінтересовану особу, що не узгоджується з ч. 1 ст. 42 ЦПК України.

Таким чином, позивачу необхідно привести подану позовну заяву у відповідність до приписів ЦПК України, конкретизувати підстави звернення до суду у порядку обраного позивачем провадження (окремого або позовного), сформулювати і викласти позовні вимоги у спосіб, визначений законом, з посиланням на відповідні норми, та привести позовну заяву у відповідність до вимог, які ставляться до позовної заяви, із зазначенням процесуального статусу учасників справи відповідно до виду судового провадження, у порядку якого позивач звертається до суду.

Також, на підтвердження обставин запису батька дитини ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, до позову надано витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження від 30.04.2024 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , де відсутні будь-які посилання на відомості про запис батька дитини ОСОБА_3 , із чого неможливо встановити чи є взагалі спір між сторонами.

Згідно чинного законодавства, для того щоб між дитиною, що народилася поза шлюбом, і його батьком з`явився правовий зв`язок, має бути пройдена так звана процедура «встановлення батьківства». Встановлення батьківства це акт цивільного стану, що вимагає державної реєстрації. Лише після цього в чоловіка виникають передбачені чинним законодавством батьківські права і обов`язки щодо дитини, біологічним батьком якої він є, але при цьому не перебуває у шлюбі з матір`ю дитини. Реєстрація встановлення батьківства це процедура, яка не є складною і порівнянна з реєстрацією народження дитини, за умови, якщо і мати, і батько дитини згодні на неї.

Залучивши в якості відповідача ймовірного батька - ОСОБА_2 , позивачем до участі в справі не залучено свою матір ОСОБА_4 , що позбавляє суд встановити її згоду або незгоду на встановлення батьківства ОСОБА_2 .

Окрім того, до позову не надано відповідних доказів про наявність чи відсутність у ОСОБА_2 інших близьких родичів, які можуть як визнавати, так і заперечувати факт батьківства останнього.

При цьому, як слідує зі змісту сповіщення ІНФОРМАЦІЯ_3 , останнє було адресовано саме матері безвісти зниклого ОСОБА_2 , - ОСОБА_5 , яка до участі в справі, як відповідач, не залучена.

Згідно з абз. 1 ч. 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Враховуючи, що метою звернення до суду з позовом ОСОБА_1 , який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, у період введеного в Україні воєнного стану, є отримання відстрочки від мобілізації, рішення в справі може вплинути на права та обов`язки ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки у разі задоволення вимог, позивач матиме право на отримання відстрочки від подальшого можливого призову на військову службу, як військовозобов`язаного, під час мобілізації, оголошеної згідно з указом Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію». Однак відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки позивачем до участі в справі також не залучено.

Таким чином, позивачу необхідно визначитися із суб`єктним складом у даному спорі.

Згідно зі ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Позивачем у позовній заяві заявлено позовну вимогу немайнового характеру, яка є об`єктом справляння судового збору за ставками - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 01.11.2024 (дата звернення до суду) складає 1211,20 грн.

Натомість, як слідує з квитанції від 22.07.2024 № 0538-5007-7523-4212, доданої до позовної заяви, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Відтак позивачеві слід доплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн (1211,20 грн 605,60 грн) за реквізитами:

Отримувач коштів ГУК у Дн-кiй обл/м.Кр.Рiг/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37988155

Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.)

Рахунок отримувача - UA058999980313141206000004645

код класифікації доходів бюджету - 22030101

з наданням суду платіжного доручення (квитанції), оформленого у відповідності до вимог закону.

Оскільки позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України, то згідно з ч. 1 ст. 185 ЦПК України, її необхідно залишити без руху та надати позивачеві 10-денний строк для усунення виявлених недоліків, перебіг якого обчислювати з дня вручення копії даної ухвали.

Згідно з ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст.ст. 175, 177 ЦПК України, позовна заява вважатиметься поданою в день її первісного подання до суду.

Керуючись ст.ст.175, 177, 185 ЦПК України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заінтересована особа: Центрально-Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту батьківства, залишити без руху та надати позивачеві 10-денний строк для усунення недоліків та приведення позовної заяви у відповідність до вимог стст. 175, 177 ЦПК України, який обчислювати з дня отримання копії ухвали.

Копію ухвали направити позивачеві за адресою, вказаною в позовній заяві, для виконання у встановлений судом строк. У разі невиконання ухвали суду позовна заява буде вважатися неподаною та повернена позивачеві разом з доданими до неї матеріалами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає.

Суддя:

СудКриворізький районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення07.11.2024
Оприлюднено08.11.2024
Номер документу122855056
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —177/2585/24

Ухвала від 07.01.2025

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

Ухвала від 07.11.2024

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні