Ухвала
від 19.11.2024 по справі 420/24492/24
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/24492/24

У Х В А Л А

19 листопада 2024 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши у письмові провадженні заяву ОСОБА_1 про сьомий відвід,

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Секретаря Подільської міської ради Подільського району Одеської області Албанського Олега Богдановича, Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунальне виробничо-експлуатаційне підприємство "Подільськводоканал", про встановлення факту, визнання протиправними дій, визнання незаконним рішення та зобов`язання відповідачів скасувати рішення, стягнення шкоди.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 відкрито провадження у даній справі за позовом ОСОБА_1 з урахуванням наданого позивачем уточненого адміністративного позову. Вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 17.10.2024 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу №420/24492/24 до судового розгляду по суті в судовому засіданні, на 31 жовтня 2024 року о 12:00 год.

18.11.2024 від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про сьомий відвід, у якій в прохальній частині просить:

« 1.Розглянути відвід судді Одеського окружного адміністративного суду у якості головуючого судді по справі № 420/24492/24, у особі громадянки ОСОБА_2 і задовольнити його на підставі п.1 ч.4 ст. 36 , ч.1 ст.33 КАС України, та за наявності викладених у моїй заяві численних документальних обставин, що викликають сумнів не тільки в ії неупередженості та незадовільної кваліфікації, а насамперед за фактами махрової корупції, систематичних зухвалих кримінальних правопорушень та ганебно - кримінальної брехні, вчинених «добродійкою» , які викладені, у змісті даної заяви р. обов`язково за моєю особистою участю.

2.Наголошую, що далі спокійно, спостерігати за кримінально - корупційним свавіллям судді ОСОБА_2 та її численних колег - спільників у її корупційно - кримінальній діяльності я більше не збираюсь, тому отримав стандартні ганебно - злочинні витвори однакового змісту, у якості суддівських ухвал про відмову у моїх обґрунтованих відводах, я спочатку оскаржу «дії» добродіїв до Вищої ради правосуддя, надав у якості додатку до своїх скарг копії їх ганебно - злочинних витворів, однакові за своїм ганебно - злочинним змістом, наче під копірку, а випадку невжиття заходів, за допомогою світової мережі Інтернет доведу до світової громади документальні факти що у дійсності являє собою поринута з головою у махровій корупції і кримінальній злочинності судова система України і насамперед Одеський окружний адміністративний суд, перетворений ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та іншими на злочинно - корупційну організацію, тобто на що саме у . дійсності використовується їх благодійна допомога, спрямована на її демократизацію держави і покращення життя її громадян.».

Доводи заяви ОСОБА_1 фактично зводяться до його незгоди із процесуальними рішеннями, які приймаються суддею ОСОБА_2 під час розгляду даної справи.

Розглянувши подану ОСОБА_1 заяву, суд виходить з наступного.

Як визначено ст.1 КАС України визначено, що цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.

В силу вимог ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з п.9 ч.3 ст.2 КАС України, неприпустимість зловживання процесуальними правами є однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства.

За приписами ч.1, 4 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі.

В свою чергу у розумінні положень п.1 ч.5 ст.44 КАС України, учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу.

У ч.1 ст.36 КАС України визначено, що суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу):

1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі;

2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи;

3) якщо він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;

4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді;

5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.

У відповідності до ч.3 ст.39 КАС України, відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.

Згідно з частиною третьою статті 40 КАС України питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.

Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.

Відповідно до ч.4 ст.36 КАС України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.

Відповідно до частини 11 статті 40 КАС України питання про відвід вирішується невідкладно.

Вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі.

У разі розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження.

За результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.

Суд зауважує, що дана заява (письмова) подана про відвід судді ОСОБА_2 позивачем у справі всьоме.

Перевіряючи зміст заяви про відвід, суд встановив, що позивач вкотре використовує образливі висловлювання на адресу судді, який розглядає цю справу, та інших суддів Одеського окружного адміністративного суду, інші висловлювання, які не відповідають офіційно-діловому стилю спілкування з судом і принижують авторитет правосуддя в Україні.

Так, зокрема, у заяві ОСОБА_1 про сьомий відвід вказано:

«Наголошую, що за документальними фактами ганебних кримінальних правопорушень, вчинених зухвалою кримінальною правопорушницею на посаді судді Одеського окружного адміністративного суду громадянкою ОСОБА_2 , як головуючою у судових засіданнях по адміністративній справі № 420/24492/24 вже під час підготовчого судового засідання мною заявлено шість обґрунтованих відводів, на підставі вчинення означеною особою кримінальних правопорушень одразу восьми (!) статей Кодексу адміністративного судочинства (надалі КАС) України, а саме : статей 40,44,77, 162, 173, 175, 180, 195, КАС України , ст. 55 Конституції України та ч.4 ст. 245 Цивільного кодексу України. На превеликій жаль, до сорому і ганьби, громадянки ОСОБА_2 та її злочинно - недбалих колеги на суддівських посадах, які розглядали заявлені відводи, у особах обґрунтовано вважаю зухвалих кримінальних аферистів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , зважаючи до свого сорому і ганьби, що вчинені суддею порушення статей Конституції України, статей Кодексів і Законів України під час процесуальних дій по справі не можуть вважатися вчиненням кримінального злочину…»

«На превеликій жаль, до сорому і ганьби зухвалої кримінальної аферистки на посаді судді громадянці ОСОБА_2 на підготовчому судовому засіданні, яке відбувалося 17.10.2024 р. після того, як я у своїй промові, яку постійно переривала «добродійка», довів до суду документальні факти про повну, тобто 100 відсоткову відсутність з`ясування заперечень проти позовних вимог і відсутність на жодну долю відсотка - доказів щодо правомірності прийнятого та оскаржуваного рішення

Незважаючи на мої численні обґрунтовані заперечення щодо неможливості закінчення підготовчого судового засідання на підставі не з`ясування заперечень проти позовних вимог, що передбачено ст. 173 КАС України, та 100 відсоткову відсутність доказів щодо правомірності оскаржуваного рішення, тобто у черговий раз вчинив зухвале кримінальне правопорушення одразу 2(двох) статей КАС України, а саме статей 77 і 173 КАС України зухвала кримінальна аферистка на посаді судді громадянка ОСОБА_2 , ледве не ламаючи по дорозі ноги, побігла до нарадчої кімнати з метою прийняття чергового ганебно - злочинного рішення, а саме про закінчення підготовчого судового засідання і призначення судового засідання з розгляду справи по суті…»

«Натомість, замість слушної поради, обґрунтовано зважаю зухвала кримінальна аферистка на посаді судді, у особі громадянки ОСОБА_2 ,. своїм курячим мозком раптом зрозуміла що оплачене відповідачем «шановній» змістовним хабарем незаконне рішення по даній справі № 420/24492/24 прийняти, зважаючи що воно безпосередньо стосується більше ніж 25 тисяч членів Подільської Одеської області міської громади, за наявними матеріалами у справі неможливо, про що я її систематично слушно попереджав «добродійку» на кожному підготовчому судовому засіданні по справі, на що вона, як зухвала кримінальна аферистка і хабарниця не звертала увагу, поновила не тільки свою «стандартну» , систематичну ганебно - злочинну діяльність. а почала зухвало - ганебно брехати…»

«Як перед початком судового засідання зухвала кримінальна аферистка на посаді судді, у особі громадянки ОСОБА_2 заявила…»

«На чергові ганебно - злочинні дії, які раптом знову стала чинити по справі зухвала кримінальна аферистка на посаді судді, у особі громадянки ОСОБА_2 я посоромив «шановну» про то, що ганебно - кримінальна брехня, яку вона чинить несумісна не тільки з КАС України, а насамперед з Присягою судді, де вона обіцяла усьому народу України прямо протилежне і попередив що документальні факти ії ганебно - злочинних дій будуть обов`язково доведені не тільки до мешканців нашого багатостраждального міста, а насамперед до широкої світової громадськості !

Наголошую, що я також довів до зухвалої кримінальної аферистки на посаді судді, у особі громадянки ОСОБА_2 , що своїми черговими ганебно - злочинними діями вона вчиняє чергове порушення іншої статті КАС України на додаток до порушення численних статей КАС України під час підготовчих судових засідань по справі, а саме ст.193 КАС України, якою передбачено що термін проведення судових засідань, з розгляду адміністративної справи по суті не може перевищувати 30 діб, з початку розгляду справи по суті, якій вже на сьогодні «добродійкою» злочинно порушено… таким чином вищенаведеними ганебно - злочинними діями громадянки ОСОБА_2 на дододаток з минулими кримінальними злочинами, які полягають у порушення 8 статей КАС України ст. 55 Конституції України і ст. 245 Цивільного кодексу України вчинено чергове кримінальне правопорушення, яке полягає у порушенні ст. 293 КАС України !

Крім того, я попередив зухвалу кримінальну аферистку на посаді судці, у особі громадянки ОСОБА_2 , що на підставі що я як літня людина з незадовільним станом здоров`я маю впродовж наступного місяця, можливо до кінця чинного 2024 р. здійснювати стаціонарне лікування, тому не буду мати можливість, приймати участь у судових засіданнях по справі, у випадку його незаконного не завершення, у встановлений Законом строк, натомість «добродійка» продовжувала стверджувати про приведення у дію свого ганебно - злочинного бажання, на що керуючись своїми Конституційними правами, наданими мені ст. 55 Конституції України і ст. 44 КАС України, висловив обурення діями зухвалої кримінальної правопорушниці на посаді судді, на що вона виключила відеозв`язок, таким чином, злочинно позбавила мене від участі у судовому засіданні, у якому я приймав участь у режимі відео конференції…»

«На даний час, незважаючи, що з часу ганебно - злочинного позбавлення мене зухвалою кримінальною правопорушницею на посаді судді Одеського окружного адміністративного суду громадянкою ОСОБА_2 , участі у судовому засіданні, у якості заявника, минуло 3 (три ) доби , натомість у матеріалах адміністративної справи №420/24492/24 чомусь ()?) не з`явилося ані жодної ухвали, ані рішення пор справі, що є яскравим документальним доказом про вчинення означеною кримінальною правопорушницею порушення чергових 2 (двох) статей КАС України, а саме : статей 226 та 227 КАС України.

На підставі вищевикладеного, зухвалою кримінальною правопорушницею у особі судді громадянки ОСОБА_2 , обґрунтовано зважаю з метою отримання змістовного хабаря від відповідачів по даній адміністративній справі № 420/24492/24 під час її судового розгляду вчинені суттєві ганебно - кримінальні порушення більше 10 статей тільки КАС У країни і на додаток, як можна освідчитись з відео ходу останнього судового засідання по справі, яке відбулося 14.11.2024 р. у режимі відео конференції, яке закінчилося, ані рішенням, ані судовою ухвалою, а натомість, зухвало - злочинною брехнею ганебної кримінальної аферистки на посаді судді…».

Оцінюючи такі твердження позивача, викладені ним у заяві про сьомий відвід, суд наголошує, що учасник судового процесу має користуватися процесуальними правами саме з метою виконання завдання адміністративного судочинства, сприяючи тим самим суду у здійсненні правосуддя. Якщо ж такий учасник здійснює певну процесуальну дію не з цією метою, а для досягнення інших цілей (образити, принизити суд, його суддів, інших посадових осіб, виявити до них і до їхніх дій власні негативні емоції тощо), він виходить за межі дійсного змісту відповідного процесуального права, тобто зловживає ним. Правова система має бути спроможною ефективно захистити себе від цих дій. І саме на такий захист спрямовані заходи, які суд застосовує через зловживання учасником судового процесу процесуальними правами. Відповідні заходи передбачені у частинах третій і четвертій статті 45, частині восьмій статті 139, частині першій статті 144, пункті 5 частини першої статті 145, статті 149 КАС України.

В силу вимог ч.3 ст.45 КАС України, якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 07 квітня 2021 року у справі № 9901/23/21 дійшла висновку, що дії учасників судового процесу та їхніх представників мають не лише за формою, але й за змістом відповідати завданню адміністративного судочинства. Зміст права на справедливий суд несумісний зі свідомим виявом учасником судового процесу чи його представником неповаги до честі, гідності, репутації іншого учасника, представника, суду тощо. Тому суди не повинні розглядати справи, в яких особа, яка ініціювала судовий процес, використовує свої процесуальні права на шкоду іншим учасникам судового процесу й інтересам правосуддя. Вказане стосується і тієї особи, яка подала апеляційну скаргу.

У процесуальних відносинах, намагаючись донести певну думку до суду, учасники судового процесу, їхні представники, інші особи мають ретельно підбирати слова, а також з обережністю виявляти емоції щодо інших учасників, їхніх представників, суду, осіб, які не беруть участі в судовому процесі. Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постановах від 07 квітня 2021 року у справі № 9901/23/21, від 08 липня 2021 року у справі № 9901/235/20. Суд не повинен толерувати використання образливих слів чи символів, зокрема для надання характеристик учасникам справи, іншим учасникам судового процесу, їх представникам і суду (суддям). Такі слова та символи не можна використовувати ні в заявах по суті справи, ні в заявах з процесуальних питань, інших процесуальних документах, ні у виступах учасників судового процесу та їхніх представників (висновки викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі № 199/6713/14-ц (пункт 22), від 14 березня 2019 року у справі № 9901/34/19, від 07 листопада 2019 року у справі № 9901/324/19).

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), застосовуючи підпункт «а» пункту 3 статті 35 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року оголошує неприйнятною будь-яку індивідуальну заяву, подану згідно зі статтею 34, якщо він вважає, що ця заява є зловживанням правом на її подання. Для прикладу, ЄСПЛ констатує зловживання правом на подання заяви, коли заявник під час спілкування з ЄСПЛ вживає образливі, погрозливі або провокативні висловлювання проти уряду-відповідача, його представника, органів влади держави-відповідача, проти ЄСПЛ, його суддів, Секретаріату ЄСПЛ або його працівників (див. mutatis mutandis ухвали щодо прийнятності у справах «Ржегак проти Чеської Республіки» від 14 травня 2004 року (Rehak v. the Czech Republic, заява № 67208/01), «Дюрінже та Грандж проти Франції» від 04 лютого 2003 року (Duringer and Grunge v. France, заяви № 61164/00 і № 18589/02)).

Отже, використання образливих, зокрема принизливих, висловлювань є неприпустимим при оформленні скарги, заяви, клопотання, іншого процесуального документа.

Суд звертає увагу, що у розумінні вимог процесуального закону, не може бути підставою для відводу судді заява, яка містить суб`єктивні припущення про існування відповідних обставин, не підтверджених належними, достатніми, достовірними і допустимими доказами.

Відповідно до ч.2 ст.30 ЗУ «Про інформацію» оціночними судженнями, за винятком образи чи наклепу, є висловлювання, що не містять фактичних даних, зокрема критика, оцінка дій, а також висловлювання, що не можуть бути витлумачені як такі, що містять фактичні дані, з огляду на характер використання мовних засобів, зокрема гіпербол, алегорій, сатири. Оціночні судження не належать спростуванню та доведенню їх правдивості.

За позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 13.03.2019 у справі №814/218/14, під зловживанням процесуальними правами варто розуміти форму умисних, несумлінних дій учасників процесу, що знаходить своє вираження, зокрема, у вчиненні дій, неспівмірних з наслідками, до яких вони можуть призвести; використанні наданих прав усупереч їхньому призначенню з метою обмеження можливості реалізації чи обмеження прав інших учасників провадження; перешкоджанні діяльності суду з правильного та своєчасного розгляду і вирішення справ; необґрунтованому перевантаженні роботи суду.

Окрім того, відповідно до частини першої статті 167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:

1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;

2) найменування суду, до якого вона подається;

3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;

4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;

5) підстави заяви (клопотання, заперечення);

6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);

7) інші відомості, які вимагаються вказаним Кодексом.

Водночас, як встановлено судом, заява ОСОБА_1 про сьомий відвід з огляду на викладене вище, не відповідає встановленим ч.3 ст.39 КАС України, ст. 167 КАС України вимогам, не містить обґрунтування підстав для здійснення певних процесуальних дій суддею або зміст нового питання, яке має бути розглянуто судом, містить загалом лиш незгоду ОСОБА_1 із певними процесуальними рішенням судді, та критика певних дій суддів, та жодним чином не вказують на інші підстави для відводу або обґрунтування питання, яке має бути розглянуто судом в процесуальному порядку, зміст викладу обґрунтувань заяви містить відверту неповагу до головуючого судді у справі, що поза розумним сумнівом, окрім образ та можливості тиску на суд, не переслідує жодних легітимних цілей у даному правовому спорі, що виводить такі клопотання за межі обґрунтованих.

Згідно із частиною другою статті 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої вказаної статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

З урахуванням наведеного, суд констатує, що образливі висловлювання ОСОБА_1 на адресу судді ОСОБА_2 та інших суддів свідчать про зловживання ним процесуальними правами, а тому заяву ОСОБА_1 про сьомий відвід належить повернути без розгляду.

Керуючись ст. ст.36, 37, 39, 40, 45,167, 243, 248, 250, 321 КАС України, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про сьомий відвід (вхід.№ЕС/ 64225/24 від 18.11.2024) повернути без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123175100
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо

Судовий реєстр по справі —420/24492/24

Ухвала від 10.01.2025

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Хлімоненкова М.В.

Ухвала від 06.01.2025

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Хлімоненкова М.В.

Ухвала від 19.11.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Хлімоненкова М.В.

Ухвала від 05.11.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Хлімоненкова М.В.

Ухвала від 04.11.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Андрухів В.В.

Ухвала від 04.11.2024

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Турецька І.О.

Ухвала від 01.11.2024

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Осіпов Ю.В.

Ухвала від 01.11.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Хлімоненкова М.В.

Ухвала від 30.10.2024

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Турецька І.О.

Ухвала від 23.10.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Хлімоненкова М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні