Справа № 756/11612/23
Провадження № 2-ві/756/28/24
УКРАЇНА
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2024 року місто Київ
Суддя Оболонського районного суду міста Києва Ткач М.М., розглянувши заяву представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Богомазова Павла Сергійовича про відвід головуючого судді Яценко Н.О. у цивільній справі №756/11612/23 за зустрічним позовом Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» до ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю «Освітня корпорація інформаційних технологій», Багатопрофільне підприємство «Солідарність» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, про визнання відсутнім права вимоги та про визнання недійсним договору,
УСТАНОВИВ:
У провадженні судді Оболонського районного суду міста Києва Яценко Н.О. знаходиться цивільна справа №756/11612/23 за зустрічним позовом Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» до ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю «Освітня корпорація інформаційних технологій», Багатопрофільне підприємство «Солідарність» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, про визнання відсутнім права вимоги та про визнання недійсним договору.
18.11.2024 на адресу суду від представника відповідача за зустрічним позовом ОСОБА_1 - адвоката Богомазова П.С. через систему «Електронний суд» надійшла заява про відвід головуючого судді Яценко Н.О. від розгляду справи №756/11612/23 за зустрічним позовом Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» до ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю «Освітня корпорація інформаційних технологій», Багатопрофільне підприємство «Солідарність» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, про визнання відсутнім права вимоги та про визнання недійсним договору.
Ухвалою Оболонського районного суду міста Києва від 19.11.2024 визнано необгрунтованою заяву представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Богомазова Павла Сергійовича про відвід головуючому судді у цивільній справі за зустрічним позовом Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» до ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю «Освітня корпорація інформаційних технологій», Багатопрофільне підприємство «Солідарність» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, про визнання відсутнім права вимоги та про визнання недійсним договору. Цивільну справу за зустрічним позовом Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» до ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю «Освітня корпорація інформаційних технологій», Багатопрофільне підприємство «Солідарність» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, про визнання відсутнім права вимоги та про визнання недійсним договору передано до відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних та адміністративних справ Оболонського районного суду м. Києва для визначення складу суду та розгляду заяви про відвід головуючого судді Яценко Н.О.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.11.2024 заява про відвід судді у цивільній справі № 756/11612/23 була передана на розгляд судді Ткач М.М.
Як на підставу для відводу головуючого судді Яценко Н.О. заявник посилається на те, що суддя безпідставно порушила вимоги ст. 195 ГПК України та не розглядає справу вже більше року, а також суддя сприяє зловживанню банком правами, діє упереджено та порушує засади змагальності сторін. На думку відповідача зустрічний позов АТ «Укрексімбанк» у № 756/11612/23 про визнання договору відступлення права вимоги від 30.08.2023 недійсним, банк обгрунтовує нібито нікчемністю Договору найму майнових прав від 20.11.2015, на підставі якого у ОСОБА_1 виникло право вимоги до банка, однак, АТ «Укрексімбанк» зловживає правами. Заявник вважає позов штучним, адже у постанові апеляційного суду від 07.12.2022 у справі № 922/1305/22 спростовано обставини нікчемності цього договору, визнано що за договором найму майнових прав від 20.11.2015 предмет іпотеки у найм не передавався, у постанові Верховного Суду від 21.02.2023 у справі №922/1305/22 суд погодився з висновками апеляційного суду та визнав вимоги банка у частині визнання договору нікчемним безпідставними та не обґрунтованими. Не зважаючи на наведене вище суддя Яценко Н.О. безпідставно затягнула розгляд справи № 756/11612/23, не запобігла зловживанню АТ «Укрексімбанк» правами. Заявник зазначає, що відкликав свій позов про стягнення неустойки сподіваючись на врегулювання спору, однак суддя жодним чином не сприяла врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами. Зазначені дії судді заявник вважає порушенням засад змагальності сторін відповідно до ст. 12 ЦПК України. Також, суддя діє упереджено та має на меті, спираючись на обставини, встановлені у постанові апеляційного суду від 05.09.2024 у справі №922/1305/22, визнати договір відступлення права вимоги від 30.08.2023 недійсним. Наведене вище, на думку заявника, виключає об`єктивність та неупередженість судді під час розгляду справи.
Відповідно ч.2 до ст. 40 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 33 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід (ч.3 ст.40 ЦПК України).
Вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі. У разі розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження (ч. 7 ст.40 ЦПК України).
Відповідно до ч. 8 ст. 40 ЦПК України суд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи. За ініціативою суду питання про відвід судді може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід судді, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід судді.
Суд не вбачає необхідності повідомляти учасників справи про судове засідання, а тому відповідно до вимог ч. 8 ст. 40 ЦПК України розгляд даної заяви проводиться без повідомлення учасників справи.
Суд, вивчивши заяву про відвід судді, приходить до наступного висновку.
Статтею 36 ЦПК України визначено перелік підстав відводу (самовідводу) судді.
Так, згідно зі ст.36 ЦПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: 1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі; 3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи; 4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи; 5) є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
Відповідно до ч. 4 ст. 36 ЦПК України, незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Відповідно до ч. 3 ст.39 ЦПК України відвід має бути вмотивованим.
Згідно з ч. 7 ст. 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя зобов`язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства; дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13 червня 2007 року «Про незалежність судової влади» визначено, що відповідно до закону суддя не може брати участь у розгляді справи і підлягає відводу (самовідводу), якщо він заінтересований у результаті розгляду справи або є інші обставини, які викликають сумнів в об`єктивності та неупередженості судді.
Відповідно до статті 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно практики Європейського суду з прав людини потрібні докази фактичної наявності неупередженості судді для відсторонення його від справи. Таким чином, існує презумпція неупередженості судді, а якщо з`являються сумніви щодо цього, то для його відводу в ході об`єктивної перевірки має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, певних його прихильностей, уподобань стосовно однієї зі сторін у справі.
Крім того, неупередженість судді полягає у відсутності будь-яких законних сумнівів в тому, що її забезпечено та гарантовано судом, а для перевірки на об`єктивну неупередженість слід визначити чи є факти, які не залежать від поведінки судді, що можуть бути встановлені та можуть змусити сумніватися у його неупередженості.
Наявність безсторонності суду відповідно до п.1 ст.6 Конвенції повинна визначатись за суб`єктивними та об`єктивним критеріями. Відповідно до суб`єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності. Об`єктивний критерій безсторонності означає, що при вирішенні того, чи є у цій справі обґрунтовані причини побоюватися, що певний суддя був небезсторонній, позиція заінтересованої особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним же є те, чи можна вважати такі побоювання об`єктивно обґрунтованими (Рішення ЄСПЛ від 09.11.2006 року в справі «Білуха проти України» (Biluha v. Ukraine), п.49).
Дослідивши обставини, зазначені в заяві про відвід, судом не встановлено існування обставин, які свідчили б, що головуючий суддя Яценко Н.О. прямо чи побічно заінтересована у результаті розгляду справи та є обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності даного судді. Наведені заявником підстави є лише його суб`єктивним сприйняттям обставин справи, а незгода з процесуальними рішеннями та діями судді, в сукупності з іншими обставинами, на які посилається заявник, не свідчить про наявність підстав передбачених ст. 36 ЦПК України та не може бути підставою для відводу. У випадку порушення норм процесуального права під час розгляду справи, такі обставини, можуть слугувати підставою для скасування відповідного рішення суду.
При цьому слід зазначити, що необґрунтоване усунення судді від участі у розгляді певної справи є порушенням права на справедливий суд.
З огляду на викладене вище та аналізуючи наведені у заяви про відвід підстави, суд вважає, що обставини з якими заявник пов`язує наявність підстав для відводу головуючого у справі судді Яценко Н.О. є необґрунтованими, а тому заява про відвід задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 36, 39, 40, 260, 261 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні заяви представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Богомазова Павла Сергійовича про відвід головуючого судді Яценко Н.О. у цивільній справі №756/11612/23 за зустрічним позовом Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» до ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю «Освітня корпорація інформаційних технологій», Багатопрофільне підприємство «Солідарність» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, про визнання відсутнім права вимоги та про визнання недійсним договору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя М. М. Ткач
Суд | Оболонський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123235870 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Цивільне
Оболонський районний суд міста Києва
Ткач М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні