ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" листопада 2024 р. м. Київ Справа № 911/2459/23
Суддя Грабець С.Ю., розглянувши заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Блес Кепітал Груп» про ухвалення додаткового рішення в справі
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеркап ЛТД»
до товариства з обмеженою відповідальністю «Блес Кепітал Груп»
про стягнення заборгованості,
за участю представників:
позивача: не з`явився;
відповідача: не з`явився,
ВСТАНОВИЛА:
21 березня 2024 року в справі №911/2459/23 ухвалене рішення, відповідно до якого в задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеркап ЛТД» (далі позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю «Блес Кепітал Груп» (далі відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 55 131,75 грн. відмовлено повністю.
08 жовтня 2024 року через систему «Електронний суд» до Господарського суду Київської області від представника відповідача надійшла заява про ухвалення додаткового рішення про стягнення з позивача на користь відповідача 10 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
28 лютого 2024 року через систему «Електронний суд» до Господарського суду Київської області представником відповідача були подані додаткові пояснення, разом із доказами понесених витрат на професійну правничу допомогу.
Ухвалою суду від 14.10.2024 року розгляд заяви призначений на 13 листопада 2024 року.
Представники сторін у засідання не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, про дату, час та місце розгляду заяви представники сторін були повідомлені належним чином.
Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Явка в судове засідання сторін це право, а не обов`язок сторони, і, відповідно до положень ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, справа, за умови належного повідомлення сторін про дату, час і місце судового засідання, може розглядатися без їх участі, якщо їх нез`явлення не перешкоджає розгляду справи по суті.
Так, розглянувши заяву представника відповідача про ухвалення додаткового рішення про стягнення з позивача на користь відповідача 10 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 59 Конституції України встановлено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно зі ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Частиною 5 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Згідно з ч. 2 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Відповідно до ч. 3 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Частиною 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Згідно з ч. 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Згідно зі ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Частиною 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу в цій справі представник відповідача подав копії: договору про надання правової (правничої) допомоги від 25.09.2023 року, додаткової угоди №1 та акту прийому-передачі наданих послуг від 27.02.2024 року.
Судом встановлено, що 25 вересня 2023 року між відповідачем та адвокатом Цибіковим Олександром Олександровичем (далі адвокат) був укладений договір про надання правової (правничої) допомоги (далі договір), відповідно до умов якого, адвокат зобов`язувався надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим договором, а відповідач зобов`язувався оплатити послуги в порядку та строки, обумовлені сторонами.
Пунктом 1.2. договору встановлено, що адвокат відповідно до узгоджених сторонами доручень:
- надає відповідачу консультаційні та юридичні послуги щодо захисту та представництва інтересів останнього перед фізичними особами, в органах державної влади, в тому числі але не виключно в органах прокуратури, Національної поліції, МВС та СБУ, державної виконавчої служби, Державної податкової служби, Державній архітектурно-будівельній інспекції України та її структурних підрозділах та територіальних органах, органах державної реєстрації та акредитованих суб`єктах реєстрації, на підприємствах, в установах, організаціях всіх форм власності та підпорядкування, органах місцевого самоврядування а також в загальних, адміністративних та господарських судах України усіх інстанцій, зокрема у цивільних, господарських та адміністративних справах, у справах про адміністративні правопорушення, у справах окремого та наказного провадження, в кримінальному провадженні, в тому числі оскарження дій та бездіяльності службових та посадових осіб;
- представляє відповідача з усіма правами, які надано законом позивачу (цивільному позивачу та відповідачу), відповідачу, потерпілому, третій особі, свідку, заявнику, скаржнику, у тому числі з правом пред`явлення позову, зміни підстави або предмету позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, пред`явлення зустрічного позову, подання заяв та скарг, укладання мирової угоди на будь-якій стадії процесу, вимагати виконання судового рішення, оскарження рішення, постанов і ухвали суду, одержання, рішень, ухвал, виконавчого листа, наказу та пред`явлення його до виконання, підписувати та подавати документи, зокрема заяви, клопотання, відводи, заперечення, скарги, уточнення, пояснення, запити, звернення, повідомлення, докази та інше, вести попередні переговори та узгоджувати процесуальні питання, отримувати документи, в тому числі відповіді, довідки, свідоцтва, витяги, виписки, рішення, ухвали, постанови, заочне рішення тощо, а також їх копії, сплачувати від імені відповідача державне мито, судовий збір та інші необхідні платежі;
- представляє інтереси відповідача в судах, в органах прокуратури, Національної поліції, МВС та СБУ, Державної податкової служби, Державної виконавчої служби, під час досудового та судового слідства, кримінального провадження, у справах про адміністративні правопорушення, з правом подавати заяви, скарги, клопотання, пояснення, заперечення, докази та вчиняти будь-які інші дії в інтересах відповідача, які прямо не прописані в тексті цього договору, але на думку адвоката є необхідними для виконання ним покладених цим договором обов`язків з метою представлення та захисту інтересів відповідача.
Відповідно до п. 2.1. договору, цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 25.09.2025 року.
Згідно з п. 3.1. договору, за правову допомогу, передбачену в п. 1.2. договору відповідач сплачує адвокату винагороду в розмірі, визначеному додатковою угодою до даного договору, який є його невід`ємною частиною.
Розмір оплати праці адвоката при наданні правової допомоги, а також умови та порядок розрахунків, визначаються сторонами в додаткових угодах до даного договору, які є його невід`ємною частиною (п. 4.1. договору).
25 вересня 2023 року між відповідачем та адвокатом укладена додаткова угода №1 до договору про надання правничої допомоги від 25.09.2023 року (далі додаткова угода №1), відповідно до умов якої сторони дійшли згоди про те, що адвокат надає відповідачу послуги, необхідні для захисту прав та інтересів останнього, згідно з договором про виконання робіт №8455 від 20.03.2020 року, укладеного із позивачем, шляхом підготовки та пред`явлення документів, пов`язаних із виконанням умов договору, підготовки та подання документів по суті та процесуальних документів до суду в справі 911/2459/23, а також іншими способами, визначеними адвокатом на власний розсуд.
Згідно з п. 2. додаткової угоди №1, адвокатом на користь відповідача надаються наступні послуги згідно договору:
- надання правової інформації, консультації і роз`яснень з правових питань стосовно захисту прав відповідача, стосовно провадження в суді, виконавчого провадження, та захисту прав відповідача. Формування правової позиції, аналіз судової практики та забезпечення обрання ефективного способу захисту прав відповідача;
- правовий супровід відповідача у суді першої інстанції до отримання рішення суду та набрання ним законної сили із супроводженням виконавчого провадження до його закінчення;
- підготовка, подання та направлення в суд/учасникам/контрагенту: 1) відзиву на позовну заяву; 2) заперечення, інших заяв, пояснень, доказів та заперечень; 3) процесуальні та інші документи правового характеру; 4) листи, повідомлення та інші документи пов`язані із виконанням умов договору;
- поїздки до відповідного суду для, зокрема: особистого отримання або для подальшого відправлення судових повісток, ухвал, рішень та інших документів; 2) подачі документів в суд, отримання копій судових рішень, наказів та пред`явлення їх до виконання; 3) участі в підготовчому або судовому засіданні, присутність та вчинення всіх інших процесуальних дій у відповідному суді в межах представництва інтересів та супроводження справи.
Відповідно до п. 3. додаткової угоди №1, розмір гонорару за надання адвокатом правничої допомоги при розгляді справи у суді першої інстанції до ухвалення рішення по суті справи, становить фіксовану суму, незалежно від обсягу виконаних робіт та витраченого часу в розмірі 10 000 гривень 00 копійок.
Оплата всієї суми гонорару адвоката здійснюється протягом 10 робочих днів з дати набрання рішенням у справі 911/2459/23 законної сили, шляхом перерахування грошових коштів на рахунок адвоката із урахуванням підписаного сторонами акту прийому-передачі послуг (п. 4 додаткової угоди №1).
Як вбачається з акту прийому-передачі наданих послуг від 27.02.2024 року (далі акт), копія якого долучена до матеріалів справи, адвокат надав послуги передбачені умовами договору від 25.09.2023 та додаткової угоди №1 до договору від 25.01.2024 року, а відповідач прийняв такі послуги (п. 1. акту).
Згідно з актом, адвокатом надані належним чином та прийняті відповідачем послуги, вартість яких становить фіксовану суму в розмірі 10 000 гривень 00 копійок, незалежно від обсягу виконаних робіт та витраченого адвокатом часу в частині наступних послуг: - надання правової інформації, консультації і роз`яснень з правових питань стосовно захисту прав відповідача, стосовно провадження в суді, виконавчого провадження, та захисту прав відповідача. Формування правової позиції, аналіз судової практики та забезпечення обрання ефективного способу захисту прав відповідача; - правовий супровід відповідача у суді першої інстанції до отримання рішення суду та набрання ним законної сили із супроводженням виконавчого провадження до його закінчення; - підготовка, подання та направлення в суд/учасникам/контрагенту: 1) відзиву на позовну заяву; 2) додаткових пояснень та доказів; 3) лист-повідомлення від 05.10.2023 та лист-повідомлення від 07.11.2023; - поїздки до відповідного суду для участі в судовому засіданні у відповідному суді в межах представництва інтересів та супроводження справи (п. 2. акту).
При визначенні суми відшкодування суд виходить із критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення в справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява №19336/04).
Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалено рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час та неспіврозмірність у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" від 28.11.2002 року зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Так, під час розгляду цієї справи, представником відповідача були подані суду відзив на позовну заяву та додаткові пояснення, а також він взяв участь у судовому засіданні 21 березня 2024 року.
Судом встановлено, що ціни за підготовку і подання відзиву та додаткових пояснень є завищеними, у порівнянні з середніми ринковими цінами на такі послуги. Також, виходячи з предмету спору, ціни позову та обставин цієї справи, вона не була складною.
Відтак, стягненню з позивача на користь відповідача підлягають судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 5 000,00 грн.
Оскільки у задоволенні позову в цій справі відмовлено повністю, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати на професійну правничу допомогу покладаються позивача.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 59 Конституції України, ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", п. п. 4, ч. 1 ст. 1, ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", ст. 901, ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України, п. 12 ч. 3 ст. 2, ч. 4 ст. 11, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 13, ст. 16, ч. 2 ст. 80, ст. 123, ч. ч. 1, 2, 3, 4, 5, 6 ст. 126, ч. 9 ст. 129, ч. 1 ст. 166, ч. 1 ст. 202, ч. 4 ст. 236, ст. 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Задовільнити частково заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Блес Кепітал Груп» про ухвалення додаткового рішення про відшкодування судових витрат.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеркап ЛТД» (04060, місто Київ, вулиця Ольжича, будинок 29, кімната 302, ідентифікаційний код 38774134) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Блес Кепітал Груп» (08131, Київська область, Києво-Святошинський район, село Софіївська Борщагівка, вулиця Щаслива, будинок 44, офіс 131/5, ідентифікаційний код 39337667) 5 000,00 грн. (п`ять тисяч грн. 00 коп.) витрат на професійну правничу допомогу.
Відмовити в іншій частині заяви.
Додаткове рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного тексту додаткового рішення.
Повний текст додаткового рішення складений 26.11.2024 року.
Суддя С. Грабець
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123320580 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Грабець С.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні