Справа № 129/28/18
Провадження по справі № 2/129/18/2024
УХВАЛА
"28" листопада 2024 р. Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді ДєдоваС.М.,
розглянувши у відсутність сторін та їх представників в м.Гайсині Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання заповіту недійсним, -
Установив:
28.11.2024 р. представник позивача ОСОБА_3 подала до суду клопотання про призначення у цивільній справі посмертну судово-медичну експертизу, проведення якої просила доручити судовим експертам Державної спеціалізованої установи «Головне бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров`я України», (юридична адреса 04112 м. Київ Шевченківський район, вул. Дорогожицька, буд. 9), а на вирішення експертів, які будуть проводити посмертної судово-медичної експертизи поставити запитання:
1. Які ліки вживав за призначенням лікарів ОСОБА_4 протягом 2017 р. та на час підписання заповіту на ім`я ОСОБА_2 , 19.06.2017 р. та чи відносяться дані ліки до розряду «сильнодіючих» та яким чином вживання даних ліків впливало на стан мозкової діяльності та діяльності нервової, психічної та рухової систем організму ОСОБА_4 на момент 19.06.2017 р., врахувати діагноз його хвороби, тривалість хвороби, особисті фізичні вади?
2. Чи міг стан здоров`я ОСОБА_4 різко поліпшитися на короткий термін у період із 04.06.2017 р. на час складання нотаріально посвідченого Заповіту, що відбулося 19.06.2017 р., враховуючи діагноз його захворювання, тривалість хвороби, фізичні вади?
Представник позивача адвокат ЧовганюкА.М. клопотання обґрунтувала тим, що відповідно до ухвали Гайсинського районного суду Вінницької області від 03.10.2018р. було призначено у цій цивільній справі посмертну судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручено судовим експертам Комунального закладу «Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. акад. Ющенко».
Згідно висновку судово-психіатричного експерта №10 від 20.11.2020 р. ОСОБА_4 на час складання заповіту від 19.06.2017 р. на психічні розлади не страждав, перебував поза будь-яким тимчасовим хворобливим розладом психічної діяльності та на час складання заповіту від 19.06.2017 р. ОСОБА_4 усвідомлював значення своїх дій та міг керувати ними.
З даним висновком судово-психіатричного експерта №10 від 20.11.2020 р. сторона позивача не погоджується та вважає його неповним та неясним, оскільки на час складання заповіту від 19.06.2017 р. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мав встановлений діагноз: «розлади психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю та перебував на «Д» обліку, що підтверджується інформацією, яка знаходиться в амбулаторній карті ОСОБА_4 та медичною картою стаціонарного хворого за №7035/388/410, медичною картою стаціонарного хворого за №78299/457/473, медичною картою стаціонарного хворого за №757/51, медичною картою стаціонарного хворого за №4880/347/529/352, медичною картою стаціонарного хворого за №3339/108/157/110, а тому зазначені обставини при наданні висновку судово-психіатричного експерта №10 від 20.11.2020 р. не були враховані та оцінка їм не надавалася, у зв`язку з чим виникла необхідність призначити посмертну медичну експертизу.
Крім того, необхідність проведення посмертної судовоїмедичноїекспертизи обґрунтовано тим, що зазначений висновок експерта є доказом обставин перебування спадкодавця в такому психо-фізичному стані, коли він не міг усвідомлювати значення своїх дій та (або) не міг керувати ними (тимчасовий психічний розлад) у період складання заповіту, зазначеними обставинами обґрунтовано позов ОСОБА_1 про визнання заповіту недійсним.
При цьому, сторона позивача повідомляє, що аналогічне клопотання вже заявлялось, однак рахунок про оплату не був оплачений, оскільки позивач, ОСОБА_1 перебуває на службі в Департаменті поліції особливого призначення «Об`єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють», яка приймає безпосередню учать в бойових діях на лінії зіткнення і у нього були складнощі пов`язані із комунікацією по спілкуванню, на даний час всі складнощі пов`язані із можливістю проведення оплати за проведення експертизи усунуті.
28.11.2024р. представник позивача адвокат ЧовганюкА.М. подала до суду письмову заяву, в якій просила справу розглядати у її та позивача відсутність, клопотання про призначення посмертної судовоїмедичноїекспертизи просила задовільнити.
28.11.2024р. представник відповідача, - адвокат Семчук С.В., подав до суду письмову заяву, в якій просив справу розглядати у його та відповідача відсутність, у вирішенні клопотання про призначення посмертної судово-медичної експертизи покладався на розсуд суду.
Згідно із частинами 1, 3, 4, 6статті 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
У відповідності до частин 1, 3, 5статті 104 ЦПК Українипро призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі). В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Відповідно до ч.1 ст.105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: 2) психічний стан особи.
Відповідно до ч.1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в цивільних справах призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Згідно із ст.7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.
Відповідно до п.1.2.14. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи.
З`ясувавши позиції та доводи сторін, оглянувши матеріали справи, суд вважає, що клопотання про призначення посмертної судово-медичної експертизи підлягає задоволенню, оскільки для з`ясування обставин, що мають значення для справи, для правильного вирішення справи необхідні спеціальні знання у галузі медицини, психіатрії та психології для визначення психічного стану спадкодавця в момент вчинення нотаріальних дій по складанню заповіту, а тому з урахуванням думки сторін щодо проведення експертизи у експертній установі, необхідно призначити у справі посмертну судово-медичну експертизу, проведення якої доручити експертам Державної спеціалізованої установи «Головне бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров`я України», (юридична адреса 04112 м. Київ Шевченківський район, вул. Дорогожицька, буд. 9), попередивши їх про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України, а на вирішення експертів поставити наступні запитання:
1. Які ліки вживав за призначенням лікарів ОСОБА_4 протягом 2017 р. та на час підписання заповіту на ім`я ОСОБА_2 , 19.06.2017 р. та чи відносяться дані ліки до розряду «сильнодіючих» та яким чином вживання даних ліків впливало на стан мозкової діяльності та діяльності нервової, психічної та рухової систем організму ОСОБА_4 на момент 19.06.2017 р., врахувати діагноз його хвороби, тривалість хвороби, особисті фізичні вади?
2. Чи міг стан здоров`я ОСОБА_4 різко поліпшитися на короткий термін у період із 04.06.2017 р. на час складання нотаріально посвідченого Заповіту, що відбулося 19.06.2017 р., враховуючи діагноз його захворювання, тривалість хвороби, фізичні вади?
Як встановлено п.5) ч.1 ст.252та п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи на час її проведення.
З огляду на викладене, суд визнає, що необхідно зупинити провадження у цій цивільній справі на час проведення експертизи.
Керуючись ст.ст.105,197,198,252,259,260ЦПК України, суд
Постановив:
Призначити у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання заповіту недійсним посмертну судово-медичну експертизу, проведення якої доручити експертам Державної спеціалізованої установи «Головне бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров`я України», (юридична адреса 04112 м. Київ Шевченківський район, вул. Дорогожицька, буд. 9), попередивши їх про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
На вирішення експертів, які будуть проводити посмертну судово-медичну експертизу з метою встановлення психічного стану померлого ОСОБА_4 під час складання заповіту поставити наступні запитання:
1. Які ліки вживав за призначенням лікарів ОСОБА_4 протягом 2017 р. та на час підписання заповіту на ім`я ОСОБА_2 , 19.06.2017 р. та чи відносяться дані ліки до розряду «сильнодіючих» та яким чином вживання даних ліків впливало на стан мозкової діяльності та діяльності нервової, психічної та рухової систем організму ОСОБА_4 на момент 19.06.2017 р., врахувати діагноз його хвороби, тривалість хвороби, особисті фізичні вади?
2. Чи міг стан здоров`я ОСОБА_4 різко поліпшитися на короткий термін у період із 04.06.2017 р. на час складання нотаріально посвідченого Заповіту, що відбулося 19.06.2017 р., враховуючи діагноз його захворювання, тривалість хвороби, фізичні вади?
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Для проведення посмертної судово-медичної експертизи надати експертам матеріали цивільної справи №129/28/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання заповіту недійсним.
Зупинити провадження у цивільній справі №129/28/18 до закінчення проведення посмертної судово-медичної експертизи і надання суду висновку експертизи.
Ухвала набирає законної сили після її проголошення в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Гайсинський районний суд.
Суддя:
Суд | Гайсинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123396021 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гайсинський районний суд Вінницької області
Дєдов С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні