Рішення
від 19.11.2024 по справі 535/378/24
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 535/378/24

Провадження № 2/529/277/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2024 року Диканський районний суду Полтавської області в складі:

головуючого судді Петренко Л.Є.

за участю секретаря Звягольської В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Котелевської селищної ради про визнання в порядку спадкування за законом прав та обов`язків забудовника та подальшого введення в експлуатацію житлового будинку, -

встановив:

Представниця позивача ОСОБА_1 адвокат Сідько С.І. звернулась до Котелевського районного суду Полтавської області з позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.

В обґрунтування позову вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_1 . Після її смерті, відкрилась спадщина, яка складається з житлового будинку та земельної ділянки, розташованих по АДРЕСА_1 .

Так, на підставі заяви позивача, приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального Полтавської області Лапочкою Р.О. видано свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку. В той же час, на підставі постанови вказаного вище приватного нотаріуса позивачеві відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок, оскільки не подано документ, що підтверджує право власності спадкодавця ОСОБА_2 на домоволодіння.

Представниця позивача вказує, що нині померла ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу 22.06.2007 набула право власності на житловий будинок, який має житлову площу 33,8 кв.м., загальною площею 67,6 кв.м., зазначений в плані під літ. А-1, господарські будівлі та споруди : літня кухня літ. Г, г, огорожа №1, 2, водогін №3, що розташований по АДРЕСА_1 .

28.05.2019 нині померла ОСОБА_2 маючи намір здійснити реконструкцію придбаного нею будинку, звернулась до компетентних органів із заявою на видачу будівельного паспорта. 04.06.2019 на реконструкцію житлового будинку та будівництво господарських будівель по АДРЕСА_1 ОСОБА_2 видано будівельний паспорт.

В подальшому в липні 2019 року ОСОБА_2 було розпочато будівельні роботи, про що повідомлено Департамент ДАБІ у Полтавській області.

Спадкодавець ОСОБА_2 завершила реконструкцію будинку, однак за життя не зареєструвала право власності на об`єкт житлової нерухомості, як наслідок, позивач ОСОБА_1 , як її спадкоємець першої черги, після її смерті позбавлений можливості оформити свої спадкові права на вказане нерухоме майно.

При цьому представниця позивача у своєму позові вказує, що спірний об`єкт нерухомого майна було побудовано спадкодавцем за адресою, на належній їй на праві приватної власності земельній ділянці, на підставі Дозволу на будівництво, наданого рішенням виконавчого комітету, у відповідності до проекту будівництва та затвердженого відповідними органами будівельного паспорта.

Збудований спадкодавцем будинок, позначений в технічному паспорті літ. Д-1, не порушує права третіх осіб.

Вказані обставини і стали підставою для звернення представниці позивача до суду.

16.05.2024 ухвалою Полтавського апеляційного суду визначено підсудність позовної заяви Диканському районному суду Полтавської області та направлено до такого.

28.05.2024 ухвалою Диканського районного суду Полтавської області відкрито провадження у справі, визначено порядок її розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено до підготовчого засідання.

10.06.2024 відповідачем Котелевською селищною радою подано до суду відзив, який сформовано в системі «Електронний суд» у якому селищна рада фактично визнала позовні вимоги та просила розгляд справи проводити у відсутність її представника.

09.07.2024 ухвалою суду залучено до участі в розгляді справи, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних позовних вимог Державну інспекцію архітектури та містобудування України.

30.07.2024 представником третьої особи, через систему «Електронний суд» Державної інспекції архітектури та містобудування, подано письмові пояснення, які просить врахувати при ухвалені рішення. Так у вказаних письмових поясненнях, окрім іншого вказано, що датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта є дата реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації або видачі сертифіката. Станом на дату подання пояснень Реєстрі будівельної діяльності за параметрами пошуку «Кадастровий номер земельної ділянки 5322255100:30:002:0759» наявна інформація про зареєстроване повідомлення про початок виконання будівельних робіт об`єкту будівництва «Реконструкція житлового будинку садибного типу та будівництво господарських будівель по АДРЕСА_1 » ПТ061191831851 від 02.07.2019.

Також у письмових поясненнях вказано, що у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки входять до складу спадщини. Законодавством передбачено порядок прийняття в експлуатацію будівель інспекцією архітектурно-будівельного контролю за місцем їх розташування, який не може підмінятися судовим рішенням. Третя особа вважає, що об`єкт будівництва не введено в експлуатацію, права власності на нього не може переходити в порядку спадкування, до складу спадщини можуть входити лише права забудовника, якщо будівництво здійснювалось згідно із законом.

В дано випадку крім реконструкції житлового будинку фактично має місце побудова нового житлового будинку на згаданій вище земельній ділянці.

09.09.2024 закрито підготовче провадження, а справу призначено до судового розгляду.

07.10.2024 ухвалою Диканського районного суду Полтавської області клопотання представника позивача ОСОБА_1 адвоката Сідько С.І. задоволено. Здійснено повернення до стадії підготовчого провадження та призначено по справі підготовче судове засідання.

07.10.2024 представницею позивача адвокатом Сідько С.І. подано до суду заяву про зміну предмету позову. Відповідно до вказаної заяви остання просить визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом, права та обов`язки забудовника та подальшого введення в експлуатацію житлового будинку літ.А-1, житлового будинку літ.-Д1,огорожу №1, воріт №2, огорожу №4, що знаходяться по АДРЕСА_1 , які до дня смерті належали померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Вказана заява обґрунтована тим, що з врахуванням письмових пояснень третьої особи, що померла ОСОБА_2 мала на здійснене нею будівництво житлового будинку, розташованого за вказаною вище адресою, яке не введено в експлуатацію та не проведено державну реєстрацію такого. Разом з тим, позивач ОСОБА_1 прийнявши спадщину у встановленому законом порядку після смерті матері, до такого і фактично перейшло право забудовника на вказане майно.

07.10.2024 закрито підготовче провадження, а справу призначено до судового розгляду.

В судове засідання представниця позивача не з`явилась до суду подала заяву про підтримання позовних вимог та просила розгляд справи проводити у її відсутність та відсутність довірителя по справі.

Представник відповідача Котелевської селищної ради в судове засідання не з`явився, проте у відзиві на позов, поданий 24.10.2024 просив розгляд справи проводити відсутність представника відповідача. Позовні вимоги відповідач визнає проти задоволення позову не заперечує.

Представник третьої особи - Державна інспекція архітектури та містобудування України в судове засідання не з`явилась, однак у письмових поясненнях просила розгляд справи проводити у її відсутність

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено 28.05.2019 ОСОБА_2 звернулась до завідувача сектору містобудування архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Котелевської селищної ради із заявою на видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки 0,086 га, яка знаходиться по АДРЕСА_1 (а.с. 30).

В подальшому, 04.06.2019 на підставі вказаної заяви ОСОБА_2 видано будівельний паспорт на реконструкцію житлового будинку та будівництво господарських будівель (а.с. 28-29).

02.07.2019 ОСОБА_2 подано до Департаменту ДАБІ у Полтавській області повідомлення про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція житлового будинку садибного типу та будівництво господарських будівель по згаданій вище адресі, вид будівництва у такому повідомленні вказано «Реконструкція» (а.с. 19-20).

Крім того, ОСОБА_2 виготовлено Ескізний проект на реконструкцію господарських будівель. У вказаному проекті, зокрема, схеми забудови земельної ділянки, зазначено експлікацію будівель: 1 житловий будинок; житловий будинок новобудова (а.с. 33-39).

Як вбачається з технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, виготовленому на ім`я ОСОБА_2 . 01.04.2021 Полтавським БТІ «Інвентаризатор», що будинковолодіння, яке знаходиться по АДРЕСА_1 складається з житлового будинку літ. А-1 (рік спорудження 1977), житлового будинку літ.Д-1 (рік спорудження 2020), огорожі №1, №4, воріт №2. Технічний паспорт містить примітку про те, що на забудовану будівлю житлового будинку літ.Д-1 загальною площею 195,5 кв. м .не надано документи що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів (а.с. 23 -27).

ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Котельва Полтавського району Полтавської області померла ОСОБА_2 (а.с.14).

За життя ОСОБА_3 , 02.06.2007 на підставі договору купівлі-продажу, набула право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який знаходиться по АДРЕСА_1 та земельні ділянки площами 0,860 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та 0,2522 га для ведення особистого селянського господарства (а.с. 11-12).

Як вбачається з довідки №4127 від 14.11.2023, виданої начальником Центру надання адміністративних послуг, нині померла ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_2 (13).

Судом досліджено матеріали спадкової справи, заведеної приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Лапочкою Р.О. 12.05.2023, після смерті ОСОБА_2 , на підставі заяви ОСОБА_1 , який являється її сином. Інші заяви про прийняття спадщини від спадкоємців за законом так і за заповітом у спадковій справі відсутні. Заяв від інших спадкоємців за законом чи заповітом, заяв про видачу спадщини нотаріусом не зареєстровано.

28.06.2023 позивачеві ОСОБА_1 видано свідоцтва про право на спадщину за законом, після смерті матері ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,086 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5322255100:30:002:0759, розташованої по АДРЕСА_1 (а.с. 15).

Також позивачу ОСОБА_2 приватним нотаріусом видано свідоцтво про право на спадщину за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,2522 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5322255100:30:002:0760, розташованої по АДРЕСА_1 (а.с. 17).

Постановою приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Лапочки Р.О. 28.06.2023 позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться АДРЕСА_1 оскільки нотаріусу не подано декларацію про готовність об`єкта до експлуатації (а.с. 9-10).

Згідно ч. 2ст. 331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до пункту 8Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.

В Інформаційному листі Вищого спеціалізованого Суду України від 16.05.2013 року №24/753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» судам роз`яснено, що окрім загального кола обставин, які встановлюються судом при вирішенні всіх спорів про право на спадкування, при вирішенні спорів про визнання права власності на спадкове нерухоме майно судам необхідно з`ясовувати: правовий режим земельної ділянки, на якій розташоване спірне нерухоме майно (будинок, споруда); чиотримано спадкодавцем дозволи на спорудження будинку, чи затверджено проект на спорудження будинку; коли спадкодавцем було завершено спорудження будинку; чи дотримано при будівництві проект на спорудження будинку, вимоги державних протипожежних, санітарних норм; чи посвідчено право власності на нерухоме майно в установленому законом порядку на час виникнення права власності. Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду (п.3-1 вказаного листа).

У разі відсутності документів, що підтверджують право власності спадкодавця на житловий будинок, або відсутності державної реєстрації прав власності необхідно з`ясувати причини відсутності правовстановлюючих документів, і державної реєстрації права власності або документів на забудову. У разі недотримання спадкодавцем вимог законодавства щодо державної реєстрації права власності на нерухоме майно судами може визнаватись у порядку спадкування право на забудову, і право на будівельні матеріали та інше у відповідності зі встановленим судом правовим режимом спірного майна. За умови наявності акта відведення земельної ділянки під забудову, дозволів на забудову, якщо будинок не було введено в експлуатацію, таке будівництво не може визнаватись самочинним, а є незавершеним (п.3-2 листа).

За правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 4 травня 2022 року у справі №372/4235/19 (провадження №61-655св21), до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику майнові права та обов`язки, а отже спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про визнання за ним майновихправ забудовника як таких, що входять до складу спадщини, що враховується судом на підставі ч. 4ст. 263 ЦПК України.

Аналіз викладеного вище вказує, якщо об`єкт будівництва не був завершений спадкодавцем або не був прийнятий в експлуатацію, або право власностіза ним не було зареєстровано, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права і обов`язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем в процесі цього будівництва; право завершити будівництвом об`єкт (як правонаступник спадкодавця - замінений в порядку спадкування забудовник); право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершеного будівництвом об`єкт; право отримати на своє ім`я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності.

Положенням статті 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно дост. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до статті 1261 ЦК України позивач є спадкоємцем першої черги за законом після померлої ОСОБА_2 та є таким, що прийняв спадщину. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину, не встановлено.

Так, судом встановлено, що забудовником ОСОБА_2 були зведені за життя об`єкти забудови на земельній ділянці, виділенійдля будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд,проте не оформлені в передбаченому законом порядку, оскільки здійснивши в 2020 році побудову житлового будинку Д-1 та реконструкцію житлового будинку А-1, останні не були прийняті в експлуатацію та відповідно право власності на них оформлено не було.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

За умови наявності акту відведення земельної ділянки під забудову, дозволів на забудову, якщо будинок не було введено в експлуатацію, таке будівництво не може визнаватися самочинним, а є незавершеним.

Враховуючи, що за життя спадкодавця ОСОБА_2 не набула права власності на нерухоме майно, то у спадкоємців також не виникає права на успадкування такого майна, до них переходять лише визначені права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини.

Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємці після оформлення права забудовника за рішенням суду у спадковому порядку повинні здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, а саме, введення в експлуатацію об`єкту та реєстрація права власності на нерухоме майно.

Таким чином, спадкоємці мають право звернутись до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.

Зазначений висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах наведено у постанові Верховного Суду від 01 квітня 2020 року у справі № 707/1803/16-ц (провадження № 61-1132св17), на який позивач покликається у касаційній скарзі.

Подібні висновки Верховний Суд зробив також у постановах від 12 серпня 2019 року у справі № 607/9408/16-ц (провадження № 61-27922св18) та від 28 травня 2020 року у справі № 2-2317/11 (провадження № 61-13194св18).

Судом встановлено, що будівництво житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , який позначений в технічному паспорті літерою Д1 та реконструкцію житлового будинку позначеного літ. А1, здійснювала спадкодавець ОСОБА_2 згідно із законом та не було нею завершено шляхом здачі в експлуатацію у зв`язку з її смертю, а тому права забудовника увійшли до складу спадщини.

Отже, позивач, як спадкоємець ОСОБА_2 має право на успадкування всіх майнових прав спадкодавиці, у тому числі права забудовника.

За викладених обставин, суд приходить до висновку, що, єдиним ефективним способом захисту спадкових прав ОСОБА_1 є визнання за ним в порядку спадкування за законом права та обов`язки забудовника на незданий в експлуатацію житловий будинок Д-1 та реконструйований будинок А-1 після померлої матері ОСОБА_2 , з правом введення його в експлуатацію та отримання правовстановлюючого документу, атому позовні вимоги ОСОБА_1 є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 89, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Котелевської селищної ради про визнання в порядку спадкування за законом прав та обов`язків забудовника та подальшого введення в експлуатацію житлового будинку задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом, права та обов`язки забудовника та подальшого введення в експлуатацію житлового будинку літ А-1, житловою площею 34,8 кв.м., загальною площею 65,9 кв.м. та житлового будинку літ. «Д-1», житловою площею 93,9 кв.м., загальною площею 195,5 кв.м., огорожу №1, воріт №2, огорожу №4, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , які належали ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду.

Позивач:

ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

Відповідач:

Котелевська селищна рада Полтавського району Полтавської області, місце знаходження: с.Котельва вул. Полтавський шлях, 221, Полтавської області, код ЄДРПОУ 13955812;

Третя особа по справі, яка не заявляє самостійних позовних вимог:

Державна інспекція архітектури та містобудування України, місце знаходження: б-р Лесі Українки, 26, м. Київ, ЄДРПОУ 44245840.

Головуюча Л.Є. Петренко

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення19.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123403397
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —535/378/24

Рішення від 19.11.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 09.07.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 16.05.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 09.05.2024

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Мальцев С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні