Справа № 709/1394/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2024 року с-ще Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді - Левченка В. В.,
присяжних - Кисіль М. Г., Топчій А. І.,
за участі секретаря судового засідання - Нікітенко В. Г.,
представника заявника - ОСОБА_1 ,
представника Жовтневого психоневрологічного інтернату - Сороки Л. Є.,
розглядаючи увідкритому судовомузасіданні узалі судовихзасідань Чорнобаївськогорайонного судуЧеркаської областіцивільну справуза заявою ОСОБА_2 ,заінтересовані особи-опікунська радавиконавчого комітетуІркліївської сільськоїради зпитань забезпеченняправ повнолітніхнедієздатних таобмежено дієздатних,Жовтневий психоневрологічнийінтернат, ОСОБА_3 ,про поновленняцивільної дієздатностіфізичної особи,цивільна дієздатністьякої булаобмежена,
в с т а н о в и в:
У провадженні Чорнобаївського районного суду Черкаської області перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи - опікунська рада виконавчого комітету Іркліївської сільської ради з питань забезпечення прав повнолітніх недієздатних та обмежено дієздатних, Жовтневий психоневрологічний інтернат, ОСОБА_3 , про поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена.
В обґрунтування заяви зазначено, що заявник рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 10 жовтня 2007 року визнаний обмежено дієздатним та призначено піклувальника ОСОБА_3 . Заявник перебуває в Жовтневому психоневрологічному інтернаті на повному державному утриманні. За час перебування в Жовтневому психоневрологічному інтернаті заявник пройшов реабілітацію, його стан здоров`я покращився. Заявник почав в повній мірі усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. За таких обставин заявник просив поновити йому цивільну дієздатність.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 10 січня 2024 року у даній справі було призначено судово-психіатричну експертизу, яка проведена не була, оскільки не здійснено оплату.
Представник заявника ОСОБА_1 подав письмове клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи, проведення якої просив доручити експертам Івано-Франківської філії судових експертиз ДУ "ІСП МОЗ України", оскільки ОСОБА_2 знаходиться на реабілітації у м. Івано Франківськ. Просив оплату за проведення експертизи покласти на Жовтневий психоневрологічний інтернат.
В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи підтримав, просив задовольнити. Також зазначив, що оплата за експертизу не була здійснена у зв`язку з ненаданням експертною установою необхідних документів.
Представник Жовтневого психоневрологічного інтернату Сорока Л. Є. в судовому засіданні не заперечувала щодо призначення експертизи.
Заінтересована особа опікунська рада виконавчого комітету Іркліївської сільської ради з питань забезпечення прав повнолітніх недієздатних та обмежено дієздатних в судове засідання не з`явилася, надіслала заяву про розгляд справи без участі їхнього представника.
Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, однак поштове відправлення повернулося без вручення.
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Представник заявника просить суд призначити у даній справі судово-психіатричну експертизу для визначення психічного стану ОСОБА_2 .
Статтею 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» від 22 лютого 2000 року №1489-III визначено, що судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Статтею 103 ЦПК України передбачено, що суд призначаєекспертизу усправі засукупності такихумов: дляз`ясування обставин,що маютьзначення длясправи,необхідні спеціальнізнання усфері іншій,ніж право,без якихвстановити відповідніобставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України призначення експертизисудом єобов`язковим такожза клопотаннямхоча боднієї ізсторін,якщо усправі необхідновстановити психічний стан особи.
Згідно з п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» в справах про поновлення дієздатності є обов`язковим проведення судово-психіатричної експертизи, яка призначається за ухвалою судді. Громадянина може бути поновлено в дієздатності лише при наявності висновку судово-психіатричної експертизи про значне поліпшення його стану здоров`я або видужання.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи та проведення експертизи слід доручити експертам Івано-Франківської філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України", яких попередити про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, а тому відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 103-105, 223, 247, 252, 258,260 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи - опікунська рада виконавчого комітету Іркліївської сільської ради з питань забезпечення прав повнолітніх недієздатних та обмежено дієздатних, Жовтневий психоневрологічний інтернат, ОСОБА_3 , про поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена, судово-психіатричну експертизу стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Проведення експертизи доручити експертам Івано-Франківської Філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України".
На вирішення експертів поставити питання:
- Чи страждає ОСОБА_2 психічними захворюваннями? Якщо так, то якими?
- Чи може ОСОБА_2 розуміти значення своїх дій та керувати ними?
В розпорядження експерта надати матеріали цивільної справи №709/1394/23, що містять зафіксовані на CD-диску та в письмовому вигляді покази свідків, копію акта амбулаторної судово-психіатричної експертизи № 837 від 17 липня 2007 року для проведення судово-психіатричної експертизи.
Експертизу проводити за наявними матеріалами справи.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.
Провадження у справі зупинити до отримання висновку експертизи.
Оплату за проведення експертизи покласти на Жовтневий психоневрологічний інтернат, адреса: вул. Дружби, 10, с-ще Мирне, Золотоніський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 03189854.
Роз`яснити сторонам положення ст. 109 ЦПК України, відповідно до якої, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Копію ухвали направити експертній установі для виконання, сторонам у справі - до відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Повний текст ухвали складено 29 листопада 2024 року.
Головуючий суддя В. В. Левченко
Присяжні М. Г. Кисіль
А. І. Топчій
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123404572 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про поновлення цивільної дієздатності |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Левченко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні