Справа № 305/617/24
Провадження по справі 2/305/367/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" листопада 2024 р. Рахівський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді Ємчука В. Е.
за участі секретаря судового засідання Шемоти М.І.
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання адвоката Тричинець Наталії Павлівни про призначення почеркознавчої експертизи,
ВСТАНОВИВ :
У провадженні Рахівського районного суду перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 , представником якого є адвокат Мігалі Іляна Василівна, до ОСОБА_2 , Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, а також зустрічний позов ОСОБА_2 , інтереси якого представляє адвокат Тричинець Наталія Павлівна, до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів державний нотаріус Рахівської державної нотаріальної контори - Пріц Олена Іванівна про визнання недійсними довіреності, договору купівлі-продажу та державного акту на право власності на земельну ділянку, які об`єднані в одне провадження.
Представник ОСОБА_2 - адвокат Тричинець Наталія Павлівна надіслала суду клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи. У клопотанні зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що на підставі Договору купівлі-продажу від 06.05.2008 він придбав земельну ділянку з кадастровим номером 2123684500:02:001:0043 за адресою Закарпатська область, Рахівський район, землі Лазещинської сільської ради, ур. Козьмещик, загальною площею 0,1000 гр, з цільовим призначенням для рекреаційного призначення (дачне будівництво). Від власника майна, ОСОБА_2 відповідний договір було укладено нібито представником ОСОБА_3 , що діяв на підставі довіреності. Водночас, ОСОБА_2 вказує на те, що не знає, хто такий ОСОБА_3 , не уповноважував його на жодні дії від свого імені, не підписував у Державного нотаріуса Пріц О.І. жодних довіреностей на цю особу та ніколи не мав наміру відчужувати земельну ділянку, а тому просить визнати недійсними і довіреність, і договір купівлі-продажу. Оскільки оригінал досліджуваного документа був наданий суду на ухвалу про витребування доказів та міститься у матеріалах справи, отже вони самостійно не мають можливості забезпечити проведення почеркознавчої експертизи. З огляду на викладене просить призначити у цій справі судову-почеркознавчу експертизу, на розгляд якої поставити питання - чи виконано підпис на довіреності, посвідченій 24.04.2008 державним нотаріусом Рахівської державної нотаріальної контори Пріц О.І. за реєстровим номером 1-1094, виданій від імені ОСОБА_2 саме ОСОБА_2 чи іншою особою з наслідуванням його підпису? Проведення експертизи просить доручити Закарпатському науковому експертно-криміналістичному центру МВС України (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Слов`янська Набережна, 25). Витрати за проведення експертизи покласти на ОСОБА_2 .
У підготовче засідання ОСОБА_2 та його представник - адвокат Тричинець Н.П. не з`явилися, через систему ЄСІТС ОСОБА_4 направила заяву про проведення судового засідання, що призначене на 29.11.2024 о 10:30 годині без їхньої участіподане клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи підтримала та наполягала на задоволенні клопотання.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Мігалі І.В. направила суду заяву про проведення судового засідання, призначеного на 29.11.2024 о 10:30 годині без їхньої участі, не заперечує щодо задоволення клопотання про призначення почеркознавчої експертизи.
Суд, перевіривши матеріали справи, приходить до такого висновку.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 197 ЦПК України у підготовчому судовому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Частиною 3 цієї статті визначено, що при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 стверджує, що не підписував довіреності від 24 квітня 2008 року на ОСОБА_3 , якорю нібито уповноважив останнього на продаж земельної ділянки, що належить йому, але самостійно не може подати висновок експерта з цього приводу, оскільки для проведення експертизи необхідно надати експерту оригінал довіреності, яка міститься у матеріалах справи, у зв`язку з чим заявив клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи, відповідач своєю чергою не заперечує щодо призначення судової почеркознавчої експертизи з цього приводу.
Почеркознавча експертиза - комплекс заходів, що спрямовані на встановлення приналежності почерку рукопису й підпису конкретній людині. Зазвичай застосовується для визначення справжності підпису або виявлення фальсифікації документа.
Суд самостійно не має змоги визначити чи належить ОСОБА_2 підпис в оспорюваному документі, зокрема довіреності від 24.04.2008 року, оскільки для цього необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, а без висновку експерта встановити зазначені вище обставини неможливо, висновок експерта цього приводу сторонами не надано.
Як вбачається з ч.ч. 1, 5 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Згідноз положенням ст. 143 ЦПК України для з`ясування обставин, що мають значення для справи та потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі. Особи, які беруть участь у справі, мають право подати суду питання, на які потрібна відповідь експерта. Кількість та зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначається судом.
З урахуванням наведених обставин, з метою усунення будь-яких суперечностей та сумнівів у справі, суд вважає за необхідне клопотання задовольнити та призначити судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити Закарпатському науковому експертно-криміналістичному центру МВС України.
Для проведення експертизи суд надає експертам оригінал документу, вільні зразки, та експериментальні зразки підпису позивача, перелік яких зазначає в резолютивній частині ухвали.
У пункті 20 Постанови Пленуму ВСУ Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах № 8 від 30.05.97 року роз`яснено про те, що оплата експертизи в цивільній справі провадиться за рахунок сторони, яка порушила відповідне клопотання. У зв`язку із наведеним оплату за проведення експертизи в даному випадку слід покласти на позивачку ОСОБА_5 .
Висновки експертизи, у тому, числі судово-почеркознавчої, необхідно оцінювати з урахуванням положень ст. 212 ЦПК, згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 202 ЦПК України провадження у даній справі на час проведення експертизи слід зупинити.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою в судове засідання усіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Виходячи з наведеного та керуючись ст. ст. 143, 144, п. 5 ст. 202, 293 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи - задовольнити.
Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 , представником якого є адвокат Мігалі Іляна Василівна, до ОСОБА_2 , Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, а також зустрічний позов ОСОБА_2 , інтереси якого представляє адвокат Тричинець Наталія Павлівна, до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів державний нотаріус Рахівської державної нотаріальної контори - Пріц Олена Іванівна про визнання недійсними довіреності, договору купівлі-продажу та державного акту на право власності на земельну ділянку, які об`єднані в одне провадження, судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити питання:
- чи виконано підпис на довіреності, посвідченій 24.04.2008 державним нотаріусом Рахівської державної нотаріальної контори Пріц О.І. за реєстровим номером 1-1094, виданій від імені ОСОБА_2 саме ОСОБА_2 чи іншою особою з наслідуванням його підпису?
Проведення експертизи доручити Закарпатському науковому експертно-криміналістичному центру МВС України (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Слов`янська Набережна, 25), попередивши експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків, згідно зі ст.ст. 384, 385 КК України.
Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_2 .
Роз`яснити особам, які беруть участь у справі положення ст. 109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
На час прийняття ухвали про тимчасове вилучення доказів державним виконавцем для дослідження судом, провадження у справі зупинити, а матеріали даної цивільної справи, які містять об`єкти дослідження та умовно-вільні та посвідчені експериментальні зразки підпису та почерку ОСОБА_2 , які були додані до клопотання про призначення експертизи, надати у розпорядження експерта.
Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя: В.Е.Ємчук
Суд | Рахівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123428777 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку |
Цивільне
Рахівський районний суд Закарпатської області
Ємчук В. Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні