ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2024 року Справа № 918/694/24
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Гудак А.В., суддя Олексюк Г.Є. , суддя Мельник О.В.
без повідомлення учасників справи
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на рішення Господарського суду Рівненської області від 25.09.2024 у справі №918/694/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"
до відповідача Комунального некомерційного підприємства "Гощанська багатопрофільна лікарня" Гощанської селищної ради
про стягнення заборгованості у розмірі 153 600, 99 грн
ВСТАНОВИВ:
23 липня 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулось до Господарського суду Рівненської області з позовом до Комунального некомерційного підприємства "Гощанська багатопрофільна лікарня" Гощанської селищної ради про заборгованості у розмірі 153 600, 99 грн.
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 25.09.2024 у справі №918/694/24 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Рівненської області від 25.09.2024 у справі №918/694/24 та ухвалити нове про задоволення позову.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на те, що представниками позивача за участю відповідача було знято ЗВТ для направлення останнього на проходження позачергової повірки, що підтверджується протоколом направлення ЗВТ для проведення позачергової повірки від 13.03.2024, актом розпломбування та зняття засобів вимірювальної техніки на комерційному вузлі обліку газу від 13.03.2024 та актом перевірки вузла обліку природного газу від 13.03.2024. В акті перевірки вузла обліку природного газу вказано, під час перевірки було виявлено, що при роботі котла на момент перевірки встановлено, що котел працював, однак лічильник газу не обліковував спожитий газ. За результатами повірки проведеної ДП «Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» встановлено, що лічильник газу GMS G40 визнано таким, що не відповідає вимогам ДСТУ 9034:2020 що підтверджується довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 5л/15464 від 15.03.2024, причиною перерахунку розподіленого природного газу визначено робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі, а саме: відсутність зміни показань лічильника газу на його табло, зазначає, що актом про порушення від 13.03.2024 встановлено, що несправність лічильника газу сталася внаслідок позаштатного режиму роботи - комерційний ВОГ працював в позаштатному режимі, що проявляється у відсутності зміни показань лічильника на його табло, а також встановлено новий газовий лічильник та перепрограмовано коректор. Звертає увагу, що аналізу звіту за контрактну добу коректора «Універсал М» №30353 встановленого на об`єкті відповідача зафіксовано незмінність показників лічильника (09.03.24 13.03.2024), яка і була виявлена представниками позивача під час проведення перевірки та встановлено (позаштатний режим роботи) комерційного ВОГ. Вважає, що в даному випадку відсутні підстави для застосування до спірних правовідносин п.8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, так як зафіксовано позаштатний режим роботи лічильника газу, в той час проводилось споживання газу. Відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу згідно з абз. 2 п. 6 Глави 6 Розділу Х Кодексу ГРМ визначається, як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ яке кваліфікуються як «не з вини споживача», але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу.
Листом №918/694/24/6878/24 від 15.10.2024 витребувано з Господарського суду Рівненської області матеріали справи №918/694/24.
23 жовтня 2024 року на адресу суду апеляційної інстанції надійшли матеріали справи №918/694/24.
Ухвалою суду від 28.10.2024 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на рішення Господарського суду Рівненської області від 25.09.2024 у справі №918/694/24 залишено без руху.
Розпорядженням керівника апарату суду №01-05/934 від 30.10.2024 у зв`язку з перебуванням у відпустці судді-члена колегії по справі №918/694/24 - Петухова М.Г. у період з 23.10.2024 по 01.10.2024 включно, відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України, статті 155 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Положення про автоматизовану систему документообігу суду та п. 8.5 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Північно-західному апеляційному господарському суді, призначено заміну судді-члена колегії у судовій справі №918/694/24.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.10.2024 визначений наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Гудак А.В., суддя Олексюк Г.Є., суддя Мельник О.В.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 31.10.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на рішення Господарського суду Рівненської області від 25.09.2024 у справі №918/694/24. Розгляд апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" постановлено здійснювати без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч.13 ст.8 ГПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Статтею 270 ГПК України визначено, що у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.
Розгляд справ у суді апеляційної інстанції здійснюється у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, крім випадків, передбачених частиною десятою цієї статті та частиною другою статті 271 цього Кодексу.
Приписами частини 10 статті 270 ГПК України визначено, що апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ч.7 ст.252 ГПК України, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
11 листопада 2024 року від Комунального некомерційного підприємства "Гощанська багатопрофільна лікарня" Гощанської селищної ради надійшов відзив, в якому просить суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення без змін.
Положеннями статті 269 вказаного Кодексу визначено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, оцінивши висновки суду першої інстанції на відповідність дійсним обставинам справи, судова колегія дійшла висновку, апеляційну скаргу позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Рівненської області від 25.09.2024 у справі №918/694/24 без змін, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 01.02.2024 Комунальним некомерційним підприємством "Гощанська багатопрофільна лікарня" Гощанської селищної ради підписана заява - приєднання №ВС 366, яка є додатком до Типового договору розподілу природного газу, на підставі якого надається послуга з розподілу природного газу оператором ГРМ, а саме: Рівненська філія Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (т.1 а.с.8).
Типовий договір розподілу природного газу, є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів Споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Згідно п. 1.3 цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви - приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Пунктом 2.1 Типового договору, Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем (п.2.3. Топового договору).
Оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (пп. 4 п. 7.2. Типового договору).
Згідно Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРС) перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом (п. 2 ч.9 розділу Х).
26 лютого 2024 року завідувачем господарства Комунального некомерційного підприємства "Гощанська багатопрофільна лікарня" Гощанської селищної ради Дорошкевичем С.І., на ім`я генерального директора Комунального некомерційного підприємства "Гощанська багатопрофільна лікарня" Гощанської селищної ради Козяр-Грицак Г.В. складено доповідну записку, в якій доведено до відома, що при прийманні передачі зміни в газовій котельні установи 26.02.2024, в присутності кочегарів Музичука В.К. та Кічманюка П.С. виявлено, що лічильник обліку газу в котельні не працює (т.1 а.с.59).
Комунальне некомерційне підприємство "Гощанська багатопрофільна лікарня" Гощанської селищної ради листом №249/01-11 від 26.02.2024 направило Товариству з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" повідомлення з проханням провести демонтаж лічильника газу у зв`язку із зупинкою лічильного механізму за адресою: смт. Гоща, вул. Богомольця Олександра, 1 (т.1 а.с.60).
Позивачем 13 березня 2024 року о 15:00 год під час перевірки вузла обліку було виявлено, що при роботі котла (на момент перевірки працював один котел) лічильник газу не обліковує спожитий газ, про що складено акт перевірки вузла обліку природного газу (т.1 а.с.12).
Актом розпломбування та зняття засобів вимірювальної техніки на комерційному вузлі обліку газу від 13.03.2024 о 15:20 в присутності споживача (представника споживача) проведено розпломбування та зняття засобів вимірювальної техніки лічильника об`єму газу GMS G40/40 №061387 показник: 571275,51 м.кб., діапазон витрат від 0,41 до 65 м.кб., дата повірки 18.12.2023, повірка лічильника підтверджена паспортом лічильника газу роторного «GMS» №061387, який наявний в матеріалах справи (т. 1 а.с.61-66). Коректор (обчислювач) об`єму газу Універсал М, №30353, дата повірки 20.07.2022, показник об`єму в Р.У. 571275,4 м.кб., показник об`єму в С.У. 164168,54 м.куб. та встановлено підмінний лічильник GMS G40/40 №053228 показник:249638,43 м.кб., в Р.У. 249638,4 м.кб., С.У. 164168,54 м.куб. (т.1 а.с.11).
Позивачем 13.03.2024 складено акт про порушення №0159, яким зафіксовано, а саме: лічильник не обліковує спожитий газ (пропускає, але не обліковує). Встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем Розділу ХІ глава 2 п.3 пп.1. Позивач зазначив порушення відповідно до пп. 1, п. 3 глави 2, розподілу ХІ Кодексу ГРС, а саме пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Акт від 13.03.2024 підписаний представником відповідача - інженером з охорони праці -Демченко Сергієм Юрійовичем без зауважень (т.1 а.с.10).
Представниками Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" складено протокол направлення ЗВТ на позачергову повірку №0/59 від 13.03.2024, в якому зазначено, що у зв`язку з виникненням спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму газу, технічних та метрологічних характеристик засобів вимірювальної техніки (далі-ЗВТ), направляється для проведення позачергової повірки лічильник газу GMS G40, заводський номер 061387, повірка 18.12.2023, зазначено, що ознак пошкодження та втручання в ЗВТ не виявлено. Розпломбовано та знято для проведення позачергової повірки. Протокол підписано представником споживача без зауважень та заперечень (т.1 а.с.13).
Державним підприємством "Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" за результатами проведення позачергової повірки встановлено, що лічильника газу GMS G40, заводський №061387 визнано таким, що не відповідає вимогам ДСТУ 9034:2020, про що складена довідка №5л/15465 від 15.03.2024 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (т.1 а.с.14).
На підставі рішення Комісії з розгляду актів про порушення Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", оформленого протоколом засідання комісії №0159 від 28.03.2024, яким задоволено акт про порушення №0159 від 13.03.2024 (т.1 а.с.15), споживачу Комунальному некомерційному підприємству "Гощанська багатопрофільна лікарня" Гощанської селищної ради у відповідності до пп.1 п.3 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, донараховано 10459,72 м.куб. газу на суму 153600,99 грн. Розрахунок проведено за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання за період з дати виходу з ладу ЗВТ до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. Середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС. Період розрахунку: з 11:00 год 09.03.2024 по 15:20 год 13.03.2024 (т.1 а.с16).
Представник відповідача на засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу не з`явився. Про дату, час та місце був повідомлений належним чином, про що свідчить його підпис у акті про порушення № 0159 від 13.03.2024.
Рівненська філія Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" 16.04.2024 направила на адресу відповідача лист №Рвф/100/10.2-817, яким повідомила про рішення комісії, а також направила акт - розрахунок №0159 необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.03.2024 у розмірі 153600,99 грн та рахунок на оплату № 1571 від 16.04.2024 (т.1 а.с.18).
19 червня 2024 року позивачем на адресу відповідача була направлена претензія №Рвф/100/10.1-2612 щодо сплати заборгованості у розмірі 153600,99 грн (т.1 а.с.19).
У відповідь на претензія відповідач листом №805/01-11 25.06.2024 повідомив позивача про наявність підстав для звільнення Комунального некомерційного підприємства "Гощанська багатопрофільна лікарня" Гощанської селищної ради від відповідальності у вигляді донарахування за необлікований або частково облікований обсяг газу (т.1 а.с.20-21)
Колегія суддів зазначає, що взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб`єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об`єктів будівництва або існуючих об`єктів (умови технічного доступу); доступу суб`єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб`єктами ринку природного газу, визначені Кодексом газорозподільних систем (далі Кодекс ГРС), який затверджений постановою № 2494 від 30.09.2015 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
У відповідності до пункту 3 глави, 1 розділу 1 Кодексу ГРС дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Як зазначено вище, між позивачем та відповідачем існують правовідносини щодо розподілу природного газу, які врегульовані Типовим договором розподілу природного газу.
Пунктами 3,4 пункту 7.2. розділу VII Типового договору, встановлено, що оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством та цим договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
Оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з`єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу (п.2 глава 5 розділу X Кодексу ГРС).
Пунктом 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРС, передбачено, що власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Відповідно до положень пункту 1 глава 9 розділу X Кодексу ГРС, суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо, зокрема, відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб.
Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюється у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків передбачених цим розділом (п.2 глава 9 розділу Х Кодексу ГРС).
Абзацом 2 пункта 5 глави 5 розділу III Кодексу ГРС, передбачено, що для належного виконання оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов`язаний забезпечити доступ на власні об`єкти представникам оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання службових обов`язків, зокрема, для перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу.
Згідно положень пункту 6 глава 6 розділу X Кодексу ГРС, у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач листом №249/01-11 від 26.02.2024 звернувся до Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" з проханням про зупинку лічильного механізму у зв`язку з чим просив провести демонтаж лічильника газу. Лист отриманий оператором Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" 26.02.2024, про що свідчить відмітка канцелярії із вхідним №91-РвФ/100/05-4-24. Дана обставина представником Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" не заперечувалась.
Відповідно до п.п. 1, 2, 5, 8 Глави 5, Порядок оформлення акта про порушення Розділу XI Кодексу ГРМ, порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень Кодексу газорозподільної систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.
Відповідно до п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно із п. 11 Глави 5 розділу XIІ Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Згідно з п. 12 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
З матеріалів справи вбачається, що представниками позивача було складено акт про порушення №0159 від 13.03.2024, в якому встановлено пошкодження ЗВТ або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. В акті міститься підпис представника відповідача.
Крім того, в результаті задоволення акта про порушення, Комунальному некомерційному підприємству "Гощанська багатопрофільна лікарня" Гощанської селищної ради вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу зазначена в платіжному рахунку оператора, який наявний в матеріалах справи (т.1 а.с.17).
Положеннями пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, встановлено, що позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать, зокрема пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС).
Отже, Кодекс ГРМ розмежовує несправність лічильника, що сталася унаслідок його пошкодження, та несправність лічильника, що сталася унаслідок позаштатного режиму роботи. Такий підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, унаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення «не з вини споживача». В таких випадках хоча споживач не здійснював несанкціонованого втручання, водночас міг виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ охоплює ситуації, які споживач може виявити.
Порядок визначення необлікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим у разі виявлення Оператором ГРМ порушень встановлено главою 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.
Так, згідно підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), що виникає, зокрема в результаті пошкодження лічильника, несправності лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановленої за результатами позачергової або експертної повірки.
Судова колегія зазначає, що процедура перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення роботи лічильника в позаштатному режимі (при цьому, при відсутності пошкодження пломб та несанкціонованого втручання у ЗВТ) не застосовується, якщо споживач своєчасно (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмово повідомив оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/ лічильника газу або пломби (крім її відсутності).
Як вбачається з матеріалів справи, Комунальне некомерційне підприємство "Гощанська багатопрофільна лікарня" Гощанської селищної ради листом №249/01-11 від 26.02.2024 направило Товариству з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" повідомлення з проханням провести демонтаж лічильника газу у зв`язку із зупинкою лічильного механізму за адресою: смт. Гоща, вул. Богомольця Олександра, 1.
Отже, враховуючи вищезазначене, колегія суддів спростовує доводи позивача про те, що таке порушення, як "позаштатний режим" не відноситься до порушень, в розумінні абзацу 1 пункта 8 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС.
Крім того, судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідач був повідомлений про місце та час проведення комісії, про що свідчить його підпис у акті про порушення №0159 від 13.03.2024. Комісією з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС задоволено акт про порушення №0159 від 13.03.2024, що підтверджується протоколом №0159 від 28.03.2024 та складено акт - розрахунок по споживачу Комунальному некомерційному підприємству "Гощанська багатопрофільна лікарня "Гощанської селищної ради за період з 09.03.2024 по 13.03.2024 на суму 153600,99 грн.
Судова колегія, відповідно до пункту 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС зазначає, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
У разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку) (п. 8 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС).
При порушеннях, пов`язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об`єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об`єму газу є достатніми для визначення об`єму природного газу по об`єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується.
Іншими словами, у випадку виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, представником оператора ГРМ складається акт про порушення, в якому має бути вказано вид, обставини і суть порушення, що визначає порядок визначення необлікованих об`ємів природного газу та їх режим нарахування.
У даному випадку, порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, що мали наслідком позаштатний режим роботи комерційного ВОГ у діях споживача не встановлено, що виключає вину у діях останнього та підстави покладення відповідальності у вигляді перерахунку об`ємів газу.
Враховуючи вищезазначене та той факт, що відповідачем було повідомлено позивача про демонтаж лічильника газу у зв`язку із зупинкою лічильного механізму та вжиття відповідачем заходів щодо належного виконання зобов`язань згідно з умовами договору, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення абзацу 1 пункту 8 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС та спростовує посилання позивача, що пункт 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС не є застосовним у випадках позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, а диспозиція цієї норми стосується лише порушень, пов`язаних з пошкодженнями ЗВТ/лічильника чи пломби, оскільки витрата (споживання) природного газу не обліковується або обліковується некоректно у обох випадках, що й зумовлює здійснення перерахунку (донарахування) об`ємів природного газу або зміну їх режиму нарахування і конкретні причини цього визначаються вже після повідомлення споживачем оператора.
Судова колегія звертає увагу на аналогічні висновки Верховного Суду щодо застосування цієї норми при виявленні позаштатного режиму роботи, зокрема в постановах від 19.09.2019 у справі №908/2313/18, від 11.02.2021 у справі №927/770/18, від 30.06.2022 у справі №911/2791/20, від 16.08.2022 у справі №910/1873/20, від 18.11.2022 у справі №914/993/21, від 08.11.2023 у справі №914/1834/22.
Тобто, положенням абзацу 1 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, встановлено норму, яка виключає застосування вимог розділу ХІ цього Кодексу при здійсненні розрахунків безоблікового споживання газу у випадку повідомлення споживачем про пошкодження лічильника до виявлення порушення оператором ГРС, тобто у випадку вжиття споживачем всіх належних від нього заходів щодо належного виконання зобов`язання згідно з договором.
З урахуванням наведеного, судова колегія вважає, що підстави апеляційного оскарження викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження під час перегляду справи, що є підставою для відмови у її задоволенні.
Згідно пункту 1 частини першої статті 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Відповідно до ст. 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Господарського суду Рівненської області від 25.09.2024 у справі №918/694/24 відповідає чинному законодавству та матеріалам справи, підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, не вбачається.
З урахуванням відмови в задоволенні апеляційної скарги, судові витрати за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покладається на апелянта в порядку ст. 129 ГПК України.
Керуючись статтями 129, 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Рівненської області у справі №918/694/24 від 25.09.2024 без змін.
2. Справу №918/694/24 повернути Господарському суду Рівненської області.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту в порядку, передбаченому главою 2 розділу Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складений "03" грудня 2024 р.
Головуючий суддя Гудак А.В.
Суддя Олексюк Г.Є.
Суддя Мельник О.В.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123460572 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Гудак А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні