Справа № 526/2307/20
Провадження № 6/526/38/2024
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2024 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі
головуючої судді Максименко Л.В.
секретаря судового засідання Павленко Т. І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гадяч заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Гадяцький відділ державної виконавчої служби Миргородського району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну сторони у виконавчому провадженні,
В С Т А Н О В И В:
22листопада 2024року ОСОБА_1 звернуласьдо судуіз заявоюпро замінусторони боржника ОСОБА_3 наїї правонаступника ОСОБА_2 у виконавчому провадженні ВП №69010214 про стягнення заборгованості, вказуючи, що 15.09.2021 року Гадяцьким районним судом було винесено рішення про стягнення з ОСОБА_3 на її користь заборгованості за борговою розпискою від 03.03.2020 у розмірі 105 950 грн, з яких: борг - 65000 грн, відсотки - 40950 грн та судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в сумі 1060 грн 19 коп. На виконання вказаного рішення суду їй було видано виконавчий лист №526/2307/20, на підставі якого 13.05.2022 Гадяцьким відділом ДВС Миргородського району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції було відкрите виконавче провадження №69010214, яке 19 лютого 2024 року за постановою державного виконавця було закінчене у зв`язку зі смертю боржника, стягнення не проводились. Заявник вказує, що ОСОБА_2 на момент смерті матері ОСОБА_3 проживав з нею за адресою: АДРЕСА_1 , від спадщини, що залишилась після її смерті не відмовився, тому є її правонаступником у виконавчому провадженні.
Відповідно доч.3ст.442ЦПК України,суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Заявник ОСОБА_1 надала суду заяву, в якій просила розглянути її заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні без її участі, просила суд заяву задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився.
Представник Гадяцького відділу ДВС Миргородського району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно дост. 442 ЦПК України, неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Дослідивши заяву та долучені до неї документи, матеріали цивільної справи 526/2307/20 суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що за рішенням Гадяцького районного суду від 15.09.2021 року, яке було залишене без змін постановою Полтавського апеляційного суду від 25.11.2021 стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 заборгованість за борговою розпискою від 03.03.2020 у розмірі 105 950 грн, з яких: борг - 65000 грн, відсотки - 40950 грн та судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в сумі 1060 грн 19 коп.
На виконання вказаного рішення суду 10.03.2022 Гадяцьким районним судом ОСОБА_1 було видано виконавчий лист №526/2307/20.
Як вбачається з інформації про виконавче провадження з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень Гадяцьким відділом ДВС Миргородського району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 13.05.2022 було відкрите виконавче провадження № 69010214 за зазначеним вище виконавчим листом.
Боржник ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією актового запису про смерть № 66 від 13.02.2024.
19 лютого 2024 року головним державним виконавцем Гадяцького відділу ДВС Миргородського району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Нестеренко Н. А. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №69010214 на підставі п. 3 ч. 1 ст.39, ст.40Закону України«Про виконавчепровадження» у зв`язку із смертю боржника.
Вирішуючи питання про наявність правових підстав для задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження суд виходить з наступного.
Питання процесуального правонаступництва врегульовано частиною першою статті 55 ЦПК України, відповідно до якої у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно з частинами першою, другою, п`ятою статті 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
У постанові від 18 січня 2022 року у справі № 34/425 (провадження № 12-69гс21) Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, викладених у постанові від 15 вересня 2021 року у справі № 727/9430/13-ц, щодо порядку здійснення заміни сторони виконавчого провадження правонаступником, згідно з якими за відсутності відкритого виконавчого провадження заміна відповідної сторони виконавчого провадження правонаступником є можливою. Велика Палата Верховного Суду зазначила, що указаний висновок не відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду викладеній у постановах від 03 листопада 2020 року у справі № 916/617/17 (провадження № 12-48гс20, пункти 74-75) та від 16 лютого2021 року у справі № 911/3411/14 (провадження № 12-39гс20, пункт 6.18).
Підставою для заміни сторони виконавчого провадження (стаття 442 ЦПК України), тобто процесуального правонаступництва в межах виконавчого провадження як юридичного процесу, є правонаступництво в матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і перехід до іншої особи прав чи обов`язків сторони, яка вибула, в цих правовідносинах.
Процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні - це заміна на будь-якій стадії саме виконавчого провадження як юридичного процесу стягувача або боржника іншою особою у зв`язку з її вибуттям, тобто підставою заміни стягувача внаслідок правонаступництва є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов`язки або пряма вказівка акта цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами.
Заміна сторони виконавчого провадження правонаступником у виконавчому провадженні, тобто здійснення процесуального правонаступництва після набрання судовим рішенням законної сили, полягає в поширенні на правонаступників законної сили судового рішення. При цьому на правонаступників законна сила судового рішення поширюється усіма своїми правовими наслідками - незмінністю, неспростовністю, виключністю, преюдиційністю, виконуваністю.
Оскільки виконавче провадження є самостійною стадією судового процесу, сторони виконавчого провадження належать до учасників справи, а отже, якщо процесуальне правонаступництво має місце на стадії виконавчого провадження, заміна сторони виконавчого провадження означає й заміну учасника справи. Але заміна учасника справи не обов`язково означає заміну сторони відкритого виконавчого провадження.
На стадії виконання судового рішення як на завершальній стадії судового провадження можлива заміна сторони у виконавчому провадженні як юридичному процесі правонаступником за наявності відкритого виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження та до його закінчення заміна сторони виконавчого провадження (з одночасною заміною відповідного учасника справи) правонаступником здійснюється у порядку, передбаченомустаттею 442 ЦПК Україниз урахуванням підстав, визначених статтею 55 ЦПК України. У цьому випадку норми статті 442 ЦПК України, що містить процесуальні особливості здійснення правонаступництва у виконавчому провадженні, застосовуються разом з нормами статті 55 ЦПК України.
Натомість, як до відкриття виконавчого провадження, так і після його закінчення заміна учасника справи правонаступником здійснюється на підставі статті 55 ЦПК України, а в окремих випадках також на підставі частини п`ятої статті 442 ЦПК України. Відповідно, тільки до закінчення виконавчого провадження можна ставити питання про заміну сторони виконавчого провадження, а якщо виконавче провадження закінчене, то заміна відповідної сторони цього виконавчого провадження правонаступником є неможливою без його відновлення відповідно до умов законодавства.
У випадку закінчення виконавчого провадження заявник, що звертається з заявою про заміну сторони виконавчого провадження, повинен поставити перед судом питання щодо відновлення виконавчого провадження (оскарження постанови про закінчення виконавчого провадження). За відсутності підстав для відновлення закінченого виконавчого провадження відсутні і підстави для процесуального правонаступництва.
Ураховуючи наведене, для вирішення питання щодо заміни сторони у виконавчому провадженні вирішальним є встановлення наявності відкритого виконавчого провадження, в якому ставиться таке питання.
У справі встановлено, що виконавче провадження №69010214 з виконання виконавчого листа №526/2307/20, виданого 10.03.2022 року Гадяцьким районним судом закінчено у зв`язку із смертю боржника ОСОБА_3 .
Статтею 48 Закону України «Про виконавче провадження»визначено, що у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку, виконавче провадження підлягає відновленню за постановою виконавця не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного рішення.
Доказів того, що згадана вище постанова виконавця від 19 лютого 2024 року про закінчення виконавчого провадження була визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку в матеріалах справи немає, як і немає постанови виконавця про відновлення виконавчого провадження.
Таким чином, оскільки виконавче провадження на момент розгляду питання щодо заміни сторони виконавчого провадження закінчене, питання про відновлення виконавчого провадження заявником не ставилось, відсутні підстави для заміни сторони виконавчого провадження.
У зв`язку із наведеним, надавати оцінку решті доводам заяви не має правового значення.
Керуючись ст.442 ЦПК України, суд
постановив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Гадяцький відділ державної виконавчої служби Миргородського району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну сторони у виконавчому провадженні - залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Головуюча: Л. В. Максименко
Суд | Гадяцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123536986 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Гадяцький районний суд Полтавської області
Максименко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні