ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
09.12.2024Справа № 910/10458/19
Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., за участю секретаря судового засідання Коверги П.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні
заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінуніверсал"
про заміну сторони її правонаступником
у справі № 910/10458/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахтарськтранс"
до Публічного акціонерного товариства "Центеренерго"
про стягнення 362 751 359 грн. 54 коп.
Представники учасників судового процесу: згідно протоколу судового засідання..
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 11.10.2011, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 26.01.2022 та постановою Верховного Суду від 07.07.2022, позов задоволено повністю, стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Центренерго" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахтарськтранс" 297 507 063 грн. 43 коп. вартості поставленого вугілля, 32 373 438 грн. 12 коп. вартості доставки вугілля, 20 313 782 грн. 26 коп. пені, 12 008 561 грн. 42 коп. 3% річних, 6 677 746 грн. 47 коп. інфляційних втрат та 672 350 грн.00 коп. судового збору.
29.07.2022 на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 11.10.2011 видано наказ на примусове виконання рішення суду.
05.11.2024 Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фінуніверсал» подано заяву про заміну сторони її правонаступником.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.11.2024 розгляд заяви призначено на 25.11.2024.
12.11.2024 представником ТОВ «ФК «Фінуніверсал» подано клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
22.11.2024 представником боржника подано заперечення на заяву про заміну сторони правонаступником.
У судове засідання 25.11.2024 представник боржника з`явився, інші учасники справи не з`явились.
За результатами судового засідання судом постановлено ухвалу про відкладення розгляду заяви на 09.12.2024, яку занесено до протоколу судового засідання.
02.12.2024 представником заявника подано відповідь на заперечення боржника.
У судове засідання 09.12.2024 представники заявника та боржника з`явились, представник стягувача не з`явився.
Водночас, за приписами ч. 3 ст. 334 ГПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фінуніверсал» про заміну сторони її правонаступником, суд дійшов висновку про необхідність її задоволення, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Таким чином, оскільки виконання рішення суду є невід`ємною стадією процесу правосуддя, то і заміна сторони на цій стадії може відбуватися не інакше, як на підставах та у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України та Законом України "Про виконавче провадження", який регулює умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Статтею 52 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Процесуальне правонаступництво виникає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права, фактично, процесуальне правонаступництво слідує за матеріальним. У кожному конкретному випадку, для вирішення питань можливості правонаступництва, господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Відповідно до частини 1 статті 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Згідно з частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до усталеної практики Верховного Суду, для вирішення питання можливості правонаступництва необхідним є встановлення фактичних обставин заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником відповідно до норм матеріального права.
Підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків сторони, яка вибула, в цих правовідносинах.
Підставами для заміни кредитора у зобов`язанні, відповідно до ч. 1-2 ст. 512 ЦК України, є: передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги); правонаступництва; виконання обов`язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем); виконання обов`язку боржника третьою особою. Кредитор у зобов`язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 513, ч. 1 ст. 514 ЦК України правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.
До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відступлення права вимоги за своєю правовою суттю означає договірну передачу зобов`язальних вимог первісного кредитора новому кредитору. Відступлення права вимоги відбувається шляхом укладення договору між первісним кредитором та новим кредитором. Договір відступлення права вимоги може бути оплатним. Змістом договору передбачається, що його метою є заміна особи на активній стороні зобов`язання зі збереженням решти елементів зобов`язальних правовідносин за плату, і не передбачається надання послуг із фінансування під відступлення права грошової вимоги. Натомість договір факторингу має на меті фінансування однієї сторони договору іншою стороною шляхом надання їй визначеної суми грошових коштів. Ця послуга згідно з договором факторингу надається фактором клієнту за плату, розмір якої визначається договором. При цьому право грошової вимоги, передане фактору, не є платою за надану останнім фінансову послугу.
Так, відповідно до частини першої статті 1077 Цивільного кодексу України за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов`язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Клієнт може відступити факторові свою грошову вимогу до боржника з метою забезпечення виконання зобов`язання клієнта перед фактором. Зобов`язання фактора за договором факторингу може передбачати надання клієнтові послуг, пов`язаних із грошовою вимогою, право якої він відступає.
За змістом статті 1079 Цивільного кодексу України сторонами у договорі факторингу є фактор і клієнт. Клієнтом у договорі факторингу може бути фізична або юридична особа, яка є суб`єктом підприємницької діяльності. Фактором може бути банк або інша фінансова установа, яка відповідно до закону має право здійснювати факторингові операції.
Згідно з ч. 1 ст. 1078 Цивільного кодексу України предметом договору факторингу може бути право грошової вимоги, строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога).
З матеріалів справи вбачається, що 30 жовтня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фінуніверсал» (далі - фактор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Шахтарськтранс» (далі - клієнт) укладено Договір надання послуг з факторингу (без регресу, викуп з дисконтом) № 30/10/2024-1-Ф (далі - Договір факторингу) за умовами якого, з урахування Додаткової угоди № 1 від 20.11.2024, фактор зобов`язується передати грошові кошти в сумі 169 000 000,00 грн. без ПДВ в розпорядження клієнта за плату, а клієнт зобов`язується відступити факторові своє право грошової вимоги за договірними зобов`язаннями: договір поставки вугілля № 111/17 від 09.04.2019, Договір поставки вугілля № 111/19 від 17.04.2019, Договір поставки вугілля № 111/22 від 22.05.2019, по яким рішення Господарського суду міста Києва набрало законної сили і виданий наказ про примусове виконання рішення № 910/10458/19 від 29.07.2022 до Публічного акціонерного товариства «Центренерго» на загальну суму 369 552 941,70 грн., з яких:
- 297 507 063,43 грн. - вартість вугілля;
- 32 373 438,12 грн. - вартість доставки вугілля;
- 20 313 782,26 грн. - пеня;
- 12 008 561,42 грн. - 3% річних;
- 6 677 746,47 грн. - інфляційні втрати;
- 672 350,00 грн. - судовий збір.
Сума винагороди фактора за відступлення права грошової вимоги, визначеної в п. 1.1 цього Договору складає суму 200 552 941,70 грн. без ПДВ.
Винагорода фактора буде визнаватися фактором в тому звітному періоді, коли буде здійснено надходження коштів грошового зобов`язання в повному об`ємі від боржника, зазначеного в п. 1.1 Договору (п. 1.1.4 та п. 1.1.5 Договору факторингу).
Відповідно до пунктів 2.1 та 2.2 Договору факторингу детальна інформація про вимогу, строк та порядок відступлення вимоги, строки та умови проведення відповідних розрахунків між клієнтом і фактором визначені в Додатку № 1 до цього Договору.
Оплата за цим Договором здійснюється фактором до 29.10.2025 шляхом безготівкового розрахунку або зарахування зустрічних однорідних вимог, які сторони можуть здійснити у випадку настання строку виконання по однорідним договірним зобов`язанням.
Цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами.
Строк дії Договору розпочинається в момент, визначений у п. 7.1 цього Договору, та закінчується 29.10.2025 (п. 7.1 та п. 7.2 Договору факторингу).
Додатком № 1 до Договору факторингу сторонами визначено Перелік вимог,а Додатком № 2 до Договору факторингу сторони узгодили Умови відступлення вимог: графік передання вимог - одночасно з підписання цього Договору; склад документації - первинна документація на суму відступлення вимог; термін сплати фактором коштів за передану вимогу - до 29.10.2025.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для здійснення заміни Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахтарськтранс" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінуніверсал".
Керуючись ст. ст. 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1. Замінити стягувача за виконавчим документом № 910/10458/19 від 29.07.2022 з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахтарськтранс" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінуніверсал" (01054, м. Київ, вул. Хмельницького Богдана, буд. 64, оф. 101; ідентифікаційний код: 40909251).
2. Згідно з ч.1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та відповідно до Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її складення повного тексту.
Повний текст ухвали складено 09.12.2024.
Суддя О.А. Грєхова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123634932 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Грєхова О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні