Справа № 686/5064/24
Провадження № 2/686/2728/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2024 року м.Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої-судді Чевилюк З.А.
секретаря Козубович А.Т.
за участі позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Войналовича О.М.
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про відшкодування шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, що трапилась 23 вересня 2023 року на автодорозі «Вихилівка-Правдівка» за участі належного позивачу автомобіля Volkswagen Passat, р.н. НОМЕР_1 та транспортного засобуVOLVO XC-90, р.н. НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_3 , у розмірі 200722 грн. та 20000 грн. моральної шкоди.
Вина відповідача у заподіяні шкоди позивачу підтверджена Постановою Хмельницького апеляційного суду від 20.12.2023 року.
За наслідками ДТП автомобіль належний позивачу зазнав механічних ушкоджень, що оцінені експертом за результатами експертного дослідження №ЕД-19/123-23/11572-АВ від 23.11.2023 року:вартість транспортного засобу Volkswagen Passat, р.н. НОМЕР_1 до моменту ДТП 434040 грн., вартість відновлювального ремонту Volkswagen Passat, р.н. НОМЕР_3 грн.,вартість автомобіля у пошкодженому стані після ДТП становить 76118 грн.
Таким чином, має місце фізичне знищення автомобіля, так як вартість відновлювального ремонту перевищує вартість автомобіля до ДТП.
Цивільно-правова відповідальність відповідача як учасника бойових дій не була застрахована на момент дорожньо-транспортної пригоди.
08.02.2024р.МТСБУ здійснило зарахування на рахунок позивача страхової суми в розмірі 160000 грн. за шкоду заподіяну відповідачем в порядку встановленому Законом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»(ст.13,41).
Оскільки вартість майнового збитку, завданого позивачу пошкодженням автомобіля внаслідок ДТП, яка сталася з вини відповідача, перевищує виплачений позивачу розмір страхового відшкодування, то із відповідача на користь позивачу підлягає стягненню різниця між фактичним розміром шкоди(вартістю відновлювального ремону пошкодженого транспортного засобу) та отриманим страховим відшкодуванням.
Таким чином, розмір відшкодування майнової шкоди, який підлягає стягненню із відповідача на користь позивача становить 434040 грн.-76118 грн.-160000 грн.=197922грн.
Моральну шкоду позивач оцінила в 20000грн., яку обґрунтовує глибокими психологічно-душевними стражданнями з приводу неможливості експлуатації пошкодженого транспортного засобу. Позивач має двох малолітніх дітей. Позивач до ДТП використовувала автомобіль щоденно. З вересня місяця була позбавлена можливості завозити дітей до школи та позашкільних гуртків. В родині відчувалось постійне напруження. Після ДТП виник страх керування автомобілем, що обумовлений неправомірними діями відповідача. Позивач вимушена докладати зусилля для організації свого життя, оформляти звернення до суду для того, щоб відшкодувати збитки внаслідок дій відповідача.
Неможливість вирішення справи в досудовому порядку обумовила звернення позивача до суду.
В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали та наполягали на його задоволені. Акцентували увагу на тому, що моральна шкода заявлена позивачем спів мірна з тим стресом, що зазнала позивач як мати двох дітей, що в момент ДТП були в автомобілі; переживала страх за їх життя. Просили стягнути витрати на правову допомогу у розмірі 15000 грн., що підтверджується договором та актом, фактичним виконанням, участю в судових засіданнях.
Представник відповідача визнав позов в частині стягнення матеріального збитку, що підтверджений висновком експерта №37/24 від 4 листопада 2024 року, у розмірі 131193 грн., витрати на евакуацію автомобіля 1800 грн. Моральну шкоду представник відповідача не визнав, аргументуючи свою позицію недоведеність заявлених сум. Відшкодовано може бути сума витрат на евакуацію автомобіля позивача у розмірі 1800 грн. Наступне транспортування автомобіля виникло з волі позивача та його нагальна необхідність не доведена суду. Заявлені витрати на правову допомогу є завищеними та необґрунтованими.
В судовому засіданні представник позивача, позивач погодились з сумою матеріального збитку визнаного представником відповідача у розмірі 131193 грн.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим задоволенню частково.
23 вересня 2023 року на автодорозі «Вихилівка-Правдівка» мала місце дорожньо-транспортна пригода за участі належного позивачу автомобіля Volkswagen Passat, р.н. НОМЕР_1 та транспортного засобу VOLVO XC-90, р.н. НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_3 .
Вина відповідача у заподіяні шкоди позивачу підтверджена Постановою Хмельницького апеляційного суду від 20.12.2023 року.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За змістом частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відносини страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів регламентує, зокрема. Закон України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі - Закон № 1961-IV), який є спеціальним законом, що регулює правовідносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Згідно, ч. 2 ст. 1187 ЦК України, - шкода завдана джерелом підвищеної небезпеки відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом.
Пунктом 2 Постанови ПВСУ N6, 27.03.1992, «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» зазначено, що шкода заподіяна майну особи і громадянина або заподіяна майну юридичної особи підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її завдала, за умови що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинно-наслідковий зв`язок та є вина зазначеної особи.
У відповідності до ст. 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до ч. 1 от. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст. 1194 ЦК України,- особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
За ст. 6 Закону №1961-ІV, страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.
Згідно з п. 22.1 ст. 22 Закону №1961-ІV, у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо- транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
Учасники бойових дій звільняються від обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України(ст.13 п.13.1. Закону №1961-ІV).
МТСБУ за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує шкоду на умовах, визначених цим Законом, у разі її заподіяння:
а) транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, крім шкоди, заподіяної транспортному засобу, який не відповідає вимогампункту 1.7статті 1 цього Закону, та майну, яке знаходилося в такому транспортному засобі;
б) невстановленим транспортним засобом, крім шкоди, яка заподіяна майну та навколишньому природному середовищу;
в) транспортним засобом, який вийшов з володіння власника не з його вини, а у результаті протиправних дій іншої особи;
г) особами, на яких поширюється діяпункту 13.1статті 13 цього Закону;
ґ) у разі недостатності коштів та майна страховика - учасника МТСБУ, що визнаний банкрутом та/або ліквідований, для виконання його зобов`язань за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
д) у разі надання страхувальником або особою, відповідальність якої застрахована, свого транспортного засобу поліцейським та медичним працівникам закладів охорони здоров`я згідно з чинним законодавством.(ст.41 п.41.1 Закону №1961-ІV)
Статтями 28, 29 Закону № 1961-ІУ передбачено, що, шкода, заподіяна в результаті ДТП майну потерпілого - це шкода, пов`язана: з пошкодженням чи фізичним знищенням транспортного засобу; з пошкодженням чи фізичним знищенням доріг, дорожніх споруд, технічних засобів регулювання руху; з пошкодженням чи фізичним знищенням майна потерпілого; з проведенням робіт, які необхідні для врятування потерпілих у результаті ДТП; з пошкодженням транспортного засобу, використаного для доставки потерпілого до відповідного закладу охорони здоров`я, чи забрудненням салону цього транспортного засобу; з евакуацією транспортних засобів з місця ДТП. У зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України.Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
Відповідно до статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.
Сторони погодили в судовому засіданні розмір матеріального збитку завданого автомобілю позивача 131193 грн., що підтверджується висновком експерта №37/24 від 4.11.2024 року та зібраними матеріалами справи.
Так як мало місце фізичне знищення автомобіля, здійснено його евакуацію двічі, у зв`язку із чим понесені витрати на евакуацію до першого пункту 1800 грн.(23.09.2023 року) та до другого пункту призначення 1000 грн.(20.11.2020 року), що підтверджено товарними чеками. Необхідність евакуації автомобіля позивача вдруге не доведена суду належними та допустимими доказами. Отже, відшкодовано відповідачем має бути 1800 грн. на евакуацію автомобіля.
Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, надавши належну оцінку душевним переживанням позивача, спричиненими ДТП, необхідністю організації життя, зміна його ритму, здійснення додаткових дій, направлених на отримання відшкодування збитків, емоційний стан позивача, суд приходить до висновку про необхідність присудження моральної шкоди до стягнення з відповідача у розмірі 5000 грн. Часткове задоволення позову в частині компенсації моральної шкоди є елементом сатисфакції; присуджений розмір відшкодування є справедливим, обґрунтованим, достатнім та немає наслідком безпідставного збагачення позивача.
Судові витрати у виді судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь позивача у розмірі 1759 грн. в порядку передбаченому ст.141 ЦПК, пропорційно сумі задоволених вимог.
При стягненні витрат на правову допомогу відповідно до ст.137 ЦПК, суд враховує доведеність заявлених витрат зібраними доказами, заперечення відповідача, виходячи з засад розумності та справедливості, вважає за можливе стягнути з відповідача на користь позивача 10000 грн.
Керуючись ст. ст. ст.ст. 19,81,82,141,263, 353 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задоволити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду завдану внаслідок дорожньо-транспортної пригоди в розмірі 131193 грн., моральну шкоду 5000 грн., витрати на евакуацію транспортного засобу -1800 грн., всього 137993 грн. та судовий збір 1759 грн., витрати на правову допомогу 10000 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду, шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги .
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення виготовлено 16 грудня 2024 року.
Суддя З.А.Чевилюк
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 17.12.2024 |
Номер документу | 123761841 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Чевилюк З. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні