РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 грудня 2024 року м. Рівне№460/11457/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс" доГоловного управління Держгеокадастру у Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Рівненська міська рада про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування витягів, -В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" (далі ТОВ "Рівненський МЖК") звернулось до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Рівненська міська рада, відповідно до якого просить суд:
-визнати протиправними дії Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо незастосування у витязі №НВ-9907331732024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформованому 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0073 локального коефіцієнта за локальним (інженерно-інфраструктурним) фактором: "не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,95";
-визнати протиправним і скасувати витяг № НВ-9907331732024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0073;
-визнати протиправними дії Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо незастосування у витязі №НВ-9907321702024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформованому 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074 локальних коефіцієнтів за локальними (інженерно-інфраструктурними) факторами: "не забезпечена централізованим водопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим водовідведенням - 0,95", "не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим газопостачанням - 0,95";
-визнати протиправним і скасувати витяг № НВ-9907321702024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074;
-визнати протиправними дії Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо незастосування у витязі №НВ-5600068092024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформованому 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0112 локальних коефіцієнтів за локальними (інженерно-інфраструктурними) факторами: "не забезпечена централізованим водопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим водовідведенням - 0,95", "не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим газопостачанням - 0,95";
-визнати протиправним і скасувати витяг № НВ-5600068092024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0112;
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що величина локального коефіцієнту Км3 визначається щодо кожного населеного пункту з урахуванням місцеположення земельної ділянки за територіально-планувальними, інженерно-геологічними, історико-культурними, природно-ландшафтними, санітарно-гігієнічними умовами та рівнем облаштування території, на підставі рішення сільської, селищної, міської ради. Відповідачем при формуванні витягів від 22.01.2024 не були враховані понижуючі коефіцієнти, що встановлені у додатку 7 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, зокрема, такі як: не забезпечення централізованим газопостачанням, теплопостачанням, водопостачанням і водовідведенням (в повному обсязі) (від 0,90 до 0,95), що вплинуло на кінцевий результат нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Рівненського окружного адміністративного суду від 27.09.2024, суддю Гудиму Н.С. визначено головуючою суддею у даній адміністративній справі №460/11457/24.
Ухвалою суду від 01.10.2024 позовна заява залишалася без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 11.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, а також залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Рівненську міську раду.
11.10.2024 суддею Гудимою Н.С. на підставі п.4 ч.1 ст.36 КАС України до Відділу документального забезпечення (канцелярії) суду подано заяву про самовідвід.
Ухвалою суду від 11.10.2024 заяву судді Гудими Н.С. про самовідвід у справі №460/11457/24 задоволено. Відведено суддю Гудиму Ніну Сергіївну від розгляду справи № 460/11457/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Рівненська міська рада, про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування витягів. Адміністративну справу №460/11457/24 передано до Відділу документального забезпечення Рівненського окружного адміністративного суду для визначення складу суду згідно з ч.1 ст.31 КАС України.
На підставі ухвали від про самовідвід, 11.10.2024 призначено повторний автоматизований розподіл справи, за наслідками чого передано справу на розгляд судді Зозулі Д.П.
Ухвалою суду від 15.10.2024 прийнято до провадження справу №460/11457/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Рівненська міська рада про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування витягів. Продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Через систему "Електронний суд" 24.10.2024 надійшла заява Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 25.10.2024 заяву Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про розгляд справи №460/11457/24 за правилами загального позовного провадження залишено - без задоволення.
Водночас, через систему "Електронний суд" 25.10.2024 від Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області надійшла заява про встановлення Головному управлінню додаткового строку для подання вказаних доказів у справі № 460/11457/24, а саме відповіді Рівненської міської ради, Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз", Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал", Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" про отримання інформації щодо розташування в межах земельних ділянок з кадастровими номерами: 5610100000:01:012:0073, 5610100000:01:012:0074, 5610100000:01:012:0112 комунікацій (інженерно-інфраструктурних факторів): централізованого газопостачання, теплопостачання, водопостачання і водовідведення.
Ухвалою суду від 28.10.2024 клопотання про продовження процесуального строку задоволено. Продовжено Головному управлінню Держгеокадастру у Рівненській області процесуальний строк, встановлений ухвалою суду від 11.10.2024 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі - на строк 15 днів, з дня отримання позовної заяви з додатками до неї.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі. Вказує, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Рівне (далі Технічна документація) розроблена ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", пройшла Державну експертизу землевпорядної документації у Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру (висновок від 16.03.2020 №416-20) та затверджена рішенням Рівненської міської ради від 02.07.2020 №7565. Отже, Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області не є належним відповідачем у даній справі, оскільки не є розробником документації із землеустрою та не затверджує технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель і оскаржуваних витягів не видавало. Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області не проводить нормативну грошову оцінку земельних ділянок, а лише при оформленні витягу з технічної документації користується даними, які надаються розробником такої документації, яка затверджується органом місцевого самоврядування і набирає чинності у встановленому Законом України "Про оцінку земель" порядку. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок надається суб`єкту звернення у формі адміністративної послуги. Звертає увагу, що в даному випадку відповідач не здійснює публічно-владні управлінські функції, як встановлено п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України. На підставі викладеного представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Рівненська міська рада правом подання письмових пояснень у строк встановлений судом не скористалася, пояснень щодо позову не подала.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи та з`ясувавши всі обставини спору, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Рішенням Рівненської міської ради від 09.03.2006 №2040 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в районі вулиць Гагаріна та Марфи Струтинської ТОВ "Рівненський МЖК" для будівництва та обслуговування другої черги малоповерхової забудови мікрорайону молодіжного житлового комплексу. Надано ТОВ "Рівненський МЖК" в оренду строком на п`ятдесят років земельну ділянку загальною площею 96100 кв.м.в районі вулиць Гагаріна і Марфи Струтинської для будівництва та обслуговування другої черги малоповерхової забудови мікрорайону молодіжного житлового комплексу, у тому числі: площею 95680 кв.м. з числа земель запасу Рівненської міської ради (сільськогосподарські угіддя рілля); площею 420 кв.м. з числа земель запасу Рівненської міської ради (полезахисні та інші захисні насадження).
На виконання вищезазначеного рішення 26.07.2006 Рівненською міською радою (Орендодавець) та ТОВ "Рівненський МЖК" (Орендар) підписано та нотаріально посвідчено договір оренди землі, за умовами якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 96100 кв.м., яка знаходиться в м. Рівне, в районі вул. Гагаріна і Марфи Струтинської, який зареєстрований в Рівненській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 14.08.2006 запис №040658300244 (надалі Договір оренди від 14.08.2006).
Згідно із п. 4 Договору оренди від 14.08.2006 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7683789,44 грн, згідно довідки №03-162, виданої Рівненським міським управлінням земельних ресурсів 06.07.2006.
У відповідності до п. 8 Договору оренди від 14.08.2006 за оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік становить 76837,89 грн (довідка №03-162 видана 06.07.2006 Рівненським міським управлінням земельних ресурсів). Довідка дійсна на період будівництва. В місячний термін після здачі об`єкта в експлуатацію необхідно замовити новий розрахунок грошової оцінки земельної ділянки. Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України.
Рішенням Рівненської міської ради №81 від 05.01.2011 "Про припинення права оренди частини земельної ділянки в районі вулиць Гагаріна та Марфи Струтинської" припинено право оренди частини земельної ділянки площею 30000кв.м. в районі вулиць Гагаріна та Марфи Струтинської, яка рішенням Рівненської міської ради від 9 березня 2006 року №2040 "Про надання і вилучення земельних ділянок, затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування окремих пунктів рішень Рівненської міської ради" надана ТОВ"Рівненський МЖК" в оренду на п`ятдесят років для будівництва та обслуговування другої черги малоповерхової забудови мікрорайону молодіжного житлового комплексу, і зараховано цю ділянку до земель запасу Рівненської міської ради.
На виконання вищезазначеного рішення між Рівненською міською радою та ТОВ"Рівненський МЖК" укладено додатковий договір від 04.08.2011 про внесення змін до Договору оренди від 14.08.2006, за яким сторони домовилися внести зміни до Договору оренди від 14.08.2006 та викласти окремі пункти в наступній редакції, зокрема:
п. 2 В оренду передається земельна ділянка загальною площею 61200 кв.м. для будівництва та обслуговування другої черги малоповерхової забудови мікрорайону молодіжного житлового комплексу, в тому числі: - площею 56968кв.м. та площею 4232 кв.м., за рахунок земель, які рішенням Рівненської міської ради від 09.03.2006 №2040 "Про надання і вилучення земельних ділянок, затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування окремих пунктів рішень Рівненської міської ради" були надані ТОВ"Рівненський МЖК" в оренду строком на п`ятдесят років для будівництва та обслуговування другої черги малоповерхової забудови мікрорайону молодіжного житлового комплексу;
п. 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 61200кв.м. становить 8013245,53 грн, - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №04-09/47, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 07.07.2011;
п. 8. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку площею 61200 кв.м. складає 174869,21 грн, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №04-09/47-1, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 05.01.2011;
п. 10. Орендна плата сплачується орендарем щомісячно, протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця на рахунок 33212812700002 в управління ДКУ в Рівненській області МФО 833017, код 13050200, одержувач: Місцбюджет м. Рівне, УБФ, ЗКПО 22586331. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобов`язується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати;
п. 12. Розмір орендної плати може змінюватися в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал. Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України. Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни нормативної грошової оцінки земель у місті Рівному; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифі, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.
21.05.2014 між Рівненською міською радою та ТОВ "Рівненський МЖК" укладено Додатковий договір про внесення змін до Договору оренди від 14.08.2006, за яким сторони домовилися внести зміни до Договору оренди від 14.08.2006 та викласти його окремі пункти в наступній редакції:
п. 4 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 56968 кв.м. становить 8184486,60 грн, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №02-17/69, виконаний управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області станом на 01.04.2014. Витяг дійсний на період будівництва. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4232кв.м. становить 608003,57 грн, - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №02-17/70, виконаний управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року. Витяг дійсний на період будівництва;
п. 8 Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку площею 56968кв.м. складає 245534,60 грн, - що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №02-17/69-1, виданий управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу №4 від 19.02.2014 засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки. Розрахунок дійсний на період будівництва.
Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку площею 4232кв.м.складає 18240,11грн, - що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №02-17/70-1, виданий управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу №4 від 19.02.2014 засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки. Розрахунок дійсний на період будівництва. Орендар зобов`язується вносити орендну плату за новими ставками з 01.04.2014 року. В місячний термін після прийняття об`єкта в експлуатацію, Орендар зобов`язується внести зміни в договір оренди землі в частині перерахунку розміру орендної плати із врахуванням завершення будівництва та сплачувати орендну плату з дня прийняття об`єкта в експлуатацію. Орендар погоджується, що термін будівництва об`єкта не повинен перевищувати 3 роки з моменту реєстрації даної додаткової угоди.
Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 30.09.2014 ТОВ "Рівненський МЖК" володіє правом оренди земельних ділянок площею 56968 кв.м. та 4232 кв.м. в районі вулиць Гагаріна та Марфи Струтинської в м. Рівне для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, другої черги малоповерхової забудови мікрорайону молодіжного житлового комплексу на підставі договору оренди землі, серія та номер: 4018, виданого 26.07.2006, видавник: Приватний нотаріус Рівненського міського нотаріального округу Вовк Н.П. та зареєстрований у Рівненській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах" від 14.08.2006 №050658300244, додаткової угоди до договору оренди землі від 26.07.2006, серія та номер: 2545, виданий 26.10.2009, видавник: приватний нотаріус Рівненського міського нотаріального округу Вовк Н.П. та зареєстрована у Рівненському міськрайонному відділі Рівненської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" від 09.02.2010 №041058300038, додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі від 14.08.2006 №040658300244, серія та номер: б/н, виданий 21.05.2014, видавник: укладений між Рівненською міською радою та ТОВ"Рівненський МЖК".
Рішенням Рівненської міської ради від 21.17.2017 №3852 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в районі вулиць Гайдамацької та Гагаріна ТОВ "Рівненський МЖК" в оренду на сорок дев`ять років для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів передачі електричної та теплової енергії (для будівництва, обслуговування та ремонту інженерних мереж). Вирішено передати ТОВ"Рівненський МЖК" в оренду на сорок дев`ять років земельну ділянку площею 113 кв.м. в районі вулиць Гайдамацької та Гагаріна (кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:012:0112) для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів передачі електричної та теплової енергії (для будівництва, обслуговування та ремонту інженерних мереж).
На виконання рішення Рівненської міської ради від 21.12.2017 №3852 20.03.2018 було укладено договір оренди землі між Рівненською міською радою (Орендодавець) та ТОВ "Рівненський МЖК" (Орендар) (надалі Договір оренди від 20.03.2018) відповідно до умов якого Орендодавець на підставі рішення Рівненської міської ради від 21.12.2017 №3852 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів передачі електричної та теплової енергії (для будівництва, обслуговування та ремонту інженерних мереж), з кадастровим номером 5610100000:01:012:0112, яка знаходиться в м. Рівне в районі вулиць Гайдамацької та Гагаріна.
Згідно із п. 9 Договору оренди від 20.03.2018 за оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 1501,51 грн, що становить 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №43/18, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу №5 від 02.03.2018 засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки. Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту прийняття рішення Рівненської міської ради від 21.12.2017 №3852.
Відповідно до п. 10 Договору оренди від 20.03.2018 обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 02.04.2018 ТОВ "Рівненський МЖК" володіє правом оренди земельної ділянки площею 0,0113 га в районі вулиць Гайдамацької та Гагаріна в м. Рівне для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів передачі електричної та теплової енергії на підставі договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданого 20.03.2018, видавник: укладений між Рівненська міська рада та ТОВ "Рівненський МЖК"; рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 3852, виданий 21.12.2017, видавник: Рівненська міська рада.
Земельні ділянки, які надані позивачу у довгострокову оренду, характеризуються: рівнинною місцевістю, частково вільні від забудови, на яких відсутнє централізоване теплопостачання, а на частині з них - централізоване водопостачання, водовідведення та газопостачання.
Починаючи з 2007 року позивач використовував вищезазначені земельні ділянки для будівництва об`єктів житлового та громадського призначення.
05.08.2015 Управлінням ДАБІ у Рівненській області за №РВ 143152170456 зареєстровано декларацію про готовність об`єкта до експлуатації Будівництво житлового будинку №4 в складі І-го пускового комплексу ІІ-ї черги будівництва мікрорайону МЖК на вул. Гагаріна в м. Рівне.
29.12.2014 Управлінням ДАБІ у Рівненській області за №РВ 142143630208 зареєстровано декларацію про готовність об`єкта до експлуатації Будівництво закритої стоянки для легкових автомобілів в районі вул. Гагаріна та М.Струтинської в м. Рівному (будівництво ІІ-ї черги мікрорайону МЖК).
08.11.2016 Управлінням ДАБІ у Рівненській області за №РВ 142163131515 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об`єкта Будівництво автомийки самообслуговування на вул. Гагаріна-М.Струтинської в м. Рівне.
13.02.2017 Управлінням ДАБІ у Рівненській області за №РВ 142170441703 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об`єкта Будівництво оздоровчо-торгівельно-розважального комплексу в складі ІІ-ої черги МЖК в районі вулиць Гагаріна та Марфи Струтинської в м. Рівне.
22.12.2014 Управлінням ДАБІ у Рівненській області за №РВ 143143560240 зареєстровано декларацію про готовність об`єкта до експлуатації будівництво багатоповерхового житлового будинку (будівельний №8), І-ша черга м. Рівне, в районі вулиць Гагаріна та М.Струтинської (друга черга МКР МЖК).
31.08.2018 Управлінням ДАБІ у Рівненській області за №РВ 143182431231 зареєстровано декларацію про готовність об`єкта до експлуатації будівництво багатоповерхового житлового будинку (будівельний №8), ІІ-ша черга м. Рівне, в районі вулиць Гагаріна та М.Струтинської (друга черга МКР МЖК).
22.12.2022 Державною архітектурно будівельною інспекцією України видано ТОВ "Рівненський МЖК" сертифікат №ІУ123221214591, яким засвідчено відповідність закінченого будівництвом об`єкта (черги, окремого пускового комплексу) проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації: найменування об`єкта згідно з проектом "Будівництво багатоповерхового житлового будинку в районі вулиць Гагаріна та Марфи Струтинської в м. Рівне. ІІІ черга", місце розташування об`єкта згідно з документом, що дає право на виконання будівельних робіт 33003 Рівненська обл., Рівненський район, Рівненська територіальна громада, м. Рівне, вулиця Гайдамацька, б. 13Б/1.
25.03.2024 року ТОВ "Рівненський МЖК" отримало пропозиції №08-01-170/24 від 14.03.2024 року та №08-01-159/24 від 13.03.2024 року про внесення змін до договору оренди землі від 26.07.2006 року, зареєстрованого за №040658300244 від 14.08.2006 (зі змінами) щодо передачі в оренду земельних ділянок загальною площею 61200 кв.м. з кадастровими номерами 5610100000:01:012:0074 та 5610100000:01:012:0073 та до договору оренди землі від 20.03.2018 щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 113 кв.м. з кадастровим номером 5610100000:01:012:0112 відповідно.
Умовами додаткових договорів, які додані до вищезазначених пропозицій передбачено зміни нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а саме встановлення їх у розмірі: земельна ділянка із кадастровим номером 5610100000:01:012:0073 56928974,70грн; земельна ділянка із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074 3084142,52 грн; земельна ділянка із кадастровим номером 5610100000:01:012:0112 51920,71 грн.
Зі змісту вищезазначених додаткових договорів, вбачається що зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок обґрунтовується витягами із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №№НВ-9907331732024, НВ-9907321702024, НВ-5600068092024 від 22.01.2024 року.
Пропозиції аналогічного змісту №08-993 від 01.05.2023 та №08-994 від 01.05.2023 про внесення змін до договору оренди землі від 26.07.2006, зареєстрованого за №040658300244 від 14.08.2006 (зі змінами) щодо передачі в оренду земельних ділянок загальною площею 61200 кв.м. з кадастровими номерами 5610100000:01:012:0074 та 5610100000:01:012:0073 та до договору оренди землі від 20.03.2018 щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 113 кв.м. з кадастровим номером 5610100000:01:012:0112 відповідно, ТОВ "Рівненський МЖК" отримувало від Рівненської міської ради також 08.05.2023.
Умовами додаткових договорів, які додані до вищезазначених пропозицій від 01.05.2023 передбачено зміни нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а саме встановлення їх у розмірі: земельна ділянка із кадастровим номером 5610100000:01:012:0073 54146731,58 грн; земельна ділянка із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074 2933413,75 грн; земельна ділянка із кадастровим номером 5610100000:01:012:0112 49401,24 грн.
Зі змісту вищезазначених додаткових договорів, отриманих 08.05.2023, вбачається що зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок обґрунтовувалася витягами із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №№ НВ-9916086212023, НВ-9916039432023 від 24.03.2023 року та № НВ-5600219122023 від 27.03.2023.
На офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 Податкового кодексу України розміщено повідомлення, що за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2023 рік становить 105,1%. Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.2 статті 289 Податкового кодексу України).
Порівняння нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на березень 2023 року та січень 2024 року свідчить про застосування 22.01.2024 року при формуванні витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік у розмірі 1,051:
-щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0073 нормативна грошова оцінки станом на 24.03.2023 становила 54146731,58 грн, у 2024 році з урахуванням коефіцієнта індексації за 2023 в розмірі 1,051 56908214,89 грн, станом на 22.01.2024 - 56928974,70 грн;
-щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074 нормативна грошова оцінка станом на 24.03.2023 становила 2933413,75 грн, у 2024 році з урахуванням коефіцієнта індексації за 2023 в розмірі 1,051 3083017,85 грн, станом на 22.01.2024 - 3084142,52 грн;
-щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0112 нормативна грошова оцінка станом на 27.03.2023 становила 49401,24 грн, у 2024 році з урахуванням коефіцієнта індексації за 2023 в розмірі 1,051 51920,70 грн, станом на 22.01.2024 - 51920,71 грн.
Вказане свідчить про те, що основою для формування 22.01.2024 витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки зазначених земельних ділянок стала нормативна грошова оцінка цих самих земельних ділянок, яка містилася у витягах від 24 та 27 березня 2023 року.
Як вбачається із листів Держгеокадастру у Рівненській області від 31.07.2023 №29-28-0.222-7817/2-23, №29-28-0.222-9436/2-24 від 11.09.2024 та №29-28-0.222-10415/24 від 08.10.2024, що надані у відповідь на адвокатські запити представника позивача, відповідно до інформації, що міститься у Державному земельному кадастрі (яка внесена на підставі електронного документа, що був оформлений при розробленні технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Рівне) наявні наступні локальні коефіцієнти, що враховуються:
а) на земельній ділянці з кадастровим номером 5610100000:01:012:0073:
-розташування земельної ділянки у зоні магістралей підвищеного місто формувального значення (мінімальне значення коефіцієнта 1,05, максимальне значення 1,2);
-розташування земельної ділянки у зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних парків, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам`яток природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон (мінімальне значення коефіцієнта 1,04, максимальне значення 1,15);
-розташування земельної ділянки у зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту (мінімальне значення коефіцієнта 1,04, максимальне значення 1,15);
б) на земельній ділянці з кадастровим номером 5610100000:01:012:0074:
-розташування земельної ділянки у зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту (мінімальне значення коефіцієнта 1,04, максимальне значення 1,15);
-місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні (мінімальне значення коефіцієнта 0,8, максимальне значення 0,96);
в) на земельній ділянці з кадастровим номером 5610100000:01:012:0112:
-розташування земельної ділянки у зоні магістралей підвищеного місто формувального значення (мінімальне значення коефіцієнта 1,05, максимальне значення 1,2);
-розташування земельної ділянки у зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту (мінімальне значення коефіцієнта 1,04, максимальне значення 1,15);
-місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні (мінімальне значення коефіцієнта 0,8, максимальне значення 0,96).
Позивач вважає, що дії відповідача по формуванню витягів від 22.01.2024 є протиправними, і вони підлягають скасуванню, оскільки при розрахунку нормативної грошової оцінки відповідних земельних ділянок ГУ Держгеокадастру у Рівненській області не врахував понижуючі локальні фактори, у зв`язку з чим ТОВ "Рівненський МЖК" звернулося до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" №161-XIV від 06.10.1998 (далі Закон №161-XIV) визначено, що відносини, пов`язані з орендною землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 21 Закону №161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з положеннями частини п`ятої статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно з ч.ч. 3, 5 ст. 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Преамбулою Закону України "Про оцінку земель" №1378-IV від 11.12.2003 (далі Закон №1378-IV) встановлено, що цей Закон визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов`язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
Згідно зі ст. 1 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
При цьому під рентним доходом розуміється дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки.
Частиною першою статті 13 Закону №1378-IV передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 18 Закону №1378-IV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз на 5-7 років.
За результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. (частини перша та друга статті 20 Закону №1378-IV).
Відповідно до статті 15 цього ж Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно з положеннями частини третьої та четвертої статті 23 Закону України №1378-IV, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Зокрема, у цьому пункті зазначено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов`язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради. Таке рішення офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 31.07.2018 у справі №804/7823/14, від 30.10.2018 у справі №804/2111/14.
Згідно із п. 1, пп. 55 п. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру. Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області не є належним відповідачем у даній справі, оскільки у правовідносинах, пов`язаних з оцінкою земель та земельних ділянок, Держгеокадастр і його територіальні органи здійснюють публічно-владні управлінські функції. Тому перевірка законності їх дій (бездіяльності), рішень, зокрема під час формування даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, оформлення таких даних у вигляді витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, є предметом судового розгляду та має здійснюватися адміністративним судом. Крім цього, витяг про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки є однією з підстав визначення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою. Отже, оформлюваний органом Держгеокадастру витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, у якому визначено конкретний розмір такої оцінки, безпосередньо пов`язаний з колом прав та обов`язків користувача відповідної земельної ділянки.
Зазначений висновок в повній мірі відповідає правовій позиції, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2018 у справі №823/902/17 та постанові Верховного Суду від 03.12.2018 у справі № 815/927/15.
Так, рішенням Рівненської міської ради №7565 від 02.07.2020 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного. Введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 01.01.2021.
Рівненська міська рада листом №05-1958 від 25.07.2023 повідомила позивача, що зміни до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Рівне, затвердженої рішенням Рівненської міської ради від 02.07.2020 № 7565 не вносилися.
ГУ Держгеокадастру у Рівненській області листом від 07.10.2024 за №29-17-0.10-5380/2-24 повідомило, що відомості (зміни до відомостей) про нормативну грошову оцінку земель (земельних ділянок з кадастровими номерами 561010000:016012:0073, 5610100000:01:012:0074, 5610100000:01:012:0112) в період з 01.01.2023 по 27.09.2024 до Державного земельного кадастру не вносились.
Механізм визначення нормативної грошової оцінки земель станом на момент її затвердження Рівненською міською радою 02.07.2020 був врегульований Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 (далі - Наказ №489).
У пункті 3 розділу ІІ Наказу №489 нормативна грошова оцінка всіх категорій земель та земельних ділянок населених пунктів (за винятком земель сільськогосподарського призначення та земельних ділянок водного фонду, що використовуються для риборозведення) визначається згідно з формулою: Цн = (В х Нп/Нк) х Кф х Км, де
Цн нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території з розрахунку на квадратний метр (у гривнях);
Нп - норма прибутку (6 %);
Нк - норма капіталізації (3 %);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки;
Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Положенням пункту 6 розділу ІІ Наказу №489 передбачено, що коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки (Км), обумовлюється трьома групами рентоутворювальних факторів регіонального, зонального та локального характеру і обчислюється за формулою: Км = Км1 х Км2 х Км3, де
Км1 - регіональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від місцеположення населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення;
Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони);
Км3 - локальний коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони.
Вихідними даними для обчислення коефіцієнта Км є затверджені матеріали Генеральної схеми планування території України, схеми планування території Автономної Республіки Крим та областей, генеральні плани населених пунктів у частині, яка характеризує існуючий стан населеного пункту. Значення коефіцієнтів установлюються за результатами пофакторних оцінок кожної групи з урахуванням питомої ваги рентоутворювальних факторів у формуванні загального рентного доходу в межах населеного пункту та його економіко-планувальних зон.
Відповідно до розділу ІІІ Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213 (далі - Методика №213), Км3 - це коефіцієнт, який характеризує локальні фактори місцеположення земельної ділянки за територіально-планувальними, інженерно-геологічними, історико-культурними, природно-ландшафтними, санітарно-гігієнічними умовами та рівнем облаштування території.
У пункті 10 розділу ІІ Наказу №489 передбачено, що значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Встановлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу не менше ніж 1:10000 - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. осіб, та 1:5000 - для інших населених пунктів. Для обчислення Км3 враховуються локальні фактори, наведені у додатку 7, при цьому добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0,50 і вище 1,50.
Отже, сукупний коефіцієнт Км3 повинен визначатися як добуток пофакторних оцінок (локальних факторів, локальних коефіцієнтів), які є на відповідній земельній ділянці.
Серед іншого додаток 7 до Наказу №489 у формі таблиці відображає перелік локальних факторів по групам та коефіцієнти локальних факторів із вказівкою граничних (максимальних і мінімальних) значень коефіцієнтів, до яких належать також інженерно-інфраструктурі фактори, а саме:
-земельна ділянка, що примикає до вулиці без твердого покриття 0,90-0,95
-земельна ділянка, що примикає до вулиці із твердим покриттям 1,00;
-не забезпечена централізованим водопостачанням 0,90-0,95;
-забезпечена централізованим водопостачанням 1,0;
-не забезпечена централізованим водовідведенням 0,90-0,95;
-забезпечена централізованим водовідведенням 1,0;
-не забезпечена централізованим теплопостачанням 0,90-0,95;
-забезпечена централізованим теплопостачанням 1,0;
-не забезпечена централізованим газопостачанням 0,90-0,95;
-забезпечена централізованим газопостачанням 1,0.
Згідно частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 (далі Закон №280/97-ВР).
Відповідно до частини першої статті 73 Закону №280/97-ВР акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що величина локального коефіцієнту Км3 визначається щодо кожного населеного пункту з урахуванням місцеположення земельної ділянки за територіально-планувальними, інженерно-геологічними, історико-культурними, природно-ландшафтними, санітарно-гігієнічними умовами та рівнем облаштування території, на підставі рішення сільської, селищної, міської ради.
Проте, відповідачем при наданні витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінку земельних ділянок №№ НВ-9907331732024, №НВ-9907321702024 НВ-5600068092024 від 22.01.2024 не було враховано обмеження у застосуванні коефіцієнтів Км3, що встановлені у додатку 7 Наказу №489.
Тобто висновок відповідача про необхідність застосування значення сукупного коефіцієнта Км3 без врахування усіх інженерно-інфраструктурних факторів які враховують відсутність певних видів інженерного забезпечення до земельних ділянок із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074 та 5610100000:01:012:0112, наданих в оренду для позивача є протиправним, оскільки такі земельні ділянки, не забезпечено централізованим водопостачанням, централізованим водовідведенням, теплопостачанням та газопостачанням. Аналогічно висновок ГУ Держгеокадастру про необхідність застосування сукупного коефіцієнта Км3 без врахування інженерно-інфраструктурного фактора не забезпечення централізованим теплопостачанням, до земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0073, яка надана в оренду для ТОВ "Рівненський МЖК" є протиправним, оскільки така земельна ділянка, не забезпечена централізованим теплопостачанням.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 818/2896/14, від 03.12.2018 у справі № 815/927/15, від 20.12.2018 у справі №826/11716/17, від 15.12.2021 у справі №820/149/17, від 30.01.2020 у справі №820/1804/16, від 30.01.2020 у справі №820/1804/16, від 11.01.2022 у справі №820/105/16, від 07.12.2023 у справі №460/139/19, від 24.06.2024 у справі №460/14725/22.
При визначенні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0112 при формуванні витягу № НВ-5600068092024 від 22.01.2024 застосовувався сукупний коефіцієнт Км3, який визначався лише за добутком трьох функціонально-планувальних та одного санітарно-гігієнічного факторів, а саме: розташування земельної ділянки у зоні магістралей підвищеного місто формувального значення (мінімальне значення коефіцієнта 1,05, максимальне значення 1,2); розташування земельної ділянки у зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту (мінімальне значення коефіцієнта 1,04, максимальне значення 1,15); місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні (мінімальне значення коефіцієнта 0,8, максимальне значення 0,96).
При визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0073 при формуванні витягу №9907331732024 від 22.01.2024 застосовувався сукупний коефіцієнт Км3, який визначався лише трьома функціонально-планувальними факторами, а саме: розташування земельної ділянки у зоні магістралей підвищеного містоформувального значення (мінімальне значення коефіцієнта 1,05, максимальне значення 1,2); розташування земельної ділянки у зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних парків, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам`яток природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон (мінімальне значення коефіцієнта 1,04, максимальне значення 1,15); розташування земельної ділянки у зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту (мінімальне значення коефіцієнта 1,04, максимальне значення 1,15).
Водночас, при визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074 при формуванні витягу № НВ-9907321702024 від 22.01.2024 застосовувався сукупний коефіцієнт Км3, який визначався лише за добутком одного функціонально-планувального та одного санітарно-гігієнічного факторів, а саме: розташування земельної ділянки у зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту (мінімальне значення коефіцієнта 1,04, максимальне значення 1,15); місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні (мінімальне значення коефіцієнта 0,8, максимальне значення 0,96).
При цьому, будь-який інший локальний фактор, зокрема з груп інженерно-інфраструктурних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних та санітарно-гігієнічних врахований не був.
Аналогічна ситуація щодо застосування сукупного коефіцієнта Км3 склалася і при формуванні витягів щодо тих самих земельних ділянок, що були сформовані 24 та 27 березня 2023 року, які за аналогічних підстав були визнані протиправними та скасовані рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі №460/21159/23, яке набрало законної сили.
Разом з тим, відповідач та третя особа достовірно знали про існування певних інженерно-інфраструктурних факторів місцезнаходження земельних ділянок із кадастровими номерами 5610100000:01:012:0073 (не забезпечена централізованим теплопостачанням) та 5610100000:01:012:0074 (не забезпечена централізованим водопостачанням, водовідведенням, теплопостачанням, газопостачанням), 5610100000:01:012:0112 (не забезпечена централізованим водопостачанням, водовідведенням, теплопостачанням, газопостачанням). Вказані обставини, зокрема, встановлені рішеннями Рівненського окружного адміністративного суду від 10.05.2019 у справі №460/139/19, від 13.10.2022 у справі №460/14725/22 та від 22.01.2024 у справі №460/21159/23, які набрали законної сили і якими визнано протиправними дії Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області при застосуванні сукупного коефіцієнту Км3 без врахування інженерно-інфраструктурних факторів місце розташування до земельних ділянок, що перебувають в оренді у позивача, а також скасовані відповідні витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформовані у попередні роки.
Згідно листа РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" №748/01-11 від 21.02.2019 у відповідь на адвокатський запит, діючі договори на надання послуг з централізованого водопостачання і водовідведення за адресою вул. Струтинської (Гайдамацька), 41-в у м.Рівне відсутні.
РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" листом №3846/01-11 від 10.09.2024 у відповідь на адвокатський запит повідомило, що об`єкти нерухомості, розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 5610100000:01:012:0074 в районі вулиць Василя Червонія (Гагаріна) та Гайдамацької (Струтинської) до централізованих мереж водопостачання і водовідведення не підключені та про відсутність даних про наявність інженерних мереж на земельних ділянках із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074 та 5610100000:01:012:0112.
Суд при цьому не бере до уваги лист РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" №4595/01-11 від 07.11.2024, який доданий відповідачем, оскільки з його змісту вбачається, що в районі земельних ділянок з кадастровими номерами 5610100000:01:012:0073, 5610100000:01:012:0074, 5610100000:01:012:0112 проходять мережі водопостачання та водовідведення як РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" так і приватних абонентів. Водночас, у згаданому листі відсутня інформація щодо підключення земельних ділянок із кадастровими номерами 5610100000:01:012:0074 та 5610100000:01:012:0112 до мереж централізованого водопостачання та водовідведення, що має значення для врахування даного інженерно-інфраструктурного фактору місцезнаходження земельних ділянок при визначенні їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до інформації ТОВ "Рівнетеплоенерго" № 03-05/883/886 від 03.04.2019, наданої на вимогу суду у справі №460/139/19, закрита стоянка для легкових автомобілів по вул. Струтинської (Гайдамацька), буд 41-в у м. Рівне, що побудована на земельній ділянці площею 4232 кв.м., яка розташована за адресою: м. Рівне, в районі вулиць Гагаріна та Струтинської, кадастровий номер 5610100000:01:012:0074 до централізованого теплопостачання не підключена; громадський будинок автомийки самообслуговування за адресою: Рівненська обл., м. Рівне, вул. Гагаріна, буд. 18-В; оздоровчо-торгівельно-розважальний комплекс (літ. А-3) за адресою: Рівненська обл., м. Рівне, вул. Гагаріна, буд. 18-б; багатоквартирний житловий будинок за адресою: Рівненська обл., м. Рівне, вул. Гагаріна, 22, що побудовані на земельній ділянці площею 56968 кв.м., кадастровий номер 5610100000:01:012:0073 до централізованого теплопостачання не підключені; на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, в районі вулиць Гагаріна та Струтинської діючі точки доступу (підключення) до централізованого теплопостачання відсутні.
У відповідь на адвокатський запит №28-08/20/2 від 28.08.2020 із проханням повідомити чи розташовані на земельній ділянці площею 113 кв.м. за адресою: м.Рівне, в районі вулиць Гайдамацької та Гагаріна, кадастровий номер 5610100000:01:012:0112 діючі точки доступу (підключення) до централізованого теплопостачання та чи укладено договори на постачання теплової енергії (підключення до централізованого теплопостачання) між ТОВ "Рівнетеплоенерго" та ТОВ "Рівненський МЖК" відносно постачання теплової енергії до об`єктів нерухомості розташованих на земельній ділянці площею 113 кв.м. за адресою: м.Рівне, в районі вулиць Гайдамацької та Гагаріна, кадастровий номер 5610100000:01:012:0112, ТОВ "Рівнетеплоенерго" листом №03-05/2432/2435 від 03.09.2020 повідомило, що між ТОВ "Рівнетеплоенерго" та ТОВ "Рівненський МЖК" договір на постачання теплової енергії не укладався.
Листом №04-05/1626 від 31.07.2023 ТОВ "Рівнетеплоенерго" повідомило, що за адресою: Струтинської (Гайдамацька) 41-в стоянка для легкових автомобілів; Гагаріна 18-в (громадський будинок автомийки); Гагаріна 18-б (торговельно-розважальний комплекс); Гагаріна 22 (багатоквартирний житловий будинок) не знаходяться на обліку в ТОВ "Рівнетеплоенерго". Відповідно, договір на постачання теплової енергії між Товариством та ТОВ "Рівненський МЖК" не укладався.
ТОВ "Рівнетеплоенерго" листом №04-05/2479 від 11.09.2024 повідомило, що будинки за адресою: м. Рівне, вул. Гайдамацька, 41-В; вул. В.Червонія, буд. 18-В, вул. В.Червонія, буд. 18-Б, вул. В.Червонія, 22, не перебувають на роздільному обліку та до даних будинків не здійснюється подача послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Відповідно до інформації АТ "Рівнегаз" у листі №330007.Ск-1997-0419 від 10.04.2019, наданої на вимогу суду у справі №460/139/19, закрита стоянка для легкових автомобілів по вул. Струтинської (Гайдамацька), 41-в у м. Рівне, що розташована на земельній ділянці площею 4232 кв.м., яка розташована за адресою: м. Рівне, в районі вулиць Гагаріна та Струтинської, кадастровий номер 5610100000:01:012:0074 не підключена до газорозподільних мереж; на земельній ділянці площею 4232 кв.м. за адресою: м. Рівне, в районі вулиць Гагаріна та Струтинської, кадастровий номер 5610100000:01:012:0074 діючі точки доступу (підключення) до газорозподільних мереж не розташовані; на земельній ділянці площею 56968 кв.м., яка розташована за адресою: м. Рівне, в районі вулиць Гагаріна та Струтинської, кадастровий номер 5610100000:016012:0073, об`єкти нерухомості, що розташовані на зазначеній земельній ділянці, а саме: громадський будинок авто мийки самообслуговування та оздоровчо-торгівельно-розважальний комплекс не підключено до газорозподільних мереж. Багатоквартирний житловий будинок, який розташований на земельній ділянці площею 56968 кв.м., яка розташована за адресою: м. Рівне, в районі вулиць Гагаріна та Струтинської кадастровий номер 5610100000:01:012:0073, підключено до газорозподільних мереж; на земельній ділянці площею 56968 кв.м. за адресою: м. Рівне, в районі вулиць Гагаріна та Струтинської, кадастровий номер 5610100000:01:012:0073 діючі точки доступу (підключення) до газорозподільних мереж розташовані.
Листом від 14.09.2020 за №33002.1.2-Са-4704-0920 АТ "Рівнегаз" повідомило, що на території земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:012:0112 відсутні прокладені діючі газопроводи системи газопостачання АТ "Рівнегаз".
Вищезазначена інформація підтверджується також копіями декларацій та сертифікату про готовність відповідних об`єктів до експлуатації, проектної документації, експертного звіту щодо розгляду проектної документації.
Таким чином, судом встановлено, що при визначенні розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок, наданих в оренду позивачу (кадастрові номер: 5610100000:01:012:0073, 5610100000:01:012:0074, 5610100000:01:012:0112) при формуванні відповідачем витягів №№ НВ-9907331732024, №НВ-9907321702024 НВ-5600068092024 від 22.01.2024 не були враховані понижуючі коефіцієнти з урахуванням наявних локальних інженерно-інфраструктурних факторів, зокрема таких як: не забезпечення централізованим газопостачанням, теплопостачанням, водопостачанням та водовідведенням (в повному обсязі) (від 0,90 до 0,95), що вплинуло на кінцевий результат нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Вказані обставини підтверджуються також тим, що при формуванні 22.01.2024 витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №№ НВ-99073317320243, НВ-9907321702024, НВ-5600068092024, нормативна грошова оцінка земельних ділянок збільшилася у 2024 році лише на коефіцієнт індексації 1,051 в порівнянні з нормативною грошовою оцінкою, визначеною на підставі витягів №№ НВ-9916086212023, НВ-9916039432023 від 24.03.2023 року та №НВ-5600219122023 від 27.03.2023, які скасовані рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі №460/21159/23.
Такі локальні інженерно-інфраструктурні фактори зменшують нормативну грошову оцінку відповідних земельних ділянок, що має безпосередній вплив на розмір орендної плати.
Видача вищезазначених витягів із визначенням нормативної грошової оцінки земельних ділянок внаслідок незастосування існуючих локальних коефіцієнтів має своїм наслідком протиправне збільшення розміру орендної плати, яку позивач буде змушений сплачувати виходячи із завищеного розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які перебуваються в оренді.
З метою захисту прав позивача та відновлення фінансового стану останнього, єдиним ефективним способом захисту є визнання дій відповідача протиправними та скасування відповідних витягів.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в постанові від 24.11.2021 у справі №817/1780/17 дійшов висновку, що дії з формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки можуть бути предметом оскарження, а підстави позову слугуватимуть висновку про належність обраного способу захисту.
За наведеного, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виготовлення та видачі витягів з технічно документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №№ НВ-9907331732024, НВ-9907321702024, НВ-5600068092024 від 22.01.2024, без врахування наявних локальних коефіцієнтів по інженерно-інфраструктурних факторах вчинені не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тому, оскаржувані витяги підлягають скасуванню.
За приписами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин справи та зазначених норм матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку, що позивачем обґрунтовано належними та допустимими доказами позовні вимоги, а тому позов слід задовольнити повністю.
За правилами частини першоїстатті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем за подання даного адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 9084 грн, що підтверджується платіжною інструкцією на вказану суму (оригінал якої знаходиться в матеріалах справи), а тому судові витрати позивача в частині сплаченого судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.
Крім того, позивачем подано заяву про стягнення з відповідача понесених позивачем витрат, пов`язаних з правничою допомогою в розмірі 8000 грн.
За змістом ч.1, 2ст.132 КАС Українисудові витрати складаються в тому числі з витрат, пов`язаних з розглядом справи, - витрат на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч.1ст.134 КАС Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави, при цьому згідно з ч.4ст.134 КАС Українидля визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч.5ст.134 КАС Українирозмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно дост. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
На виконання вимог ч. 4ст. 134 КАС України, стороною позивача надано суду копії договору про надання адвокатських послуг (правової допомоги) від 14.05.2019, предметного завдання 05-09-2024 від 05.09.2024, акту здачі-приймання послуг від 11.12.2024 та рахунку за надані послуги від 11.12.2024.
Так, згідно з долученими документами адвокатом в ході надання правничої допомоги в межах даної справи надано позивачу послуги на загальну вартість 8000грн: підготовка та подача до суду позовної заяви на 20 арк. ( в т.ч. аналіз документів, судової практики, розробка правової позиції) та заяви про поновлення пропущеного строку на 4 арк.
Дослідивши надані докази, суд зазначає, що з приводу надання правничої допомоги, у наданих документах міститься опис наданих послуг саме по даним спірним правовідносинам, тобто наявні усі дані, які дають можливість ідентифікувати надані послуги та прослідкувати взаємний зв`язок із даними спором.
Водночас, Верховний Суд 21.01.2020 у справі №904/1038/19 зазначив, що витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
Так, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26 лютого 2015 року у справі "Баришевський проти України", від 10 грудня 2009 року у справі "Гімайдуліна і інших проти України", від 12 жовтня 2006 року у справі "Двойних проти України", від 30 березня 2004 року у справі "Меріт проти України", "East/West Alliance Limited" проти України", заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим. У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Зазначені норми (статті 134, 139) були введені в КАС України з 15 грудня 2017 року, у тому числі, з метою унормування відносин між суб`єктами, які потребують юридичного супроводу, та адвокатами. Так, за існуючого правового регулювання у сторін з`явилась можливість відшкодувати понесені на правову допомогу витрати (у разі доведення власної правоти у спорі із суб`єктом владних повноважень). При цьому, норми зазначених статей спрямовані саме на захист прав та інтересів позивачів-суб`єктів господарювання, а не адвокатів. Встановлена на законодавчому рівні можливість позивачів отримати відшкодування понесених витрат на правничу допомогу сприяє нормальному розвитку галузі, дозволяє учасникам судових процесів залучати для захисту свої прав кваліфікованих адвокатів, даючи при цьому таким особам законне право сподіватись на повне або часткове відшкодування понесених витрат у разі доведення власної правової позиції.
Крім того, враховуючи вимоги статей 134, 139 КАС України під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами сьомою-дев`ятою статті 139 КАС України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу.
Таким чином, з наведеної правової позиції слідує, що суд вправі зменшити розмір судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката як за клопотанням сторони, так і з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами сьомою-дев`ятою статті 139 КАС України, з урахуванням конкретних обставин справи та з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.
Згідно з ч. 6, 7 ст. 134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Суд зазначає, що сторона, яка хоче компенсувати судові витрати, повинна довести та підтвердити розмір заявлених судових витрат, а інша сторона може подати заперечення щодо неспівмірності розміру таких витрат. Результат та вирішення справи безпосередньо пов`язаний із позицією, зусиллям і участю в процесі представника інтересів сторони за договором. При цьому такі надані послуги повинні бути обґрунтованими, тобто доцільність надання такої послуги та її вплив на кінцевий результат розгляду справи, якого прагне сторона, повинно бути доведено стороною в процесі.
Так, при розгляді справи судом питання про відшкодування витрат на правничу допомогу учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань і саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони (саме така позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц).
У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду звернула увагу на те, що принцип змагальності знайшов своє втілення, зокрема, у положеннях частин п`ятої та шостої статті 137 ЦПК України, відповідно до яких саме на іншу сторону покладено обов`язок обґрунтування наявності підстав для зменшення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, а також обов`язок доведення їх неспівмірності, тому при вирішенні питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу слід надавати оцінку виключно тим обставинам, щодо яких інша сторона має заперечення.
Таким чином, при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд має враховувати конкретні обставини справи, загальні засади законодавства та критерії відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.
Отже, принцип співмірності розміру витрат на професійну правничу допомогу повинен застосовуватися відповідно до вимог частини шостої статті 134 КАС України за наявності клопотання іншої сторони.
Це означає, що відповідач, як особа, яка заперечує зазначений позивачем розмір витрат на оплату правничої допомоги, зобов`язаний навести обґрунтування та надати відповідні докази на підтвердження його доводів щодо неспівмірності заявлених судових витрат із заявленими позовними вимогами, подавши відповідне клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, а суд, керуючись принципом співмірності, обґрунтованості та фактичності, вирішує питання розподілу судових витрат, керуючись критеріями, закріпленими у статті 139 КАС України.
Аналогічні висновки викладені також у постанові Верховного Суду від 05.08.2020 у справі №640/15803/19.
Представником відповідача подано заперечення на заяву про розподіл судових витрат, в якій зазначено, що у Рівненському окружному адміністративному суді адвокат не приймав безпосередньої участі в судовому засіданні, інших процесуальних документів, окрім позову та заяви про поновлення пропущеного строку у даній справі не подавав, а тому заявлені витрати на правничу допомогу адвоката у розмірі 8000 грн не є співмірними.
Також відповідачем вказано, що позивач у заяві про розподіл судових витрат не навів обґрунтування та не надав відповідні докази на підтвердження професійної правничої допомоги та співмірність вартості послуг заявлених витрат.
Проте суд вважає вказані доводи необґрунтованими з огляду на наступне.
Пунктом 4.1 Договору про надання правової допомоги від 14.05.2019 сторонами узгоджено винагороду та гонорар адвоката.
Із Предметного завдання № 05-09-2024 від 05.09.2024 року слідує, що Бюро зобов`язується надати Клієнту адвокатські послуги (правничу допомогу) захист інтересів Клієнта під час підготовки, подачі до Рівненського окружного адміністративного суду позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс» до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Рівненська міська рада про визнання протиправними дій Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо незастосування у витязі №НВ-9907331732024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформованому 22.01.2024 року щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0073 локального коефіцієнта за локальним (інженерно-інфраструктурним) фактором: "не забезпечена централізованим теплопостачання - 0,95", визнання протиправним і скасування витягу № НВ-9907331732024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0073; визнання протиправними дій Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо незастосування у витязі №НВ-9907321702024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформованому 22.01.2024 року щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074 локальних коефіцієнтів за локальними (інженерно-інфраструктурними) факторами: "не забезпечена централізованим водопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим водовідведенням - 0,95", "не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим газопостачанням - 0,95"; визнання протиправним і скасування витягу № НВ-9907321702024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074; визнання протиправними дій Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо незастосування у витязі №НВ-5600068092024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформованому 22.01.2024 року щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0112 локальних коефіцієнтів за локальними (інженерно-інфраструктурними) факторами: "не забезпечена централізованим водопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим водовідведенням - 0,95", "не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим газопостачанням - 0,95"; визнання протиправним і скасування витягу № НВ-5600068092024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0112.
Відповідно до пункту 1.4 Предметного завдання винагорода Бюро згідно з цим договором встановлюється в розмірі 8000 грн.
Вищевказане спростовує доводи відповідача про те, що позивачем не зазначено кількість витрачених адвокатом часу під час надання послуг, оскільки згідно з пунктом 4.2 Договору про надання правової допомоги винагорода Бюро розраховується відповідно до погодинних ставок Бюро, якщо інше не погоджено Сторонами у предметному завданні, натомість у даному випадку у Предметному завданні встановлено фіксований розмір винагороди.
Проаналізувавши вищевказане, суд зазначає, що заявлені позивачем до відшкодування 8000 грн витрат на правничу допомогу, є обґрунтованими, заявлений розмір витрат є співмірним із складністю справи та виконаною адвокатом роботою.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс" витрат на професійну правничу допомогу у сумі 8000 грн.
Таким чином, заява про відшкодування позивачу судових витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката, підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо незастосування у витязі №НВ-9907331732024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформованому 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0073 локального коефіцієнта за локальним (інженерно-інфраструктурним) фактором: "не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,95".
Визнати протиправним і скасувати витяг № НВ-9907331732024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0073.
Визнати протиправними дії Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо незастосування у витязі №НВ-9907321702024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформованому 22.01.2024 у щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074 локальних коефіцієнтів за локальними (інженерно-інфраструктурними) факторами: "не забезпечена централізованим водопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим водовідведенням - 0,95", "не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим газопостачанням - 0,95".
Визнати протиправним і скасувати витяг № НВ-9907321702024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0074.
Визнати протиправними дії Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо незастосування у витязі №НВ-5600068092024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформованому 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0112 локальних коефіцієнтів за локальними (інженерно-інфраструктурними) факторами: "не забезпечена централізованим водопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим водовідведенням - 0,95", "не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,95", "не забезпечена централізованим газопостачанням - 0,95".
Визнати протиправним і скасувати витяг № НВ-5600068092024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований 22.01.2024 щодо земельної ділянки із кадастровим номером 5610100000:01:012:0112.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області сплачений судовий збір в розмірі 9084,00 грн та витрати на правничу допомогу у розмірі 8000,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 16 грудня 2024 року
Учасники справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс" (вул. Гайдамацька, 13-Б, м. Рівне, Рівненська область, 33003, ЄДРПОУ/РНОКПП 13988757)
Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області (вул. Симона Петлюри, буд. 37, м. Рівне, Рівненська область, 33013, ЄДРПОУ/РНОКПП 39768252)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Рівненська міська рада Адреса: вул. Соборна, 12-А, м. Рівне, Рівненська область, 33028, код ЄДРПОУ 34847334.
Суддя Д.П. Зозуля
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123789096 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері |
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
Д.П. Зозуля