Ухвала
від 15.11.2024 по справі 636/7190/23
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 636/7190/23 Провадження№ 1-кс/636/1170/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2024 року слідчий суддя Чугуївського міського суду Харківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника підозрюваного адвоката ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Чугуївського міського суду Харківської області в м. Чугуїв клопотання слідчого СВ ВП № 1 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_6 , про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Свердловськ Російської Федерації, громадянин України, офіційно не працевлаштованого, не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 .

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України,

встановив:

В провадженні слідчого судді Чугуївського міського суду перебуває клопотання слідчого СВ ВП № 1 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_6 , погоджене із начальником Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_4 .

В судовому засіданні прокурор заявив відвід захиснику підозрюваного - адвокату ОСОБА_5 від участі у розгляді вказаної скарги, оскільки в даному кримінальному провадженні останній надавав правничу допомогу свідкам, які були допитані під час досудового розслідування і водночас він же є захисником підозрюваного ОСОБА_4 . Враховуючи викладене, прокурор вважає, що відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 78 КПК України, адвокат ОСОБА_7 не має права брати участь у цьому ж кримінальному провадженні як захисник, та підлягає відводу.

В судовому засіданні захисник підозрюваного ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_5 щодо задоволення заявлено прокурором відводу заперечував, зазначивши при цьому, що дійсно надавав правничу допомогу декільком свідкам, які були допитані на стадії досудового розслідування даного кримінального провадження, однак станом на даний час цим свідкам будь-якої правничої допомоги не надає. Підстави, наведені прокурором, є необґрунтованими в частині наявності конфлікту інтересів.

Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні повністю підтримав доводи свого захисника та просив слідчого суддю відмовити прокурору в задоволенні заяви про відвід адвоката.

Вислухавши думку учасників судового процесу, дослідивши клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу та долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Як вбачається зі ст.129 Конституції України, забезпечення обвинуваченому права на захист є основною засадою судочинства.

Відповідно до ст. 7 КПК України, забезпечення права на захист віднесено до загальних засад кримінального провадження.

Стаття 59 Конституції України проголошує право кожного на правову допомогу та вільний вибір захисника своїх прав, а ст.63 Конституції України закріплює право на захист підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного.

У ст. 20 КПК України закріплено право підозрюваного, обвинуваченого, виправданого, засудженого на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення; право збирати і подавати докази; брати особисту участь у кримінальному провадженні; користуватись правовою допомогою захисника; реалізовувати інші процесуальні права, передбачені КПК.

Згідно з положеннями ст. 48 КПК України, захисник може у будь-який момент бути залученим підозрюваним, обвинуваченим, їх законними представниками, а також іншими особами за проханням чи згодою підозрюваного, обвинуваченого до участі у кримінальному провадженні.

Слідчим суддею встановлено, що у кримінальному провадженні за № 12023221250001154 від 07 листопада 2023 року підозрюваному ОСОБА_4 надає правову допомогу адвокат ОСОБА_5 (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 6082/10, видане на підставі рішення Ради адвокатів Київської області №51 від 07 липня 2017 року), що підтверджується ордером №1601655 від 05 березня 2024 року.

Крім того, слідчим суддею встановлено, що захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 надавав правничу допомогу ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які були допитані в якості свідків у кримінальному провадженні №12023221250001154 від 07 листопада 2023 року, що підтверджується відповідними матеріалами справи та не оспорюється сторонами кримінального процесу.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту; захист - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні захисту прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Як визначено у ч. 1 ст. 46 КПК України, захисник не має права взяти на себе захист іншої особи або надавати їй правову допомогу, якщо це суперечить інтересам особи, якій він надає або раніше надавав правову допомогу.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 78 КПК України, особа не має права брати участь у цьому ж кримінальному провадженні як захисник або представник також у випадках, якщо вона у цьому провадженні надає або раніше надавала правову допомогу особі, інтереси якої суперечать інтересам особи, яка звернулася з проханням про надання правової допомоги.

За положеннями ст. 80 КПК України за наявності підстав, передбачених статтями 75-79 цього Кодексу, слідчий суддя, суддя, присяжний, прокурор, слідчий, дізнавач, захисник, представник, експерт, представник персоналу органу пробації, спеціаліст, перекладач, секретар судового засідання зобов`язані заявити самовідвід. За цими ж підставами їм може бути заявлено відвід особами, які беруть участь у кримінальному провадженні. Заяви про відвід можуть бути заявлені і під час судового провадження. Заяви про відвід під час судового провадження подаються до початку судового розгляду. Подання заяви про відвід після початку судового розгляду допускається лише у випадках, якщо підстава для відводу стала відома після початку судового розгляду. Відвід повинен бути вмотивованим.

Як визначено у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокату, адвокатському бюро або адвокатському об`єднанню забороняється укладати договір про надання правової допомоги у разі конфлікту інтересів. Адвокату забороняється укладати договір про надання правової допомоги і він зобов`язаний відмовитися від виконання договору, укладеного адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням, у разі, якщо адвокат надає правову допомогу іншій особі, інтереси якої можуть суперечити інтересам особи, яка звернулася щодо укладення договору про надання правової допомоги.

Неприпустимість конфлікту інтересів передбачено у ст. 9 Правил адвокатської етики, за приписами якої під конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між особистими інтересами адвоката та його професійними правами і обов`язками перед клієнтом, наявність якої може вплинути на об`єктивність або неупередженість під час виконання адвокатом його професійних обов`язків, а також на вчинення чи не вчинення ним дій під час здійснення адвокатської діяльності. Адвокат без письмового погодження з клієнтами, щодо яких виник конфлікт інтересів, не може представляти або захищати одночасно двох або більше клієнтів, інтереси яких є взаємно суперечливими або вірогідно можуть стати суперечливими, а також за таких обставин надавати їм професійну правничу (правову) допомогу. У разі отримання адвокатом конфіденційної інформації від клієнта, якому він надавав професійну правничу (правову) допомогу, пов`язаної з інтересами нового клієнта при наданні правничої допомоги, адвокат зобов`язаний отримати письмове погодження клієнтів, між якими виник конфлікт інтересів. За відсутності письмового погодження клієнта, в разі виникнення конфлікту інтересів в процесі реалізації адвокатом договору, такий договір має бути розірваний з дотриманням умов, визначених цими Правилами.

Тобто, вирішуючи питання про можливість взяти на себе захист іншої особи або надавати їй правову допомогу, адвокат повинен впевнитися, що така його діяльність не призведе до конфлікту інтересів його нового клієнта з інтересами особи, якій він надає або раніше надавав правову допомогу. Адвокат не має права прийняти доручення, якщо інтереси клієнта об`єктивно суперечать інтересам іншого клієнта, з яким адвокат зв`язаний угодою про надання правової допомоги, або якщо є розумні підстави вважати, що передбачуваний розвиток інтересів нового клієнта і того, якому він вже надавав допомогу, призведе до виникнення суперечності інтересів.

Слідчий суддя вважає, що адвокат ОСОБА_5 взяв на себе зобов`язання по захисту клієнтів, інтереси яких можуть потенційно суперечити один одному, оскільки покази свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_9 можуть вплинути на хід та результати розгляду кримінального провадження №12023221250001154, внесеного до ЄРДР 07 листопада 2023 року відносно ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.185 КК України.

Таким чином, наявні достатні підстави вважати, що в цьому кримінальному провадженні передбачуваний конфлікт інтересів між учасниками кримінального провадження, а саме свідками ( особи, які сприяють кримінальному провадженню), які були допитані під час досудового розслідування і підозрюваним (сторона захисту), які зв`язані угодою про надання правничої допомоги з адвокатом ОСОБА_5 , що виключає можливість участі цього захисника у даному кримінальному провадженні.

Зазначене узгоджується з правовою позицією, викладеною в у постанові Верховного Суду від 24 червня 2020 року у справі № 821/890/18.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 78,80, 81, 83, 376, 392 КПК України, слідчий суддя,

ухвалив:

Заяву начальника Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , про відвід захисника підозрюваного ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 задовольнити.

Відвести адвоката ОСОБА_5 від захисту інтересів ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.185 КК України по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР №12023221250001154 від 07 листопада 2023 року.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Повний текст ухвали складений 19 листопада 2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудЧугуївський міський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення15.11.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123929391
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —636/7190/23

Ухвала від 30.12.2024

Кримінальне

Чугуївський міський суд Харківської області

Оболєнська С. А.

Ухвала від 30.12.2024

Кримінальне

Чугуївський міський суд Харківської області

Оболєнська С. А.

Ухвала від 20.12.2024

Кримінальне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гніздилов Ю. М.

Ухвала від 15.11.2024

Кримінальне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гніздилов Ю. М.

Ухвала від 20.12.2024

Кримінальне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гніздилов Ю. М.

Ухвала від 17.12.2024

Кримінальне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гніздилов Ю. М.

Ухвала від 06.12.2024

Кримінальне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гніздилов Ю. М.

Ухвала від 06.12.2024

Кримінальне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гніздилов Ю. М.

Ухвала від 15.11.2024

Кримінальне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гніздилов Ю. М.

Ухвала від 15.04.2024

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Савенко М. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні