3/505
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 3/505
18.12.07
За позовом Акціонерного комерційного банку «Київ» в особі Оболонської філії
До Товариства з обмеженою відповідальністю «Грандбуд 2006»
Про стягнення 6 039,20 грн.
Суддя Сівакова В.В.
Представники:
Від позивача Корнійко В.М. –по дов. № 506/163 від 20.11.2007
Від відповідача не з'явились
У засіданні брали участь
СУТЬ СПОРУ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Акціонерного комерційного банку «Київ»в особі Оболонської філії про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Грандбуд 2006»5 251,50 грн. основного боргу, 698,70 грн. збитків від зміни індексу інфляції та 3% річних в сумі 89 грн. за неналежне виконання взятих на себе останнім зобов'язань згідно договору оренди від 01.01.2007.
Позивачем в судовому засіданні 18.12.2007 подано розрахунок суми позову, який розцінюється судом як заява про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить стягнути з відповідача 698,75 грн. збитків від зміну індексу інфляції, 3% річних в сумі 90,59 грн. та 0,22 грн. пені.
Відповідач письмовий відзив на позов не надав, в судове засідання не з'явився, вимог суду викладених в ухвалі про порушення провадження у справі від 30.11.2007 та ухвалі від 11.12.2007 не виконав.
Відповідач належним чином повідомлений про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві. (роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.09.97 № 02 - 5/289 із змінами «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»).
Про поважні причини неявки в судове засідання повноважного представника відповідача суд не повідомлений. Клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
01.01.2007 між Оболонською філією АКБ «Київ» (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Грандбуд 2006» (орендар) було укладено договір оренди об'єкта нерухомості № б/н (далі-договір).
Відповідно до п. 1.1. договору в порядку та на умовах, визначених цим договором, орендодавець зобов'язався передати орендодавцеві у строкове володіння та користування, а орендар зобов'язався прийняти у строкове володіння та користування приміщення, що визначено у договорі (об'єкт оренди) та зобов'язався сплачувати орендодавцеві орендну плату.
Умовами договору визначено, що об'єктом оренди є частина будинку, що знаходиться за адресою м. Київ, Оболонський проспект, 18, загальною площею 203 кв. м.
Відповідно до п. 3.1. договору приймання-передачі об'єкта, що орендується, здійснюється двосторонньою комісією, що складається із представників сторін в кількості трьох чоловік від кожної сторони, а разом шість.
Факт передачі орендодавцем та отримання відповідачем в орендне користування об'єкту оренди, підтверджується актом приймання-передачі від 01.01.2007.
Згідно п. 4.1. договору термін оренди складає один рік з дати прийняття об'єкта, що орендується за актом приймання-передачі.
Пунктом 5.1.1. договору встановлено, що розмір орендної плати за весь об'єкт, що орендується за місяць складає 10 251,50 грн. у тому числі ПДВ 1708,58 грн.
Відповідно до п. 5.2. договору орендна плата сплачується в безготівковому порядку на поточний рахунок орендодавця авансом не пізніше 5 числа кожного місяця.
Однак, відповідач в порушення умов договору, не виконав основного обов'язку орендаря, орендну плату повністю не вніс, в результаті чого виникла заборгованість і яка, як вбачається з наданого позивачем і не ос пореного відповідачем розрахунку, складала 5 251,50 грн.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач перерахував позивачу загальну суму боргу в розмірі 5 998,24 грн. після порушення провадження у справі, що підтверджується меморіальним ордером № 500 від 27.11.2007.
З огляду на те, що відповідач сплатив суму основного боргу в розмірі 5 251,50 грн. після порушення провадження у справі, провадження в цій частині, за відсутністю предмету спору, на підставі п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, підлягає припиненню.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до п. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Пунктом 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено що, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно п. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відповідно до п. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Частина 2 ст. 551 Цивільного кодексу України визначає, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Сторони можуть домовитись про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків передбачених законом.
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом зокрема сплата неустойки.
Пунктом 9.3. договору передбачено, що орендар у випадку прострочення по сплаті орендних платежів несе відповідальність у вигляді пені в розмірі 0,1% від ставки рефінансування НБУ від суми боргу за кожен день прострочення.
При укладанні договору № б/н від 01.01.2007 сторони визначили розмір відповідальності за порушення зобов'язання щодо оплати виконаних робіт.
Згідно ст. 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Стаття 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»встановлює, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
В зв'язку з тим, що взяті на себе зобов'язання по сплаті орендної плати відповідач не виконав, він повинен сплатити позивачу, крім суми основного боргу, пеню відповідно до п. 9.3. договору та Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», розмір якої, як вбачається з наданого позивачем і неоспореного відповідачем уточненого розрахунку позову, становить 0,22 грн.
Однак, враховуючи те, що відповідачем згідно меморіального ордеру № 500 від 27.11.2007 сплачено борг в розмірі 5 998,24 грн., більшому ніж суму основного боргу, то провадження в частині стягнення суми пені в розмірі 0,22 грн., на підставі п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, також підлягає припиненню.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Як вбачається з поданого позивачем уточненого розрахунку наданого позивачем і не оспореного відповідачем, розмір збитків від зміни індексу інфляції становить 698,75 грн. З огляду на те, що згідно меморіального ордеру № 500 від 27.11.2007 відповідачем сплачено борг в розмірі 5 998,24 грн., тобто більшому ніж суму основного боргу разом з пенею (5 998,24 - 5 251,50 - 0,22 = 746,52), то провадження в частині стягнення суми індексу інфляції в розмірі 698,75 грн., на підставі п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, також підлягає припиненню.
Надлишок від сплаченої суми боргу становить 47, 77 грн. (746,52 –698,75 = 47,77).
Як вбачається з поданого позивачем уточненого розрахунку наданого позивачем і не оспореного відповідачем, розмір 3% річних –90,59 грн. В частині позовних вимог про стягнення з відповідача 3% річних в сумі 47,77 грн. провадження у справі підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Позовні вимоги в частині стягнення 3% річних в сумі 42,82 грн. (90,59 –47,77 = 42,82) обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 49, п. 1-1 ст. 80, ст.ст. 82-85 ГПК України, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Грандбуд 2006»(м. Київ, вул. Гната Юри, 9, к. 414, код 33943147) на користь Акціонерного комерційного банку «Київ»в особі Оболонської філії (м. Київ, пр-т Оболонський, 18, код 90619022) 3% річних в сумі 42 (сорок дві) грн. 82 коп., 102 (сто дві) грн. витрат по сплаті державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. В частині стягнення суми основного боргу в розмірі 5 251,50 грн., пені в розмірі 0,22 грн., 698,75 грн. суми індексу інфляції та 3% річних в сумі 47,77 грн. провадження у справі припинити.
СуддяВ.В. Сівакова
Рішення підписано 20.12.2007
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2007 |
Оприлюднено | 29.12.2007 |
Номер документу | 1240199 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні