Справа № 456/498/24
Провадження № 2-о/456/279/2024
РІШЕННЯ
іменем України
12 грудня 2024 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Шрамка Р. Т. ,
з участю секретаря: Сімонової-Мацигін А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Стрий цивільну справу №456/498/24 за заявою ОСОБА_1 , зацікавленої особи Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ради про встановлення факту, що має юридичне значення, -
в с т а н о в и в:
Заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановити факт належності правовстановлюючих документів ОСОБА_2 , дата народження якого, зазначена в паспорті не збігається з датою народження, зазначеному у свідоцтві про шлюб та в свідоцтві про смерть.
Заяву обґрунтовано тим, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 09 жовтня 2023 року № 156/1 їй відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника через невідповідність поданих нею правовстановлюючих документів для оформлення пенсії. Стверджує, що у свідоцтві про шлюб серія НОМЕР_1 від 14 вересня 2023 року та у свідоцтві про смерть серія НОМЕР_2 від 14 вересня 2023 року датою народження ОСОБА_2 , зазначено ІНФОРМАЦІЯ_1 , в той час як у паспорті громадянина України у графі «Дата народження» вказано ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначає, що у відповідь на її запит Стрийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надав витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, в якому вказано, що датою народження ОСОБА_2 , є саме ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказує, що у зв`язку з невідповідністю дати народження ОСОБА_2 , у правовстановлюючих документах вона може втратити право на призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника. Вважає, що суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті. З наведених підстав просила встановити факт, що ІНФОРМАЦІЯ_2 є часом народження ОСОБА_2 . Для усунення недоліків у розбіжності часу народження у правовстановлюючих документах Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області в копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 , серія НОМЕР_3 , виданого 15 серпня 1997 року Стрийським МВ УМВС України у Львівській області, на сторінці 2, в графі «Дата народження», зробити запис ІНФОРМАЦІЯ_2 . Час народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , записаний на сторінці 2 у графі «Дата народження», копії паспорта громадянина України серія НОМЕР_3 , який знаходиться в пенсійній справі розпорядника інформації ГУ ПФУ у Львівській області, вважати недійсним.
Заяви та клопотання учасників справи.
Заявник ОСОБА_1 , через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи по суті за її відсутності. Одночасно у такій заяві висловлено позицію про те, що заявник просить її заяву задовольнити з підстав, що у ній викладені.
Представник заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ради в судове засідання не з`явився, однак подав до суду пояснення, щодо заяви ОСОБА_1 , в якій представник зазначив, що до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У представлених заявником документах, а саме, свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_4 від 14.09.2023 та свідоцтві про смерть серії НОМЕР_5 від 14.09.2023, зазначений гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Відповідно до матеріалів пенсійної справи, зокрема, копії паспорта гр. України НОМЕР_3 від 15.08.1997, зазначено день народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . З огляду на наведене, підстав для призначення пенсії ОСОБА_1 , в разі втрати годувальника відповідно до ЗУ від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». відсутні.
Крім того, оскільки, встановлення зазначеного в заяві, факту тягне за собою не тільки вирішення питання щодо встановлення факту належності їй правовстановлюючого документа, а й поширюється на інші правовідносини, пов`язані із призначенням пенсії, що свідчить про наявність спору про право у зазначеному питанні, у зв`язку з чим вирішення цього питання підлягає розгляду в порядку позовного провадження. Тому вважають, що заявником обрано не вірний спосіб захисту порушеного чи оспорюваного права.
Вчинені судом процесуальні дії у справі та постановлені ухвали.
Ухвалою судді Стрийського міськрайонного суду Львівської області Шрамко Р.Т., від 25.01.2024 року вищевказану заяву, прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами окремого провадження.
Ухвалою суду від 28.03.2024, заяву ОСОБА_1 , зацікавленої особи Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ради про встановлення факту, що має юридичне значення залишено без розгляду.
12 серпня 2024 року постановою Львівського апеляційного суду, ухвалу Стрийського міськрайонного суду від 28 березня 2024 року про залишення заяви без розгляду скасовано, справу направлено для продовження розгляду.
Інші процесуальні дії у цій справі судом не вчинялись, а ухвали не постановлялись.
Учасники справи належно та завчасно повідомлялись судом про місце, дату та час призначеного судового засідання по їх справі.
Судом також задоволено заяву про розгляд справи за їх відсутності та, виходячи з положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, а також враховуючинеявку у судове засідання усіх учасників справи, суд вважав за доцільне та можливе здійснювати судовий розгляд даної справи за відсутності її учасників на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового засідання.
Розглянувши наявні у суду матеріали справи та давши їм належу оцінку, суд дійшов такого висновку.
Як закріплено у ч. 4 ст. 10 ЦПК України, суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположих свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
Згідно з пунктом 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий розгляд його справи судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо прав та обов`язків цивільного характеру. У цьому пункті закріплене право на суд разом з правом на доступ до суду, тобто правом звертатися до суду з цивільними скаргами, що складають єдине ціле (рішення Європейського Суду з прав людини від 21 лютого 1975 року у справі «Ґолдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), заява № 4451/70).
Згідно із статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
В силу частин 1, 2 ст. 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи. З метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Пленум Верховного Суду України у пункті 11 постанови «Про судове рішення у цивільній справі» від 18 грудня 2009 року № 11 роз`яснив, що у мотивувальній частині рішення слід наводити дані про встановлені судом обставини, котрі мають значення для справи, їх юридичну оцінку та визначені відповідно до них правовідносини, а також оцінку усіх доказів.
Дотримуючись положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року, а також виходячи із наведених вище норм національного процесуального законодавства, суд встановив наступне.
Фактичні обставини справи та зміст правовідносин із оцінкою відповідних доказів.
Як вбачається з матеріалів справи, встановленняфакту народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 заявнику необхідно для призначення пенсії в разі втрати годувальника, оскільки в документах містяться відмінності в даті його народження, які перешкоджають реалізації нею права на призначення пенсії в разі втрати годувальника, однак такі неможливо усунути в позасудовий спосіб.
Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00041707459 від 05 жовтня 2023 року підтверджується, що згідно з актовим записом № 12 від 29 липня 1948 року, складеним виконавчим комітетом Сокілецької сільської ради Дунаєвицького району Хмельницької області, датою народження ОСОБА_3 є ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_6 , виданим Стрийським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 14 вересня 2023 року, підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , перебували у шлюбі, який зареєстровано 18 лютого 1975 року.
Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_7 , виданим повторно Стрийським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 14 вересня 2023 року, підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_8 .
09 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії в разі втрати годувальника після смерті чоловіка ОСОБА_2 відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 відділом з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення від 18 жовтня 2023 року № 156/1 про відмову у призначенні пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , у зв`язку з тим, що відповідно до матеріалів пенсійної справи, зокрема, копії паспорта гр. України НОМЕР_3 від 15.08.1997, зазначено день народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Норми права та роз`яснення, котрі застосовує суд при ухваленні даного рішення, та мотиви їх застосування.
Згідно ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для усіх органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на усій території України.
В силу пункту 5 ч. 2 ст. 293 та пункту 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема й фактуналежності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Як роз`яснюється у пунктах 2, 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року за № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»,певні юридичні факти можуть підтверджуватися рішенням суду.При розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, зазначені у документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або у паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по-батькові або замість імені чи по-батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення у таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться у документі, відповідно до чинного законодавства.
Висновок суду за результатами розгляду справи.
За встановлених обставин справи суд вважає, що в копії паспорта громадянина України ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 , виданого 15 серпня 1997 року Стрийським МВ УМВС у Львівській області, невірно записано дату народження, що власне й зумовило необхідність звернутися до суду із заявою про встановлення факту і таке звернення не свідчить про наявність спору про право, оскільки сама по собі відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у призначенні пенсії в разі втрати годувальника не свідчить про існування спору про право. Вищезазначене рішення про відмову у призначенні пенсії в разі втрати годувальника мотивовано відмінністю дати народження ОСОБА_2 у представлених документах, а саме: в свідоцтві про шлюб серія НОМЕР_6 від 14 вересня 2023 року та у свідоцтві про смерть серія НОМЕР_7 від 14 вересня 2023 року, де датою народження ОСОБА_2 зазначено ІНФОРМАЦІЯ_4 , та в матеріалах пенсійної справи, де в копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 від 15.08.1997 року, зазначено дату народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Оскільки заявник позбавлена можливості у позасудовому порядку встановити даний факт, факт про встановлення якого просить заявник, має юридичне значення, при цьому чинне законодавство не передбачає іншого порядку підтвердження цього факту, його встановлення не пов`язується з вирішенням спору, а є необхідним для подальшого подання заявником документів з метою призначення пенсії по втраті годувальника, тому суд вважає, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Судові витрати залишити за сторонами.
Керуючись статтями 5, 10, 12-13, 77-81, 89-90, 95, 141, 209-211, 247, 258-259, 263-265, 268, 293-294, 315 ЦПК України суд, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ради про встановлення факту, що має юридичне значення, -задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт, що 26 липня 1948 року є часом народження ОСОБА_2 .
Для усунення недоліків у розбіжності часу народження у правовстановлюючих документах Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області в копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 , серія НОМЕР_3 , виданого 15 серпня 1997 року Стрийським МВ УМВС України у Львівській області, на сторінці 2, в графі «Дата народження», зробити запис ІНФОРМАЦІЯ_2 . Час народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , записаний на сторінці 2 у графі «Дата народження», копії паспорта громадянина України серія НОМЕР_3 , який знаходиться в пенсійній справі розпорядника інформації ГУ ПФУ у Львівській області, вважати недійсним.
Строк і порядок набрання рішенням суду законної сили та його оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Повне найменування учасників справи.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ; місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_8 .
Заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області; місцезнаходження юридичної особи: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України:13814885.
Суддя Р. Т. Шрамко
Суд | Стрийський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124090195 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Стрийський міськрайонний суд Львівської області
Шрамко Р. Т.
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ільчишин Надія Василівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ільчишин Надія Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні