Постанова
від 09.01.2025 по справі 918/647/24
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2025 року Справа № 918/647/24

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Саврій В.А., суддя Коломис В.В. , суддя Павлюк І.Ю.

розглянувши заяву Фізичної особи - підприємця Цибуляка Юрія Дмитровича про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу

за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Петрос Транс" на рішення Господарського суду Рівненської області від 03.09.2024 (повний текст - 05.09.2024) у справі №918/647/24 (суддя Качур А.М.)

за позовом Фізичної особи - підприємця Цибуляка Юрія Дмитровича

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Петрос Транс"

про стягнення в сумі 207051,82 грн

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 03.09.2024 у справі №918/647/24 задоволено частково позов Фізичної особи - підприємця Цибуляка Юрія Дмитровича до Товариства з обмеженою відповідальністю "Петрос Транс" про стягнення в сумі 207051,82 грн. Стягнуто з відповідача на користь позивача 160900 грн 00 коп. заборгованості, 5218 грн 49 коп. інфляційних втрат, 3140 грн 86 коп. відсотків річних та 2031 грн 11 коп. судового збору. У задоволенні вимог про стягнення 36027,12 грн пені, 1328,95 грн інфляційних втрат та 436,40 грн відсотків річних відмовлено. Судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 453,51 грн покладено на позивача.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю "Петрос Транс" звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 16.12.2024 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Петрос Транс" на рішення Господарського суду Рівненської області від 03.09.2024 у справі №918/647/24 залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

17.12.2024 до суду від представника Фізичної особи - підприємця Цибуляка Юрія Дмитровича - Святина Ігора Андрійовича надійшла заява, у якій останній просить ухвалити додаткове рішення про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу та стягнути з ТОВ "Петрос Транс" на користь Фізичної особи-підприємця Цибуляка Юрія Дмитровича 5000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу (фіксована сума гонорару).

Як передбачено положеннями ст.221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, серед іншого, судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначив, що заява про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу буде подана додатково, в строки встановлені законодавством.

Згідно з ч.ч.5, 6 ст.126 ГПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.12.2024 прийнято до розгляду заяву представника Фізичної особи - підприємця Цибуляка Юрія Дмитровича - Святина Ігора Андрійовича про ухвалення додаткового рішення у справі №918/647/24. Запропоновано відповідачу у строк протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали надати суду клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, у даній справі.

Вказану ухвалу було доставлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Петрос Транс" в електронний кабінет 20.12.2024, однак останній не скористався правом надати суду клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката.

Колегія суддів розглянувши заяву зазначає наступне.

Положеннями ст.59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

За змістом статті 16 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Згідно ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ст.26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Визначення договору про надання правової допомоги міститься у ст. 1 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", згідно з якою договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до ст.30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Отже, розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань, з урахуванням складності справи, кваліфікації, досвіду і завантаженості адвоката та інших обставин. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. У разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу й обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.

Тобто діяльність адвоката є оплачуваною працею і така оплата у вигляді гонорару здійснюється на підставі укладеного між адвокатом та його клієнтом договору про надання правової допомоги. Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини (позиція, викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/92/15/15-ц, об`єднаної палати КГС ВС від 22.01.2021 у справі №925/1137/19).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.126 ГПК України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст.41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява №19336/04).

Частиною 5 статті 126 ГПК України встановлено, що у разі недотримання вимог ч.4 ст.126 ГПК України суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч.6 ст.126 ГПК України).

Саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони (позиція, викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/92/15/15-ц, постанові Верховного Суду у складі КГС від 24.11.2020 у справі №911/4242/15).

Зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, які підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони щодо не співмірності заявлених іншою стороною витрат зі складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим на виконання робіт. Ці критерії суд застосовує за наявності наданих стороною, яка вказує на неспівмірність витрат, доказів та обґрунтування невідповідності цим критеріям заявлених витрат (правова позиція, викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/92/15/15-ц, об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19 та від 22.11.2019 у справі №910/906/18, постановах Касаційного господарського суду від 04.02.2021 у справі №922/743/20, від 16.07.2020 у справі №909/452/19, від 02.11.2020 у справі №922/3548/19, від 18.11.2019 у справі №923/1121/17).

Відповідач не скористався своїм правом надати суду заперечення на заяву про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.

На підтвердження понесених судових витрат на професійну правничу допомогу позивачем було надано: договір про надання правової допомоги від 1 квітня 2024 року, додаткову угоду №1 від 8 липня 2024 року, ордер, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.

Згідно п.1.1. Договору про надання правової допомоги від 1 квітня 2024 року, в порядку та на умовах, визначених цим договором, адвокат зобов`язується надавати клієнту правову допомогу, в тому числі здійснювати представництво інтересів клієнта органах та/або структурних і територіальних підрозділах Національної поліції України, МВС України, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, Державному бюро розслідувань, прокуратури України, Державної податкової служби України, Прикордонної служби України, в судових органах України всіх інстанцій та юрисдикцій, Вищому антикорупційному суді України, Міністерства юстиції України, у т.ч. Державної виконавчої служби, Державної реєстраційної служби, Державній митній службі України та її структурних та територіальних підрозділах та інших державних і недержавних установах, підприємствах, організаціях, інших органах державної влади та органах місцевого самоврядування, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.

Згідно з умовами пункту 3.1. Договору про надання правової допомоги від 1 квітня 2024 року, порядок обчислення гонорару за ведення конкретної судової справи та строки його сплати визначаються сторонами у додаткових угодах до цього договору.

Як вбачається з положень додаткової угоди №2, відповідно до умов п.1.1. Договору сторони погодили, що адвокат здійснює представництво інтересів клієнта у Північно-західному апеляційному господарському суді у справі №918/647/24 за позовом клієнта до Товариства з обмеженою відповідальністю "Петрос Транс" про стягнення заборгованості по договору-заявці №152 на перевезення вантажу (міжнародне) від 13.09.2023 та договору-заявці №153 на перевезення вантажу (міжнародне) від 13.09.2023 на загальну суму 207051,82 грн.

У пункті 2 Додаткової угоди сторони погодили, що розмір гонорару адвоката за даною додатковою угодою до договору становить фіксовану суму, а саме 5000 (п`ять тисяч) гривень за представництво інтересів клієнта у Північно-західному апеляційному господарському суді під час розгляду апеляційної скарги ТОВ "Петрос Транс" на рішення Господарського суду Рівненської області від 03.09.2024 по справі №918/647/24.

Гонорар адвокату сплачується клієнтом протягом обумовленого сторонами строку, але не пізніше 90 днів з дня постановляння постанови Північно-західним апеляційним господарським судом за результатами розгляду апеляційної скарги ТОВ "Петрос Транс" на рішення Господарського суду Рівненської області від 03.09.2024 по справі №918/647/24.

У поданій заяві заявник описує виконані роботи, а саме представник позивача Святина І.А. є адвокатом, складав процесуальні документи, в тому числі відзив на апеляційну скаргу, здійснював аналіз та систематизацію значного обсягу документів при написанні відзиву на апеляційну скаргу у справі.

Суд констатує, що представником було подано відзив на апеляційну скаргу, що підтверджує обсяг наданих послуг і виконаних робіт та їх вартість.

Частинами першою та другою статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" встановлено, що порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

З аналізу зазначеної норми слідує, що гонорар може встановлюватися у формі: фіксованого розміру, погодинної оплати.

Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки - підставою для виплати гонорару, який визначений у формі погодинної оплати, є кількість витрачених на надання послуги годин помножена на вартість такої (однієї) години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв.

Оскільки до договору про надання правової допомоги застосовують загальні вимоги договірного права, то гонорар адвоката, хоч і визначається частиною першою статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" як "форма винагороди адвоката", але в розумінні ЦК України становить ціну такого договору.

Також враховується, що втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони на підставі положень ч.4 ст.126 ГПК України можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам. В іншому випадку таке втручання суперечитиме принципу свободи договору визначеному нормами ст.627 ЦК України, принципу pacta sunt servanda та принципу захисту права працівника або іншої особи на оплату та своєчасність оплати за виконану працю, закріпленому у статті 43 Конституції України (постанова Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.11.2020 у справі №910/13071/19).

Відповідно до позиції, викладеної у постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду Верховного Суду від 22.01.2021 у справі №925/1137/19, за умови підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, не надання іншою стороною доказів невідповідності заявлених до відшкодування витрат критеріям співмірності, у тому числі спростування правильності відповідних розрахунків, витрати на надану професійну правничу допомогу підлягають розподілу за результатами розгляду справи.

При цьому, за змістом п.1 ч.2 ст.126, ч.8 ст.129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги в разі надання відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою. Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу в разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх вартість уже фактично сплачена стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачена (пункти 138, 139 постанови Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 23.09.2021 у справі №904/1907/15).

З урахуванням наведеного вище та враховуючи фактичний об`єм наданих адвокатом послуг, співмірність суми витрат зі складністю справи, відповідність суми понесених витрат критеріям реальності і розумності з урахуванням ціни позову у справі, беручи до уваги доведеність позивачем відповідно до вимог ст.74 Господарського процесуального кодексу України надання йому послуг професійної правничої допомоги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви представника позивача про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 5000,00 грн.

Керуючись ст.ст.123, 127, 129, 244, 282 ГПК України, Північно-західний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву Фізичної особи - підприємця Цибуляка Юрія Дмитровича про стягнення витрат на професійну правничу допомогу задоволити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Петрос Транс" (330588, м.Рівне, вул.Соборна 1, офіс 214, ідентифікаційний код 40402922) на користь Фізичної особи - підприємця Цибуляка Юрія Дмитровича ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) 5000 (п`ять тисяч) грн 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу у суді апеляційної інстанції.

3. Видачу наказу доручити Господарському суду Рівненської області.

4. Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Повний текст додаткової постанови складено 09.01.2025, у зв`зку із перебуванням у запланованих відпустках головуючого судді Саврія В.А. та судді - члена колегії павлюк І.Ю. у період з 23.12.2024 по 03.01.2025, та тимчасовою непрацездатністю головуючого судді Саврія В.А. з 06.01.2025 по 08.01.2025.

Головуючий суддя Саврій В.А.

Суддя Коломис В.В.

Суддя Павлюк І.Ю.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення09.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124301709
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі перевезення, транспортного експедирування, з них

Судовий реєстр по справі —918/647/24

Ухвала від 15.01.2025

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Качур А.М.

Судовий наказ від 15.01.2025

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Качур А.М.

Судовий наказ від 15.01.2025

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Качур А.М.

Судовий наказ від 15.01.2025

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Качур А.М.

Постанова від 09.01.2025

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Ухвала від 18.12.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Постанова від 16.12.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Ухвала від 15.10.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Ухвала від 03.10.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Рішення від 10.09.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Качур А.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні