Ухвала
від 06.01.2025 по справі 991/6493/24
АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА ВИЩОГО АНТИКОРУПЦІЙНОГО СУДУ

справа № 991/6493/24

провадження № 22-а/991/1/25

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА

У Х В А Л А

про залучення третіх осіб

06 січня 2025 року місто Київ

Колегія суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду у складі:

головуючого судді Чорної В.В.,

суддів Никифорова А.С., Павлишина О.Ф.,

при секретарі судового засідання Мариняк Т.О.,

за участі представників Міністерства юстиції України - Сєровської Я.М., Туліна Р.А.,

представника Фонду державного майна України - Пономаренка В.С.,

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - адвоката Задорожного О.В. (в режимі відеоконференцзв`язку), -

розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про залучення до участі у справі третіх осіб, -

в с т а н о в и л а:

Рішенням Вищого антикорупційного суду від 30.09.2024 р. частково задоволено позовну заяву Міністерства юстиції України, до ОСОБА_1 та ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» застосовано санкцію, передбачену п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», та стягнуто в дохід держави активи, які належать компанії ЛІМПІЄЗА ЛІМІТЕД (LIMPIEZA LIMITED) та ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА», щодо яких ОСОБА_1 може вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними. В іншій частині позову, зокрема у стягненні в дохід держави грошових коштів у розмірі 140 272,60 доларів США від зупиненої 28.08.2021 року фінансової операції «АВІСМА» філія ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» на користь ПрАТ «Укрграфіт» із призначенням платежу CON 804/23-16/2010005/15 DD 10.12.2019 року INV 06/762, що обліковуються на балансовому рахунку AT «Сітібанк», та грошових коштів у розмірі 132 369,68 рублів від зупинених у період з 14.07.2021 по 14.03.2022 р.р. фінансових операцій ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» на користь ОСОБА_2 , що обліковуються на внутрішньобанківському рахунку AT «Укрсиббанк», IBAN: НОМЕР_1 , відмовлено.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні вищевказаних позовних вимог, зазначив, що згідно з ч. 7 ст. 42, ч. 8 ст. 45 Закону України «Про платіжні послуги» після списання коштів з рахунку платника або настання дати валютування платіжної інструкції для ініціатора настає момент безвідкличності платіжної інструкції. В обох випадках кошти списані з рахунку платника ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА», а тому суд дійшов висновку про відсутність у ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» правомочностей володіння, користування та розпорядження зазначеними активами, а у ОСОБА_1 , як кінцевого бенефіціарного власника товариства, - відсутність можливості розпоряджатися вказаними коштами. При цьому, суд наголосив, що санкція до ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» застосована через пов`язаність із ОСОБА_1 , щодо якого відповідним рішенням РНБО застосовано строкову санкцію у виді блокування активів, а відтак, у силу Положення про реалізацію спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), затвердженого постановою Правління Національного банку України № 65 від 11.05.2023 р., банк зобов`язаний протягом дії санкції зберігати кошти, які надійшли від підсанкційної особи. Такому обов`язку банку має кореспондувати обов`язок держави визначити подальшу долю такого виду активу після закінчення строку дії санкції. На переконання суду першої інстанції, за таких обставин та з огляду на відсутність підстав, передбачених абз. 4 ч. 1 ст. 5-1 Закону, зазначені грошові кошти від зупинених фінансових операцій не підлягають стягненню у дохід держави.

Не погодившись з такою позицією суду, Міністерство юстиції України звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення від 30.09.2024 р. в частині відмови у задоволенні позовних вимог та ухвалити нове рішення в цій частині, зокрема стягнути в дохід держави: 1) грошові кошти у розмірі 140 272,60 доларів США від зупиненої 28.08.2021 року фінансової операції «АВІСМА» філія ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» на користь ПрАТ «Укрграфіт», що обліковуються на балансовому рахунку AT «Сітібанк»; 2) грошові кошти у розмірі 132 369,68 рублів від зупинених у період з 14.07.2021 по 14.03.2022 р.р. фінансових операцій ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» на користь ОСОБА_2 , що обліковуються на внутрішньобанківському рахунку AT «Укрсиббанк». В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що оскаржуване рішення у частині відмови у стягненні в дохід держави коштів за зупиненими фінансовими операціями ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» є необґрунтованим, оскільки суб`єкти реалізації санкцій після скасування чи завершення строку застосування санкцій розблоковують кошти та завершують відповідно до платіжних інструкцій ініціатора проведення зупинених протягом дії санкцій фінансових операцій осіб, до яких застосовано такі санкції, та фінансових операцій, що здійснювалися від імені та на користь санкційних осіб. На переконання апелянта, суб`єкти реалізації санкцій у разі неможливості продовжити/завершити проведення фінансових операцій повертають кошти ініціаторам таких операцій. Відтак, активи (грошові кошти від зупинених фінансових операцій) належать ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» та щодо них ОСОБА_1 може вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.

Під час апеляційного розгляду представники Міністерства юстиції України Сєровська Я.М., Тулін Р.А. та представник Фонду державного майна України Пономаренко В.С. наполягали на тому, що АТ «Укрсиббанк» та АТ «Сітібанк» після скасування чи завершення строку застосування санкцій розблокують кошти від вищевказаних зупинених фінансових операцій та у разі неможливості продовжити/завершити проведення фінансових операцій повернуть кошти ініціаторам таких операцій, тобто підсанкційній особі - ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА».

В той же час, представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ПрАТ «Укрграфіт» - адвокат Задорожний О.В. стверджує, що згідно платіжного доручення від 27.08.2021 р. та листа АТ «Сітібанк» грошові кошти у розмірі 140 272,60 доларів США від зупиненої 28.08.2021 року фінансової операції ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» на користь ПрАТ «Укрграфіт» надійшли до українського банку, тобто їх списано з рахунку платника, а відтак вони є коштами ПрАТ «Український графіт», а не підсанкційних осіб.

Заслухавши пояснення учасників провадження, дослідивши матеріали справи, колегія суддів, перебуваючи на стадії судових дебатів, повернулась до стадії з`ясування обставин у справі, що мають значення для її вирішення, оскільки дійшла висновку про необхідність залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - АТ «Укрсиббанк», АТ «Сітібанк» та Національного банку України, з огляду на таке.

Інститут третьої особи спрямований на створення умов для захисту прав, свобод та інтересів такої особи, які можуть бути порушені при вирішенні спору між позивачем і відповідачем за відсутності третьої особи. Участь третьої особи сприяє всебічному розгляду справи, зібранню більшої кількості доказів, правильному вирішенню справи, запобігає ситуації, коли у справах з одних правовідносин ухвалюються протилежні за змістом рішення.

Згідно з ч. 5 ст. 49 КАС України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають права та обов`язки, визначені у ст. 44 цього Кодексу, серед яких зокрема: подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб та інше.

Як вбачається з матеріалів провадження, 27.08.2021 року АТ «Сітібанк» отримав платіж на користь ПрАТ «Укрграфіт» на суму 140 272,60 доларів США від ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» з призначенням платежу «за контрактом 804/23-16/2010005/15 від 10.12.2019, інвойс 06/762», однак у зв`язку із тим, що ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» є особою, до якої рішенням РНБО застосовано санкцію у вигляді блокування активів, на підставі п. 7 ст. 1 Постанови Правління НБУ № 654 «Про забезпечення реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 01.10.2015 р., зупинив зазначену фінансову операцію, а кошти зарахував на банківський рахунок, призначений для обліку кредиторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. Згідно листа АТ «Сітібанк» № 240561/0507-3 БТ від 05.07.2024 р., зазначений рахунок є внутрішньобанківським рахунком, а отже ані клієнт банку ПрАТ «Укрграфіт», ані підсанкційна особа ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» не мають права розпоряджатися ним, а відтак - і коштами, які перебувають на цьому рахунку.

Також, на банківському рахунку, призначеному для обліку кредиторської заборгованості за операціями з клієнтами АТ «Укрсиббанк», перебувають кошти у розмірі 132 369,68 рублів від зупинених у період з 14.07.2021 по 14.03.2022 р.р. фінансових операцій ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» на користь ОСОБА_2 . Відповідно до листа АТ «Укрсиббанк» № 03-2-02/4322-БТ від 02.07.2024 р., у даному банку відсутні рахунки товариства.

Отже, АТ «Укрсиббанк» та АТ «Сітібанк» на виконання п. 7 ст. 1 Постанови Правління НБУ № 654 «Про забезпечення реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 01.10.2015 р., зупинили вищевказані фінансові операції, а кошти зарахували на внутрішньобанківські рахунки, призначені для обліку кредиторської заборгованості за операціями з клієнтами банку.

За наведених обставин та враховуючи предмет апеляційного розгляду, колегія суддів вважає, що наявні достатні підстави припускати, що оскаржуване судове рішення та результати апеляційного розгляду даної справи можуть вплинути на права та обов`язки АТ «Укрсиббанк» та АТ «Сітібанк» щодо грошових коштів у розмірі 140 272,60 доларів США від зупиненої 28.08.2021 року фінансової операції «АВІСМА» філія ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» на користь ПрАТ «Укрграфіт», що обліковуються на балансовому рахунку AT «Сітібанк», та щодо грошових коштів у розмірі 132 369,68 рублів від зупинених у період з 14.07.2021 по 14.03.2022 р.р. фінансових операцій ПАТ «КОРПОРАЦІЯ ВСМПО-АВІСМА» на користь ОСОБА_2 , що обліковуються на внутрішньобанківському рахунку AT «Укрсиббанк», а відтак, вказані банківські установи слід залучити до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, оскільки наразі вони є розпорядниками цих коштів.

При цьому, колегія суддів дійшла висновку про необхідність залучення Національного Банку України до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, оскільки він є центральним банком, який встановлює правила проведення банківських операцій, здійснює державне регулювання на платіжному ринку, визначає засади функціонування платіжного ринку України, регулює діяльність надавачів платіжних послуг, надавачів обмежених платіжних послуг, порядок надання платіжних послуг та обмежених платіжних послуг, здійснює нагляд за діяльністю учасників платіжного ринку. При цьому, АТ «Укрсиббанк» та АТ «Сітібанк» саме на підставі Постанови Правління НБУ «Про забезпечення реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» № 654 від 01.10.2015 р. зупинили вищевказані фінансові операції.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283-1, 300, 301, 325 КАС України, колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а:

Залучити до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - АТ «Укрсиббанк», АТ «Сітібанк», Національний банк України, та направити їм копію даної ухвали.

Повідомити вказаних третіх осіб про час та місце судового розгляду.

Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: https://hcac.court.gov.ua/hcac/info_sud/appeal_palata/, а також в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В.В. Чорна

судді А.С. Никифоров

О.Ф. Павлишин

СудАпеляційна палата Вищого антикорупційного суду
Дата ухвалення рішення06.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124306812
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяІнші справи

Судовий реєстр по справі —991/6493/24

Постанова від 12.02.2025

Адміністративне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Чорна В. В.

Постанова від 12.02.2025

Адміністративне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Чорна В. В.

Ухвала від 06.01.2025

Адміністративне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Чорна В. В.

Ухвала від 06.01.2025

Адміністративне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Чорна В. В.

Ухвала від 11.11.2024

Адміністративне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Чорна В. В.

Ухвала від 16.10.2024

Адміністративне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Чорна В. В.

Ухвала від 10.10.2024

Адміністративне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Чорна В. В.

Рішення від 30.09.2024

Адміністративне

Вищий антикорупційний суд

Саландяк О. Я.

Рішення від 30.09.2024

Адміністративне

Вищий антикорупційний суд

Саландяк О. Я.

Ухвала від 18.09.2024

Адміністративне

Вищий антикорупційний суд

Крикливий В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні