Справа №2-592/11
Провадження по справі №6/498/5/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2025 року сел. Велика Михайлівка Одеської області
Великомихайлівський районний суд Одеської області у складі:
головуючої судді Чернецької Н.С.,
за участю секретаря судового засідання Поліщук А.С.,
розглянувши заявуприватного виконавцяПарфьонова ГеоргіяВолодимировича,представник заявника ОСОБА_1 ,боржник ( ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження,
встановив:
До Великомихайлівського районного суду Одеської області звернувся приватний виконавець Парфьонов Г.В. із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні ВП №60700220 з примусового виконання виконавчого листа №2/1508/58/2012 від 23.01.2013 виданого Білгород-Дністровським міськрайонним судом Одеської області, про стягнення з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства «Державний Ощадний банк України» заборгованість за умовами кредитного договору №161220 від 08 жовтня 2008 року та штрафні санкції станом на 17.10.2011 рік у розмірі 30777,46 грн., судовий збір у розмірі 307,77 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення 120,00 грн.
Заява обґрунтована тим, що після смерті боржника ( ОСОБА_4 ) ОСОБА_5 , відкрита спадкова справа на підставі заяв спадкоємців померлої, а саме: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 . На підставі вищевикладеного заявник просить суд замінити сторону боржника у виконавчому провадженні №60700220 ( ОСОБА_2 на: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .
Представник заявника в судове засідання не з`явився, в заяві зазначив, що просить суд розглядати справу без участі приватного виконавця.
Суд розглядає заяву про заміну сторони виконавчого провадження за відсутність сторін, за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 442 ЦПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи вважає, що в задоволені даної заяви слід відмовити, з наступних підстав.
Згідно виконавчого листа №2/1508/58/12 виданого 26 липня 2012 року Великомихайлівським районним судом Одеської області, вирішено стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Юрківка Великомихайлівського району Одеської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Публічного акціонерного товариства Державний Ощадний банк Українизаборгованість за умовами кредитного договору №16120 від 08 жовтня 2008 року та штрафні санкції станом на 17.10.2011рік у розмірі 30777,46 грн, судовий збір у розмірі 307,77 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення 120.00 грн.
Згідно постанови приватного виконавця округу Одеської області Парфьонова Г.В. про відкриття виконавчого провадження №60700220 від 22.11.2019 року відкрито виконавче провадження по виконавчому листу №2/1508/58/2012, боржник: ОСОБА_3 .
Згідно постанови приватного виконавця округу Одеської області Парфьонова Г.В. від 18.09.2024 року про заміну назви сторони виконавчого провадження замінено дошлюбне прізвище боржника « ОСОБА_4 » на післяшлюбне прізвище « ОСОБА_9 ».
Згідно актового запису про смерть №1188 від 03 лютого 2024 року ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно листа державного нотаріуса Великомихайлівської державної нотаріальної контори Шавши Г., встановлено, що після смерті ОСОБА_5 відкрита спадкова справа №122/2024 на підставі заяв спадкоємців: дочки - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , чоловіка ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
На підставі ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)сукупність дій визначених у Законі України «Про виконавче провадження» органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII (даліЗакон № 1404-VIII)). Близьке за змістом визначення виконавчого провадження було і у статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606-XIV, що був чинним до 05 січня 2017 року (даліЗакон № 606-XIV).
Отже, виконання судового рішення є заключним етапом цивільного процесу щодо захисту порушеного права чи законного інтересу особи, що звернулась до суду за захистом.
У разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив (частини перша та друга статті 55 ЦПК України).
У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець (частини перша та друга статті 442 ЦПК України). Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (частина п`ята статті 442 ЦПК України).
Згідно зі статтею 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статей 1218,1219 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 1281 ЦК України, кредиторові спадкодавця належить пред`явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше 6-ти місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або на частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.
Після смерті боржника відкривається спадщина. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві (померлому) на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Тобто, від спадкодавця до спадкоємців переходять як права, так і обов`язки.
Таким чином, у разі смерті фізичної особи, яка є боржником у правовідносинах, що допускають правонаступництво в порядку спадкування, обов`язки померлої особи переходять до іншої особи - її спадкоємця. Тобто, відбувається заміна боржника у зобов`язанні. При цьому законодавством встановлено, що спадкоємці, зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Отже, виконати зобов`язання померлої особи перед кредитором можуть спадкоємці боржника, але лише за наявності майна боржника, одержаного ними у спадщину.
Якщо є рішення суду про стягнення боргу з фізичної особи яка померла, та щодо неї відкрито виконавче провадження, то смерть боржника є підставою для його зупинення до моменту визначення його правонаступників.
З матеріалів доданих до заяви вбачається, що після смерті ОСОБА_5 відкрита спадкова справа №122/2024 на підставі заяв спадкоємців: дочки ОСОБА_6 , сина ОСОБА_7 , чоловіка ОСОБА_8 , проте відсутня інформація чи одержували вони свідоцтво про право на спадщину. Також в матеріалах справи відсутня постанова приватного виконавця про зупинення виконавчого провадження.
Враховуючи викладене та керуючись ст.353,354, 442 ЦПК України, суддя
постановив:
В задоволенні заяви приватного виконавця Парфьонова ГеоргіяВолодимировича,представник заявника ОСОБА_1 ,боржник ( ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з отримання копії ухвали.
Суддя Н.С.Чернецька
Суд | Великомихайлівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124444543 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про заміну сторони виконавчого провадження |
Цивільне
Великомихайлівський районний суд Одеської області
Чернецька Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні