ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2025 року ЛуцькСправа № 140/9712/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 , Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Веселі Бобри», про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії, визнання протиправними та скасування наказів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідач 2), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідач 3), Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , відповідач 4), Військової частини НОМЕР_1 (відповідач 5) про:
1) визнання незаконними дій ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо затримання та примусового доставлення до приміщення територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), а також дій щодо мобілізації без проведення військово-лікарської комісії та за наявності підстав для відстрочки у зв`язку з бронюванням;
2) визнання протиправною та скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 про ступінь придатності до військової служби, яка оформлена довідкою від 20 серпня 2024 року;
3) визнання протиправним та скасування наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 21 серпня 2024 року про призов та відправку у військові частини військовозобов`язаних (резервістів) призваних під час загальної мобілізації в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації ОСОБА_1 ;
4) визнання протиправним та скасування наказу Військової частини НОМЕР_1 від 21 серпня 2024 року в частині призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу частини та приступлення до виконання службових обов`язків за посадою;
5) зобов`язання Військову частину НОМЕР_1 повторно розглянути рапорт про звільнення з військової служби та прийняття рішення про звільнення ОСОБА_1 від проходження військової служби та виключення зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 ;
6) зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_6 поновити на обліку військовозобов`язаних та перевести на спеціальний облік у зв`язку з бронюванням (відстрочкою).
Позов обґрунтований тим, що позивач перебував на обліку військовозобов`язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 та він вчасно (12 липня 2024 року) виконав вимоги щодо поновлення військово-облікових даних, при цьому жодних повісток про необхідність з`явлення до ТЦК та СП чи проходження ВЛК йому не вручалось, в розшуку він не перебував. Як стверджує позивач, 20 серпня 2024 року невідомі особи в місті Луцьку на проспекті Перемоги незаконно, примусово доправили його до ІНФОРМАЦІЯ_9 (протоколи про адміністративне затримання чи інше притягнення до адміністративної відповідальності не складалися). Того ж дня без проходження ВЛК та з`ясування стану здоров`я його переміщено з ІНФОРМАЦІЯ_9 до Військової частини НОМЕР_1 .
Позивач вказав, що йому невідомо ким здійснювалися мобілізаційні заходи (співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_9 чи ІНФОРМАЦІЯ_5 ). З відомостей військового квитка він дізнався, що його 20 серпня 2024 року було взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_10 , а 21 серпня 2024 року знято з військового обліку у зв`язку з призовом у Збройні Сили України під час мобілізації; тут же наявна відмітка про проходження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 .
ОСОБА_1 вважає дії відповідачів 1, 2, 3 щодо примусової мобілізації протиправними. Так відповідачі порушили порядок призову на військову службу під час мобілізації, початковим етапом якого є отримання військовозобов`язаним виклику (повістки) районних (міських) ТЦК та СП, проходження ВЛК згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року №402 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за №1109/15800; далі Положення №402). Зокрема, в порушення пункту 3.4 глави 3 розділу II Положення №402 не проведено обов`язкові дослідження та аналізи, огляд визначеними лікарями, не витребувано дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів, а його позбавлено можливості надати виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм (мав черепно-мозкову травму та підлягав дообстеженню). Наголосив, що стосовно нього не тільки не було проведено медичного огляду, а й позбавлено права на оскарження висновку ВЛК, який йому не надано для ознайомлення, а про його наявність він дізнався лише з військового квитка, виданого у військовій частині. На переконання позивача, через порушення процедури проведення медичного огляду рішення (постанова) ВЛК, яка прийнята необґрунтовано, без з`ясування стану здоров`я, підлягає скасуванню.
Позивач також вказав, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» він не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, бо є заброньованим в період мобілізації за ТзОВ «Веселі бобри». Обов`язок щодо перевірки наявності відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу та підстав для її надання покладено саме на ТЦК та СП.
Позивач зауважив, що його зарахування до списків особового складу військової частини є похідним від наказу про мобілізацію, який у свою чергу є похідним від довідки про придатність до військової служби, тож він звертався з відповідним рапортом до командира Військової частини НОМЕР_1 про звільнення від проходження військової служби та виключення з обліку особового складу частини, оскільки мобілізація (призов на військову службу) відбулася не у визначений законом спосіб (без з`ясування стану здоров`я та за наявності бронювання, що є підставою відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації). Однак рапорт не був задоволений, тому необхідно зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення його від проходження військової служби.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року, відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову (а.с.107-108 том 1).
Ухвалою судді від 18 вересня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; одночасно залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ТзОВ «Веселі Бобри»; судовий розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України); витребувано письмові докази у ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.111-113 том 1).
Відповідачі 1, 2, 3, 4, будучи належним чином повідомлені про розгляд справи, відзив на позов не подали.
У відзиві на позовну заяву відповідач 5 (Військова частина НОМЕР_1 ) позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.129-130 том 1). В обґрунтування цієї позиції відповідач 5 вказав, що 21 серпня 2024 року солдат ОСОБА_1 у супроводі представників ТЦК та СП прибув на пункт прийому особового складу Військової частини НОМЕР_1 . Надані представниками ТЦК та СП документи, які стосувалися солдата ОСОБА_1 , у представників адміністрації пункту прийому особового складу Військової частини НОМЕР_1 зауважень не викликали, тому наказом від 21 серпня 2024 року №150 солдата ОСОБА_1 з 21 серпня 2024 року зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення, призначено на посаду номера обслуги 1 зенітно-ракетного відділення 1 зенітно-ракетного взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї.
Відповідач 5 повідомив, що від ОСОБА_1 надходив рапорт про звільнення з військової служби, який, незважаючи на те, що був поданий не у порядку, встановленому Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, був розглянутий із повідомленням позивача про результати розгляду. У задоволенні рапорту відмовлено, оскільки ОСОБА_1 не вказав підстави для його звільнення з військової служби, передбачені статтею 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». За наявності підстав для звільнення з військової служби, передбачених статтею 26 названого Закону, ОСОБА_1 не позбавлений можливості подати новий рапорт.
Третя особа пояснення щодо позову також не подала.
Ухвалою суду від 07 листопада 2024 року задоволено клопотання позивача про долучення письмових доказів, відмовлено у задоволенні клопотання про виклик та допит свідків та розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) осіб в режимі відеоконференції (а.с.194-195 том 1).
Ухвалою суду від 07 листопада 2024 року витребувано письмові докази та інформацію від відповідачів у справі ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 ) та Міністерства оборони України (а.с.196 197 том 1).
Виконуючи ухвалу суду, ІНФОРМАЦІЯ_4 надав письмові пояснення (а.с.206 том 1), у яких повідомив, що відповідно до пункту 14 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (з внесеними змінами постановою Кабінету Міністрів України від 07 квітня 2023 року №318), ТЦК та СП здійснюють заходи оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період незалежно від їх перебування на військовому обліку. ОСОБА_1 відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20 серпня 2024 року №433-од був призваний та направлений для проходження військової служби під час мобілізації відповідно до поіменного списку військовозобов`язаних, які призвані і направлені в складі команди № НОМЕР_1 . Позивач проходив ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , тож всі матеріали ВЛК знаходяться там.
Також ІНФОРМАЦІЯ_6 у письмових поясненнях (а.с.211 том 1) повідомив суд, що ОСОБА_1 перебував на військовому обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 з 28 вересня 2009 року; відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20 серпня 2024 року він був призваний на військову службу під час мобілізації, що слугувало підставою для зняття його з військового обліку. Інформація про оповіщення у ІНФОРМАЦІЯ_7 відсутня, оскільки оповіщення здійснювалося представниками ІНФОРМАЦІЯ_5 , а медичне обстеження здійснювала ВЛК при Волинському обласному мобілізаційному пункті.
Ухвалою суду від 07 січня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотань представника позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, про витребування оригіналів документів та постановлення окремої ухвали (а.с.45-47 том 2).
Ухвалою суду від 07 січня 2025 року в порядку частини п`ятої статті 159 КАС України відповідачу - ІНФОРМАЦІЯ_7 встановлено строк для надання додаткових письмових пояснень та їх документального підтвердження щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи, а саме щодо прийняття постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 (Волинський обласний мобілізаційний пункт), оформленої довідкою від 20 серпня 2024 року №93/12 (а.с.48-49 том 2).
Ухвалою суду від 20 січня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотань представника позивача про витребування доказів та виклик свідків (а.с.57-59 том 2).
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 є громадянином України та він перебував на військовому обліку військовозобов`язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 з 28 вересня 2006 року по 19 серпня 2024 року, а 20 серпня 2024 року взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Ці обставини підтверджуються паспортом громадянина України (а.с.85 том 1), військово-обліковим документом «Резерв+» станом на 12 липня 2024 року (а.с.38 том 1), письмовими поясненнями ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с.211 том 1), копією військового квитка серії НОМЕР_2 (а.с.34-37 том 1).
За змістом листа ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13 вересня 2024 року №13929 на адвокатський запит представника позивача ОСОБА_1 пройшов позаштатну постійно діючу ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.157 том 1). Таку ж інформацію надано листом відповідача 1 від 20 листопада 2024 року №18147 і на виконання ухвали суду від 07 листопада 2024 року (а.с.206-207 том 1).
У військовому квитку серії НОМЕР_2 наявна відмітка про те, що 20 серпня 2024 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби (а.с.34-37 том 1).
Натомість на адвокатський запит представника позивача ІНФОРМАЦІЯ_6 листом від 16 вересня 2024 року №9435 повідомив, що не володіє інформацією про проходження ВЛК ОСОБА_1 (а.с.159 том 1).
Також у письмових поясненнях у справі ІНФОРМАЦІЯ_6 на вимоги ухвали суду від 07 листопада 2024 року повідомив, що інформація про оповіщення та проходження ВЛК ОСОБА_1 у нього відсутня, оскільки оповіщення здійснювали представники ІНФОРМАЦІЯ_5 , а медичне обстеження - ВЛК при Волинському обласному мобілізаційному пункті (а.с.211 том 1).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (з основної діяльності) від 20 серпня 2024 року №433-од «Про призов військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації» призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період військовозобов`язаних відповідно до поіменного списку військовозобов`язаних, які призвані і направлені в складі команди № НОМЕР_1 : за ІНФОРМАЦІЯ_4 - солдата ОСОБА_1 (а.с.155 том 1).
21 серпня 2024 року позивач ІНФОРМАЦІЯ_10 знятий з військового обліку військовозобов`язаних (а.с.36 том 1).
Пунктом 1.16 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21 серпня 2024 року №150 солдата ОСОБА_1 , призваного на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2024 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію», призначено на посаду номера обслуги 1 зенітно-ракетного відділення 1 зенітно-ракетного взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї; з 21 серпня 2024 року зараховано до списків особового складу, на всі види забезпечення і вважається, що він справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків (підстава поіменний список ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20 серпня 2024 року №12552) (а.с.132 том 1).
22 серпня 2024 року за результатами розгляду звернення ТзОВ «Веселі бобри» від 20 серпня 2024 року №427 до Чернігівської обласної військової адміністрації про перебронювання та бронювання військовозобов`язаних працівників підприємства на період мобілізації та на воєнний час (а.с.28-29 том 1) у застосунку «Дія» за заявою №20240822-152899 відображено результат бронювання ОСОБА_1 до 29 травня 2025 року (а.с.33 том 1).
10 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернувся із рапортом до командира Військової частини НОМЕР_1 (а.с.90-91 том 1) про звільнення з військової служби з тих підстав, що мобілізація (призов на військову службу) відбулася без з`ясування стану здоров`я та за наявності бронювання (відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації).
Листом від 05 жовтня 2024 року №3975 ОСОБА_1 повідомлено, що рапорт від 10 вересня 2024 року, адресований командиру Військової частини НОМЕР_1 , поданий без дотримання порядку підпорядкованості командиру військової частини; не поданий по команді рапорт не розглянутий безпосереднім командиром, тому на ньому відсутня відповідна резолюція; також у рапорті не вказано правову підставу звільнення з військової служби відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та з наведених підстав рапорт не може бути задоволений (а.с.133 том 1).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Спеціальним нормативним-правовим актом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби є Закон України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частина друга статті 1 Закону №2232-ХІІ).
Приписами частини сьомої статті 1 Закону №2232-XII установлено, що виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період (частина дев`ята статті 1 Закону №2232-ХІІ).
Згідно з положеннями статті 27 Закону №2232-XII у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров`я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Як установлено частинами першою, другою статті 35 Закону №2232-XII, на загальному військовому обліку перебувають резервісти, а також військовозобов`язані, які не заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності на період мобілізації та на воєнний час. На спеціальному військовому обліку перебувають військовозобов`язані, заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
З матеріалів справи встановлено, що позивач перебував на загальному військовому обліку військовозобов`язаних у запасі з 28 вересня 2006 року, про що наявні відомості у військовому квитку НОМЕР_2 (а.с.34 зворот).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX) в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Воєнний стан надалі неодноразово продовжувався та діє донині.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено про проведення загальної мобілізації.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-ХІІ).
Частиною другою статті 4 Закону №3543-ХІІ установлено, що загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Відповідно до частини першої статті 39 Закону №2232-XII на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов`язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації. Призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.
Частиною п`ятою статті 22 Закону №3543-XII передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Частиною першою статті 23 Закону №3543-XII визначено коло осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. До них належать військовозобов`язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку (пункт 1).
Аналіз наведених норм дає підстави виснувати, що захист Вітчизни є конституційним обов`язком громадян України. ТЦК та СП забезпечують призов громадян (резервістів та військовозобов`язаних, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації на військову службу під час мобілізації).
Механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу, зокрема, на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, визначає Порядок бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05 червня 2024 року №650, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок №76).
Відповідно до пунктів 3, 9 Порядку №76 керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов`язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов`язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам. Підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, банки та інші установи, державне регулювання діяльності яких здійснюється Національним банком, подають список центральному органу виконавчої влади або Національному банку, або відповідній обласній, Київській та Севастопольській міській держадміністрації (військовій адміністрації у разі її утворення), який прийняв рішення про визначення таких підприємств, установ та організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов`язаних за формою згідно з додатком 2.
За приписами пунктів 10 12 Порядку №76 з метою погодження списки, подані в паперовій та/або в електронній формі, крім поданих засобами Порталу Дія відповідно до пунктів 4-9 цього Порядку, розглядаються щодо повноти заповнення та наявності обґрунтувань Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони) у строк не більш як 10 робочих днів з дня їх отримання. За результатами перевірки списків, поданих відповідно до пункту 10 цього Порядку, щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони) Мінекономіки приймає у строк не більш як п`ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов`язаних.
Центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та/або реалізує державну політику у відповідній сфері, або обласна, Київська та Севастопольська міська держадміністрація (військова адміністрація у разі її утворення), або МЗС, Мінреінтеграції, Секретаріат Кабінету Міністрів України, органи, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, проводять перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, дотримання вимог щодо кількості військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню, та подають його у строк не більш як п`ять робочих днів з дня отримання списку до Міноборони (СБУ, Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони) для погодження.
Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) подає погоджені відповідно до абзацу першого цього пункту списки до Мінекономіки.
З метою оформлення військовозобов`язаним відстрочки Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов`язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Міноборони (СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органу Міноборони).
Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони).
Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа та організація видають військовозобов`язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.
Витяг, засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов`язаному відстрочки.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п`ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов`язаному надсилають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу СБУ, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міноборони), повідомлення про бронювання військовозобов`язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки, відповідний підрозділ розвідувального органу Міноборони), на підставі рішення про бронювання військовозобов`язаних зараховує у строк не більш як п`ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
У розглядуваній справі з копії наказу ТзОВ «Веселі бобри» від 19 серпня 2024 року №19 про відрядження менеджера (управителя) з логістики ОСОБА_1 з 20 по 23 серпня 2024 року (а.с.39 том 1), встановлено, що позивач перебував у трудових відносинах із зазначеним підприємством, якому відповідно до розпорядження Чернігівської обласної військової адміністрації від 29 травня 2025 року №391 підтверджено статус критично важливих підприємств для функціонування економіки та забезпечення діяльності населення в особливий період (а.с.32 том 1).
У листі від 20 серпня 2024 року №427 ТзОВ «Веселі бобри» звернулося з пропозицією до Чернігівської обласної військової адміністрації про додаткове бронювання працівників підприємства; у списках таких працівників значиться і ОСОБА_1 (а.с.28-29 том 1).
Рішення про бронювання у встановленому порядку прийняте 22 серпня 2024 року та результат за заявою №20240822-152899 відображено засобами Порталу Дія (а.с.33 том 1).
Тобто, станом на 20 серпня 2024 року позивач не мав відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 1 частини першої статті 23 Закону №3543-XII та він правомірно перебував на загальному військовому обліку.
Суд зауважує, що відповідальність за включення військовозобов`язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов`язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам, покладається на керівників підприємств (роботодавців). Відповідна заява ТзОВ «Веселі бобри» про бронювання позивача за підприємством (зареєстрована 22 серпня 2024 року №20240822-152899) прийнята до розгляду і розглянута вже після того, як позивач наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (з основної діяльності) від 20 серпня 2024 року №433-од був призваний та відправлений для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період у складі команди № НОМЕР_1 . При цьому у зв`язку із мобілізацією ОСОБА_1 знятий з військового обліку військовозобов`язаних 21 серпня 2024 року, про що наявна відмітка у військовому квитку.
Отже, підстави для його звільнення від призову для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період були відсутні на час призову на військову службу 20 серпня 2024 року.
Абзацом другим пункту 5 Закону №3543-XII обумовлено, що порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (тут і надалі в редакції, чинній станом на 20 серпня 2024 року; далі Порядок №560).
Згідно з пунктом 6 Порядку №560 призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється у строки та в обсягах, визначених мобілізаційними планами, мобілізаційними директивами (розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил або Генерального штабу Збройних Сил.
Призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає: оповіщення резервістів та військовозобов`язаних про виклик до районного (об`єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України; прибуття резервістів та військовозобов`язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів; проходження резервістами та військовозобов`язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби; перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення; документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації; відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.
Пунктом 15 Порядку №560 передбачено, що керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та ІНФОРМАЦІЯ_12 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов`язаних, з-поміж іншого, організовують проведення уповноваженими представниками районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі); здійснюють оповіщення резервістів та військовозобов`язаних у складі груп оповіщення, до складу яких залучаються представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, селищних, сільських рад, підприємств, установ, організацій, представники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і поліцейські; здійснюють оформлення призову резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Оповіщення резервістів та військовозобов`язаних може здійснюватися представниками районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки окремо від груп оповіщення.
Пунктом 51 Порядку №560 визначено, що перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися, зокрема, за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах) - уповноваженими представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або поліцейськими.
За змістом пункту 54 Порядку №560 у разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., №5, ст. 409), або Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов`язаному (крім резервістів та військовозобов`язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
У разі відмови резервіста або військовозобов`язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.
Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до абзацу дванадцятого пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
В матеріалах справи наявний військово-обліковий документ, сформований у системі «Резерв+» станом на 12 липня 2024 року, яким підтверджено перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов`язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.38).
У позовній заяві представник позивача стверджував, що ОСОБА_1 був затриманий невідомими особами у місті Луцьку 20 серпня 2024 року без законних на те підстав та з цього приводу подані відповідні заяви про вчинення кримінального праворушення.
У заявах (повідомленнях) ОСОБА_2 (дружини позивача) та представника позивача від 23 серпня 2024 року, адресованих Луцькому районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, ІНФОРМАЦІЯ_13 , Волинській обласній прокуратурі, про вчинення кримінального правопорушення стосовно ОСОБА_1 вказано, що останній повідомив про те, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_9 доставили його до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_14 , при цьому повістки, направлення на ВЛК йому не вручалися, протоколи про адміністративне затримання не складалися, а представники ІНФОРМАЦІЯ_9 здійснювали на нього тиск і погрожували кримінальною відповідальністю; вказані дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_9 , на думку заявника, мають ознаки вчинення кримінального правопорушення, яке полягає у викраденні особи, незаконному затриманні, порушення порядку мобілізації (а.с.40-43 том 1).
28 серпня 2024 року заяви подібного змісту адвокатом Кубраком О.О. в інтересах позивача скеровано до ІНФОРМАЦІЯ_15 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , Офісу Генерального прокурора, Державного бюро розслідувань, Волинської обласної прокуратури (а.с.44-49 том 1).
З матеріалів справи також слідує, що ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26 вересня 2024 року у справі №161/17475/24 зобов`язано начальника слідчого управління Головного управління поліції у Волинській області організувати внесення відомостей по заяві ОСОБА_1 від 21 серпня 2024 року про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування; ухвалою Личаківського районного суду міста Львова від 26 вересня 2024 року у справі №463/8953/24 зобов`язано уповноважену особу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, вчинити дії щодо внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за повідомленням ОСОБА_3 - представника ОСОБА_1 (а.с.148-149 том 1).
Відповідачі 1, 2, 3 не надали суду доказів вручення позивачу повісток, як і складення акту відмови від отримання повістки (для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних, резервістів). При цьому у письмових поясненнях ІНФОРМАЦІЯ_9 від 10 грудня 2024 року №13184 (а.с.211 том 1) вказано, що оповіщення позивача здійснювалося представниками ІНФОРМАЦІЯ_5 .
З огляду на подані заяви про вчинення кримінального правопорушення працівниками ТЦК та СП щодо примусового затримання ОСОБА_1 без законних підстав, перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, перевірка цих дій повинна здійснюватися у межах кримінального провадження.
На час розгляду справи судом відсутні належні та допустимі докази щодо незаконного та проти власної волі доправлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_9 ; рішення за результатами заяв про вчинення кримінального правопорушення щодо перевищення відповідачами повноважень та інших дій, які містять ознаки кримінального правопорушення, не прийнято, тобто такі обставини на момент прийняття рішення у цій справі є недоведеними у встановленому кримінальним законом порядку.
Натомість, оскільки за обставин цієї справи позивач призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період шляхом прийняття наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20 серпня 2024 року №433-од, якому передувало прийняття 20 серпня 2024 року постанови ВЛК про придатність позивача до військової служби, то саме рішення відповідача 1 та відповідача 3 підлягають оцінці на предмет їх правомірності як таких (а не дії щодо оповіщення та направлення на медичний огляд, призов на військову службу). Оскарження дій відповідачів 1, 2, 3 не є належним способом захисту прав, які позивач вважає порушеними.
Пунктом 3 Порядку №560 передбачено, що призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Пунктом 81 цього Порядку установлено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють: резервістів та військовозобов`язаних - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, керівника Центрального управління або регіонального органу СБУ.
Отже, сама по собі подія призову на військову службу під час мобілізації в особливий період позивача, який перебував на загальному обліку військовозобов`язаних у запасі в ІНФОРМАЦІЯ_7 , не може бути підставою для визнання наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 21 серпня 2024 року №433-од протиправним.
Між тим за приписами пунктів 69, 74 - 77 Порядку №560 особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію.
Резервістам та військовозобов`язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11.
Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту та військовозобов`язаному під особистий підпис.
Під час вручення направлення резервістам та військовозобов`язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.
Документально оформлені результати проходження резервістом або військовозобов`язаним медичного огляду військово-лікарської комісії доставляються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не пізніше ніж протягом наступного дня після винесення рішення (постанови) про придатність резервіста або військовозобов`язаного до військової служби.
Рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності резервіста або військовозобов`язаного до проходження військової служби під час мобілізації вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів не пізніше ніж протягом наступного дня з дня надходження відповідного рішення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Отже, оформленню наказу про призов військовозобов`язаних та резервістів про призов на військову службу під час мобілізації на особливий період передує визначення їх придатності до військової служби за результатами медичного огляду ВЛК.
Обов`язковість проходження медичного огляду закріплений у частині першій статті 22 Закону №3543-XII, якою визначено, що громадяни зобов`язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином, під час здійснення заходів, направлених на виконання вимог Указу Президента щодо проведення загальної мобілізації та організації призову військовозобов`язаних громадян на військову службу під час мобілізації в особливий період, ТЦК та СП наділені повноваженнями проводити медичний огляд військовозобов`язаних для визначення їх придатності до військової служби. Так само і військовозобов`язані громадяни відповідно до вимог законодавства зобов`язані проходити медичний огляд згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) ТЦК та СП.
При цьому порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, передбачені виключні обмеження щодо направлення на медичний огляд лише стосовно осіб, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про надання відстрочки - до прийняття щодо них рішення відповідною комісією (пункт 63 Порядку №560); які прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв`язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних) - вони викликаються на медичний огляд повісткою (пункт 69 Порядку №560).
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Положення №402, в редакції, чинній станом на 20 серпня 2024 року).
Як визначено пунктом 1.3 глави 1 розділу І Положення №402, основними завданнями військово-лікарської експертизи є, зокрема, добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Як установлено підпунктами 2.5.1 - 2.5.3, 2.5.9, 2.5.11 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення №402, ВЛК ТЦК та СП належать до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК).
Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.
Позаштатні ВЛК здійснюють службове листування через діловодство закладів охорони здоров`я (установ), військових частин, при яких ці комісії утворені. Документи позаштатних ВЛК скріплюються печаткою закладу охорони здоров`я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені.
У цій справі позивач, оскаржуючи дії (рішення) щодо призову на військову службу під час мобілізації в особливий період, одночасно оскаржує оформлену довідкою від 20 серпня 2024 року постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , якою ОСОБА_1 визнаний придатним для проходження військової служби, покликаючись на те, що фактично він медичний огляд не проходив, лабораторні та інструментальні дослідження перед оглядом лікарями не проводилося, із його результатами він не ознайомлений та був позбавлений можливості надати на ВЛК медичну документацію щодо свого стану здоров`я, оскаржити постанову ВЛК (не була надана) до вищої ВЛК, а про саму постанову він дізнався лише з військового квитка.
У військовому квитку серії НОМЕР_2 наявна відмітка про те, що 20 серпня 2024 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби (а.с.34-37 том 1).
ІНФОРМАЦІЯ_4 листом від 13 вересня 2024 року №133929 підтвердив, що ОСОБА_1 пройшов позаштатну постійно діючу ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.157 том 1). Те ж саме відповідач 1 повідомив суду у письмових поясненнях від 20 листопада 2024 року №18147 на виконання вимог ухвали суду від 07 листопада 2024 року (а.с.206-207 том 1).
До письмових пояснень ІНФОРМАЦІЯ_9 , які були надані у справі на вимоги ухвали суду від 07 листопада 2024 року (а.с.211 том 1), долучено копію оформленої довідкою від 20 серпня 2024 року №93/12 постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 (Волинський обласний мобілізаційний пункт) (а.с.214 том 1). При цьому відповідач 3 стверджував про проходження ОСОБА_1 медичного огляду ВЛК при Волинському обласному мобілізаційному пункті та суду надано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_14 від 02 травня 2024 року №81-агд «Про створення та організацію роботи позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії «Обласного об`єднаного центру (пункту) мобілізації» при обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки» (а.с.215 том 1). Зазначеним наказом створено при « ІНФОРМАЦІЯ_18 (пункті) мобілізації» на базі ІНФОРМАЦІЯ_19 позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію (в основному та резервному складі) для медичного огляду кандидатів на військову службу.
Відповідно до підпункту 2.8.1 пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення №402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП. Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.
Згідно з підпункт 2.8.4 пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення №402 на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.
Відповідач 3 не надав суду організаційно-розпорядчі документи про створення та затвердження складу ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 (Волинський обласний мобілізаційний пункт), якою прийнята постанова, оформлена довідкою від 20 серпня 2024 року №93/12 (голова комісії Супрунець Б.О., секретар Муравська Н.В.). З огляду на те, що на довідці наявна печатка саме ІНФОРМАЦІЯ_9 , то суд виходить з того, що медична комісія ІНФОРМАЦІЯ_9 приймала спірну постанову стосовно позивача, про що внесено запис і до військового квитка.
Пунктом 3.1 глави 3 розділу II Положення №402 визначено, що медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
Суд зазначає, що направлення ОСОБА_1 на ВЛК для проходження медичного огляду; витяг з журналу реєстрації направлень на ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 суду не надав (витребовувалися ухвалами суду від 18 вересня 2024 року та від 07 листопада 2024 року). Також ухвалою суду від 07 січня 2025 року відповідачу 3 встановлено строк для надання додаткових пояснень та їх документального підтвердження з питання, яке виникло під час розгляду справи - щодо проходження ОСОБА_1 медичного огляду ВЛК в контексті наданих письмових пояснень та доданих документів, які мають невідповідності (а.с.48-49 том 2). Додаткові пояснення суду не надійшли.
Визначена пунктами 3.2, 3.4, 3.5 глави 3 розділу II Положення №402 процедура медичного огляду під час дії правового режиму воєнного стану передбачає, що кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Перед оглядом військовозобов`язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов`язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов`язаних.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов`язаний, що характеризують його стан здоров`я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов`язаний прибуває на медичний огляд ВЛК з результатами рентгенологічного обстеження органів грудної клітки.
ЕКГ виконується після 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші лабораторні та інструментальні дослідження виконуються за показанням.
До початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.
Військовозобов`язаний під час проведення медичного огляду зобов`язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою №025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року №110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров`я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за №661/20974 (далі - форма №025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
Зазначені документи, а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи ТЦК та СП до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.
Пунктом 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 передбачено, що постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов`язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Пунктом 22.1 глави 22 розділу II Положення №402 установлено, що дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім`я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв`язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК). Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються: в) в) на військовозобов`язаних, резервістів - у Картку обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку.
Постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, та надсилаються у військову частину та/або до ТЦК та СП в електронній та/або паперовій формі (пункт 22.3 глави 22 розділу II Положення №402).
Відповідно до пункту 22.7 глави 22 розділу II Положення №402 постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов`язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.
Як передбачено пунктом 3.3 глави 3 розділу I Положення №402, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення». Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров`я. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_14 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_14 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Незважаючи на вжиті судом заходи, відповідачі 3 та 4, не надали документів, які б підтверджували дотримання порядку направлення ТЦК та СП на медичний огляд позивача, а також процедури проведення такого огляду позаштатною постійно діючою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 з прийняттям постанови, оформленої довідкою від 20 серпня 2024 року №92/13 (на якій наявна печатка ІНФОРМАЦІЯ_9 ).
За змістом довідки від 20 серпня 2024 року №93/12, картки обстеження та медичного огляду від 20 серпня 2024 року №2073 ОСОБА_1 за результатами обстеження та медичного огляду визнаний військо-лікарською комісією придатним для проходження військової служби (діагноз та постанова ВЛК: здоровий; на підставі графи II Розкладу хвороб придатний до військової служби) (а.с.213, 214 том 1).
У позовній заяві позивач покликається на наявність у нього захворювань, про що до позовної заяви долучено копії окремих сторінок із медичної документації (а.с.87-89 том 1).
Суд зазначає, що приписами стаття 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Разом з тим у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначення діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі. Проте, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК у межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
При цьому суд наголошує, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (частина друга статті 77 КАС України).
Перевіряючи доводи позову (а позивач оскаржує процедуру проходження ним ВЛК), судом встановлено, що в картці обстеження та медичного огляду від 20 серпня 2024 року №2073 відсутній підпис позивача в рядку 10, яким вимагається особисте підтвердження про надання інформації щодо стану здоров`я у повному обсязі; у довідці від 20 серпня 2024 року №93/12 також відсутній підпис про ознайомлення ОСОБА_1 з постановою ВЛК. Наведене дозволяє дійти висновку, що такі не надавалися позивачу для ознайомлення та можливості оскарження в порядку пункту 3.3 глави 3 розділу I Положення №402; переконливими видаються доводи останнього про позбавлення його можливості надати медичну документацію щодо стану свого здоров`я. На формальний підхід до проведення медичного огляду вказує й те, як заповнена картка обстеження та медичного огляду. Так у ній відсутні дата та підпис лікаря про проведення рентгенологічного обстеження органів грудної клітки; відомості про визначення групи крові та резус-належність.
При цьому за змістом пункту 3.4 глави 3 розділу ІІ Положення №402 проведення таких досліджень має передувати медичному огляду, отже є обов`язковим.
З огляду на наведене та оскільки суду не надано належних та допустимих доказів на спростування доводів позивача про довільне проставлення результатів у картці обстеження та медичного огляду без проведення лабораторних та інструментальних досліджень, які є обов`язковими перед проведенням медичного огляду лікарями, суд вважає, що у цьому разі за неповного медичного обстеження висновок ВЛК є передчасним.
На думку суду, за таких обставин не може вважатися правомірною оформлена довідкою від 20 серпня 2024 року №93/12 постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 (Волинський обласний мобілізаційний пункт) (так вказано у довідці) за результатами медичного огляду позивача на предмет придатності до військової служби, яке проведено формально, без дотримання встановленої процедури, а останнього позбавлено можливості ознайомитися з результатами обстеження та медичного огляду, надати повну інформацію про стан свого здоров`я та оскаржити рішення до вищої ВЛК, а тому ця постанова підлягає скасуванню.
Між тим з приводу визнання протиправним та скасування наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20 серпня 2024 року №433-од в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період військовозобов`язаних відповідно до поіменного списку військовозобов`язаних, які призвані і направлені в складі команди № НОМЕР_1 : за ІНФОРМАЦІЯ_4 - солдат ОСОБА_1 (підпункт 1.4.1 пункту 1.4 наказу), суд зазначає про таке.
Завданням адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Право особи, яка звертається до суду з позовом, самостійно та на свій розсуд розпоряджатися своїми правами, зокрема і щодо визначення предмета і підстав позову, є складовою диспозитивності як одного із принципів адміністративного судочинства (пункт 4 частини третьої статті 2 КАС України).
Пунктом 19 частини першої статті 4 КАС визначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Індивідуально-правові акти як результати правозастосування адресовані конкретним особам, тобто є формально обов`язковими для персоніфікованих (чітко визначених) суб`єктів; містять індивідуальні приписи, у яких зафіксовані суб`єктивні права та/чи обов`язки адресатів цих актів; розраховані на врегулювання лише конкретної життєвої ситуації, а тому вичерпуються їх реалізацією.
Верховний Суд у питаннях скасування актів індивідуальної дії разового застосування, який вичерпав свою дію фактом його виконання, неодноразово висловлював правову позицію, відповідно до якої такий акт не може бути скасованим після його виконання через порушення гарантій стабільності суспільних відносин та принципу правової визначеності (постанови Великої Палати Верховного Суду від 12 травня 2021 року у справі №9901/286/19, від 8 вересня 2021 року у справі №816/228/17 та Верховного Суду від 14 липня 2021 року у справі №9901/96/21, від 27 жовтня 2022 року у справі №П/9901/97/21).
Наказ ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20 серпня 2024 року №433-од в частині призову позивача на військову службу під час мобілізації є актом індивідуальної дії, тобто актом одноразового застосування та він вичерпав свою дію після зарахування позивача до особового складу військової частини. З цього часу правовідносини проходження військової служби регулюються Законом №2232-ХІІ та Положенням №1153/2008.
Так відповідно до пунктів 4, 5 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (далі - Положення №1153/2008), громадяни, які вступили на військову службу за контрактом або за призовом, складають Військову присягу на вірність Українському народу в порядку, визначеному Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України. Громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України (далі - військовослужбовці).
За приписами пункту 4 частини першої, частини третьої статті 24 Закону №2232-XII початком проходження військової служби вважається: день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Суд також враховує, що військова служба з моменту її початку покладає на її учасників (військовослужбовця та держави) велике коло взаємних прав та обов`язків матеріального та фінансового забезпечення військовослужбовця, його соціального захисту, виконання ним безпосередньо покладених на нього службових обов`язків та інше.
Отже, на думку суду, скасування наказу про призов не відновить початковий стан і не призведе до захисту прав та інтересів позивача, про які він просить у позові, адже наказ вже реалізований та позивач був зарахований до військової частини, приступив до виконання службових обов`язків за посадою, що вказує на стабільність та визначеність правовідносин.
Відповідно до пункту 12 Положення №1153/2008 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з`єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Наказом Міністерства оборони України від 15 вересня 2022 року №280 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14 листопада 2022 року за №1407/38743) затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, яка визначає організацію і порядок обліку військовослужбовців та працівників в органах військового управління, з`єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - Інструкція №280).
Відповідно до пунктів 1, 3 розділу XII Інструкції №280 облік особового складу в особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців щодо прихованої мобілізації або з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, ведеться у порядку, установленому на мирний час, та з урахуванням особливостей, викладених у цьому розділі.
Військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 13 і 14 розділу II цієї Інструкції.
Первинне призначення на посади військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також призначення (переміщення) військовослужбовців, які перебувають на військовій службі, відповідно до їх мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом, здійснюються наказом командира військової частини по стройовій частині до закінчення заходів відмобілізування незалежно від номенклатури посад для призначення.
Пунктом 14 розділу ІІ Інструкції №280 встановлено, що зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу (або прийому на роботу працівників) здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття (прийому на роботу) до військової частини. Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини є, зокрема, для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.
Суд зазначає, що організація обліку та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період покладена на ТЦК та СП. Водночас зарахування до штату військової частини та виключення з нього здійснюється наказами по стройовій частині військової частини. Таке зарахування здійснюється не на власний розсуд, а на підставі іменних списків команд, які надходять від ТЦК та СП, а в разі переміщення військовослужбовця до нового місця служби на підставі іменних списків або припису, виданих військовою частиною звідки вибув військовослужбовець.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до поіменного списку військовозобов`язаних, які призвані та направлені ІНФОРМАЦІЯ_4 , від 20 серпня 2024 року №12552 солдат ОСОБА_1 відправлений у складі команди № НОМЕР_1 , що слугувало підставою для прийняття командиром Військової частини НОМЕР_1 наказу від 21 серпня 2024 року №150 (а.с.132 том 1) про зарахування позивача до особового складу, призначення на посаду номера обслуги 1 зенітно-ракетного відділення 1 зенітно-ракетного взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї), зарахування на всі види забезпечення (пункт 1.16).
З урахуванням наведених вище положень командир Військової частини НОМЕР_1 не мав права не зарахувати позивача до особового складу частини, адже йому були надані усі передбачені чинним законодавством документи (іменні списки), що є беззаперечною правовою підставою для видання ним наказу від 21 серпня 2024 року №150 в частині, що стосується позивача.
Таким чином, дійшов висновку, що не може бути задоволена позовна вимога про визнання протиправним та скасування наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20 серпня 2024 року №433-од після його реалізації, як і наказ Військової частини НОМЕР_1 від 21 серпня 2024 року №150 про зарахування позивача до списків особового складу та призначення на посаду, зарахування на всі види грошового забезпечення, який прийнятий у порядку, визначеному пунктом 12 Положення №1153/2008, пункту 14 розділу ІІ Інструкції №280 та за наявності правових підстав для прийняття такого наказу.
Суд повторює, що з 20 серпня 2024 року припинились правовідносини щодо призову позивача на військову службу.
Відповідно до пункту 7 Положення №1153/2008 військова служба закінчується в разі звільнення військовослужбовця з військової служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим.
Пунктом 2 частини 3 статті 26 Закону №2232-XII визначені підстави звільнення з військової служби під час воєнного стану військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, серед яких: а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі; б) за станом здоров`я: на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців; за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу); в) у зв`язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі; г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу); д) у зв`язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу); е) у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу); з) у зв`язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.
Згідно з абзацом другим пункту 225 Положення №1153/2008 звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п`ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону №2232-XII у військових званнях до майстер-сержанта (майстер-старшини) включно за всіма підставами - командирами бригад (полків, кораблів 1 рангу) і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них.
Пункт 233 Положення №1153/2008 передбачає, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Не є спірною та обставина, що позивач 10 вересня 2024 року подав рапорт командиру Військової частини НОМЕР_1 про звільнення з військової служби (а.с.90-91 том 1).
Вказаний рапорт (поданий не по команді) не містить визначених пунктом 2 частини третьої статті 26 Закону №2232-XII підстав для його задоволення командиром Військової частини НОМЕР_1 на момент його розгляду, про що листом від 05 жовтня 2024 року №3975 роз`яснено ОСОБА_1 (а.с.133 том 1).
З урахуванням наведеного суд не вбачає правових підстав для зобов`язання Військову частину повторно розглянути рапорт ОСОБА_1 про звільнення з військової служби та звільнити його як військовослужбовця зі списків особового складу частини, а тому позов у цій частині позовних вимог задоволенню не підлягає.
Не підлягає задоволенню та є передчасною також позовна вимога про зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_6 поновити на обліку військовозобов`язаних та перевести на спеціальний військовий облік у зв`язку із бронюванням.
За приписами частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду.
Як установлено пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З огляду на підстави позову (порушення процедури медичного огляду ВЛК як передумови призову на військову службу), визначаючись щодо ефективного способу поновлення прав позивача за обставин цієї справи, суд виходить з того, що однією з підстав звільнення з військової служби під час воєнного стану військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, є висновок (постанова) ВЛК про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.
Тож у цьому випадку відповідно частини другої статті 9 КАС України та на підставі наданих статтею 245 КАС України повноважень, з огляду на визнання протиправною та скасування постанови ВЛК (оформленої довідкою від 20 серпня 2024 року №93/12), суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог (про що позивач просив суд у позовній заяві, у разі якщо суд дійде такого висновку) та зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 (у складі команди якої позивач проходить військову службу за призовом під час мобілізації) направити позивача на повторний медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби, що, на думку суду, буде справедливим та пропорційним (з урахуванням балансу публічних інтересів щодо захисту Вітчизни та прав позивача) для вирішення цього спору, адже у разі визнання позивача непридатним до військової служби, він підлягатиме звільненню з військової служби.
Отже, позов належить задовольнити частково.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У зв`язку із задоволенням позову частково на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211,20 грн (пропорційно задоволеним позовним вимогам), які підтверджуються платіжною інструкцією від 10 вересня 2024 року №0.0.382741559.1, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.11, 110 том 1). Доказів понесення інших судових витрат матеріали справи не містять.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 , Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Веселі Бобри», про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії, визнання протиправними та скасування наказів задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлену довідкою від 20 серпня 2024 року №93/12.
Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 направити ОСОБА_1 на повторний медичний огляд військово-лікарською комісією для визначення придатності до військової служби.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 судові витрати у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 );
Відповідач 1: ІНФОРМАЦІЯ_20 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_4 );
Відповідач 2: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ;
Відповідач 3: ІНФОРМАЦІЯ_21 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_5 );
Відповідач 4: Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_4 );
Відповідач 5: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_5 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_6 );
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Веселі Бобри» (17000, Чернігівська область, селище міського типу Козелець, вулиця Промислова, будинок 11, ідентифікаційний код юридичної особи 35550269).
Суддя Ж.В. Каленюк
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124568770 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Каленюк Жанна Василівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович