ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
31 січня 2025 року
м. Хмельницький
Справа № 673/501/22
Провадження № 22-ц/820/584/25
Хмельницький апеляційний суд у складі судді-доповідача П`єнти І.В., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Деражнянського районного суду Хмельницької області від 03 грудня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Імені Шевченка», з участю Деражнянської міської ради Хмельницької області, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, про стягнення збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів,
в с т а н о в и в:
28 січня 2025 року на адресу Хмельницького апеляційного суду надійшла апеляційна скарга від ОСОБА_1 на рішення Деражнянського районного суду Хмельницької області від 03 грудня 2024 року, із пропуском строку на апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з таких підстав.
В апеляційній скарзі скаржник просить поновити строк на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, мотивуючи це тим, що він та його представник не були присутніми в судовому засіданні при оголошенні рішення, а також що копія рішення не була надіслана йому на адресу. Скаржник зазначає, що повний текст рішення він отримав лише 21 січня 2025 року у приміщенні Деражнянського районного суду Хмельницької області.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 354 ЦПК України, учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені удень його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарженняна рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 127 ЦПК України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
З матеріалів справи вбачається, що в суді першої інстанції інтереси ОСОБА_1 представляв адвокат Марцонь В.Б. Відповідно до довідки про доставку електронного документу, рішення суду від 03 грудня 2024 року було надіслано та доставлено представнику Марцоню В.Б. в його електронний кабінет 26.12.2024 о 20:44:58.
Частиною 7 статті 272 ЦПК України, встановлено, що якщо копію судового рішення вручено представникові, вважається, що її вручено й особі, яку він представляє.
Оскільки судове рішення було доставлено в електронний кабінет представника учасника справи після 17 години, відповідно до вимог частини ч. 6 ст. 272 ЦПК України, воно вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, а отже, днем вручення є 27 грудня 2024 року.
З урахуванням дати отримання рішення 27.12.2024, тридцятиденний строк для подання апеляційної скарги спливає 27.01.2025, тоді як апеляційну скаргу подано 28.01.2025, тобто після закінчення встановленого строку, передбаченого ч. 1 ст. 354 ЦПК України.
А тому, посилання скаржника на те, що рішення суду було отримано ним 21 січня 2025 року, не відповідають матеріалам справи.
Таким чином, суд встановив, що підстави, наведені ОСОБА_1 для поновлення строку на апеляційне оскарження, не можуть бути визнані поважними.
З огляду на це, строк для апеляційного оскарження не може бути поновлений з підстав п. 1 ч. 2 ст. 354 ЦПК України, зазначених ОСОБА_1 , оскільки апеляційна скарга була подана після спливу 30 днів з моменту отримання рішення суду першої інстанції.
Тому клопотання про поновлення строку не підлягає задоволенню.
Згідно ст. 354 ЦПК України, строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другійстатті 358 цього Кодексу.
Згідно із ч. 3 ст. 357 ЦПК України, апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 354 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 4 ст. 357 ЦПК України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому ст. 358 ЦПК України.
Таким чином, необхідно роз`яснити ОСОБА_1 право подати до апеляційного суду заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду із зазначенням інших поважних підстав для його поновлення.
Крім того, ОСОБА_1 в апеляційній скарзі просить звільнити його від сплати судових витрат, посилаючись на важкий майновий стан.
Вирішуючи вказане клопотання, апеляційний суд виходить з наступного.
Частиною першоюстатті 8 Закону України «Про судовий збір»визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Згідно з ч. 2ст. 8 Закону України «Про судовий збір»суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За змістом ч. ч. 1, 3ст. 136 ЦПК України,суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з положеннями статті 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Єдиною підставою для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати є врахування судом майнового стану.
Однак, ОСОБА_1 не надав суду доказів, які б підтверджували його майновий стан, зокрема документів, що містять інформацію про його доходи або їх відсутність за попередній календарний рік. Відсутність таких доказів унеможливлює вирішення судом питання про звільнення скаржника від сплати судових витрат.
З огляду на викладене, клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судових витрат не підлягає задоволенню. Водночас скаржник не позбавлений права повторно звернутися до суду з цим клопотанням, надавши суду належні докази свого майнового стану.
Таким чином, у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судових витрат слід відмовити, а скаржнику необхідно сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги.
За подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою збір становить -1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (пп. 1.2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2022 року 2481 грн.
У зв`язку із зазначеним, скаржнику необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1488,60 грн (992,40грн (судовий збір, який підлягав сплаті у суді першої інстанції) * 150%) за такими реквізитами:
Отримувач коштів ГУК у Хмел.обл/Хмельниц. мтг/22030101,
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37971775,
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.),
Код банку отримувача (МФО) 899998,
рахунок отримувача UA608999980313181206080022775,
Код класифікації доходів бюджету 22030101,
Призначення платежу: *;101;
Судовий збір буде зарахований при умові правильного зазначення всіх платіжних реквізитів.
За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без руху.
Керуючись ст. ст. 185, 357 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження відмовити.
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судових витрат відмовити.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Деражнянського районного суду Хмельницької області від 03 грудня 2024 року залишити без руху та надати йому строк 10 днів із дня отримання копії ухвали для подання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду із зазначенням інших поважних підстав для його поновлення та сплати судового збору у розмірі 1488,60 грн або подання доказів, що підтверджують його майновий стан.
У разі невиконання вимоги суду до вказаного строку апеляційна скарга буде вважатись неподаною та повернута скаржнику.
Заяву пропоновлення строкуна апеляційнеоскарження рішеннясуду іззазначенням іншихповажних підставдля йогопоновлення та оригінал документа про сплату судового збору за вказаними реквізитами або докази, що підтверджують майновий стан надати до апеляційного суду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач І.В. П`єнта
Суд | Хмельницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124839385 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Хмельницький апеляційний суд
П'єнта І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні