ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2025 року справа № 927/623/24
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Демидової М.О., за участю секретаря судового засідання Хіловської І.Д., розглянувши матеріали заяви від 10.01.2025 Фізичної особи - підприємця Кот Марини Анатоліївни про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у справі № 927/623/24
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Багіров Шипінг Ейдженсі", б. Гавела Вацлава, 4, м. Київ, 03124, код 38111618
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Кот Марини Анатоліївни, АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1
про стягнення 1400000,00 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув;
від відповідача: Константинов О.Г., адвокат, ордер на надання правничої допомоги серія АО № 1157898 від 10.01.2025;
встановив:
Рішенням Господарського суду Чернігівської області у справі № 927/623/24 від 08.01.2025 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
У судовому засіданні 08.01.2025 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Питання щодо розподілу судових витрат на професійну правову допомогу, понесених сторонами в ході судового розгляду спору, при ухваленні рішення судом не вирішене.
Відповідач у відзиві на позов повідомив, що очікує понести судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 50000,00 грн, а докази понесених судових витрат на професійну правничу допомогу будуть надані суду протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду у порядку ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
13.01.2025 через систему «Електронний суд» від представника відповідача Фізичної особи - підприємця Кот Марини Анатоліївни адвоката Константинова О.Г. надійшла заява від 10.01.2025 про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, у якій заявник просить ухвалити додаткове рішення про стягнення з Товариства «Багіров Шипінг Ейдженсі» витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 92000,00 грн.
У зв`язку з відпусткою судді Демидової М.О. ухвалою суду від 20.01.2025 розгляд заяви Фізичної особи - підприємця Кот Марини Анатоліївни про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу призначено на 28.01.2025, 15:15; забезпечено проведення засідання за участю повноважного представника відповідача у режимі відеоконференції; сторін попереджено про те, що неявка учасників не перешкоджає розгляду заяви.
Ухвала суду від 20.01.2025 направлена позивачу та представнику відповідача до їх електронних кабінетів.
У судове засідання 28.01.2025 прибув відповідач, позивач не прибув, про причини неявки суд не повідомив, про час, дату та місце розгляду заяви повідомлений належним чином.
Враховуючи те, що позивач своїм процесуальним правом участі у судовому засіданні 28.01.2025 не скористався, з огляду на обмежений строк розгляду заяви про стягнення витрат на правову допомогу суд вважає за можливе здійснити розгляд заяви у судовому засіданні за відсутності учасників судового процесу.
Відповідно до ч. 3-5 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Розглянувши матеріали справи, заяву відповідача про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 3 ч. 1ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до ст.123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч. 2-6 ст.126 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Згідно з ч.8 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно із ч. 3 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
За змістом ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини 4 названої норми суд може за клопотанням іншої сторони зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5, 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України).
Отже, у розумінні положень ч. 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
За змістом п. 1 ч. 2 ст. 126, ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при поданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
При цьому витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх вартість уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
Аналогічну правову позицію викладено у постановах Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19 та від 22.11.2019 у справі № 910/906/18.
У відзиві на позов відповідачем повідомлено, що попередній (орієнтовний) розмір судових витрат на правничу допомогу становить 50000,00 грн та наведено склад витрат на правову допомогу.
У передбачений ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України строк від відповідача через систему "Електронний суд" надійшла заява про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат, у якій Фізична особа - підприємець Кот Марина Анатоліївна просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Багіров Шипінг Ейдженсі» витрати на професійну правничу допомогу у сумі 92000,00 грн.
У підтвердження факту надання правничої допомоги до матеріалів справи додано договір № 23-07/2024 про надання правової допомоги від 23.07.2024, додаткову угоду № 2 від 23.07.2024 до договору; акт приймання-передачі наданих послуг № 09.01/2025 від 09.01.2025, звіт про надану професійну правничу допомогу та розмір гонорару за надану професійну правничу допомогу від 09.01.2025, квитанцію до платіжної інструкції на переказ готівки № 0.0.4118583903.1 від 09.01.2025 на суму 100000,00 грн, інформаційне повідомлення про зарахування коштів № @PL658538 від 09.01.2025, свідоцтво про право заняття адвокатською діяльністю серія ЗР № 21/1233 від 08.09.2017 на ім`я адвоката Константинова О.Г.; ордер на надання правничої (правової) допомоги серія АО № 1157898 від 10.01.2025 на ім`я адвоката Константинова О.Г., попередній орієнтовний розрахунок витрат на професійну правничу допомогу.
Відповідно до п. 1.1 Договору адвокат зобов`язується надати клієнту правову допомогу за окремими письмовими та/або усними дорученнями останнього в усіх правовідносинах, що склалися між клієнтом та будь-якими юридичними та фізичними особами, організаціями, органами, міністерствами, приватними та державними нотаріальними конторами, приватними та державними виконавцями виконавчих округів та будь-якими судами будь-якої інстанції.
Клієнт доручає адвокату, зокрема, готувати, підписувати та подавати від імені клієнта будь-які заяви та документи судово-процесуального характеру, представляти інтереси клієнта у місцевих судах (загальних, адміністративних, господарських) з усіма правами, наданими законом позивачу, відповідачу, третій особі (п. 1.4.1, 1.5.9 Договору).
Клієнт зобов`язаний сплатити гонорар адвокату у розмірі та строк згідно Договору (п. 2.4.1 Договору).
Відповідно до п. 4.1 Договору на визначення розміру гонорару адвоката впливають строки та результати вирішення спірних правовідносин, ступінь важкості справи, обсяг правових послуг, необхідних для досягнення бажаного результату та належного виконання окремих доручень клієнта. Обсяг правової допомоги враховується при визначенні обґрунтованого розміру гонорару.
Сторони дійшли згоди, що у випадку, якщо ухвалене рішення буде на користь клієнта, розмір гонорару адвоката збільшується на 3 % від присудженої клієнту судом грошової суми або від грошової суми, що не підлягає стягненню з клієнта (п. 4.2 Договору).
Згідно із п. 4.3 Договору оплата гонорару адвоката здійснюється на підставі акту приймання-передачі наданих послуг у строк не пізніше 1 календарного місяця з моменту підписання відповідного акту приймання-передачі наданих правових послуг адвокатом та клієнтом.
За погодженням між клієнтом та адвокатом гонорар адвоката та порядок його оплати може погоджуватися сторонами наперед, про що останні складають додаткову угоду до договору, яка є його невід`ємною частиною (п. 4.4 Договору).
23.04.2024 між сторонами укладено Додаткову угоду № 2 до Договору, відповідно до п. 1 якої сторони, керуючись п. 4.4 Договору № 23-07/2024 про надання правової допомоги від 23.07.2024, вирішили погодити гонорар адвоката за процесуальне представництво клієнта у справі № 927/623/24 з питання, зазначеного у даному пункті, у розмірі 50000,00 грн.
Пунктом 3 Додаткової угоди № 2 сторони визначили, що платіж (гонорар) адвоката, який зазначений у п. 1 Додаткової угоди, сплачується клієнтом у розмірі 50000,00 грн на протязі 3 банківських днів з моменту прийняття Господарським судом Чернігівської області рішення у справі № 927/623/24, підписанням сторонами акту прийому-передачі наданих послуг та звіту.
Відповідно до п. 4 Додаткової угоди сторони, керуючись п. 4.2 Договору № 23-07/2024 про надання правової допомоги від 23.07.2024, дійшли згоди про те, що у випадку, якщо ухвалене рішення у справі № 927/623/24 буде прийняте на користь клієнта, розмір гонорару адвоката збільшується на 3 % від грошової суми, що не підлягає стягненню з клієнта, отже, становить 42000,00 грн (без ПДВ) та сплачується на протязі 3 банківських днів з моменту прийняття Господарським судом Чернігівської області рішення у справі № 927/623/24, підписанням сторонами акту прийому-передачі наданих послуг та звіту.
Актом приймання-передачі наданих послуг № 09.01/2025 від 09.01.2025, який підписаний сторонами, підтверджується, що адвокат надав, а клієнт прийняв професійну правничу допомогу по правовому аналізу, збору доказів, розробці концепції захисту у справі № 927/623/24; складанні та поданні процесуальних документів у справі № 927/623/24; участі у підготовчих засіданнях у справі № 927/623/24; участі у судовому засіданні у справі № 927/623/24. Загальна вартість послуг склала 50000,00 грн.
Пунктом 3 акту приймання-передачі наданих послуг визначено, що у зв`язку з тим, що рішення Господарського суду Чернігівської області у справі № 927/623/24 прийняте на користь клієнта, розмір гонорару адвоката збільшився на 3 % від грошової суми, що не підлягає стягненню з клієнта (п. 4.2 Договору № 23-07/2024 про надання правової допомоги від 23.07.2024), отже, клієнт зобов`язується сплатити адвокату додатково 42000,00 грн без ПДВ.
09.01.2025 сторонами підписано звіт про надану професійну правничу допомогу та розмір гонорару за надану професійну правничу допомогу, згідно із яким за умовами Договору про надання правової допомоги № 23-07/2024 від 23.07.2024 адвокат передав, а клієнт прийняв професійну правничу допомогу:
1.1. Правовий аналіз справи, збір доказів, розробка концепції захисту у справі № 927/623/24: послуга надавалася з 30.07.2024 по 01.08.2024, час, який був витрачений, склав 3 години, загальна вартість послуг - 4000,00 грн без ПДВ.
1.2. Складання та подання до суду процесуальних документів у справі № 927/623/24.
1.2.1. Складання клопотання про внесення РНОКПП додаткових відомостей про учасника справи та надання доступу до електронної справи № 927/623/24 та його подання: послуга надавалася 30.07.2024, час який був витрачений, склав 0 годин 30 хвилин, загальна вартість послуги - 2500,00 грн без ПДВ.
1.2.2. Складання клопотання про проведення засідання у режимі відеоконференції у справі № 927/623/24 та його подання до суду: послуга надавалася 30.07.2024, час, який був витрачений, склав 0 годин 30 хвилин, загальна вартість послуги - 2500,00 грн без ПДВ.
1.2.3. Складання відзиву на позовну заяву у справі № 927/623/24 та його подання до суду: послуга надавалася з 04.08.2024 по 06.08.2024, час, який був витрачений, склав 3 години, загальна вартість послуги - 8000,00 грн.
1.2.4. Складання заперечень на відповідь на відзив та супровідного листа у справі № 927/623/24 та їх подання до суду: послуга надавалася: з 17.08.2024 по 19.08.2024, час, який був витрачений, склав 3 години, загальна вартість послуги склала 9000,00 грн без ПДВ.
1.2.5. Складання клопотання про витребування доказів у справі № 927/623/24 та його подання до суду: послуга надавалася з 02.10.2024 по 04.10.2024, час, який був витрачений, склав 1 годину, загальна вартість послуги - 3000,00 грн без ПДВ.
1.3. Участь у підготовчих засіданнях у справі 927/623/24: послуга надавалася 13.08.2024, 02.12.2024, 10.12.2024, 16.12.2024, загальний час, що був витрачений 4 години 40 хвилин, загальна вартість послуги 10500,00 грн без ПДВ.
1.4. Участь у судовому засіданні у справі № 927/623/24: послуга надавалася 08.01.2025, загальний час, що був витрачений 3 години, загальна вартість послуги - 10500,00 грн.
Пунктом 2 звіту визначено, що п. 4.2 Договору передбачено, що «Сторони дійшли згоди, що у випадку, якщо ухвалене рішення буде на користь клієнта, розмір гонорару адвоката збільшується на 3 % від присудженої клієнту судом грошової суми або від грошової суми, що не підлягає стягненню з клієнта». Отже, оскільки судове рішення Господарського суду Чернігівської області у справі № 927/623/24 прийнято на користь клієнта, гонорар збільшився на 42000,00 грн.
У звіті зазначено, що загальна вартість професійної правничої допомоги склала 92000,00 грн без ПДВ.
Згідно із квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 0.0.4118583903.1 від 09.01.2025 позивачем оплачено витрати на правову допомогу у розмірі 100000,00 грн.
Клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката від позивача не надходило.
Домовленості про сплату гонорару за надання правничої допомоги є такими, що склалися між адвокатом та клієнтом, у межах правовідносин між якими і може розглядатися питання щодо обов`язковості такого зобов`язання. У контексті вирішення судом питання про розподіл судових витрат суд повинен оцінювати розумність витрат, їх співмірність із ціною позову, складністю справи та її значенням для позивача.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі №904/4507/18.
З урахуванням наявних у матеріалах справи фактичних даних суд дійшов висновку про те, що витрати відповідача на професійну правничу допомогу були фактичними та неминучими, а їх розмір - обґрунтований.
Вирішуючи питання щодо можливості стягнення витрат на професійну правничу допомогу, яка є "гонораром успіху" у розмірі 42000,00 грн, суд виходить з такого.
Домовленості про сплату гонорару за надання правничої допомоги є такими, що склалися між адвокатом та клієнтом, у межах правовідносин між якими і може розглядатися питання щодо обов`язковості такого зобов`язання. У контексті вирішення судом питання про розподіл судових витрат суд повинен оцінювати розумність витрат, їх співмірність із ціною позову, складністю справи та її значенням для позивача.
Зазначена вище правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі №904/4507/18.
Такий висновок відповідає також позиції Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 19.10.2000 у справі «Іатрідіс проти Греції» тлумачить «гонорар успіху» як домовленість, згідно з якою клієнт зобов`язується виплатити адвокату як винагороду певний відсоток від присудженої йому судом грошової суми, якщо рішення буде на користь клієнта. Якщо такі угоди є юридично дійсними, то визначені суми підлягають сплаті клієнтом (§ 55). Водночас відшкодування судових витрат передбачає, що встановлена їх реальність, необхідність і, крім того, умова розумності їх розміру.
При цьому Велика Палата Верховного Суду вказала, що відповідна сума, обумовлена сторонами до сплати у твердому розмірі під відкладальною умовою, є складовою частиною гонорару адвоката, тож належить до судових витрат.
Вказаний правовий висновок відповідно до приписів ч. 4 статті 236 Господарського процесуального кодексу України має бути врахований при виборі і застосуванні норм права.
Отже, "гонорару успіху" може включатись до витрат на професійну правничу допомогу, що підлягає розподілу.
Оскільки "гонорар успіху" обумовлений сторонами до сплати під відкладальною умовою і є складовою частиною гонорару адвоката, а його розмір є розумним і співмірним із ціною позову, суд доходить висновку про наявність підстав для включення "гонорару успіху" до складу витрат на професійну правничу допомогу, які підлягають розподілу.
Відповідно до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Оскільки у позові відмовлено повністю, стягненню з позивача підлягають витрати відповідача на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 92000,00 грн.
Керуючись статтями 123, 126, 129, 233, 238, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Заяву Фізичної особи - підприємця Кот Марини Анатоліївни про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у справі № 927/623/24 задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Багіров Шипінг Ейдженсі" (б. Гавела Вацлава, 4, м. Київ, 03124, код 38111618) на користь Фізичної особи - підприємця Кот Марини Анатоліївни ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) 92000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
У судовому засіданні 28.01.2025 оголошено вступну та резолютивну частини додаткового рішення.
Додаткове рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, та в порядку, передбаченому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua/.
Повний текст додаткового рішення складено та підписано 03.02.2025.
Суддя М.О. Демидова
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2025 |
Оприлюднено | 05.02.2025 |
Номер документу | 124897477 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Демидова М.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні