Ухвала
від 18.02.2025 по справі 554/11940/23
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

18 лютого 2025 року

м. Київ

справа № 554/11940/23

провадження № 61-1466ск25

Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Петрова Є. В., вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Тимохіна Людмила Сергіївна, на рішення Шишацького районного суду Полтавської області від 28 червня 2024 року та постанову Полтавського апеляційного суду від 23 грудня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Полтавської міської ради, виконавчого комітету Шишацької селищної ради, третя особа - приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Якименко Олексій Вікторович, про визнання права власності на майно в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

03 лютого 2025 року представник ОСОБА_1 - адвокат Тимохіна Л. С., через систему «Електронний суд», подала до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Шишацького районного суду Полтавської області від 28 червня 2024 року та постанову Полтавського апеляційного суду від 23 грудня 2024 року в указаній вище справі.

У касаційній скарзі заявник порушує питання про поновлення строку на касаційне оскарження. В обґрунтування зазначає про те, що строк на касаційне оскарження пропущений з поважних причин, оскільки копію оскаржуваної постанови апеляційного суду отримано ОСОБА_1 через адміністрацію Державної установи «Харківська виправна колонія (№ 43)», де наразі утримується, 18 січня 2025 року та звернувся до Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги для надання адвоката з приводу переоформлення спадкового майна. Представник Тимохіна Л. С. отримала копію оскаржуваного судового рішення апеляційної інстанції 24 грудня 2024 року, через систему «Електронний суд».

Відповідно до частин першої та другої статті 390 ЦПК України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Зважаючи на те, що строк на касаційне оскарження заявником пропущено з поважних причин, тому він підлягає поновленню.

Також, у порушення вимог пункту 3 частини четвертої статті 392 ЦПК України заявником не надано доказів сплати судового збору за подання касаційної скарги.

Касаційна скарга містить клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення Верховним Судом рішення у даній справі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 вироком Київського районного суду м. Полтави від 07 травня 2020 року засуджений до позбавлення волі строком на тринадцять років. З 20 серпня 2019 року ОСОБА_1 перебуває у місцях позбавлення волі та в даний час утримується в харківській виправній колонії № 43, де до праці не залучається, заробітку не має.

Згідно частин першої та третьої статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.

Питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати врегульоване статтею 8 Закону України «Про судовий збір», норма якої є спеціальною.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Передбачена статтею 8 Закону України «Про судовий збір» можливість відстрочення сплати судового збору є правом суду, а не його обов`язком й застосовується, як правило, у виключних випадках.

Ураховуючи, що до касаційної скарги не додано належних доказів майнового стану ОСОБА_1 на момент подання касаційної скарги, зокрема, відомостей (довідки з Державної установи «Харківська виправна колонія (№ 43)») про те, що за даними бухгалтерського обліку ОСОБА_1 не рахується в указаній установі та кошти на його особовому рахунку відсутні, у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору необхідно відмовити.

Слід зазначити, що до відкриття касаційного провадження суд касаційної інстанції не має можливості перевірити наявність чи відсутність доказів на підтвердження обставин зазначених у клопотанні про відстрочення сплати судового збору, оскільки за правилом частини сьомої статті 394 ЦПК України питання про витребування матеріалів справи вирішується під час відкриття касаційного провадження.

Відмова у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги не може вважатися обмеженням доступу до суду у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.

У зв`язку з наведеним, заявнику за подання касаційної скарги до Верховного Суду необхідно сплатити судовий збір або надати документи, які підтверджують звільнення від сплати судового збору.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про судовий збір» за подання касаційної скарги справляється судовий збір, який відповідно до підпункту 7 пункту 1 частини другої цієї статті становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви в розмірі оспорюваної суми.

Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Ціна позову визначається, зокрема у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна (пункт 2 частини першої статті 176 ЦПК України).

При визначенні суми судового збору необхідно виходити з розрахунку 1 % від ціни позову х 200 %, який підлягав сплаті при поданні позовної заяви з урахуванням вартості спірного майна.

Судовий збір підлягає перерахуванню або внесенню за такими реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22030102; код отримувача (за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA288999980313151207000026007; код класифікації доходів бюджету - 22030102 «Судовий збір (Верховний Суд, 055)».

Відповідно до вимог частини другої статті 393 ЦПК України у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 392 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 14 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддя постановляє відповідну ухвалу.

Ураховуючи викладене, касаційну скаргу слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення зазначених недоліків.

Керуючись статтями 185, 390, 392, 393 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Тимохіна Людмила Сергіївна, строк на касаційне оскарження рішення Шишацького районного суду Полтавської області від 28 червня 2024 року та постанови Полтавського апеляційного суду від 23 грудня 2024 року.

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Тимохіна Людмила Сергіївна, про відстрочення сплати судового збору відмовити.

Касаційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Тимохіна Людмила Сергіївна, на рішення Шишацького районного суду Полтавської області від 28 червня 2024 року та постанову Полтавського апеляційного суду від 23 грудня 2024 року залишити без руху.

Надати для усунення зазначених вище недоліків строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.

У разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Є. В. Петров

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення18.02.2025
Оприлюднено20.02.2025
Номер документу125265136
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —554/11940/23

Ухвала від 18.02.2025

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Петров Євген Вікторович

Постанова від 23.12.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 30.08.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Рішення від 28.06.2024

Цивільне

Шишацький районний суд Полтавської області

Сиволап Д. С.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Шишацький районний суд Полтавської області

Сиволап Д. С.

Ухвала від 09.05.2024

Цивільне

Шишацький районний суд Полтавської області

Сиволап Д. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні