Рішення
від 21.03.2025 по справі 759/8529/24
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/8529/24

пр. № 2/759/408/25

21 березня 2025 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - Журибеда О.М.

за участю секретаря - Хвостенко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Національного університету харчових технологій про поновлення строку на оскарження наказу та рішення, визнання протиправним та скасування рішення та наказу,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до Національного університету херчових технологій, в якому просить з врахуванням зміни предмету позову: - визнати протиправним та скасувати рішення Вченої Ради Національного університету харчових технологій від 29.09.2022 року, яке затверджене протоколом №2 засідання Вченої ради Національного університету харчових технологій в частині ліквідації у структурі університету навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку та скорочення посади завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку; - визнати протиправним та скасувати наказ ректора Національного університету харчових технологій №78 від 29.09.2022 року; - поновити строк на оскарження наказу ректора Національного університету харчових технологій №78 від 29.09.2022 року та рішення Вченої Ради Національного університету харчових технологій від 29.09.2022 року, яке завтерджене протоколом №2 засідання Вченої Ради Національного університету харчових технологій.

Позов мотивований тим, що з 10.11.2015 року по 29.09.2022 року позивач перебував у трудових відносинах та працював на посаді завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку. Відповідно до п. 2.7 Положення про Вчену раду Національного університету харчових технологій засідання вченої ради університету відбувається відповідно до затвердженого плану роботи на навчальний рік. Згідно п. 6.18 Статуту Національного університету харчових технологій та п.п. 5 п. 2.1 положення ухвалює за поданням ректора рішення про утворення, реогранізацію та ліквідацію структурних підрозділів. Тобто право на ініціювання змін структурних підрозділів має ректор, яким на розгляд Вченої ради має подаватися відповідне подання. 29.09.2022 року на засіданні Вченої ради Національного університету харочових технологій було розглянуто та ухвалено рішення щодо змін структурних підрозділів університету, яке ініціювалося не ректором, а проректором з наумово-педагогічної та виховної роботи, професором ОСОБА_2 , тобто не уповноваженою особою та не у встановлений положенням спосіб, а саме без відповідного письмового подання. Окрім того, порядок денний, який було розповсюджено 29.09.2022 року не містив питання про ліквідацію навчально-методичного кабінету та скорочення посади завідуючого навчально-методичного кабінету. Вказує, що на фото засідання, яке відбулось 29.09.2022 року, були присутні 25 осіб, що порушує п. 6.19 Статуту НУХТ та п. 2.5 положення, у зв`язку з чим це засвідчує порушення кворуму, який надав би право на прийняття та розгляд будь-яких питань Вченою радою та також вважає, що витяги з протоколу №3 засідання Вченої ради мають різні редакції, що свідчить про спроби фальсифікації документу. Питання законності звільнення, без надання правової оцінки оскаржуваному рішенню було предметом судового розгляду у справі №759/22612/23, в якій встановлено факт незаконості звільнення через порушення порядку звільнення. У зв`язку з чим позивач змушений звернутись до суду із вказаним позовом для захисту та відновлення свої трудових прав.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 29.04.2024 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 01.05.2024 року у справі вікдрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 18.06.2024 року змінено порядок розгляду справи в порядок загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 05.11.2024 року у справі закрито підготовче провадження.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 17.12.2024 року заяву позивача про відвід головуючому судді задоволено, відведено суддю Твердохліб Ю.О. від розгляду у справі.

Протоколом повторного авторозподілу судової справи між суддями від 18.12.2024 року визначено головуючого суддю Журибеду О.М.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 20.12.2024 року цивільну справу прийнято до провадження судді Журибеда О.М. та справу призначено до розгляду по суті.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги позову підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у позові та відповіді на відзив.

Предстаник позивача Яцюк Н.М. в судовому засіданні просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись серед іншого на порушення прийняття Вченою радою рішення в частині ліквідації у структурі університету навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку.

В судовому засіданні представник відповідача Бурмак Г.М. заперечував проти задоволення позову, посилаючись на обставини заначені у відзиві на позовну заяву.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 , яка являється секретарем Вченої ради суду пояснила, що спірне рішення прийнято на засіданні Вченої ради, яке обговорювалось в дистанційному режимі. Серед поточних питань було поставлено на голосування питання про ліквідацію з 01.12.2022 року у структурі університету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку. Що до того, як вирішується список питань, що будуть обговорюватись на раді, то вони подаються, як письмово та і усно.

Свідок ОСОБА_2 , яка допитана в судовому засіданні пояснила, що перебуває в робочих відносинах із відповідачем та знайома з позивачем. Кабінет, в якому працював позивач був створений в 2015 року та функціонував до 2021 року. В 2020 році попередній ректор помер, а наступним ректором було доручено проведення оцінки ефективності співпраці кабінету. Висновок вказаної перевірки був не задовільний. Під час засідання Вченої ради було прийнято рішення про ліквідацію кабінету, а після цього у вересні 2022 року повторно прийнято вказане рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, допитавши свідків, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтею 12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.

Стосовно строку звернення до суду.

Статтею 233 КЗпП України визначено, що працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня,коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення, працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду у місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.

У разі пропуску з поважних причин строків, установлених статтею 233 цього Кодексу, районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд може поновити ці строки (стаття 234 КЗпП України).

Верховний Суд у постанові №601/1513/18 від 22.05.2019 року зазначив, що поважність причин означає, що працівник не ставився зневажливо до питання про захист своїх прав, але його зверненню за захистом перешкоджали такі причини, які зобов`язують оточуючих, органи державної влади та інших суб`єктів, з урахуванням норм моралі, виявити повагу та поблажливість до працівника.

Строк звернення до суду, встановлений статтею 233 КЗпП України, застосовується незалежно від заяви сторін. У кожному випадку суд зобов`язаний перевірити і обговорити причини пропуску цього строку, а також навести у рішенні мотиви, чому він поновлює або вважає неможливим поновити пропущений строк.

Судом встановлено, що позивач звернувся із позовом 24.04.2024 року і одночасно просив про поновлення строків та в обґрунтування причин поважності пропуску строку посилається на витяг з проколу №2 засідання Вченої ради Національного університету харчових технологій від 29.09.2022 року було отримано позивачем 23.01.2024 року, коли відповідачем було направлено відзив з додатками.

Враховуючи наведене, беручи до уваги мотивоване клопотання позивача, суд поновлює ОСОБА_1 строк звернення до суду.

Судом встановлено, що згідно наказу № 741-К від 06.11.2015 року ОСОБА_1 з 10.11.2015 року прийнято на посаду завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку. Оклад 1 842,00 грн. (за рахунок спецфонду, 10 тарифний розряд).

Протколом №6 засідання Вченої ради Національного університуте харчових технологій від 23.12.2021 року завтерджено рішення про ліквідацію у структурі університету навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманутарного напрямку з 01.03.2022 року, скорочення посади завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку 01.03.2022 року в установленому законом порядку.

Відповідно до відповіді на запит від 18.10.2024 року №01-450 Національний університет харчових технологій повідомив, що копія рішення Вченої ради про створення в структурі ініверситету навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку відсутня, у зв`язку з переміщенням документів з одного приміщення до інших на підставі вєнних дій на території Києва та Київської області та влучанням зброї по центральній частині міста.

Окрім того, як вбачається з вищевказаної відповіді, результати роботи комісії ректорського контролю про незадовільну роботу завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку за 2021 рік містяться у службових записках голови комісії.

Згідно службової записки від 26.10.2021 року ректору НУХТ професору Шевченко О.Ю., голови комісії ректорського контролю, доц. ОСОБА_4 станом на 26.10.2021 року робота завідувача навчально-методичного кабінету ОСОБА_1 незадовільна.

Згідно наказу від 07.09.2022 року № 276-К «По особовому складу» призупинено з 08.09.2022 року дію трудового договору з завідувачем навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку ОСОБА_1 до завершення або скасування воєнного стану в Україні.

Згідно наказу № 392-К від 31.10.2022 року ОСОБА_1 з 14.11.2022 року по 30.11.2022 року перебував у простої.

Відповідно до порядку денного підписаного Вченим секретарем Мельник Н., на засідання Вченої ради , яке відбудеться 29.09.2022 року о 11 год. 00 хв. в дистанційному режимі постановлено наступні питаня: 1. Результати виконання у 2022 році плану прийому студентів на навчання до університету; 2. Моніторинг якості підготовки здобувачів вищої освіти за результатами літньої екзаменаційної сесії 2021-2022 н.р.; 3. Про реалізацію в університеті положень кодексу академічної етики; 4. Затвердження плану роботи Вченої ради на 2022-2023 на навчальний рік; 5. Звіт стипендіатів та обрання претендентів на отримання стипендії КМУ для молодих учених; 6. Поточні питання.

Згідно протоколу №2 засідання Вченої ради Національного університету харчових технологій, яке відбулось 29.09.2022 року, на засіданні присутні 55 членів ради в онлайн режимі, та на обговорення поставлено 6 питань відповідно до порядку денного.

Окрім вказаних, на засіданні ради членами Вченої ради заслухано ряд питань, зокрема: - про функціонування навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гумантіарного напрямку.

Згідно вказаного протоколу, слухання питання №6 - поточні питання, фіксувалось в протоколі №2/1, що є невід`ємною частиною протоколу №2.

Згідно протоколу №2/1 засдіання Вченої ради від 29.09.2022 року, присутні 54 члени ради в онлайн режимі.

Протоколом № 2 засідання вченої ради від 29.09.2022 року затверджено рішення про ліквідацію у структурі університету навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку з 01.12.2022 року, скоротити посаду завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку з 01.12.2022 року в установленому законом порядку.

Як вбачається з явочного листа членів Вченої ради Національного університету харчових технологій до засідання Вченої ради 29.02.2022 року з`явилося 55 членів Вченої ради, а також запрошено 10 співробітників університету (зокрема й ОСОБА_5 ).

Як вбачається з підрахунку голосів членів Вченої ради на засідання від 29.09.2022 року щодо питання ліквідації в структурі університету навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напряму та скорочення завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напряму, вказане рішення прийнято одноголосно 55 членами Вченої ради.

Склад 55 членів Вченої ради Національного університету харчових технологій підтверджується відповідними наказами, а саме: №116 від 25.09.2018 року, №84 від 21.065.2019 року, №119 від 02.09.2019 року, №123 від 04.09.2019 року, №133 від 20.09.2019 року, №136 від 25.09.2019 року, №08 від 30.01.2020 року, №54 від 14.05.2020 року, №61 від 29.05.2020 року, №99 від 01.09.2020 року, №158 від 15.12.2020 року, №03 від 13.01.2021 року, №25 від 15.03.2021 року, №86 від 23.06.2021 року, №121 від 02.09.2021 року, №146 від 20.10.2021 року, №05 від 01.02.2022 року, №14 від 17.02.2022 року, №68 від 07.09.2022 року.

Згідно наказу від 29.09.2022 року № 78 з метою оптимізації структури Університету, на виконання рішення Вченої ради університету «Про структурні зміни в університеті» від 29.09.2022 року, протокол № 2, ліквідовано з 01.12.2022 року в структурі університету навчально-методичний кабінет з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку; скорочено посаду завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку з 01.12.2022 року; наказано начальнику планово-фінансового відділу внести зміни до штатного розпису університету з 01.12.2022 року у зв`язку із ліквідацією структурного підрозділу - навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку; начальнику відділу кадрів наказано ознайомити з цим наказом працівника, посада якого підпадає під скорочення штату, попередити його про звільнення з посади завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку у зв`язку із скороченням штату, запропонувати працівнику переведення за його згодою на вакантні посади згідно затвердженого штатного розпису з дотримання чинного законодавства; у разі відмови працівника від переведення на іншу посаду звільнити його за п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України з виплатою вихідної допомоги.

Згідно наказу від 17.11.2022 року № 417-К «По особовому складу» звільнено ОСОБА_1 30.11.2022 року з посади завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку, згідно п. 1 ст. 40 КЗпП України за скороченням штату. Виплатити ОСОБА_6 вихідну допомогу в розмірі середнього місячного заробітку. Підстава: наказ НУХТ від 29.09.2022 року № 78, штатний розпис університету на 2022 рік.

Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 07.03.2024 року у справі №759/22612/23, позовну заяву ОСОБА_1 до Національного університету харчових технологій про поновлення на роботі, оплату за час вимушеного прогулу - залишено без задоволення.

Постановою Київського апеляційного суду від 29.01.2025 року рішення Святошинського районного суду м. Києва від 07.03.2024 року залишено без змін.

Національний університет харчових технологій є юридичною особою публічного права та здійснює свою діяльність на підставі законодавства України, зокрема Закону України «Про вищу освіту» та Стату університету.

Частиною 3 ст. 64 ГК України визначено, що підприємство самостійно визначає організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Частиною 2 ст. 65 ГК України передбачено, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства.

При цьому саме втручання в господарську та іншу діяльність підприємства не допускається, крім випадків, передбачених законодавством України.

Відповідно до ст. 64 ГК України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Частиною 2 ст. 65 ГК України передбачено, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства.

Згідно з позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 16.01.2018 року у справі № 519/160/16-ц (провадження № 61-312св17), від 06.02.2018 року у справі № 696/985/15-ц (провадження № 61-1214св18), від 12.06.2019 року у справі № 297/868/18 (провадження № 61-393св19), від 28.04.2021 року у справі № 373/2133/17 (провадження № 61-8393св20), суд не може вдаватися до обговорення та оцінки питання про доцільність і правомірність скорочення штату та чисельності працівників. Право визначати чисельність і штат працівників належить винятково власнику або уповноваженому ним органу, суд зобов`язаний тільки з`ясувати наявність підстав для звільнення.

Безпосереднє управління діяльністю закладу вищої освіти здійснює його керівник (ректор, президент, начальник, директор тощо). Його права, обов`язки та відповідальність визначаються законодавством і статутом закладу вищої освіти (ч. 1 ст. 34 Закону України «Про вищу освіту»).

Керівник закладу вищої освіти в межах наданих йому повноважень вирішує питання фінансово-господарської діяльності закладу вищої освіти, затверджує його структуру і штатний розпис (п. 2 ч. 3 ст. 34 Закону України «Про вищу освіту»).

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про освіту» вчена рада закладу вищої освіти ухвалює за поданням керівника закладу вищої освіти рішення про утворення, реогранізацію та ліквідацію структурних підрозділів.

Відповідно до п. 3 ч. 7 ст. 33 Закону України «Про вищу освіту» структурними підрозділами закладу вищої освіти можуть бути зокрема й навчально-методичні кабінети.

Отже, чинне законодавство не містить положень, які б обмежували право закладів вищої освіти приймати рішення про утоверення чи ліквідацію структурних підрозділів, скорочення чисельності та штату працівників.

Так, ч. 1 ст. 32 Закону України «Про вищу освіту» передбачено, що одним із принципів провадження діяльності вищого навчального закладу є принцип автономії та самоврядування.

У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту», автономія вищого навчального закладу - самостійність, незалежність і відповідальність закладу вищої освіти у прийнятті рішень стосовно розвитку академічних свобод, організації освітнього процесу, наукових досліджень, внутрішнього управління, економічної та іншої діяльності, самостійного добору і розстановки кадрів у межах, встановлених цим Законом.

Відповідно до ст. 36 Закону України «Про вищу освтіу» вчена рада є колегіальним органом управління закладу вищої освіти, який утворюється строком на п`ять років, склад якого затверджується наказом керівника закладу вищої освіти протягом п`яти робочих днів з дня закінчення повноважень попереднього складу вченої ради.

Вчена рада закладу вищої освіти: 1) визначає стратегію і перспективні напрями розвитку освітньої, наукової та інноваційної діяльності закладу вищої освіти; 2) розробляє і подає вищому колегіальному органу громадського самоврядування проект статуту закладу вищої освіти, а також рішення про внесення змін і доповнень до нього; 3) ухвалює фінансовий план і річний фінансовий звіт закладу вищої освіти; 4) визначає систему та затверджує процедури внутрішнього забезпечення якості вищої освіти; 5) ухвалює рішення про розміщення власних надходжень у територіальних органах центрального органу виконавчої влади у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, або в банківських установах; 6) ухвалює за поданням керівника закладу вищої освіти рішення про утворення, реорганізацію та ліквідацію структурних підрозділів; 8) затверджує освітні програми та навчальні плани для кожного рівня вищої освіти та спеціальності; 9) ухвалює рішення з питань організації освітнього процесу, визначає строки навчання на відповідних рівнях; 10) затверджує зразок та порядок виготовлення документів про вищу освіту, у тому числі спільних і подвійних дипломів; 11) ухвалює основні напрями проведення наукових досліджень та інноваційної діяльності; 12) оцінює науково-педагогічну діяльність структурних підрозділів; 13) присвоює вчені звання професора, доцента та старшого дослідника і подає відповідні рішення на затвердження до атестаційної колегії центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки; 14) приймає остаточні рішення про визнання іноземних документів про вищу освіту, наукові ступені та вчені звання під час прийняття на роботу педагогічних, наукових, науково-педагогічних та інших працівників, а також під час зарахування вступників на навчання; 14-1) приймає остаточні рішення про визнання документів про вищу освіту, виданих закладами вищої духовної освіти, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законодавством порядку, під час зарахування вступників на навчання; 15) має право вносити подання про відкликання керівника закладу вищої освіти з підстав, передбачених законодавством, статутом закладу вищої освіти, контрактом, яке розглядається вищим колегіальним органом громадського самоврядування закладу вищої освіти; 16) розглядає інші питання діяльності вищого закладу вищої освіти відповідно до його статуту.

Вчену раду закладу вищої освіти очолює її голова, який обирається таємним голосуванням з числа членів вченої ради закладу вищої освіти, які мають науковий ступінь та/або вчене (почесне) звання, на строк діяльності вченої ради. До складу вченої ради закладу вищої освіти входять за посадами керівник закладу вищої освіти, заступники керівника, керівники факультетів (навчально-наукових інститутів), учений секретар, директор бібліотеки, головний бухгалтер, керівники органів самоврядування та виборних органів первинних профспілкових організацій працівників закладу вищої освіти, а також виборні представники, які представляють наукових, науково-педагогічних працівників і обираються з числа завідувачів (начальників) кафедр, професорів, докторів філософії, докторів наук, виборні представники, які представляють інших працівників закладу вищої освіти і які працюють у ньому на постійній основі, виборні представники аспірантів, докторантів, слухачів, асистентів-стажистів, лікарів (провізорів)-інтернів, лікарів-резидентів, керівники виборних органів первинних профспілкових організацій студентів та аспірантів, керівники органів студентського самоврядування закладу вищої освіти відповідно до квот, визначених статутом вищого закладу вищої освіти.

Вибори до складу вченої ради починаються за 30 календарних днів до закінчення повноважень попереднього складу вченої ради.

За рішенням вченої ради до її складу можуть входити також представники організацій роботодавців. При цьому не менш як 75 відсотків складу вченої ради повинні становити наукові, науково-педагогічні працівники закладу вищої освіти і не менш як 10 відсотків - виборні представники з числа студентів (курсантів).

Виборні представники з числа працівників закладу вищої освіти обираються вищим колегіальним органом громадського самоврядування закладу вищої освіти за поданням структурних підрозділів, у яких вони працюють, а виборні представники з числа студентів (курсантів) обираються студентами (курсантами) шляхом прямих таємних виборів.

Рішення вченої ради закладу вищої освіти вводяться в дію рішеннями керівника закладу вищої освіти.

У закладі вищої освіти можуть бути утворені вчені ради структурних підрозділів, повноваження яких визначаються вченою радою закладу вищої освіти відповідно до статуту вищого закладу вищої освіти. Вчена рада закладу вищої освіти може делегувати частину своїх повноважень вченим радам структурних підрозділів. Склад відповідних вчених рад формується на засадах, визначених частинами третьою і четвертою цієї статті.

Звертаючись із вказаним позовом до суду позивач наголошує на порушеннях процедури організації засідання Вченої ради університету, які мають наслідок незаконності такого рішення.

Повноваження та порядок роботи Вченої ради Національного університету харчових технологій визначені у Положенні про Вчену раду Національного університету харчових технологій, затвердженого 01.06.2018 року, та введеного в дію наказом №94 від 20.08.2018 року.

Відповідно до підпункту 6 п. 2.1 вищевказаного положення, вчена рада ухвалює за поданням ректора рішення про утворення, реорганізацію та ліквідацію структуринх підрозділів.

Положення визначає, що засідання Вченої ради університету відбуваються відповідно до затвердженого плану роботи на навчальний рік. План роботи складається на основі пропозицій членів Вченої ради, ухвалюється на засіданні Вченої ради та затверджується її головою.

Згідно з п. 2.5 положення, засідання ради є правомочним, якщо у ньому беруть участь не менше третини її персонального складу. Рішення примається простою більшістю голосів відкритим голосуванням. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше 50 відсотків членів Вченої ради при наявності кворуму (не менше 2/3 складу).

Учений секретар університету, який згідно з п. 2.3. положення виконує функції секретаря Вченої ради, здійснює фіксацію всіх присутніх членів та доповідає про кількість присутніх голові Вченої ради. Голова вченої ради розпочинає відповідне засідання при наявності не менше 2/3 її персонального складу.

Формування персонального складу Вченої ради визнечено у п. 6.16 Статуту Національного університету харчових технологій, погодженого конференцією трудового колеткиву Національного університету харчових технологій від 30.09.2021 року №1, відповідно до якого Вчена рада є колегіальним органом управління Університету, який утворюється строком на п`ять років і склад якого затверджується наказом ректора університету протягом п`яти робочих днів з дня закінченння повноважень попереднього складу Вченої ради університету.

До складу Вченої ради входять за посадою ректор, перший проректор, проректори, директори навчально-наукових інститутів, декани факультетів, учений серетар, директор науково-технічної бібліотеки, головний бухгалтер, голова профспілкового комітету первинної профспілкової організації працівників університету. Також до складу Вченої ради університету входять виборні представники, які представляють наукових, науково-педагогічних працівників і обираються з числа завідувачів кафедр, професорів, докторів філософії (кандидатів наук), докторів наук; виборні представники , які представляють інших працівників закладу вищої освіти і які працюють у ньому на постійній основі; виборні представники аспірантів, докторантів; голова профспілкового комітету первинної профспілкової організації студентів; керівники органів студентського самоврядування університету відповідно до квот.

Вибори до складу Вченої ради університету починаються за 30 каледнарних днів до закінчення повноважень попереднього складу Вченої ради. Виборні представники з числа працівників університету обираються конференцією трудового колективу за поданням структурних підрозділів, у яких вони працюють, а виборні представника з числа студентів обираються студентами шляхом прямих таємних виборів.

Встановлюються такі квоти представництва у Вченій раді університету: 80% складу вченої ради формується з наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників; 10% з інших працівників університету; 10% з виборних представників із числа студентів, аіспірантів, докторантів.

Ректор своїм наказом виводить зі складу Вченої ради тих членів, що припинили трудові відносини з університетом або перебувають у тривалому відрядженні, які входили до Вченої ради університету за посадою і звільнені з неї, або припинили навчання. На їх місце наказом ректора університету до складу Вченої ради вводяться нові члени відповідно до порядку формування Вченої ради університету.

Як встановлено судом, протоколом № 2 засідання Вченої ради від 29.09.2022 року затверджено рішення про ліквідацію у структурі університету навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку з 01.12.2022 року, скоротити посаду завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку з 01.12.2022 року в установленому законом порядку.

Протоколом №2 засідання Вченої ради Національного університету харчових технологій, яке відбулось 29.09.2022 року, встановлено, що на засіданні присутні 55 членів ради в онлайн режимі, що також підтверджено явочним листом засідання Вченої ради 29.02.2022 року та рішення щодо питання про ліквідацію у структурі університету навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку з 01.02.222 року та скорочення посади завідувача такого кабінету прийнято одноголосно 55 членами Вченої ради.

Склад членів Вченої ради підтверджується наказами доданими до матеріалів справи про затвердження складу Вченої ради НУХТ.

Щодо доводів позивача про відсутність письмового подання до Вченої ради університету ректора щодо питань змін у стркутурних підрозділах та відсутність в оприлюдненому порядку денному питання щодо ліквідації навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку, суд зазначає, що положення Вченої ради Національного університету харчових технологій не визначає форму зазначеного подання (письмову чи усну) та віднесення того чи іншого питання до певного порядку денного не впливає на порядок його розгляду чи голосування, що також підтверджується допитаними в судовому засіданні свідками, а отже твердження ОСОБА_1 є необгрунтованими.

До того ж, питання про функціонування навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку виносилось на засідання Вченої ради 23.12.2021 року, в ході якого вже було ухвалено про ліквідацію та скорочення посади вищевказаного кабінету, що підтверджується протоколом №6 засідання Вченої ради Національного університету харчових технологій від 23.12.2021 року.

Спростовуються матеріалами справи й твердження ОСОБА_1 про відсутність кворуму при голосуванні щодо питання про ліквідацію кабінету, завідуючим якого є позивач.

З урахуванням викладеного суд, вважає, що рішення Вченої ради Національного університету харчових технологій від 29.09.2022 року про ліквідацію у структурі ініверситету навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку, прийняте відповідно до Статуту Національного університету харчових технологій, п. 6 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про вищу освіту» та ст. 64 ГК України, відповідно до визначеної компетенції Вченої ради закладу вищої освіти, з дотриманням порядку його прийняття.

Окрім того, суд звертає увагу, що підставами для скасування рішень Вченої ради не є будь-які порушення, допущені під час включення питання про скорочення навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напряму до пункту порядку денного поточні питання, форма подання ректором (усна чи письмова) щодо структурних змін в університеті, а лише ті порушення, які прямо вплинули або об`єктивно могли вплинути на волевиявлення членів Вченої ради при голосуванні за питання про ліквідацію навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку та скорочення посади завідувача.

Окрім того, чинне законодавство не містить положень, які б обмежували право закладів вищої освіти приймати рішення про утоворення чи ліквідацію структурних підрозділів, скорочення чисельності та штату працівників.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Таким чином суд дійшов висновку, що вимога позивача про визнання протиправним та скасування рішення Вченої Ради Національного університету харчових технологій від 29.09.2022 року, яке завтерджене протоколом №2 засідання Вченої ради Національного університету харчових технологій в частині ліквідації у структурі університету начвчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку та скорочення посади завідувача навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку є такою, що задоволенню не підлягає з огляду на те, що вказане рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства та Статуту і положення Національного університету харчових технологій.

Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про скасування наказу ректора Національного університету харчових технологій №78 від 29.09.2022 року суд зазначає наступне.

Як зазначалось судом вище, частиною другою статті 65 ГК України передбачено, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства.

Втручання в господарську та іншу діяльність підприємства не допускається, крім випадків, передбачених законодавством України.

Питання щодо визначення структури підприємства чи установи, про зміну в організації виробництва і праці, скорочення чисельності або штату працівників є складовою права на управління діяльністю підприємством.

Виключне право власника або уповноваженого ним органу визначати чисельність працівників і штатний розпис закріплено у статті 64 ГК України, згідно з якою підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис. Тому, суд не може вдаватися до обговорення та оцінки питання про доцільність і правомірність ліквідаціі у структурі університету, а саме щодо начально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку. Право визначати стуркутуру та штат працівників належить виключно власнику або уповноваженому ним органу, суд зобов`язаний тільки з`ясувати наявність підстав для звільнення.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.01.2022 року у цивільній справі № 185/5041/18.

Отже, перевіряючи позовні вимоги в частині обставин про наявність змін в структурі підприємства, вбачається що в Національному університеті харчових технологій, дійсно мали місце зміни у скороченні чисельності або штату працівників шляхом ліквідації навчально-методичного кабінету з обслуговування кафедр гуманітарного напрямку.

Прийняття такого рішення є виключною компетенцією Вченої ради за поданням ректора та є складовою права на управління діяльністю університетом, а тому в судовому порядку переглянуте бути не може.

За таких обставин, розглянувши справу в межах визначених позивачем предмету спору та підстав для його задоволення, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач як на підставу для задоволення позову в частині скасування наказу від 29.09.2022 року №78, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні та не доведені позивачем, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову в цій частині.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 4, 12, 13, 19, 76-83, 141, 258, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Національного університету харчових технологій про поновлення строку на оскарження наказу та рішення, визнання протиправним та скасування рішення та наказу - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст рішення виготовлено 21.03.2025 року.

Суддя О.М. Журибеда

СудСвятошинський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення21.03.2025
Оприлюднено25.03.2025
Номер документу126026055
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —759/8529/24

Рішення від 21.03.2025

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Журибеда О. М.

Ухвала від 20.12.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Журибеда О. М.

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Твердохліб Ю. О.

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Твердохліб Ю. О.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Твердохліб Ю. О.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Твердохліб Ю. О.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Твердохліб Ю. О.

Ухвала від 10.09.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Твердохліб Ю. О.

Ухвала від 18.06.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Твердохліб Ю. О.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Твердохліб Ю. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні