У х в а л а
31 березня 2025 року
м. Київ
Справа № 592/4831/22
Провадження № 61-8167св24
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду - судді-доповідача Гудими Д. А., суддів Краснощокова Є. В., Пархоменка П. І. - ознайомився з матеріалами справи
за касаційними скаргами ОСОБА_1 (далі - матір позивачки) і ОСОБА_2 (далі - сестра позивачки)
на рішення Ковпаківського районного суду міста Сум від 14 листопада 2023 року та постанову Сумського апеляційного суду від 2 травня 2024 року
у справі за позовом ОСОБА_3 (далі - позивачка) до матері та сестри про визнання припиненим права користування житлом і виселення та
в с т а н о в и в:
1. У серпні 2022 року позивачка звернулася до суду з позовом, у якому просила: визнати припиненим право її матері користуватися житловим будинком АДРЕСА_1 (далі - будинок); виселити матір і сестру позивачки з будинку.
2. 14 листопада 2023 року Ковпаківський районний суд міста Сум ухвалив рішення, згідно з яким позов задовольнив і вирішив питання про розподіл судових витрат.
3. 2 травня 2024 року Сумський апеляційний суд прийняв постанову, згідно з якою залишив рішення суду першої інстанції без змін.
4. 30 травня 2024 року матір і сестра позивачки подали до Верховного Суду дві касаційні скарги. Просять: (1) скасувати зазначені судові рішення й ухвалити нове - про відмову в задоволенні позову; (2) зупинити виконання рішення суду першої інстанції, до завершення їхнього касаційного перегляду; (3) повідомити матір і сестру позивачки про час і місце розгляду справи та здійснювати розгляд справи за їхньою участю.
5. 24 червня 2024 року Верховний Суд у складі судді Другої судової палати Касаційного цивільного суду постановив дві ухвали, згідно з якими залишив касаційні скарги без руху та встановив для усунення недоліків десятиденний строк із дня вручення тих ухвал.
6. 16 липня 2024 року матір і сестра позивачки усунули недоліки касаційних скарг.
7. 27 серпня 2024 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду постановив ухвалу, згідно з якою відкрив касаційне провадження за касаційними скаргами матері і сестри позивачки на підставах, передбачених пунктами 1 і 4 частини другої статті 389 ЦПК України; відмовив у зупиненні виконання рішення суду першої інстанції.
8. 24 вересня 2024 року адвокат Солошенко Людмила Євгенівна (далі - адвокат позивачки) в інтересах позивачки сформувала у системі «Електронний суд» відзив на касаційні скарги (вх. № 30536/0/220-24 від 25 вересня 2024 року), у якому просить: (1) залишити їх без задоволення, а рішення та постанову судів попередніх інстанцій - без змін; (2) розглянути справу за участю адвоката позивачки в режимі відеоконференції.
9. Заслухавши доповідь судді-доповідача про проведення підготовчих дій і обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, Верховний Суд вважає відсутніми підстави, визначені частинами третьою та четвертою статті 401 ЦПК України. Тому з урахуванням категорії та складності справи призначає справу до судового розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи у складі колегії з п`яти суддів.
Щодо клопотань матері та сестри позивачки про повідомлення про час і місце розгляду справи, розгляд справи за їхньої участю та клопотання позивачки про розгляд справи за участю її адвоката в режимі відеоконференції
10. Колегія суддів відмовляє у задоволенні означених клопотань.
10.1. Суддя (суддя-доповідач) розглядає заяву учасника справи, його представника про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду без повідомлення учасників справи. За результатами розгляду заяви постановляється ухвала (речення перше частини третьої статті 212 ЦПК України).
11. У суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу. У разі необхідності учасники справи можуть бути викликані для надання пояснень у справі (частина перша статті 402 ЦПК України).
11.1. Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться (частина тринадцята статті 7 ЦПК України).
11.2. З огляду на вказане Верховний Суд розглядає касаційні скарги за загальним правилом без повідомлення та виклику учасників справи за винятком випадку, коли суд з огляду на обставини справи за необхідності ухвалить рішення про інше.
11.3. Хоча ЦПК України встановлює можливість розгляду касаційної скарги з повідомленням учасників справи, проте не зобов`язує Верховний Суд забезпечити такий розгляд. Обов`язковий виклик учасників справи ЦПК України під час касаційного провадження не передбачає. Письмове касаційне провадження, в якому сторони мають можливість висловитися щодо аргументів одна одної у заявах по суті справи, не суперечить гарантіям права на справедливий суд за статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
11.4. Беручи до уваги те, що сторони, виклали їхні аргументи у касаційних скаргах і відзиві на них, мають можливість реалізовувати процесуальні права на подання заяв і клопотань Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду вважає, що немає підстав для розгляду цієї справи у відкритому судовому засіданні з викликом учасників справи та з їхньою участю у режимі відеоконференції. Тому слід відмовити у задоволенні відповідних клопотань сторін.
12. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду звертає увагу на те, що якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами; у разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення (частина одинадцята статті 272 ЦПК України).
Керуючись статтями 7, 212, 260, 261, 402 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду
у х в а л и в :
1. Відмовити у задоволенні клопотань ОСОБА_1 , ОСОБА_2 повідомити стосовно часу та місця розгляду справи та розглядати останню за їхньої участю, а також у задоволенні клопотання ОСОБА_3 про участь у розгляді справи в режимі відеоконференції.
2. Призначити справу № 592/4831/22 до судового розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи у складі колегії з п`яти суддів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Судді Д. А. Гудима Є. В. Краснощоков П. І. Пархоменко
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 31.03.2025 |
Оприлюднено | 03.04.2025 |
Номер документу | 126259161 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Гудима Дмитро Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні