Справа № 344/2098/23
Провадження № 22-ц/4808/446/25
Головуючий у 1 інстанції Антоняк Т. М.
Суддя-доповідач Томин
У Х В А Л А
29 квітня 2025 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський апеляційний суд в складі:
головуючої Томин О.О.
суддів: Бойчука І.В., Пнівчук О.В.,
за участю секретаря Кузнєцова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання судового експерта М.М. Коновалова про уточнення питань для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи та скерування сторін для проходження експертизи,
в с т а н о в и в:
У лютому 2023 року адвокат Андрусенко Ігор Ярославович звернувся з позовом в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Мукачеві Мукачівського району Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства.
Рішенням Івано-Франківського міського суду від 02 липня 2024 року позов задоволено. Визнано ОСОБА_2 батьком дитини ОСОБА_3 . Зобов`язано Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Мукачеві Мукачівського району Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) внести відповідні зміни до актового запису №508 від 13.06.2012 року про народження ОСОБА_3 , яка народилася у м. Мукачево, Закарпатська область, а саме: зазначити відповідача ОСОБА_2 батьком ОСОБА_3 . Змінено прізвище дитини із « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ». Стягнуто з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 1073 грн. 60 коп. понесених витрат на оплату судового збору.
На вказане судове рішення представник ОСОБА_2 адвокат Компанієць Н.Г. подала апеляційну скаргу.
Ухвалами Івано-Франківського апеляційного суду від 25.02.2025 року та від 06.03.2025 року відкрито апеляційне провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Івано-Франківського апеляційного суду від 26 березня 2025 року задоволено частково клопотання представника ОСОБА_2 адвоката Компанієць Наталії Григорівни про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи у справі. Призначено у справі судову молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставлено питання: - Чи є відповідач по справі - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання якого: АДРЕСА_1 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження якої м. Мукачево, Закарпатська область? Проведення експертизи доручено судовим експертам Закарпатського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (вул. Слов`янська набережна, 25, м. Ужгород). Для проведення експертизи зобов`язано ОСОБА_2 , ОСОБА_1 з дочкою ОСОБА_3 прибути для проходження експертизи до Закарпатського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України у визначений експертами час, маючи при собі документи, що посвідчують їх особи, та надати на вимогу експертів в їх розпорядження всі необхідні для проведення експертизи матеріали. На час проведення експертизи провадження у справі зупинено.
23.04.2025 року надійшло клопотання судового експерта М.М. Коновалова від 15.04.2025 року про корегування питання та скерування сторін для проведення експертизи.
Зокрема, експертом зазначено, що для встановлення факту біологічного батьківства варто переглянути питання, поставлені в ухвалі суду, та викласти їх у наступній редакції:
«1. Чи може бути ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічною матір`ю якої є ОСОБА_1 ?
Надання дозволу на часткове або повне знищення об`єктів дослідження або зміну їх властивостей згідно ст. 108 Цивільного процесуального кодексу України, оскільки проведення судової молекулярно-генетичної експертизи вимагає використання руйнівних методів дослідження.
Скерувати разом громадян ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та біологічну матір дитини ОСОБА_1 до Закарпатського НДЕКЦ МВС України за адресою: вул. Слов`янська Набережна, буд. 25, м. Ужгород, Закарпатська область, для відбору зразків букального епітелію 28.05.2025 року з 10.00 до 11.00 год.
Із собою необхідно мати паспорти, реєстраційний номер облікової карти платника податків (РНОКПП), свідоцтво про народження дитини та кошти для оплати послуги з проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.»
Ухвалою Івано-Франківського апеляційного суду від 24.04.2025 року у вказаній справі відновлено провадження та призначено до розгляду.
В судове засідання апеляційного суду сторони та їх представники не з`явився. Представники сторін подали до суду клопотання про розгляд клопотання експерта в їх та сторін відсутності, щодо задоволення даного клопотання не заперечили.
Вислухавши суддю-доповідача,беручи доуваги поданіклопотання,колегія суддівдійшла висновку про задоволення клопотання експерта з наступних підстав.
Спір між сторонами виник щодо визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За положеннями ст. 72 ЦПК України експерт має право заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів і зразків, якщо експертиза призначена судом. Призначений судом експерт може відмовитися від надання висновку, якщо надані на його запит матеріали недостатні для виконання покладених на нього обов`язків. Заява про відмову повинна бути вмотивованою.
За змістом ст. 103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
За змістомст.104ЦПК Українипро призначенняекспертизи судпостановляє ухвалу,в якійзазначає підставипроведення експертизи,питання,з якихексперт маєнадати судувисновок,особу (осіб),якій дорученопроведення експертизи,перелік матеріалів,що надаютьсядля дослідження,та іншідані,які маютьзначення дляпроведення експертизи.Ухвала пропризначення експертизинаправляється особам,яким дорученопроведення експертизи,та учасникамсправи.Об`єкти таматеріали,що підлягаютьдослідженню,направляються особі,якій дорученопроведення експертизи(провідномуексперту абоекспертній установі). У разі необхідності суд може заслухати експерта щодо формулювання питання, яке потребує з`ясування, та за його клопотанням дати відповідні роз`яснення щодо поставлених питань. Суд повідомляє учасників справи про вчинення зазначених дій, проте їх неявка не перешкоджає вчиненню цих дій. У разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення призначений судом експерт невідкладно подає суду клопотання щодо його уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення ним експертизи за поставленими питаннями.
Матеріали,необхідні дляпроведення експертизи,експерту надаєсуд,якщо експертизапризначена судом,або учасниксправи,якщо експертизапроводиться зайого замовленням.При призначенніекспертизи судз урахуваннямдумки учасниківсправи визначає,які самематеріали необхіднідля проведенняекспертизи.Суд можетакож заслухатипризначених судомекспертів зцього питання.Копії матеріалів,що надаютьсяексперту,можуть залишатисяу матеріалахсправи. Експертне маєправа звласної ініціативизбирати матеріалидля проведенняекспертизи,розголошувати відомості,що сталийому відоміу зв`язкуз проведеннямекспертизи,або повідомлятибудь-кому,крім судута учасникасправи,на замовленняякого проводиласяекспертиза,про їїрезультати. Призначений судом експерт не має права спілкуватися з учасниками судового процесу поза межами судового засідання, крім випадків вчинення інших дій, безпосередньо пов`язаних із проведенням експертизи . При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів (ст. 107 ЦПК України).
Відповідно до змісту положень Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року №53/5, до експертної установи (експерту) надаються: документ про призначення експертизи (залучення експерта), об`єкти, зразки для порівняльного дослідження та, за клопотанням експерта, - матеріали справи (протоколи оглядів з додатками, протоколи вилучення речових доказів тощо) (п. 3.2 Інструкції). Об`єкти дослідження надсилаються в експертну установу (експертові) в упаковці, яка забезпечує їх збереження, та засвідчуються особою у передбаченому законодавством порядку (абз. 2 п. 3.4 Інструкції). Для відібрання зразків орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), може залучити спеціаліста (абз. 3 п. 3.4 Інструкції).
Аналіз наведених положень цивільного процесуального закону та Інструкції свідчить про те, що об`єкти та зразки для проведення експертного дослідження надаються експерту, якому доручено проведення експертизи, органом, який призначив проведення експертизи, зокрема, й шляхом відібрання необхідних зразків залученими спеціалістами.
Згідно зі ст. 108 ЦПК України експертиза проводиться у судовому засіданні або поза межами суду, якщо це потрібно у зв`язку з характером досліджень, або якщо об`єкт досліджень неможливо доставити до суду, або якщо експертиза проводиться за замовленням учасника справи. Експерт повинен забезпечити збереження об`єкта експертизи. Якщо експертнедослідження пов`язанез повнимабо частковимзнищенням об`єктаекспертизи абозміною йоговластивостей: 1)призначений судомексперт маєодержати найого проведеннявідповідний дозвілсуду,який оформляєтьсяухвалою; 2) залучений учасником справи експерт має повідомити відповідного учасника справи про наслідки проведення експертного дослідження, передбачені цим Кодексом, та одержати письмовий дозвіл на його проведення.
Таким чиномслід усунутинеточності приформулюванні питанняцієї експертизита уточнити, поставлене судом на вирішення експерта в ухвалі Івано-Франківськогоапеляційного судувід 26березня 2025року питання шляхом викладення його змісту в наступній редакції: Чи може бути ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічною матір`ю якої є ОСОБА_1 ?
Зазначені у клопотанні експерта додаткові матеріали, а саме зразки букального епітелію, необхідні для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи, тому такі мають бути надані сторонами експерту у вказаний експертом час і порядок.
А оскільки для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи необхідно відібрати зразки біологічного матеріалу, які можуть бути в процесі дослідження знищені, так як проведення судовоїмолекулярно-генетичноїекспертизи вимагаєвикористання руйнівнихметодів дослідження, суддійшов висновкупро необхідністьнадання дозволуна частковеабо повнезнищення об`єктівдослідження або зміну їх властивостей згідно ст. 108 ЦПК України.
Для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, тому на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст.ст. 72, 104, 107, 108, 260, 381, 389 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Клопотання судового експерта М.М. Коновалова задовольнити.
Уточнити питання, поставлене судом на вирішення експерта в ухвалі Івано-Франківського апеляційного суду від 26 березня 2025 року, шляхом викладення його змісту в наступній редакції:
-Чи може бути ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічною матір`ю якої є ОСОБА_1 ?
Зобов`язати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та біологічну матір дитини ОСОБА_1 з`явитися разом до Закарпатського НДЕКЦ МВС України за адресою: вул. Слов`янська Набережна, буд. 25, м. Ужгород, Закарпатська область, для відбору зразків букального епітелію 28.05.2025року з10.00до 11.00год. Із собою необхідно мати паспорти, реєстраційний номер облікової карти платника податків (РНОКПП), свідоцтво про народження дитини та кошти для оплати послуги з проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.
Роз`яснити сторонам, що відповідно до положень ст. 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Надати експерту, якому доручено проведення по справі судової молекулярно-генетичної експертизи, в разі надання вищевказаними особами зразків біологічного матеріалу для проведення молекулярно-генетичного дослідження, відібраних в установленому порядку, дозвіл на часткове або повне знищення об`єктів дослідження або зміну їх властивостей згідно ст. 108 ЦПК України.
Надіслати копію цієї ухвали сторонам у справі та до експертної установи для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи, призначеної за ухвалою суду від 26 березня 2025 року.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала апеляційного суду в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуюча: О.О. Томин
Судді: І.В. Бойчук
О.В. Пнівчук
Повний текст ухвали складено 29 квітня 2025 року.
Суд | Івано-Франківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2025 |
Оприлюднено | 30.04.2025 |
Номер документу | 126914835 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Івано-Франківський апеляційний суд
Томин О. О.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Антоняк Т. М.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Антоняк Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні